• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

manjo

Član
Tu od
18 Ruj 2012
Poruka
351
Pileći gnoj,osamsto do tisuću kila npk i četristo kila kana /ha.

uhu,bogme onda krumpir dosta trazi,nisam ga jos sadio za prodaju pa nisam znao,da jos imate neku stanicu za otkup mozda bi bilo i dobro to
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da,krumpir je jedna od financijski najzahtjevnijih kultura.Ima veoma visoke prinose,prihode,ali i rashode.A ako se ne snađeš i maksimalno smanjiš rashode,bez obzira na visoki prihod možeš biti u gubitku.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Jedan prema dvadeset je bio standard pred dvadesetk godina.Međutim,danas bi se za nekakvu uspješnu priozvodnju trebao uzeti omjer jedan naprama dvadeset pet i više,do trideset čak,naravno,govorimo o deklariranom sjemenu kategorije "A".Problem je u ulaganju u proizvodnju jer krumpir zahtjeva visoke standarde i bez dobre gnojidbe se ne mogu postiči visoki prinosi.Poseban naglasak je tu na mineralnim gnojivima.A ona su skupa i preskupa.

Kod nas prinos zavisi od gnojidbe ali i od vremenskih uvjeta. Kaže se da je dobra godina ako se uhvati dvadeset puta posađeno. Gnojimo samo uz sadnju. Kasnije ništa ne dohranjujemo. Za Dalmaciju su navodno napravili / testirali dva sjemena Adora i Liseta koje ovdje dobro uspjevaju i potrebna im je jedna kiša da umjereno rode. Ako padnu dvije kiše od toga druga u svibnju biti će krupmira ko drva. Kod nas dolazi sjeme original vreće, ali dosta veliki krumpir tako da ih moramo rezati do tri pupka iz komada.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma da,voda se tu podrazumjeva.I kod nas,izostanu li kiše,urod,ako nema navodnjavanja podbaci.A dosta je podbačaj od dvadesetak posto pa da se rentabilnost dovede u pitanje,pogotovo ako cijena ne prati smanjeni urod.Kod vas dolje je vegeracija konstantna i ravnomjerna,pa stoga i dosta kraća nego kod mene.Ovdje utjecaj kiše u nenavodnjavanom uzgoju dovodi do stagnacije porasta gomolja,a nakon kiše se on nastavlja.I rast zelene mase je usporen.Nešto poput remisije pa ekspanzije naizmjenično.Ma sada ima more raznih sorata i one se različito ponašaju u istim uvjetima proizvodnje,forsiraju se manje rodne sorte koje bi po deklariranim svojstvima trebale biti kvalitetnije,samo je problem što ih otkup ne prati cijenovno.Iako tu ima,kao i u svemu ostalome,više reklame i galame nego nekih drastičnih razlika u kvaliteti.Malo agresivnog marketinga,i tu smo.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Ima jedna priča koju mi je čovjek s kojim radio 4 godine rekao kao njegovo iskustvo. Naime ima sestru udatu u Italiju i kada ide u posjetu onda kupi domaćeg krumpira iz Dalmacije i mlade teletine sa sela. Kad stigne u Italiju onda mu zet napravi feštu i zove sve svoje najbolje prijatelje jer ni takvog mesa niti takvog krumpira nema u Italiji. Već sam napisao da pojedini restorani traže krumpir iz extezivne proizvodnje i sve otkupe.
Naravno da treba voditi bigu o rentabinlosti ali i o kvaliteti. Tako da prinos veći od 30 puta smanjuje kvalitetu. Proizvođači krumpira moraju raditi na uređenoj tržnici tako da drže razinu kvalitete. Mi sličan problem imamo s grožđem.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Vađenje ide kraju...

q0yr.jpg


9z38.jpg
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Može mi neko pomoč, jel ima neko kakve sheme kak bi se od obične OLT-ove plave sijačice 4- redne mogla napraviti dvoredna sadilica krumpira

Otprilike znam kak bi to išlo samo me zanima kaj bi mi vi mogli predložiti da to lakše napravim
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,420
Može mi neko pomoč, jel ima neko kakve sheme kak bi se od obične OLT-ove plave sijačice 4- redne mogla napraviti dvoredna sadilica krumpira

Otprilike znam kak bi to išlo samo me zanima kaj bi mi vi mogli predložiti da to lakše napravim

vrlo lako i brzo, skineš jednu bateriju, drugu pomjeriš u sredinu, skineš plastične spremnike za sjeme i iza prišarafiš cijevi koja je na kraju prerezana na jednom djelu da krumpir može prolazit, ako nije jasno postavim ti sliku, ja sam to jako davno napravio
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
vrlo lako i brzo, skineš jednu bateriju, drugu pomjeriš u sredinu, skineš plastične spremnike za sjeme i iza prišarafiš cijevi koja je na kraju prerezana na jednom djelu da krumpir može prolazit, ako nije jasno postavim ti sliku, ja sam to jako davno napravio

Kužim al možeš ipak staviti sliku sadilice da vidim kak to izgleda
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
mi još nismo počeli...kak su prinosi koja sorta?

bijeli je marabel,a crveni kondor. stare sorte,marabel daje manji prinos,i teze ga je skladistiti,ali okus... tko ga jednom proba,vise ne kupuje drugi. zato i crvenoga sam posadil samo pol rali,a druge godine jos manje. prinos je ok,ne znam koliko tona sam ga dobil dok se sve ne spakuje,ali otprilike je 10t po rali,ili 16-17 po ha,ako racunam po broju prikolica,a to je neprecizno. bila je losa godina kaj se tice vremena,i nisam ga stigel zalijati kad mu je bilo najpotrebnije pa ima vise onog srednjeg,ni debelog ni sitnog. kak je kod vas? vidovcanci dosta jamraju da je slabo,ujak mi je iz budislavca i nije bas prezadovoljan...
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
o pa ko ti je ujak?ja sam iz vidovca...pa ja sam kopal marabela iiz rali je bilo oko16 tona bijelog i oko 3 tone sitnog al je bilo 3 put zalijevani a za ostalo bumo vidli kak bu ....
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ivica pozder iz budislavca. stara mi je od tam.
dobro si dobil. moj je bil posađeni v blato,poslije suša,jake vrućine,pa opet voda... zalijevati ga je trebalo v 7.mj,al onda sam navodnjaval zelje i papriku,a krumpir sam zapostavil. makar mi tu nemamo prinose kak tam u vidovcu da se postavis na glavu,jednostavno je losija zemlja.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
gogo,reci ujaku da mu šaljem lijepe pozdrave,je da su godine prošle odkako smo se vidjeli,ali možda me se sjeti.
A baš sam imala neki predosjećaj da se o njemu radi.:icon_lol::icon_lol::icon_lol:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
znate se? onda vam predosjecaj dobro funkcionira! budem prenio pozdrave cim se cujem s njim!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo slika iz ovogodišnje berbe krumpira (slike kasne, jer mi je mobitel bio na servisu gotovo 2 mjeseca :eek:), ali sada su tu:

- Monalisa u polju nakon otvaranje brazde:


- Monalisa u kašeti:


- Bella Rosa u kašeti:


- i Balatonska ruža u kašeti:


I berba gotova, idemo doma:


Generalno sam dosta zadovoljan, jer ova je godina klimatski bila jako loša. Krenulo je sa dosta kasnom sadnjom (radi dugih kiša), zatim je vrlo brzo došla suša (zadnja kiša na mikrolokaciji je bila krajem svibnja) i onda vrućina i suhi vjetrovi. Ali, sa malo pojačanom gnojidbom, izvukli smo i ovu godinu.
A slijedeća?
Mislim da bi morala biti dobra; jer smo već imali dvije sušne vegetacijske godine za redom, i treća bi bila previše :icon_confused:
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
358
S obzirom na sušu i minimalna ulaganja zadovoljan sam urodom krumpira,prva slika je domaće sjeme(razne sorte) a na ostalim slikama je urod od sjemena naše cijenjene forumašice johabice
 

Najnoviji postovi

Na vrh