• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Vjerovatno krumpiri ima nešto i u genetici, zar ne? AKo cvjeta onda je završio vegetativni rast i krenio u generativnu fazu. Sad ne treba škrtariti sa kalijem u bilo kojem obliku. Taj dušik što ima u formulaciji multi k to je sića koja je potreba za diobu stanica a kalij ih nalijeva, tako da...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@prigorac,već dva dana ti nitko nije ništa odgovorio-ja sam htjela,ali mi je slika premutna i nije dovoljno izbliza slikano pa ti ne mogu ništa reči.Vidim da si napravio zaštitu,ima neke dvije smeđe mrlje koje se ne vide dobro,ono žučenje na vrhu lista za koje ne znam šta je,i neka ko kovrčavost koja mugu biti uši ili viroza ili list jednostavno raste brzo,a žile ga ne mogu pratiti pa se malo nabora.Mrlju bi trebao slikati direktno,a i ostalo.
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Imam kako mi se čini veliki problem,išao sam pošpricati krumpir sa Senat wg sa 1 kg/ha zbog samonika suncokreta i umjesto njega spalili se listovi krumpira dobrano,dobio i suncokret ali krumpir.... :-( glava me zabolila kada sam vidio situaciju na njivi...Sada kada je trebao biti u cvatu za koji dan otprilike ja ga moram nekako dizati iz mrtvih ako je to uopće moguće više pa vas molim za savjet ako pomoći uopće ima!Može li se obnoviti ikako krumpir,neke ljude sam zvao,kažu da će nadoći samo će i cvjetanje biti kasnije.Ima li tko preporuku s čim mu pomoći,kakvu prihranu dati i šta uopće raditi?!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Senat je metribuzim,isto ko i Senkor.Prvo ti je doza prevelika u fazi poslije nicana,maksimalno pola kile na ha,šezdeset deka ja plafon doze.I to do visine krumpira jedno dvadesetak cm.Tretman teško podnose tek iznikle biljke i prerasle biljke.Osim toga ima i sorata koje su osjetljive na metribuzin(aktivna tvar,ako nekome nije jasno),npr,Cambera.Ne znam u kolikom ti je porastu bio krumpitr prilikom tretmana,sada mu je lišće oštečeno i vjerojatno požutjeo.dakle,preko lista će teško nešto usvojiti.Ne mogu ti reći ništa jer ne vidim kako sve to skupa izgleda.Da si prije ovih kiša išao sa kanom ,rasipao ga po parceli tako da se otopi i uđe u zamlju,nešto bi valjda pomoglo da obnovi lsnu masu .

Probaj sutra poslikati i staviti sliku.Možda budemo pametniji.

Sada vidim,veliš pred cvatnju.Pa tko te namjeri ići sa Senatom pred cvatnju.To je debelo prekasno za herbicid.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Imam kako mi se čini veliki problem,išao sam pošpricati krumpir sa Senat wg sa 1 kg/ha zbog samonika suncokreta i umjesto njega spalili se listovi krumpira dobrano,dobio i suncokret ali krumpir.... :-( glava me zabolila kada sam vidio situaciju na njivi...Sada kada je trebao biti u cvatu za koji dan otprilike ja ga moram nekako dizati iz mrtvih ako je to uopće moguće više pa vas molim za savjet ako pomoći uopće ima!Može li se obnoviti ikako krumpir,neke ljude sam zvao,kažu da će nadoći samo će i cvjetanje biti kasnije.Ima li tko preporuku s čim mu pomoći,kakvu prihranu dati i šta uopće raditi?!
Možeš mu pomoći samo sa nekim biostimulatorom, i neki od klase. Ali svaki dan kašnjenja znači sve manje mogućnosti da se oporavi, tako da ti vrijeme ističe..... :icon_cry:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Imam kako mi se čini veliki problem,išao sam pošpricati krumpir sa Senat wg sa 1 kg/ha zbog samonika suncokreta i umjesto njega spalili se listovi krumpira dobrano,dobio i suncokret ali krumpir.... :-( glava me zabolila kada sam vidio situaciju na njivi...Sada kada je trebao biti u cvatu za koji dan otprilike ja ga moram nekako dizati iz mrtvih ako je to uopće moguće više pa vas molim za savjet ako pomoći uopće ima!Može li se obnoviti ikako krumpir,neke ljude sam zvao,kažu da će nadoći samo će i cvjetanje biti kasnije.Ima li tko preporuku s čim mu pomoći,kakvu prihranu dati i šta uopće raditi?!


suncokret se lako uništi u krumpiru, ja sam prošle godine na trimer stavio nož, i udri.......to je jedino rješenje :(whew):
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
@prigorac,već dva dana ti nitko nije ništa odgovorio-ja sam htjela,ali mi je slika premutna i nije dovoljno izbliza slikano pa ti ne mogu ništa reči.Vidim da si napravio zaštitu,ima neke dvije smeđe mrlje koje se ne vide dobro,ono žučenje na vrhu lista za koje ne znam šta je,i neka ko kovrčavost koja mugu biti uši ili viroza ili list jednostavno raste brzo,a žile ga ne mogu pratiti pa se malo nabora.Mrlju bi trebao slikati direktno,a i ostalo.

Johabica, hvala.
slikao sam mobitelom a i sunce mi je smetalo, pa budem sutra u jutro provjerio i ponovno poslikao. inače sam taj dan špricao sa ridomilom, i drugi dan sa fastacom.
 

prigorac

Član
Tu od
26 Ožu 2012
Poruka
71
Johabica, hvala.
slikao sam mobitelom a i sunce mi je smetalo, pa budem sutra u jutro provjerio i ponovno poslikao. inače sam taj dan špricao sa ridomilom, i drugi dan sa fastacom.

evo slika krumpira, nadam se da su sada malo bolje....
 

Prilozi

  • P6130048.jpg
    P6130048.jpg
    81.3 KB · Pregleda: 115
  • P6130051.jpg
    P6130051.jpg
    73.1 KB · Pregleda: 106

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
da nema uši?
ako ima, fastac tu neće pomoći...možda actara... i naravno, ako ima uši...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma najvjerojatnije ubrzani porast,žile ne prate rast lista,pa se malo nakovrčalo.Zna se dogoditi.Ako ima puno toga.Ako je tu i tamo neka biljka,može biti virus-za virus ionako ne možeš ništa.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,058
Evo i moga krumpira,monalisa zdrava 100 % nije s ničim tretirana nikakve bolesti nema,nema čak ni zlatice a ni gnoja :p čista zemlja

 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje! Koliko jedan radnik može za 4 sata izvaditi mladog krumpira? Bez uvrećavanja, samo da vadi. Hvala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Pitanje! Koliko jedan radnik može za 4 sata izvaditi mladog krumpira? Bez uvrećavanja, samo da vadi. Hvala.

pitanje na pitanje!
jel taj radnik grebe rukama, nogama, motikom, plugom, vadilicom ili KOMBAJNOM?
...navodno ima neke razlike u tim tehnikama...:icon_cool:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Počela suša.... i kako je bilo za očekivati; sadnja je išla kasno jer je bilo hladno i blato, a sada je opalila suša samo takva. Na crvenici su pukotine već 1-2 cm (sutra stavim slike), a krumpir je tek završio sa cvatnjom. Eto ti sada poljoprivrede :=:)
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Počela suša.... i kako je bilo za očekivati; sadnja je išla kasno jer je bilo hladno i blato, a sada je opalila suša samo takva. Na crvenici su pukotine već 1-2 cm (sutra stavim slike), a krumpir je tek završio sa cvatnjom. Eto ti sada poljoprivrede :=:)

Bobo dobar dan!
Mi smo susjedi samo sam ja preko Lima,reči koju prihranu mu sada dati po tebi,inače je sorta Monalisa,ima po četiri -pet kumpira veličine jaja i pol a sadjena je 20.Travnja
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobo dobar dan!
Mi smo susjedi samo sam ja preko Lima,reči koju prihranu mu sada dati po tebi,inače je sorta Monalisa,ima po četiri -pet kumpira veličine jaja i pol a sadjena je 20.Travnja
Ako nemaš riješeno natapanje, onda samo preko lista (navečer).
Najjednostavnije varijanta je 2-2,5 grama/1 lit. vode nekog vodotopivog sa nagalskom na dušik i kalij (10-5-23 ili slično), zatim dodati biostimulator.... pa sve do posebnih gnojiva.
Ja ću kod mojeg ići: zaštita Ridomil/Daconil u razmacima od 7 dana + 2,5 grama/1 lit. vode Idron Ca, a između zaštite sa kombinacijom Lithovit+Delfan Plus.
Danas je na redu zaštita. :(party):

p.s. Ako ti treba Lithovita, prođi jedno jutro do Funtane, pa ti mogu dati 2-3 kg. :icon_e_wink:
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Ako nemaš riješeno natapanje, onda samo preko lista (navečer).
Najjednostavnije varijanta je 2-2,5 grama/1 lit. vode nekog vodotopivog sa nagalskom na dušik i kalij (10-5-23 ili slično), zatim dodati biostimulator.... pa sve do posebnih gnojiva.
Ja ću kod mojeg ići: zaštita Ridomil/Daconil u razmacima od 7 dana + 2,5 grama/1 lit. vode Idron Ca, a između zaštite sa kombinacijom Lithovit+Delfan Plus.
Danas je na redu zaštita. :(party):

p.s. Ako ti treba Lithovita, prođi jedno jutro do Funtane, pa ti mogu dati 2-3 kg. :icon_e_wink:

Misliš da bi Lithovit moga i za ulike malo prihraniti?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Pitanje! Koliko jedan radnik može za 4 sata izvaditi mladog krumpira? Bez uvrećavanja, samo da vadi. Hvala.


tko to još radi s rukama, ljudi sa motokultivatorima i plugovima vade u vrtovima, a da nepričam o poljima............
 

Najnoviji postovi

Na vrh