• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Evo slike mog krumpira morat cu se pribiljezit kod nekih za novu sortu:icon_wink:
cam00129g.jpg
 

gusta

Član
Tu od
27 Pro 2012
Poruka
235
gospon bobo nisam vam mislio odgovorit ali jednostavno jerla već dugo nije prva rana sorta ima ranijih
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
moj je lijepo polegal od zadnje kiše, i sad ću zlatice davit avionom...:icon_scratch:

He he, da ti znaš koji ja površinu radim sa akumulatorskom leđnom prskalicom :icon_rofl: Uključuljući i krumpir :(rofl):
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
He he, da ti znaš koji ja površinu radim sa akumulatorskom leđnom prskalicom :icon_rofl: Uključuljući i krumpir :(rofl):

onda ti moja ral krumpira nebu problem...:eek::
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Sva čast katalogu, ali Bellarosa ostaje kasna sorta.
Zašto?
Pa vrlo jednostavno; kataloške informacije su samo okvir, te ovisno o klimatskim uvjetima i kraja sadnje ipak postoje značajne razlike.
Kod nas je podjela ovako nekako:
Rane - Jerla - dolazi prva, uglavnom za mladi krumpir (mladi crveni, kako piše za Bellarosu u katalogu, kod nas ne prolazi); mladi krumpir samo bijeli
Srednje radne - Monalisa (dolazi 10-15 dana nakon Jerle)
Kasne - Desire (crvena, jedina koja tu prolazi, jer zimi se kupuje crveni, dok ljeti ide bijeli)
I sada Bellarosa - skoro kao Desire, dolazi za vađenje u isto vrijeme.
I to je kraj priče o krumpiru kod nas (zapadna Istra). To je već sredina/kraj srpnja, dolazi suša, i priča o krumpiru je ispričana do kraja. Početkom kolovoza više nema krumpira kod nas.
KOd nas je "kasna" sorta ono što ide krajem srpnja.
:cool2:

I koji je zaključak? Zaključak je taj da Bellarosi ne valja bilo koja struktura tla isto kao i svakoj drugoj sorti krumpira.
Sadio sam sorte Berber, Anais, Belini i još par njih (ni ne sjećam se kako su se zvale) kolega iz Dalmacije mi veli to sadi, to su rodne sorte krumpira a meni se nije tako pokazalo, zašto? Zato jer struktura tla ne valja.
Za svaku sortu je propisana vrsta tla i ako se krumpir sadi u takvo tlo ili bar u slično onda daje prinose kakvi su navedeni, pa tako naravno utječe i na nalijevanje krumpira, njegovu vegetaciju i sve ostalo.
Očito je da Bellarosi ne odgovara u potpunosti vaša zemlja.
Sutra prvi puta vadim Adoru na veliko, a za najdulje 2 tjedna vadim i Bellarosu..stavit ću slike pa nek mi onda netko kaže da je Bellarosa kasni krumpir krajem 6. mjeseca.:eek::
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A gdje ti je onih trideset gomolja H....bem ti takvog poljoprivrednika koji se sad ne može sjetiti imena krumpira koji ima posađen-tj,mene.- koji sam ti poslala u vrećici.Onaj bijeli....
Johabica, tih 30-tak gomolja je u drugom redu sa desne strane(donja slika u postu: http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=930180&postcount=1499 (početak reda, ovo što je bez cvijeta; lijepo raste jedino moram nači u staroj poruci o kojoj se sorti radi; ja sam mislio da je Kondor... :(happy):).
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Sutra prvi puta vadim Adoru na veliko, a za najdulje 2 tjedna vadim i Bellarosu..stavit ću slike pa nek mi onda netko kaže da je Bellarosa kasni krumpir krajem 6. mjeseca.:eek::
Evo slika (donja slika; danas ću slikati ponovo) govori više od 100 riječi (link: http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=930180&postcount=1499.
Desno na slici su tri reda Monalise (u cvatu) a lijevo su tri reda Bella Rose (koja neće u cvatnju još sigurno 7-10 dana).
Adoru nemam ove godine (nije se dobro pokazala kod nas) cvate bar 2 tjedna prije Monalise.
Takvo je krumpiranje kod nas; potpuno različito do kontinenta :icon_winkle:

Hajd' Kondor stavi datum sadnje/vađenja Bella Rose kod tebe u kontinetnu, a ja ću naći datum kada je sađena kod nas (moram negdje pogledati u starom postu), i kada je vadimo, pa ćemo usporediti dužinu vegetacije (a ne vadimo je sigurno još 30-tak dana).
:(y):
p.s. A što se tiče Bela Rose kao sorte, meni sve 10. Definitivno je izgurala Desire (bolji okus i skaldištenje) tako da za mene je to sorta za skladištenje br.1.
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
kad je najveci porast gomolja prije ili poslje cvatnje,tj kad je najbolje vrijeme za folijarnu gnjojidbu
hvala
 

Kondor

Član
Tu od
30 Ruj 2012
Poruka
31
Evo slika (donja slika; danas ću slikati ponovo) govori više od 100 riječi (link: http://www.poljoprivredni-forum.com/showpost.php?p=930180&postcount=1499.
Desno na slici su tri reda Monalise (u cvatu) a lijevo su tri reda Bella Rose (koja neće u cvatnju još sigurno 7-10 dana).
Adoru nemam ove godine (nije se dobro pokazala kod nas) cvate bar 2 tjedna prije Monalise.
Takvo je krumpiranje kod nas; potpuno različito do kontinenta :icon_winkle:

Hajd' Kondor stavi datum sadnje/vađenja Bella Rose kod tebe u kontinetnu, a ja ću naći datum kada je sađena kod nas (moram negdje pogledati u starom postu), i kada je vadimo, pa ćemo usporediti dužinu vegetacije (a ne vadimo je sigurno još 30-tak dana).
:(y):
p.s. A što se tiče Bela Rose kao sorte, meni sve 10. Definitivno je izgurala Desire (bolji okus i skaldištenje) tako da za mene je to sorta za skladištenje br.1.

Datum sadnje je 19.4. a datum vađenja je za 2 tjedna otprilike. Baš danas sam išao probati i gomolji su deblji od jajeta. Sad će početi pravo nalijevanje gomolja Bellarose.
Ako se određenoj sorti krumpira daje sve ono što mu najbolje odgovara (tu se podrazumijeva i struktura tla) onda isti i daje najbolje, maksimalne prinose.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
kad je najveci porast gomolja prije ili poslje cvatnje,tj kad je najbolje vrijeme za folijarnu gnjojidbu
hvala

poslije cvatnje.pred kraj vegetacije u završnom rastu nalijevanje gomolja u povoljnim uvjetima može biti i do tone po hektaru.Zato je za kasnije sorte veoma važno održavanje zelene mase bar do početka kolovoza.,a najbolje do polovice.a balarosa će već polovicom sedmog mjeseca postići maksinmum-to je sorta koja ima potencijal i do 50 t/ha.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo slika govori više od riječi...
krumpirhrana001.jpg


Pošto sam kasno sadio nemam još cvijeta, no kad ga budem vidio momentalno palim rasprskivače sa multi K kroz venturi :) Bez obzira na količinu padavina ;) A ima ih :(
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
evo konačno i mojeg krumpira........

danas tretiran sredstvom LITHOVIT, a po mojim procjenama, procvjetati će za 2-4 dana.........visina 100-120cm, malo mi je velika cima, bojim se da zbog toga nebude gomolja, jer nikada nije bila tako velika........

to je jedna parcela od 1000m2.........sjeme original.......razlika se vidi iz aviona





što se tiče multi-K.......s njim sam tretirao prošle godine preko lista, i gdje sam prošao 2 puta (ostalo je u prskalici), vidjela se osjetna razlika, više gomolja, i svi su bili jako veliki........
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ovo je druga parcela od 4500m2.........sjeme 2 reprodukcija, a ima nešto i 3 reprodukcije........


također, danas tretirano sredstvom LITHOVIT, a ovaj bi trebao imati cvjetove za 10-15 dana


 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
evo konačno i mojeg krumpira........

danas tretiran sredstvom LITHOVIT, a po mojim procjenama, procvjetati će za 2-4 dana.........visina 100-120cm, malo mi je velika cima, bojim se da zbog toga nebude gomolja, jer nikada nije bila tako velika........


što se tiče multi-K.......s njim sam tretirao prošle godine preko lista, i gdje sam prošao 2 puta (ostalo je u prskalici), vidjela se osjetna razlika, više gomolja, i svi su bili jako veliki........

Evo slika govori više od riječi...
krumpirhrana001.jpg


Pošto sam kasno sadio nemam još cvijeta, no kad ga budem vidio momentalno palim rasprskivače sa multi K kroz venturi :) Bez obzira na količinu padavina ;) A ima ih :(

znaci da prije cvatnje prskam s tim multi-k,ili u cvatnji,sta je to bolje od fertine
tko proizvodi taj multi-k,jel to ovo

http://www.agroklub.com/gnojiva/haifa-chemicals-43/multi-k-13-0-46-101/
 
Posljednje uređivanje:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
evo konačno i mojeg krumpira...

što se tiče multi-K.......s njim sam tretirao prošle godine preko lista, i gdje sam prošao 2 puta (ostalo je u prskalici), vidjela se osjetna razlika, više gomolja, i svi su bili jako veliki........
Prije svega pohvale za krumpir.
Što se tiče primjene multi-K (tj. kalij-nitrata) budi oprezan, jer je krumpir već dosta bujan, te dodatkom još dušika (iz kalij-nitrata) moglo bi biti problema (bujnost, plamenjača i dr.); pogotovo je zanimljiva ona slika sa čizmom (a ako je čizma br. 44 onda je stvarno bujan krumpir :(giggle):).

Po meni imaš dvije opcije za slijedeće folijarno tretiranje.
1. Ako želiš ostati na kalij-nitratu, onda obavezno istovremeno ići i sa primjenom mangana (mangan regulira metabolizam dušika, naročito nitratnog oblika)
2. ili umjesto kalij-nitrata, ići na kalij-sulfat. Time izbjeći nitrate koji će potaknuti bujnost, krumpire nahraniti kalijem ali i sumporom.

A što se tiče bujnosti, svakako preporučam da iskopaš bar 3-4 cime kompletno i pogledaš koliko ima zametnutih gomolja; puno sitnih ili malo krupnih (jer će to usmjeriti gnojidbu dalje).

:(happy):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sa multi-k neću ići ove godine, jer ima na toj parceli dosta gnojiva.......

sada sam zainteresiran za jednu od tvojih opcija, samo mislim da je bolje izbjeći nitrate, jer je cima dovoljno velika, sada treba napuniti gomolje.......ali kako je to najbolje učiniti????

sada za vikend ću probati izvaditi, kako kažeš 2-3 kučice i prebrojati gomolje, da vidimo što i kako dalje......
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
sa multi-k neću ići ove godine, jer ima na toj parceli dosta gnojiva.......

sada sam zainteresiran za jednu od tvojih opcija, samo mislim da je bolje izbjeći nitrate, jer je cima dovoljno velika, sada treba napuniti gomolje.......ali kako je to najbolje učiniti????sada za vikend ću probati izvaditi, kako kažeš 2-3 kučice i prebrojati gomolje, da vidimo što i kako dalje......

to i mene zanima ,cima je dosta velika netreba da bude veca
 

Najnoviji postovi

Na vrh