• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Siki trebalo bi pitat čovjeka ako radi usluge sadnje krumpira,diljem lijepe naše, pa da ga preporučimo forumašima,jer je šteta da sadi samo za sebe , ovako ravni redovi se neviđaju često.
A što se tiče naše vijugave ceste, pa mi u Međimurju imamo vinsku cestu,ha,ha,ha......!


Ova ti je dobra.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
E neznam ništa o ovoj firmi (možda netko i zna),jer nisam prijašnjih godina u trgovinama sretao njihov sjemenski krumpir.

Nije mi poznato na koji način se rade deklaracije na sjemenskoj robi, ali sam primjetil jučer kod sijanja kuruze (BC hibrid - sorta pajdaš) da je deklaracija od iste firme. Kao da Hrvatski zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo samo štamca univerzalne deklaracije za pojedine proizvođače sjemena, bez da pri tom navede o kojoj se firmi radi.
Kakva korist od takvih deklaracija? :madmana:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Nije mi poznato na koji način se rade deklaracije na sjemenskoj robi, ali sam primjetil jučer kod sijanja kuruze (BC hibrid - sorta pajdaš) da je deklaracija od iste firme. Kao da Hrvatski zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo samo štamca univerzalne deklaracije za pojedine proizvođače sjemena, bez da pri tom navede o kojoj se firmi radi.
Kakva korist od takvih deklaracija? :madmana:

Znaći došli smo do zakljućka da su njihove deklaracije upitne (jer po mom saznanju na deklaraciji bi trebalo pisat između ostalog...i ime firme i adresa....šta u ovom slučaju nema), a kako im je onda tek upitna kvaliteta sjemenskog krumpira i ostalo...Pa u hrvatskoj ima takovih da mogu kako god žele( plati pa mlati). I na kraju za informaciju da sam negdje proćitao da će zaposlit 500,000 inspektora da kontroliraju, koga drugog osim nas proizvođaće.:madmana:
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Znaći došli smo do zakljućka da su njihove deklaracije upitne (jer po mom saznanju na deklaraciji bi trebalo pisat između ostalog...i ime firme i adresa....šta u ovom slučaju nema), a kako im je onda tek upitna kvaliteta sjemenskog krumpira i ostalo...Pa u hrvatskoj ima takovih da mogu kako god žele( plati pa mlati). I na kraju za informaciju da sam negdje proćitao da će zaposlit 500,000 inspektora da kontroliraju, koga drugog osim nas proizvođaće.:madmana:[/QUO

Johabi početkom sezone prodaje krumpira naši prodavatelji sjemenskog krumpira su išli kod vas i kupovali sitni krumpir po jednu kunu kasnije je cjena podignuta na dvije kune i sada taj isti sitni krumpir tko zna koje reprodukcije se prodaje kao sjemenski, a deklaracije za informaciju iWanho: danas odštampaš kako hoćeš malo pravih ostalo sve krive, trgovcima je bitan krajnji cilj a to je zarada briga njih što ja ili netko drugi neće od tog "sjemenskog" krumpira imati ama baš ništa. O inspektorima neću da govorim zato što mi je muka od njih i njihovog rada ili nerada.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
[/QUOTE]
Johabi početkom sezone prodaje krumpira naši prodavatelji sjemenskog krumpira su išli kod vas i kupovali sitni krumpir po jednu kunu kasnije je cjena podignuta na dvije kune [/QUOTE]

Tipična zarada na hrvatski način. Kupi po 1 ili 2 kune, upakiraj, "deklariraj" i prodaj u maloprodaji po 12 kn.:toimonster:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Siki trebalo bi pitat čovjeka ako radi usluge sadnje krumpira,diljem lijepe naše, pa da ga preporučimo forumašima,jer je šteta da sadi samo za sebe , ovako ravni redovi se neviđaju često.
A što se tiče naše vijugave ceste, pa mi u Međimurju imamo vinsku cestu,ha,ha,ha......!



ovo je početnička sreća, jer prvi puta radim sa sadilicom krumpira.......:weedman:

ostalo još sjemena, pa kombiniram gdje da ga još stavim.......:rolleyess:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Jučer je malo porosila kišica,a gledam danas je krumpir počeo nicat(probija zemlju).Kod mene je posađeno kao nikad dosada, bit će kkkrrruuummmpppiiirrraaaaaaa!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i moj je bio naklijan......znači mogu slobodno računati negdje preko 3 tjedna da iznikne.....???? to bi onda bilo negdje krajem mjeseca.....

kada ga otprilike prihranjujete?????
 
D

dalmatino

Guest
Nažalost, moj krumpir posađen prije 01.03. jutros je potpuno uništila slana. 235 kg sjemenskog krumpira ,već je bio okopan, bačena UREA... :madmana::madmana:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
i moj je bio naklijan......znači mogu slobodno računati negdje preko 3 tjedna da iznikne.....???? to bi onda bilo negdje krajem mjeseca.....

kada ga otprilike prihranjujete?????

Kad dobije lisnu masu(visina oko 10cm),najprije se međuredno iskultivira a zatim za par dana se išlo sa prihranom (umjetno gnojivo,15,15,15 ili 7,20,30 + dodatak kan)
Prihrana se nekad radila ručno pokraj svake biljke se stavljalo ručno,dok strojno se rasipalo.Bolje je to odradit ručno zbog skupoće gnojiva.I na kraju ideš nagrtat natrag na slogove, tako da zemlja zagrće gnojivo.Zagrtanje se radi dok možeš ući strojno među redove,prije nego biljke pokriju iste.I to je to,mislim da sam nešto pomogao!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad dobije lisnu masu(visina oko 10cm),najprije se međuredno iskultivira a zatim za par dana se išlo sa prihranom (umjetno gnojivo,15,15,15 ili 7,20,30 + dodatak kan)
Prihrana se nekad radila ručno pokraj svake biljke se stavljalo ručno,dok strojno se rasipalo.Bolje je to odradit ručno zbog skupoće gnojiva.I na kraju ideš nagrtat natrag na slogove, tako da zemlja zagrće gnojivo.Zagrtanje se radi dok možeš ući strojno među redove,prije nego biljke pokriju iste.I to je to,mislim da sam nešto pomogao!


Ja sam zaoral svinjski stajnjak i stavil u jarke 7-20-30, malo zagrnul zemljom i posložil krumpir.
Jel bolje prije zagrtanja ići s 15-15-15 ili 7-20-30 + KAN?
Na koliko grmova jedna šaka? Imam malo za svoje potrebe (11 redova dužine 55 m).
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ja sam zaoral svinjski stajnjak i stavil u jarke 7-20-30, malo zagrnul zemljom i posložil krumpir.
Jel bolje prije zagrtanja ići s 15-15-15 ili 7-20-30 + KAN?
Na koliko grmova jedna šaka? Imam malo za svoje potrebe (11 redova dužine 55 m).

Eto to ti je najbolje ići u jarke sa 15,15,15 ili 7,20,30, pa zatim krumpir, a poslije prihranu prije zagrtanja samo KAN i to jedna šaka na 5 grmova
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam mislio kultivirati sa kultivatorom za kukuruz (skinuti zadnje motike??), jer on je podešen na 70cm, a s njim također mogu i prihranjivati......a mislio sam staviti samo KAN, znači i njemu dodati 15-15-15......????

ja sam stavljao na razmak redova od 70cm, iako je sadilica kod prijašnjeg vlasnika bila stavljena na 60cm :rolleyess:

i nekim priručnicima sam vidio preporuku na 70cm, pa sam i ja tako napravio,a razmak u redu oko 35cm......nadam se da bude dobro.....

a 1 jutro da idem ručno prihranjivati.....to ću morat dobro razmisliti.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ja sam mislio kultivirati sa kultivatorom za kukuruz (skinuti zadnje motike??), jer on je podešen na 70cm, a s njim također mogu i prihranjivati......a mislio sam staviti samo KAN, znači i njemu dodati 15-15-15......????

ja sam stavljao na razmak redova od 70cm, iako je sadilica kod prijašnjeg vlasnika bila stavljena na 60cm :rolleyess:

i nekim priručnicima sam vidio preporuku na 70cm, pa sam i ja tako napravio,a razmak u redu oko 35cm......nadam se da bude dobro.....

a 1 jutro da idem ručno prihranjivati.....to ću morat dobro razmisliti.....

Ja ti to radim ovako rasipačem bacim gnojivo i onda samo ogrnem krumpir sa ovim.
 

Prilozi

  • sadilica 001.jpg
    sadilica 001.jpg
    40.6 KB · Pregleda: 819

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja ti to radim ovako rasipačem bacim gnojivo i onda samo ogrnem krumpir sa ovim.



ja sam isto bacio rasipačem......startno, al mislim na prihranu.......biti će najvjerojatnije kultivatorom......samo ću skinuti zadnje motike, jer će kidati brijeg......tako sam mjerio, ostavit ću samo srednju motiku......i poslije prođem sa zagrtačima.......
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ja sam isto bacio rasipačem......startno, al mislim na prihranu.......biti će najvjerojatnije kultivatorom......samo ću skinuti zadnje motike, jer će kidati brijeg......tako sam mjerio, ostavit ću samo srednju motiku......i poslije prođem sa zagrtačima.......

Govorio sam o prihrani bacam sa rasipačem i samo ogrnem nemože se gnojivo zadržati na biljci da bi ju oštetilo zgo brzine kojom ide.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
siki, al to se svugdje razbaca......ja sam za to, da i kod kukuruza, kada se sije, startno ide u sijačicu, a ne rasipačem.......pribat ću kultivatorom......ove godine se učim......
 
Na vrh