• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
358
Ovako da ne bude zabune na poklopcu remena je pisalo Standard Honda F600YU, vadilica je isto Mio Standard ,evo malo bolje slike
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
imao sam takvu vadilicu.....još uvijek imam i plug za vađenje, za tu hondu, onaj rešetkasti, sa kojim se može dobro vaditi krumpir, samo treba pažljivo voziti i dobro pogoditi pravac gdje se vozi i sav krumpir je vani......

sada vadim sa traktorom.....
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
evo ja završija sadnju jesenskog krumpira, zemlja je malo vlažna i topla, a krumpir dobro naklijal, a sorta rivijera (rana), tako da se nadam mladom krumpiru krajem studenog i početkom prosinca:icon_thumright:
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
A baš sam te htjela neki dan pitati,pa zaboravila-jesi li?a što nisi prije?

nemam navodnjavanje na tim parcelama, pa ga nisam tija sadit nenaklijalog u vruću i suhu zemlju, počeja sam ga sadit iza male gospe, a onda me i kiša omela pa se malo oduljilo, al tribalo bi bit ok
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Trebam savjet, malo sam se raspitivao o uzgoju krumpira pa me sad znima kakvi strojevi i kakva početna ulaganja bi mi trebala za 5 ha... hitno trebam vaše savjete!!!
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Traktor,plug,roto ili rau,rasipač umjetnog,sadilica sa nastavcima za ogrtanje,prskalica,prilkolica kiperica,naravno,najbolje jednoosovinka .Nešto za vađenje-ak hoćeš raditi ručno-dvoredna vadilica-naradiš se ko konj na tu površinu,ak oćeš lakše-kombajn ili verčar-na tu površinu se isto naradiš sa premetanjem vreća,ili bolje bunkeraš.Ovaj poljak "Ana" ti je dobar,a ak naletiš na "Grime"-još bolje.Nijemci su njemci.A dadu se naći povoljno.Iako će ti se cijela investicija popeti povisoko.
 

IMT555

Član
Tu od
11 Srp 2013
Poruka
825
Traktor,plug,roto ili rau,rasipač umjetnog,sadilica sa nastavcima za ogrtanje,prskalica,prilkolica kiperica,naravno,najbolje jednoosovinka .Nešto za vađenje-ak hoćeš raditi ručno-dvoredna vadilica-naradiš se ko konj na tu površinu,ak oćeš lakše-kombajn ili verčar-na tu površinu se isto naradiš sa premetanjem vreća,ili bolje bunkeraš.Ovaj poljak "Ana" ti je dobar,a ak naletiš na "Grime"-još bolje.Nijemci su njemci.A dadu se naći povoljno.Iako će ti se cijela investicija popeti povisoko.

Kaj ti to znači roto ili rau?
Koliko bi otprilike trebalo uložiti novca za repromaterijal i kaj bi sve spadalo pod repromaterijal
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Roto-brana,raukombi.Za roto moraš imati traktor odgovarajuče KS,a za rau može ići i onaj najslabiji-35-40 KS.

Neznam kako si ti to zamislio ići u sadnju krumpira a da ničega uopće nemaš-za krumpire trebaš dva traktora-jedan za vući prikolice,a jedan za rad sa kombajnom.Ako počinješ od nule,trebaš imati popriličnog kapitala.Pogledaj si na Njuškalu cijene strojeva,pa plus ako uzimaš deklarirano sjeme dvadeset pet tisuća kuna po ha za ulaganje u proizvodnju.Sitna kalibraža ti ide oko 1500 kg/ha-to ti je 18000 kn samo za sjeme.Ako uzmeš već korišteno sjeme-dvanaestak tisuća manje.To su velike cifre,pa puta 5 ha,razmisli.Trošak mineralnog,bar 1000kg/ha-5-6000kn/ha,pa pesticidi,najmanje 2500kn/ha.

Nije da te želim obeshrabriti,ali i onima koji imaju svu potrebnu mehanizaciju,a nikada se do dada nisu krumpirima bavili bih rekla da budu oprezni jer se može dogoditi da i bez ulaganja u strojeve posluju s gubitkom.Ako proizvodnja krene krivo,ili cijene budu u prodaji niske.
Sve na papiru lijepo izgleda,ali realnost je uvijek,ali baš uvijek drugačija.Nepovoljnija.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Krenuti se baviti proizvodnjom krumpira a da nisi nikad to do sada radio to je nemoguće. Prije bilo kakve investicije potrebno je ispitati tržište. Dakle tko su kupci i tko će kupovati te krumpire. Čitav život sadimo i proizvodimo za svoju obitelj. Sada nam se to uoopće ne isplati ali to radimo radi gušta. U jednoj fazi smo sadili veće količine pa smo viškove prodavali. Dio kao rane a dio kasnije.
Vidi tko bi trebali biti kupci i treba početi bez velikih investicija osim repromaterijala. Koju godinu trebao bi raditi i proizvoditi skupa s susjedom koji ima čitavu mehanizaciju. Ti dodaš rad i repromaterijal. Ima i pravilo nikad samo jednu kulturu.
Nabaviti svu mehanizaciju i ne moći je otplatiti u 10 godina to je bankrot. U tih deset godina ima debelih i mršavih krava.
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Johabice, možeš li pojasniti matematiku u kupnji "novog" sjemenskog krumpira i "drugogodišnjeg" ? Šta je prema tvojem dugogodišnjem iskustvu isplativije; skupo sjeme pa slabija agrotehnika ili jeftinije sjeme pa veća agrotehnika?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moj majstore.....krumpir je čudna biljka, najbolji je u tanjuru, i nikako više :icon_axe::(wasntme):

nisi nikada radio, pretpostavljam ništa u poljoprivredi, jer nemaš nikakve strojeve, onda od ovoga nevjerujem da bi bilo nešto......plug je lako zakopčati, al treba s njim znati i raditi......i odmah da kreneš na krumpir.......vjerujem da ti 99% ljudi nebi preporučilo......

ako kupiš novo sjeme, a slaba agrotehnika, to ko da nisi ništa ni radio.......jer krumpir zahtjeva dobro usitnjenu zemlju, znači samo freza i deri......dok nebude pjesak......

dugogodišnje sjeme, opet neznaš što imaš, ako neuzimaš od nekog provjerenog.......a danas ljudi sjeme iskorištavaju "do kraja" a dio uzmu svoga, tako da tko ti i proda takvo sjeme, ono ima slab prinos, ako bi dobio npr 5t po hektaru korisnog krumpira za prodaju......

mislim da si pročitao kako se dobije oko 40t i više krumpira po hektaru pa si bacio računicu, al to je ukupna količina krumpira......sa nekom max agrotehnikom, dobijaš oko 20T po hektaru krumpira za prodaju, ostalo je ili oštečeni ili sjemenski......i za to trebaš imati prave strojeve da dođeš do tog prinosa.......obični zagrtač možeš odmah zaboraviti, po meni on je i najbitniji, trebaš imati onaj što dobro zagrće i pravi humke "od pola metra".......i navodnjavanje u sušnim godinama, jer manje ćeš izvaditi nego si posijao........

eto, toliko do mene.......ja ću dobro razmisliti hoću li raditi krumpir slijedeće godine......al mislim da će otići polako u povjest na mom gospodarstvu.......
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
5 ha krumpira za početnika........to ne ide,pogotovokad je u pitanju ta kultura
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
Ivane, ja sam samo pitao onako za mišljenje, ne sadim krumpir ni za sebe a kamoli za prodaju... niti namjeravam, ja se držim svojih uhodanih kultura....
 

Najnoviji postovi

Na vrh