• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nisam od onih koji farbaju pa kažem prinos ove godine je užasan prvo me sredio mraz pa onda suša od trećeg mjeseca nije pala kiša ono što je padalo ta je natopila zemlju za jedan cm. Sitnog neupotrebljivog preko 30% sitnog donekle upotrbljivog oko 50% i ostatak je dobar i još jedna stvar da nije bilo našeg doktora vjerovatno nebi bilo ni ovoliko dobrog krumpira.
Pozdrav doturu.
Važno da je savjet pomogao; bit' će više kiše dogodine, a i krumpira...
 
L

lukicas

Guest
Ja svoj krumpir prodajem već neko vreme po 1,4kn a čujem da je u Osjeku 1,5 samo treba ga odvesti tamo. Kod nas proizvođači krumpira tvrde da im se proizvodnja isplati po 1,00 kuna pa ti budi pametan.

-noćas na terminalu Split cijena otkupa kod nakupca :scratch od 1,6 do 2 kn,strpljen spašen prodaja po 3 kn:p mislim da je to odlična cijena samo stojiš cijelu noć na tržnici ...što se mora nije teško :partyman:
večeras pnovno oko 500 kg pa kako bude :?:
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
danas u mojem kraju bili pokusi krumpira...tvrtke agrico u suradnji sa planexom..a predavanje je imal M.Šubić...a od pokusa najviše mi se dopala sorta rudolph crveni i od bijelog riviera...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
moci,sad će vađenje krompira. kako da ga skladištim?nemam hladnjače,a podrum mi je oko 15 stepeni preko cijele godine topao.neznam koliko će ga biti,posadili smo 40 kg.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
moci,sad će vađenje krompira. kako da ga skladištim?nemam hladnjače,a podrum mi je oko 15 stepeni preko cijele godine topao.neznam koliko će ga biti,posadili smo 40 kg.
Iskopaj zemunicu
 
L

lukicas

Guest
ljudi koje vrece kupujete, posto placate, kod koga?

U Trilju kod Kundida 10 kg -1,20 kn ,30 kg -1,50 kn :scratch
U Sinju kod Darije 10 kg -0,80 kn ,30 kg -1,00 kn :D
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
U Trilju kod Kundida 10 kg -1,20 kn ,30 kg -1,50 kn :scratch
U Sinju kod Darije 10 kg -0,80 kn ,30 kg -1,00 kn :D

ima u Krizevcima 0.80kn mislim 20kg
jesi ti vadio?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Nije šala.
Bolje dobar trap vani nego loš podrum unutra. Iako se krumpir ne trapi već 30-tak godina.

Točno bobostar bolje trap nego loš podrum ali uvjek ima ono ali treba znati napraviti dobar trap da se nebi desilo ka se trap otvori da nema krumpira. Koliko me sjećanje služi zadnji trap sam radio sa ocem prije četrdeset godina.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod nas je 1,00kn od 30kg......žute i crvene boje :drinkers:
 

gvozdeni1

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
284
protiv zlatice sam sa alverde prskao. Ucinak je odlican! od tada nemam zlaticu. Posle actare se pojavilo. Sad cekam da se osusi stabiljka pa da mu dam total da svaki korov se osusi. Cena je 25 ceti po kg sto mi je malo. sadio sam sortu aladin, crvene boje.
Pozdrav!!!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Kod mene su vreće za krumpir 10,15 i 30 kg po cijeni od 0,50, 0,60 i 0,70 kn, po buntu od 100 kom.(žute ili crvene).
Aladin je krvavo crvene boje,srednje rana sorta,jedne godine neukusan za jelo, dok druge vrlo ukusan(vjerojatno utjecaj vremenskih uvjeta),prinos izvrstan,može se sadit više godina (3 g.) sa malom razlikom u prinosu.
Izvađeni krumpir obavezno zaštitit od dnevne svjetlosti,jer zeleni odnosno crno zeleni krumpir bude kancerogen.
Iks puta sam susretao na policama po našim trgovačkim lancima takav krumpir i nikom ništa.Jeli to neznanje ili......?


pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...Izvađeni krumpir obavezno zaštitit od dnevne svjetlosti,jer zeleni odnosno crno zeleni krumpir bude kancerogen.
Iks puta sam susretao na policama po našim trgovačkim lancima takav krumpir i nikom ništa.Jeli to neznanje ili......?
Toksičan je, ali da je baš kancerogen? Nisam siguran; ali i to toksičan nije u razini cijankalija.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Toksičan je, ali da je baš kancerogen? Nisam siguran; ali i to toksičan nije u razini cijankalija.

Prijatelju bobo,neću rastakat temu,ali da je u redu (bilo kako mi stručno zvali) unositi u organizam i po male količine otrova,mislim.....,a može se spriječit(cilj mi je bio upozorit na to),a da je na razini cijankalija.....nedaj Bože!



pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kod mene su vreće za krumpir 10,15 i 30 kg po cijeni od 0,50, 0,60 i 0,70 kn, po buntu od 100 kom.(žute ili crvene).
Aladin je krvavo crvene boje,srednje rana sorta,jedne godine neukusan za jelo, dok druge vrlo ukusan(vjerojatno utjecaj vremenskih uvjeta),prinos izvrstan,može se sadit više godina (3 g.) sa malom razlikom u prinosu.
Izvađeni krumpir obavezno zaštitit od dnevne svjetlosti,jer zeleni odnosno crno zeleni krumpir bude kancerogen.
Iks puta sam susretao na policama po našim trgovačkim lancima takav krumpir i nikom ništa.Jeli to neznanje ili......?


pišem pismo tinta mi se proli, gdje je ona koja mene voli?



to sam i ja vidio, da po trgovačkim centrima ima dosta zelenog......a također sam čuo da je kao takav "otrovan" te nije za jelo......a koji stupanj otrovnosti, to neznam.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
to sam i ja vidio, da po trgovačkim centrima ima dosta zelenog......a također sam čuo da je kao takav "otrovan" te nije za jelo......a koji stupanj otrovnosti, to neznam.....

To nije baš točno nije za jelo samo ono što je pozelenilo to je na neki način otrovno kao što je i cima od krumpira otrovna ali ja neznam i neinteresira me u kojem postotku je ta otrovnost zbog toga što takav krumpir po mome nije za jelo ali je dobar za svinje moraju i one nešto jesti.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
to sam i ja vidio, da po trgovačkim centrima ima dosta zelenog......a također sam čuo da je kao takav "otrovan" te nije za jelo......a koji stupanj otrovnosti, to neznam.....
Kada je već pitanje o tome, zašto ne reći koju riječ više (tema je krumpir, a ovo je problem vezan uz krumpir).
Radi se o otrovnom spoju solaninu (karakteristika biljaka iz porodice Pomoćnica (to je hrv. naziv za Solanacea).
Unos 2-5 mg/kg tjelesne mase izaziva trovanje (bolovi u trbuhu, povraćanje i ostalo) dok su doze od 3-6 mg/kg tjelesne mase fatalne (izazivaju paralizu i smrt). Prosječna fatalna doza za odraslu osobu je oko 400 mg solanina.
E sada, koliko toga ima u krumpiru?
Redovna količina u krumpiru je oko 0,2 mg/gr sviježeg krumpira, dok je količina kod krumpira izložena svjetlošću oko 1 mg/gr sviježeg krumpira. Međutim, važno za napomenuti je da je većina solanina koncentrirana neposredno ispod kožice krumpira (zato se guljenjem krumpira odstranjuje gotovo sav solanin).
Ali, za fatalni učinak, trebalo bi odjednom pojesti oko 0,5 kg zelenog dijela krumpira.
Zanimljivo je da se kuhanjem solanin ne razgrađuje, već se učinkovito otapa tek u fritezi na temp. preko 170 C (točnije prelazi iz krumpira u ulje) te se djelomično razgrađuje pripremom u mikrovalnoj pećnici.
Eto to je krumpir naš svagdašnji; i dobar i zdrav i otrovan...
(više na: http://en.wikipedia.org/wiki/Solanine)
 

Najnoviji postovi

Na vrh