• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pa digni malo noževe,nek rade pliče.dubina je dosta toliko da ne reže krumpire.nije mi jasno kako bi tanjuri oštećivali krumpire.to nije to.zapravo je kod tebe potrebno vjerojatno spustiti noževe-dići bubanj.Jer noževi režu ako ne idu dovoljno duboko.Ne znam ima li sprint tresače.morao bi imati-jesi li ih uključio?Na glavnoj traci.Pomaže da očisti zemlju i razbije grude.Stavi na maksimum,sada ne može oštetiti krumpir.Bez njih se radi kada je krumpir nedozreo.

Trava-jedan se malo sagne,kada se zaštopa,nalegne uz traku,primi i povuče travu -lakše je i brže nego da staneš i čistiš,jer traka u radu vuče i pomaže,a kad stoji.imaš zajebanciju sa čiščenjem.Pomaže kod trave kada se nabere sa spuštenim bubnjem i uključenom trakom ići u rikverc metar dva,pa naprijed-traka povuče travu i bude u redu.
 
Posljednje uređivanje:

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
hehe, ne oštećuje ga nigdje gore, nego dolje oni tanjuri koji sa strane odrezuju humak...
netko nije pazio kad je nagrnjival krumpir, morat ćemo taj dio dogodine malo usavršiti...
od dječjih bolesti je veći problem mokra zemlja i remen koji prokilizava...pa zašteka onaj veliki bubanj otraga...zato sad idem pet metara pa stanem da izvrti, pa idem 6 metara pa stanem da izvrti, pa idem 10 metara pa stanem....previše mokre zemlje diže...
...a i trava ne pomaže...:eek::

probaj poštelat onaj bubanj na početku, možda ti noževi idu preduboko pa dižeš nepotrebno više zemlje, a remen se da zateć dolje gdje ima pogon od lančanika. vidim da dogodine bude povećanje proizvodnje ha ha
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Pa digni malo noževe,nek rade pliče.dubina je dosta toliko da ne reže krumpire.nije mi jasno kako bi tanjuri oštećivali krumpire.to nije to.zapravo je kod tebe potrebno vjerojatno spustiti noževe-dići bubanj.Jer noževi režu ako ne idu dovoljno duboko.Ne znam ima li sprint tresače.morao bi imati-jesi li ih uključio?Na glavnoj traci.Pomaže da očisti zemlju i razbije grude.Stavi na maksimum,sada ne može oštetiti krumpir.Bez njih se radi kada je krumpir nedozreo.

e da sam slušal tomu, imal bi nove tresače...ovak imam samo jednog škrbavog....
moguće i da noževi režu pokoji krumpir, ja ga sadim sadilicom bez ogrtača, znači u startu je 10 cm dublje nego da ide s ogrtačima odma...
bum vidil kad bum oral, koliko je krumpira za kombajom ostalo...:icon_cool:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
probaj poštelat onaj bubanj na početku, možda ti noževi idu preduboko pa dižeš nepotrebno više zemlje, a remen se da zateć dolje gdje ima pogon od lančanika. vidim da dogodine bude povećanje proizvodnje ha ha

ral je ral, kako god vi to drugačije zamišljali ja nemam tržište za više...
cijena je i dalje 5 kuna, i kaj mi vrijedi delat 2 rali po 2.5 kune kad čista zarada manja...:(devil):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tako je darijus.Živio govornik-to jest ti.Nas ćemo dvoje i dalje plivati uzvodno,sve dok se ne podavimo.Ja sam na tvojoj strani.Plivam ko riba.A dok se počnemo daviti,budemo krenuli nizvodno.Ali-nikako ne prije.:(hi)::(hi)::(hi):
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Po kojoj cijeni prodajete krumpir sada? Ja ću ga imati još oko 6 tona za tržište a dobijam neke po meni malo nerealne cijene na veliko...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Evo kod mene trenutno otkup 1,80 kn.Ne znam jeli samo za nekooperante ili i za kooperante.Jer je bio prije 2.00.

Šta tebi nude?
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bila inspektorica na njivi, ode krumpir na analizu. Došla inspektorica sako, košulja, hlače na crtu, polu visoka peta :) Zlata po rukama a jaj. Gledam ja i smijem se u sebi i kontam kako je rekla da ne treba pomoć od radnika i da neće ometati :) Gledam ja nju ispred trgovačkog lanca mislim da je prikladnija za šoping nego za njivu :) Došli mi na njivu krenio ja malo vaditi krumpir i pripremio jednu radnicu. Vadim tako par uzoraka kad dođe inspektorica, gumene čizme, radna kuta, reflektirajući prsluk sa onim natpisom na leđima fitosanitarna inspekcija i rukavice, miša mu 6 ako se nisam iznenadio :) Uzela budak i počne vaditi uzorke. Svaka čast. Ostao ja paf :) 2 i pol sata sa svom administracijom. Da ne povjeruješ. Što se tiće zapisnika piše u onim poljima žurno, posebni nadzor, proizvodni usjev... Nije bilo na oko bolesti, gomolji zdravi a za ostalo labos. Rekla je da će mi dati analizu iako nisu dužni dostaviti! To mi je u dva dana dvije osobe sa značkom na njivi.Jučer je došao sudski vještak po nalogu sutkinje da vide papriku iz 2010 godine ;) Poz
 

Josa

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
78
Evo kod mene trenutno otkup 1,80 kn.Ne znam jeli samo za nekooperante ili i za kooperante.Jer je bio prije 2.00.

Šta tebi nude?

Pa iskreno isto tako,a u trgovinama oko 4 kune ide,na tržnici po 3 uglavnom...:s: Pa nisam pametan šta raditi,čekati još neko vrijeme ili ga prodavati ako će cijena poslije biti veća... Da mi je na veliko 2,20 dao bih ga svog što imam merkantivu
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh,sada u kampanji vađenja ne možeš očekivati veću cijenu.bude se još spuštala kako vrijeme bide odmicalo,jer količine koje nemaju adekvatni skladišni prostor se plasiraju bez obzira na cijenu sve do početka dvanaestog mjeseca.Tek iza Nove godine se može očekivati rast cijene,a rast je izgledan obzirom da su suše i polplave napravile svoje u europi.
Nisam u zadnje vrijeme pratila burzu pa ne znam šta se vani događa,ali u maloprodaji su većinom iznad naših cijena ili tu negdje.
Budem ako mi se bude dalo večeras pogledala šta se događa u Poljskoj.

Kontam,e,i ja sam prošloga ljeta imala jednu fitosanitarku slavonku,iz Osijeka je bila,bila tu na ispomoći kod nas privremeno.Eto,odradio si,to je valjda pračenje istoga virusa-jesi li pogledao,piše u zapisniku na šta se testira uzorak.Taj još nije prisutan u Hr,a navodno je jako gadan.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh,sada u kampanji vađenja ne možeš očekivati veću cijenu.bude se još spuštala kako vrijeme bide odmicalo,jer količine koje nemaju adekvatni skladišni prostor se plasiraju bez obzira na cijenu sve do početka dvanaestog mjeseca.Tek iza Nove godine se može očekivati rast cijene,a rast je izgledan obzirom da su suše i polplave napravile svoje u europi.
Nisam u zadnje vrijeme pratila burzu pa ne znam šta se vani događa,ali u maloprodaji su većinom iznad naših cijena ili tu negdje.
Budem ako mi se bude dalo večeras pogledala šta se događa u Poljskoj.

Kontam,e,i ja sam prošloga ljeta imala jednu fitosanitarku slavonku,iz Osijeka je bila,bila tu na ispomoći kod nas privremeno.Eto,odradio si,to je valjda pračenje istoga virusa-jesi li pogledao,piše u zapisniku na šta se testira uzorak.Taj još nije prisutan u Hr,a navodno je jako gadan.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
krumpir izvađen, a obećal sam i slikice...pa evo...kombajn vrećar koji pakuje krumpir u kutije...:p:...vi iz Belice se pojedite....:wink:

ppgf.jpg



ga6y.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E -@darijus,ne budemo se mi iz Belice pojeli-mi smo ti napredovali u rinfuzu.A ti si zaostal u vremenu.:icon_lol:.Mi sa vrećema ne želimo imati posla,niti sa kutijama,mene živciraju i one vreće za sitni,evo noćas nisam spavala cijelu noć zbog vreća od trideset kila,a nije ih bilo više od tridesetak.Premetala ja jednu tonu i sve mi ošlo kvragu,i prsti i ruke.A nekada sam natovarila šleper od dvadeset dvije tone-i ništ mi nije bilo.to ti naprave vreće i kutuje.
Ma lijepo si si ti to posložio.I bolje je u kutije bati,brže ide,lakša manipulacija,ne gubiš vrijeme.
Sad mi nije jasno,kaj Sprint nema zadnju traku za travu?Kako baca travu dolje?
ma zapravo,čim je jednostavnije,tim je bolje.Da vidiš dok na Ani ode koji lager na zadnjoj traci.možeš mirne buše zaboraviti jedan dan rada-dok rastepeš sve kaj treba da ga možeš skinuti ima da popizdiš.Pa nek je još donji,pa moraš traku spustiti na zemlju.Ili oni na gornjoj osovini donje trake.Ne volim niti raznišljati o tome.

Vidim izrezani krumpir-diži bubanj da se spuste noževi.

Evo si se moderniziral muzejskim primjerkom visoke tehnologije.:(clap): Jel bere krumpire-bere.Jel lakše raditi-lakše je.treba li nešto više reći?:icon_pray:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
JA bi to prikopčal na štangu poluga hidraulike , onda imaš više i lakše prostora za manipulacijom dubine , a i bolje manevrira kad treba okrenuti , nema smisla da to sve završi u kupi .
Ljepa zemlja ..da je takva zemlja u Zagorju , ne bi ga nikad napustil
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Krivo si ti to zamislil-prvo bi hidraullika bila preopterečena jer osim težine kombajna mora nositi i više od tone krumpira,a drugo,bubanj određuje dubinu noževa.I to ti je tak.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
johabica ,:icon_mrgreen: gdje bi on zel na ovoj glisti tonu krumpira :eek:

Hidraulka nosi koliko i traktor , čelik je to , a čelik se savija samo kad je crveno ( od topline , ne boje) .
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Dobro,ajd hidraulika,ali šta ćeš sa kardanom.Koji bude najvjerojatnije zapinjal za polugu kada hidrauliku digneš.zapravo-ona za njega.I kak ti to misliš da je na polugi lakše manevrirati nego na vuči.Meni svakako nije..Ali,ja sam jedno žensko pa mi sve teško.I ništ ne znam,ali se moram prilagoditi sa tim ne znam da nekaj mogu napraviti.a ja snalažlijva do zla boga.Evo,sama se sebi divim.:(clap)::(clap)::(clap):

Ups,a ja mislila da hidrauliku nosi ulje.A ti veliš čelik.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ok , slažem se za kardan , ali za menavriranje ne .
Ako je vuča , kuka ili kako je več zovemo dalje od traktora tojest od osi kotača lakše je okrenuti a naročito paše za vožnju unazad . sigorno ti se bar jednom desilo da ti rudo zapinje o kotač ..e to se nikad ovako ne može desiti .
Ajde da to objasnim u tvom području , manji radijus okretanja treba da se okrene šleper neko kamion .(bez prateče , ja mrzim prateče , uvjek filning da te netko prati ..a po zimi ne znaš na koju metniti lance )
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
pa nosi ulje,al je napravljena od čelika..
čim dalje od traktora tim ga brže smota i lakše je manevriranje...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma radila sam ja i sa Grimmeom i sa Anom na vuči i da me vidiš gdje se sve i kako mogu okrenuti sa 539...A on proklizava...počeli smo davnih osamdesetih sa Grimmeom raditi na polugi i brzo odustali.E,sada se baš ne sjećam točno jel smo sa Grimmeom stalno radili na polugi ili samo probali,ali Ana je od početka na vuči.Ne mogu reći jel zbog položaja kardana,ili nema veze,već godinama ne obraćam pažnju na to.Ne razmišljam o drugim načinima kada nešto dobro tako kako je.
 

Najnoviji postovi

Na vrh