• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
jel to tvoja ANA????

kako vadi mladi krumpir???? crveni vjerujem da ide bez problema, a kako ide bijeli, marabel me konkretno zanima......
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
jel to tvoja ANA????

kako vadi mladi krumpir???? crveni vjerujem da ide bez problema, a kako ide bijeli, marabel me konkretno zanima......

kaj se odma pališ, rekal si da odustaješ od krumpira...:icon_rofl:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
baš ti gledaš krumpir.....:icon_rofl:


nepalim se, samo pitam.......:icon_rofl:

e, da, samo da ti kažem, čak sa i ja kupil kombaj...samo još čekam malo da se zemlja osuši i vadim krumpire...:eek::
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
jel to tvoja ANA????

kako vadi mladi krumpir???? crveni vjerujem da ide bez problema, a kako ide bijeli, marabel me konkretno zanima......

Da Ana,stara dvadesetak godina,ma i vuiše.da vidiš sada nove strojeve-ima jedan u selu dvoredni,ali vućeni-milijun i šetristi tisuća plus PDV.To je stroj.Meni ne treba,meni dosta ovo.
Mladi krumpir se sa ovime ne vadi.Ne vadi se sa nijednim.Mladi se vadi vadilicama i bere ručno.Kada se prestane guliti ide ak nemaš zahtjevne kupce.mana mu je što nema ko Grime kiblu na cilindar nego na traku pa se krumpiri gule ako nisu zreli.Za rano vađenje je uvijek bolji kombajn na cilindar.Ali,sve u svemu-dobar je stroj za one koji imaju deset,petnaest ha,za veće površine treba nešto ozbiljnijega.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560


Opet naopako-ajd se malo nakrivite dok gledate-ovo nisam u stanju okrenuti.Hm.

Evo, sada smo Johabicu ispravili; ovako je skoro ispala sa vadilice... :(rofl)::(rofl)::(rofl):




Sad je sve u redu :(hi):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Johabice, možeš li pojasniti matematiku u kupnji "novog" sjemenskog krumpira i "drugogodišnjeg" ? Šta je prema tvojem dugogodišnjem iskustvu isplativije; skupo sjeme pa slabija agrotehnika ili jeftinije sjeme pa veća agrotehnika?

Teško pitanje,ali,ja kažem uvijek-manji prinos sa manjim ulaganjem-ista,ili neznatno manja dobit. Ja ću uvuijek radije raditi i zaraditi npr-sto tisuća kuna i od toga imati čistu zaradu osamdeset,mago zaraditi milijun,a da mi čistoga ostane sto tisuća.manje radim,manji mi je rizik i zdravija sam i fizički i psihički.Ali,veliki igrači,pedeset i više hektara-njima je i deset posto veća zarada u konačnici velika lova.

Drugogodišnje sjeme je isplativo i sa smanjenim prinosom.jer je sjeme najskuplja stavka u proizvodnji.Veći prinos ne pokriva razliku u ulaganju,pogotovo ako se još poklopi i niska otkupna cijena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Joj,to ti je davno bilo kupljeno,a ne znam,ima više od dvadeset godina,uzimali smo novi,mislim da je bio onda dvadeset i dvije tiisuće maraka.To ne možeš sada nikako uspoređivati sa sadašnjim cijenama,
Evo,darijus je u mome selu kupio jedan vrečar,Hasiju,mislim da se cijenio šest tisuća kuna na njuškalu,a koliko ga je platio pitaj njega na PP.Ali,to je staro tridesetak godina,ali za njegove potrebe jesasvim u redu.Može se i Ana naći povoljno,iako ne toliko ko hasija-jedno dvadesetak tisuća,ovisi u kakvom je stanju.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To kod mene već godinama dolaze u plastenik za rajčicu dva puta godišne. Prati se neki virus sad se baš ne mogu sjetiti koji a neda mi se tražiti,inače karantenski,dakle je toleranca nula,uzimaju se uzorci,radi zapisnik i šalje na analizu.I to nije nikakav problem.Problem iskrsne tek kada dođe nalaz,ukoliko bude pozitivan. A uvijek dođe za dva-tri tjedna. U tom slučaju se sav nasad eliminira,neutralizira,baca,uništava-shvatio si,jel?a nitko mi ne zna reći tko će mi u tom slučaju isplatiti odštetu.Jer virus može doći samo sjemenom-nikako drugačije pošto u Hr još nije zabilježena pojava.To ne znači da se odšteta neće dobiti, (iako sasvim lako može ispasti da i neće),ali od koga,na koji način i koliko-svi,ali baš svi koji su do sada bili kod mene-pojma nemaju.A ima i veći problem-karantena je,uobičajeno-četiri godine.To znači da ja ne bih u te četiri godine mogla u plastenicima saditi ništa iz porodice solonaceae-dakle-niks papričice,paradajziči,krumpiriči,parliđaniči.Po zakonu bi se trebala isplatiti odšteta za četiri godine proizvodnje-ali...zakon je jedno,provedba drugo.A i pravila plodoreda odmah pobijaju tu mogučnost,jer po njima niti ne smiješ saditi više u monokulturi,a ja to radim.Mslim,istu porodicu jedanaest godina.A vjeruj da će me imati pod nadzorom ako me bace u karantenu.I onda,zašto imam plastenike od dvijesto kuna/m2,Da u njima sadim mrkvu?I nikoga neće biti briga od čega ću živjeti.
Tako sam ja ove godine malo porazmislila,otkazala im suradnju za nadalje,neka si nađu drugu budalu koja će im dozvoliti pristup na svoje privatno vlasništvo.Za sada su rekli ok.Ak me slijedeće sezone ne lupe nekim zakonom po nosu,vjerojatno sam ih se riješila.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bome zeznuto, kod mene je taj dio planiran za voćnjak. Što se tiće prskanja tu sam čist kao suza, mislim na karence a što se tiće bolesti mislim da je sve ok :) Budem ja njega još i nagodinu sadio ;) Poz i hvala!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Joj,to ti je davno bilo kupljeno,a ne znam,ima više od dvadeset godina,uzimali smo novi,mislim da je bio onda dvadeset i dvije tiisuće maraka.To ne možeš sada nikako uspoređivati sa sadašnjim cijenama,
Evo,darijus je u mome selu kupio jedan vrečar,Hasiju,mislim da se cijenio šest tisuća kuna na njuškalu,a koliko ga je platio pitaj njega na PP.Ali,to je staro tridesetak godina,ali za njegove potrebe jesasvim u redu.Može se i Ana naći povoljno,iako ne toliko ko hasija-jedno dvadesetak tisuća,ovisi u kakvom je stanju.

nije hasija nego je sprint...danas bio prvi puta u pogonu...
malo dječjih bolesti koje smo prebolili na prvom redu i dalje ide dobro...
nije baš da nema oštećenih krumpira, i nije baš ni vlaga u zemlji idealna, al ovak kilavi kak jesmo izvadili smo skoro sto vreća krumpira popodne od 2-6...
...s time da na takvoj površini obično naberem duplo, ali za probu sam išal na komad koji je zadnji sađen, već skoro u 6. mjesecu pa ga nije bilo šteta...:icon_cool:
sutra krećem na ozbiljniji krumpir, sad sve znamo pa možda i koja slikica padne...:icon_wink:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Dolazi mu sutra fitosanitarni inspektor. Najavio se danas da me ne mogu pronaći, da dođem sutra kod jednog trgovačkog lanca, uzet će uzorke krumpira i odnjeti u Zagreb na analizu? Vozilo raspoznavanja ZG tablice.
http://www.mps.hr/default.aspx?id=5868

kaj ga ti zoveš ili on sam baš tebe voli kontrolirati?
ja još nisam ni čul da bi fitosanitarci nekaj gledali...osim na granici...:icon_scratch:
 

tomislav84

Član
Tu od
12 Tra 2009
Poruka
69
nije hasija nego je sprint...danas bio prvi puta u pogonu...
malo dječjih bolesti koje smo prebolili na prvom redu i dalje ide dobro...
nije baš da nema oštećenih krumpira, i nije baš ni vlaga u zemlji idealna, al ovak kilavi kak jesmo izvadili smo skoro sto vreća krumpira popodne od 2-6...
...s time da na takvoj površini obično naberem duplo, ali za probu sam išal na komad koji je zadnji sađen, već skoro u 6. mjesecu pa ga nije bilo šteta...:icon_cool:
sutra krećem na ozbiljniji krumpir, sad sve znamo pa možda i koja slikica padne...:icon_wink:
koje su to bile dječje bolesti? oštećeni krumpiri od kombajna? jesi zaštitio šipke na kolu koje smo komentirali? ako ga negdje drugdje oštećuje, slika oštećenog krumpira bi pomogla da ukonimo problem. daj slike stroja u akciji......
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
nije hasija nego je sprint...danas bio prvi puta u pogonu...
malo dječjih bolesti koje smo prebolili na prvom redu i dalje ide dobro...
nije baš da nema oštećenih krumpira, i nije baš ni vlaga u zemlji idealna, al ovak kilavi kak jesmo izvadili smo skoro sto vreća krumpira popodne od 2-6...
...s time da na takvoj površini obično naberem duplo, ali za probu sam išal na komad koji je zadnji sađen, već skoro u 6. mjesecu pa ga nije bilo šteta...:icon_cool:
sutra krećem na ozbiljniji krumpir, sad sve znamo pa možda i koja slikica padne...:icon_wink:

Ma malo mi se pomaotalo,je,sve te marke,hasije,sprint,ana,grime,da vidiš sada ovoga dvorednoga za milijun i četristo-šest hektara dnevno vadi.Samo sam razmišljala-kad već tolike pare,zašto ne još nešto pa uzeti samohodnog.ali čovjek valjda koji ga uzeo zna zašto.

Ja sam sa anom-zapravo,mi smo sa anom dnevno radili do dvadeset tona na dan,ali,tu se gubi vrijeme jer stojiš dok voziš kući na kipanje jedno tri sata.Pa dakle može i dvadeset pet- ako je dobar krumpir.Kada sam radila sa grimeom nekada-muž bio u trgovini,ja potovarila svekrvu,svekra,baku,ajmo u vađenje-oni na kombajnu rade,ja se vozikam,imali tri prikolice,jedna se nabrala,vozila ja kući,pa se nabrale još dvije-jedna jednoosovinka,jedna dvoosovinka,a treća bila zakačena za sitni.I kada se na kraju išlo kući,to bilo ko vlak.Danas veliki proizvođači imaju kiperice tandemke,desetak tona-i to im malo-moja pettonka je sada mačji kašalj.Jedan čovijek stalno odvozi kući,dok se sa jednom prikolicom vrati-druga je već puna,i ide to.I onda se pitaju pojedinci šta će nekome tri-četiri traktora.Za vađenje treba najmanje tri.I bar tri prikolice.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
koje su to bile dječje bolesti? oštećeni krumpiri od kombajna? jesi zaštitio šipke na kolu koje smo komentirali? ako ga negdje drugdje oštećuje, slika oštećenog krumpira bi pomogla da ukonimo problem. daj slike stroja u akciji......

hehe, ne oštećuje ga nigdje gore, nego dolje oni tanjuri koji sa strane odrezuju humak...
netko nije pazio kad je nagrnjival krumpir, morat ćemo taj dio dogodine malo usavršiti...
od dječjih bolesti je veći problem mokra zemlja i remen koji prokilizava...pa zašteka onaj veliki bubanj otraga...zato sad idem pet metara pa stanem da izvrti, pa idem 6 metara pa stanem da izvrti, pa idem 10 metara pa stanem....previše mokre zemlje diže...
...a i trava ne pomaže...:eek::
 

Najnoviji postovi

Na vrh