• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Vidim da bobostar spominje bellarosu da je kasna sorta, nisam je još sadio do sada i koliko sam literalno podučen da je to rana sorta. Molim profesoricu za obrazloženje. Hvala.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
A gdje ti je onih trideset gomolja H....bem ti takvog poljoprivrednika koji se sad ne može sjetiti imena krumpira koji ima posađen-tj,mene.- koji sam ti poslala u vrećici.Onaj bijeli.

Evo se muž sprema u drugu aplikaciju lithovita,jel se tak zove,sada sam ga prije dva sata namočila u kanti jer su mu se prvi puta štopale dizne.Možda kaj pomogne da bu lakše.Trebalo je odraditi bar prije tjedan dana,ali se nikako nije moglo ući u njivu traktorom.Sada se malo prosušilo.Pa ćemo onda za dva tjedna opet.


ja planiram sutra, jer se prije nije moglo prskati......
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Vidim da bobostar spominje bellarosu da je kasna sorta, nisam je još sadio do sada i koliko sam literalno podučen da je to rana sorta. Molim profesoricu za obrazloženje. Hvala.


Bellarosa je vrlo rana sorta.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vidim da bobostar spominje bellarosu da je kasna sorta, nisam je još sadio do sada i koliko sam literalno podučen da je to rana sorta. Molim profesoricu za obrazloženje. Hvala.

Sredina, sredina. Ali se odlično skladišti. ima dosta ranijih ali i puno kasnijih.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zvao frend pita kad sam sadio krumpir, kažem ja kasno jako kano,što? Kao vadili neki usjedi rano zasađeni krumpir sa ogromnom cimom, ali krumpira dole malo ili ni malo. Kaže a ovaj što su kasnije sadili da ima gomolja. Što se desilo i zašto? Hvala.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nije bitno rano-kasno sađenje (u neku ruku je,ali...)bitna je sorta.Neće desire biti sada za pojest,ne,ne-npr.Ali Adora oće,pa bila i tri tjedna sađena kasnija od Desirea.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Nije bitno rano-kasno sađenje (u neku ruku je,ali...)bitna je sorta.Neće desire biti sada za pojest,ne,ne-npr.Ali Adora oće,pa bila i tri tjedna sađena kasnija od Desirea.

Ja imam neku sortu znam da je žuti i domači ali ne znam kako se zove, no cima mu je visoka cca 80 cm, e valjda bude i ispod cime nečega......
I još me zanima ako navodnjavanjem kap po kap dodajem kalcij nitrat koliko da ga stavljam na 1000l.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Duša draga,nemoj krumpiru davati kalcij nitrat ako baš nema neke izražene potrebe-jako visoka kiselost zemljišta,niža od 5.Rizikuješ da se javi Prašina krastavost,i dobiješ lijepi prinos neutrživih gomolja.Krumpir je osjetljiv na visoku razinu kalcija u tlu.
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Ima ranijih.

Naravno da ima i ranijih ali pitanje je da li je Bellarosa rana sorta, jel? Iz mog iskustva 7-10 dana kasnije od Adore, bez obzira da li je kišna godina ili sušna.
Dakle kako piše Bellarosa spada u rang VRLO RANIH SORTI.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd,meni je bila nešto kasnija,ali valjda su bile u pitanju okolnosti.Možda sam se krivo izrazila,vjerojatno sam trebala reći sredina od ranih.Tak je kak je.Baš si me nagazil.:icon_razz::icon_razz::icon_razz:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd,meni je bila nešto kasnija,ali valjda su bile u pitanju okolnosti.Možda sam se krivo izrazila,vjerojatno sam trebala reći sredina od ranih.Tak je kak je.Baš si me nagazil.:icon_razz::icon_razz::icon_razz:

A jesi sadil Kleopatru.?

Ups,sad će me mod,krivo sam kliknula,a obrisati ne mogu.
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Nisam vas imao namjere nagaziti samo ispravljam netočne navode.
Ako je pitanje za mene nisam sadil Kleopatru. Evo baš malo čitam o njoj, vjerojatno je dobra trgovačka roba, pogodna i za pakirnice.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Duša draga,nemoj krumpiru davati kalcij nitrat ako baš nema neke izražene potrebe-jako visoka kiselost zemljišta,niža od 5.Rizikuješ da se javi Prašina krastavost,i dobiješ lijepi prinos neutrživih gomolja.Krumpir je osjetljiv na visoku razinu kalcija u tlu.

hvala na informaciji, a ta prašina krastavost je kada krumpir ima u sebi crne točkice, ( lani sam imao takav slučaj, nema takvog puno ali ga je bilo, ) a sa čime se može prihranjivati krumpir putem navodnjavanja. ili folijarno.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
mi danas išli malo glet krumpir i bome ima več jako lijepih..moglo bi se več za cca.10 dana vadit mladi krumpir..johabice kak je pri vama,jel se več vadi?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne vadi,moj susjed ima nešto na vrtu i jedna znanica su nešto malo izvadili neki dan,ali o nekom ozbiljnijem početku vađenja se još ne može pričati.Pa večina krumpira će tek ovih dana zatvoriti sklop.Ono najranije sađeno može proći za najhitnije krpanje kučnog buđeta,ali toga je malo.

@kondor,sve ok,ali kod vađenja mladoga krumpira se oznaka veoma rano shvaća doslovno.Jer tu u igru ulaze tremini od deset dana.U dest dana cijena obično pada dva puta zaredom,tako da je bitno dali je vegetacija biljke šezdeset ili sedamdeset dana.A obje se deklariraju kao veoma rane.Belarosa se od crvenih sorata vadi među prvima,ali su Jearla i Adora ranije,ali su bijele.
A za Belarosu sam ja uvijek isticala da rano dolazi u rod i da ima usprkos toga potencijal skladištenja do kasnoga proljeća isto ko i kasne sorte.Naravno ako se vadi tokom devetog mjeseca a ne kao rani krumpir.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bellarosa je vrlo rana sorta.
Sva čast katalogu, ali Bellarosa ostaje kasna sorta.
Zašto?
Pa vrlo jednostavno; kataloške informacije su samo okvir, te ovisno o klimatskim uvjetima i kraja sadnje ipak postoje značajne razlike.
Kod nas je podjela ovako nekako:
Rane - Jerla - dolazi prva, uglavnom za mladi krumpir (mladi crveni, kako piše za Bellarosu u katalogu, kod nas ne prolazi); mladi krumpir samo bijeli
Srednje radne - Monalisa (dolazi 10-15 dana nakon Jerle)
Kasne - Desire (crvena, jedina koja tu prolazi, jer zimi se kupuje crveni, dok ljeti ide bijeli)
I sada Bellarosa - skoro kao Desire, dolazi za vađenje u isto vrijeme.
I to je kraj priče o krumpiru kod nas (zapadna Istra). To je već sredina/kraj srpnja, dolazi suša, i priča o krumpiru je ispričana do kraja. Početkom kolovoza više nema krumpira kod nas.
KOd nas je "kasna" sorta ono što ide krajem srpnja.
:cool2:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma kod nas se belarosa vodi kao sredne rana,,može se vaditi jedno dva tjedna iza jearle jer vrlo brzo postibne krupnoću dovoljnu za mladi krumpir obzirom da ona inače postiže u završnoj vegetaciji nadprosječnu krupnoču.I to je to.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
moj je lijepo polegal od zadnje kiše, i sad ću zlatice davit avionom...:icon_scratch:
 

Najnoviji postovi

Na vrh