• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Prema frikijevoj cijeni...za nepovjerovat..Adora..sitna kalibraža 12,40 kn/kg. u Cargovcu.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ove godine kada sam pitao za cjenu, ovaj nasitniji je bio 11-13kn za kg.......i nigdje nije bilo jeftinije.......
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
ove godine kada sam pitao za cjenu, ovaj nasitniji je bio 11-13kn za kg.......i nigdje nije bilo jeftinije.......
nije ni meni jasno zašto je tako ogromna (skoro 100%) razlika u cijeni izmedu sitne kalibraze i ove 35/55:confused:, ajde da je to 20-30% razumija bi, ali 80-100% to je malo previše
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Sitne kalibraže trebaš 1500 kg/ha. 35/55 ti nije dosta ni tri tone.Onda ljudi pribjegavaju rezanju.To je zahtjevan posao.Za proizvođaće koji sade velike količine dodatni trošak jer moraju platiti radnike.I kada sve skupa sabereš,dobiješ sjemenski materijal jetinije 20-30%,ali sa smanjenim prinosom,jer se broj stablika po gomolju smanjuje, veća je mogučnost prim zaraze zbog rana,i kada sve skupa zbrojiš,zapravo i ne dobiješ u konačnici neke velike efekte.Ali,računa se da je startni rast jači iz krupne kalibraže,klice su jače,što ima nekog uporišta ako se reže gomolj samo na pola.To je posebno važno kod proizvodnje za ranu prodaju.Za kasniju proizvodnju i ne toliko,jer kada se klica jednom dobro ukorijeni,hranu više ne treba iz matičnog gomolja već je uzima iz zemlje.ž
Nikada,osim do ne moram ne uzimam krupnu kalibražu.Ali,zbog skupoće sjemena ljudi si počeli krupnu kalibražu,pogotovo ovu 35-55 rezat na četiri ,čak i na pet strana,čime se potrošnja po ha bitn smanjuje.
Samo,baš sam jesenas pričala sa nekim većim proizvođačima - žale se da je teško više postizati maksimalne prinose kao nekada.Jasno je da je teško,pa i nemoguće sa smanjenim brojem stabljika po jedinici površine - rezanjem dobijemo više sadnih mjesta od jednog gomolja,ali sveukupno ipak manji broj stabljika pa jedinici površine.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Raspitao sam se za cijenu i skoro sve vrste su oko 7 kuna/kg. Kod nas je već rasprodana prva pošiljka i već je druga stigla. Malo sam se raspitivao za Adoru. Navodno je rana vrsta proizvedena za Dalmaciju na podlozi Jerle. Cilj je bio da se dobije dobar prinos ako padne samo jedna kiša što je izvjesno i u najsušnijim godinama. Uz Adoru spominju i Lisetu kao malo kasniju vrstu preporučenu za Dalmaciju. Navodno dobro rodi ako padnu dvije kiše, što je također izvjesno u većini godina. U zaleđu obalnog dijela gdje bude slana (mraza) do kasno sade se o Grguru u vrtu (8. ožujka) a o Josipu u polju (19. ožujka). Sve do konca ožujka je dobro a i kasnije mogu dobro roditi. Kod nas se urod mjeri po količini sjemena a ne po hektaru. Naravno sade se i druge vrste ali u manjim količinama.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
decki jel tko koristil yarina gnojiva u krumpiru?u kojoj količini?i jel ima razlike?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
dok se sadil krumpir,meni yarra jos nije dosla,ali probali smo na drugim kulturama i bilo je odlicno! mislim da nebus pogrijesil ako ju zemes,a kaj se tice kolicine,mislim da je pisalo na vrecama za pojedine kulture. ove godine sam petrokemijina gnojiva uzimal samo za ratarske kulture,pod sve ostalo bude isla yarra.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Ova zima je baš čudna vrijeme je kao da je proljeće.
Krompir iznikao na otvorenom je a juče sam nešto malo zasadio na otvorenom je i neće biti pokriven pa šta bude bude.



Slikano danas.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Pa zahlađenje prognoziraju od četvrtka za moj kraj čak i minuse do -5 pa će mo vidjeti.
Danas sam obišao sve poljoapoteke u gradu i niti jedna nije nabavila sjemenski krumpir a kad ih upitas zašto oni vele "Joj pa mogli bi nam se smrznuti" ko da ih ne mogu staviti negdje gdje nije - 15 ko vani:icon_rolleyes:
Za naklijavanje ih pola nije ni čulo ko da rade u autosalonu:(punch):
 

Josip321

Novi član
Tu od
5 Velj 2014
Poruka
5
Zaštita od krumpirove zlatice

Prvo, ispričavam se moderatorima ali ja ne mogu pronaći pomoću tražilice niti jednu temu o krumpiru ili krumpirovoj zlatici. Stoga, ako postoji koja od takvih tema molim vas da zatvorite ovu i prebacite moj post na tu temu.

Mene zanima koji su najdostupniji i najkorišteniji insekticidi protiv krumpirove zlatice u Hrvatskoj?
 

Navrnuta

Novi član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
5
Ajmo ljudi dragi zna li netko na podrucju split okolica jel se pojavila sorta anais u prodaji i posto dodje?:=:)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Za dolje neznam,ali kod mene je počela prodaja - ja sam jučer uzela nešto sitne kalibraže - Rivijera ja 12,60 kn/kg,Marabel isto,a krupan - onaj do 55 je 8,60 kn/kg.Uzela sam prošle godine krupnu kalibražu,to onda moraš rezati,al meni je i to neisplativo ako se reže samo na pola.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Da si uzela tam gde i ja već bi bio vani, ja sam ga dobio prije 2 tjedna..po 12.40 kn :p:
 

Navrnuta

Novi član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
5
Hvala drustvo nadam se da ce se friki javit ovako jos se ne snalazim najbolje:mur:

Daleko mi ludbreg iako je kuma otamo,a i cijena ti nije nesto radje cu krizat kad pusti klicu :p
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Sorry Navrnuta@ to nije bio odgovor za tebe nego Johabicu.ooops... daj pojasni to križanje kad pusti klicu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh