1. Ma nije deponacija problem. Naime, to ti je u biti spremnik(200 l) na prednjem dijelu traktora i jedna elektropumpa a trenutno ga koristim za tretiranje "Prestige"-om prilikom sadnje.
Gnojivo može biti i sitno granulirano, ali da se ne koristi više od 10-20 kg /ha, jer na sadilici postoji i deponator koji smo prije koristili za "Geocid" i "Dursban".
Kad bolje razmislim možda je bolja granulirana varijanta, jer tekuće gnojivo bi moglo biti agresivno prema mladim klicama( u tekućoj varijanti sam planirao gnojivo izmješati sa "Prestigeom").
Kad već imaš mogućnost deponatora za gnojivo na sadilici, mislim da je to bolja solucija (tehnički lakše izvediva). Trenutno se na našem tržištu nude dva takva gnojiva; Microphos i Umostart Super Zn (ima u temi od pšenice).
2. Pročitao sam tvoj blog
rayer: , svaka čast na trudu i pokušaju edukacije ozbiljnog problema.
Krumpirašima je najbolje odradit kalcifikaciju nakon žetve pšenice , te se nakon toga prođe podrivačima i posije repica.
Problem je taj što se bez obzira na zakiseljenost tla ne smije koristiti više od 1000-1500 kg kalcita/ha godišnje.(dečki su u mom kraju slušali preporuku "struke" prije 15 godina, te su bacili 15 t kalcita/ha. Na tim zemljištima nisu mogli uzgajati krumpir do prije par godina, a i tada su mogli zato jer se pojavila sorta otporna na krastavost)
Količina od 15 t/ha kalcita (CaCO3) je ogromna. Za tako nešto bi hidrolitski aciditet morao biti preko 35, što je stvarno puno, puno, a pH vrijednost takvog tla bi trebala biti ispod 3,0. Ipak je tu netko malo zeznuo stvar. Već količine od 3-5 t/ha u jednogodišnoj primjeni su visoke (iznimno može i više, ali to je već poseban slučaj).
Eto, naoko jednostavna mjera i jeftino sredstvo, u praksi čine dosta problema.
Šteta, jer praćenje stanja raspoloživog kalcija (bilanca kalcija) je važna, pogotovo u uzgoju povrća, koje zbog visokih prinosa iznose puno kalcija iz tla.
Petrokemija je proizvela Fertdolomit, koji je izvrstan proizvod, upravo za održavanje bilance kalcija (nije za kalcifikaciju), međutim, čini mi se da ga baš i marketinški i ne podržavaju previše :scratch
3.Folijarno tretiram 3-4 puta u vegetaciji. Počevši od "Crvenog kristalona", "Multi K","Proteoleaf"...
Dakle, molio bih preporuku nekog startnog PK gnojiva koja se može naći na našem tržištu i koja zadovoljava gorespomenute uvjete.
Ovo je pitanje bilo izazov, i dao sam si malo truda vidjeti što ima na tržištu (kod nas, ali i vani).
I odgovor je jednostavan; ne postoji startno PK gnojivo. Ako govorimo o startnim gnojivima (mikrogranuliranim ili tekućim) radi se o preparatima koji sadrže 30-50% fosfora (kao glavnu komponentu) te ostale elemente u manjim postocima kao prateće (0-5% N, te male količine mikroelemenata, prije svega Zn, pa potom i ostale).
Na tržištu postoje PK gnojiva, i to su uglavnom granulirana (najčešće mješana, rijeđe kompleksna) koja se koriste za osnovnu (te meliorativnu gnojidbu) ili su namjenjeni fertirigaciji (praškasta ili kristalna).
I treća opcija su čista tekuća fosforna ili kalijeva gnojiva.
Tekuća startna PK gnojiva za sada nisu u ponudi.