• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Navrnuta

Novi član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
5
Daj nemoj me zezat da neznas na sta mislim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Ne zezam te stvarno nemam pojma o tome...kod mene to nitko neradi.
 

Navrnuta

Novi član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
5
Ma rade ali sam se ja krivo izrazila vjerovatno,križanje= rezanje najcešće na dvije polutke krompir a da na sebi ima minimalno 2-3 klice :eek::
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@bhorv,eto,sve si saznao,a @johabica ti veli ovo - profiteru,tih dvajst lipa profita ima da platiš kavu.Kapitalisto,tako znači,sirotinja mora plačat skuplje,a?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Johabica@ planiraš saditi krompir ovih dana ako sam dobro pročitao.Zar nije hladno?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma u plasteniku budem to_Obzirom da ove godine idemo u stopostotnu prodaju na malo,tri plastenika za papriku i rajčicu mi je previše,pa budem stavila u jedan krumpir.Htjela sam to danas posaditi,ali nije bilo sunca - hoću da se zemlja malo bolje ugrije - možda ću sutra,ako ne - onda u ponedeljak - jer prije neću moći.

Prvo, ispričavam se moderatorima ali ja ne mogu pronaći pomoću tražilice niti jednu temu o krumpiru ili krumpirovoj zlatici. Stoga, ako postoji koja od takvih tema molim vas da zatvorite ovu i prebacite moj post na tu temu.

Mene zanima koji su najdostupniji i najkorišteniji insekticidi protiv krumpirove zlatice u Hrvatskoj?


Evo se ja ispričavam tebi,vidim da si se tek registrirao,postavio prvo pitanje a nitko ti se od nas nije udostojio odgovoriti - valjda smo te previdjeli - oprosti.evo da pokušamo riješiti sa malim zakašnjenjem - Još su uvijek vrlo učinkoviti Proteus,Calypso,Actara,Match,ali se počinju koristiti insekticidi novije generacije - Alvedere,Coragen - pogotovo u ljetnim vručinama su efikasniji od naprimjer onih na bazi (aktivne tvari) imidakloprida koji je do prije koju godinu bio hit,ali se u uvjetima povišenih temperatura ne preporuča koristiti (preko 24 stupnjeva)jer je jako termosenzibilan,a ako se ne varam i fotosenzibilan pa se preporučivala primjena kasno predvečer. Od svih imidakloprida, najjeftiniji je Dali.Barem bi trebao biti,i to za jedno četerdeset posto,ako se uvoznici nisu polakomili - radio se u Kini.

Ima toga još,ali ako želiš nešto prošireno,ili te još šta zanima,a ti pitaj.
Neka te nebrine što smo kasno reagirali,neko je tromo vrijeme pa smo se uspavali.:icon_razz:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Ajmo ljudi dragi zna li netko na podrucju split okolica jel se pojavila sorta anais u prodaji i posto dodje?:=:)

ja sam se krajem godine raspitiva i niko mi na području Dalmacije nije moga nabanit anais kalibraže 35/55, posli kad sam već nabavija rivijeru "Vrelko" iz Kaštel Starog je nabavija samo 1t anaisa sitne kalibraže.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
najbolje sredstvo za tretiranje krumpira je po meni BIO (više ne neprodaje u zemljama EU) Prestige fs 290.......i boljeg nema.........zlatica dođe tek kada krumpir i sam počne venuti i sušiti se, pa mu nemože ništa više napraviti........karenca je 42 dana, al krumpir nevadiš prije od 90-120 dana, tako da karenca prođe 3 puta........a i spriječava još neke bolesti.......osim zlatice.......i kada sam krumpir tretirao, onda ga je i bilo.......a jedino nije za mladi krumpir, koji sam planirao vaditi ranije, njega nisam ni tretirao......al njega sam špricao za probu otopinom koprive, i mogu reći da je ipak bio smanjen broj zlatica......al to možeš raditi na maloj površini, za velike nije........
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Friki@, čitao sam tvoj post o tretiranju krumpira s (plants protector thiofer), ali nisam do kraja shvatio dali si tim tretirao isječene gomolje prije sadnje ili nešto drugo i kako si bio zadovoljan time.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
je,bio je najbolji,ali sada je izgubio dozvolu primjene - ide samo u sjemenskom nasadu.Tako da to sada otpada.Ali,Dali ima dozvolu primjene,ali ide folijarno.Neznam što bi se dogodilo da se primjeni zemlišno - tretiranjem gomolja - jer je prestiž po aktivnoj tvari kombinacija imidakloprida i pensikurona.Taj pensikuron daje zaštitu i od bijele noge - tako dakle djeluje i fungicidno.Možda bi,po logici,sam imidakloprid štitio od zlatice i zemljišno,neznam,ali mi je izgledno.Jedino ako nije u nekakvom obliku da ga korijen ne može povuči - to bi nam @bobostar mogao pojasniti.A i jači je u postotku aktivne tvari.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
koliko ja znam, tretiraju se samo gomolji...........evo što piše o njemu:

Doziranje za Prestige FS 290 - kg, l / ha:

za tretiranje gomolja (sjemena) krumpira u količini od - 0,1 lit. na 100 kg gomolja za suzbijanje: krumpirove zlatice, lisnih uši, grčica hrušta, ranog napada žičnjaka te smanjuje štete od sovica pozemljuša i kasnog napada žičnjaka.Također suzbija bolest bijelu nogu krumpira. Nakon krumpira ne smije se u plodoredu uzgajati salata, radič, špinat i kineski kupus. Na istoj površini može se samo jednom godišnje koristiti.
Karenca: OVP (42 dana).

Prestige FS 290

Formulacija: FS (Tekuci koncentrat za tretiranje sjemena)
Količina djelatne tvari u %: 15,0 + 14,0 pencikuron + imidakloprid
Datum registracije: 03.10.2005., registracija važi do: 01.07.2013.
krajnji rok za prodaju i primjenu zaliha: 01.01.2015.



samo, zaliha više nije bilo ni prošle godine........a ne da još ima i ove
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Krivo si me shvatio --Dali je insekticid isto na bazi imidakloprida i upotrebljava se folijarno - ima dozvolu upotrebe.Dakle,nisam greškom napisala veliko slovo d - to je ime preparata - "Dali".:icon_weed:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
aha, nisam čuo za taj preparat......:icon_pai:

radio sam sa prestige, i bio sam zadovoljan.......prošle sam jednom tretirao sa Actarom, al nije nešto posebno, na manjoj površini.......i ostalo je dosta zlatica.......jer ostanu ispod lista, pa vjerojatno treba nekoliko puta tretirati........dok na listove gdje je prestige-om tretiran gomolj, nije došla niti jedna..........
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
I Actaru možeš zemljišno.Ja ju nisam,jer oni preporučuju prskati u redove prilikom sadnje,a onda moraš imati dozatore,ali misim ja,možda bi se isplatilo probati tretirati gomolje ko sa Prestižom.Treba vidjeti efekat,I sa Dalijem isto tako.
 

Navrnuta

Novi član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
5
@friki hvala na inf. Preklani smo ga sadili bilo je extra lani nikako naci pa posadili adoru na nasoj zemlji kao da joj vise ne paše sad cemo vidit,u svakom slucaju hvala
 

friki

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
191
Friki@, čitao sam tvoj post o tretiranju krumpira s (plants protector thiofer), ali nisam do kraja shvatio dali si tim tretirao isječene gomolje prije sadnje ili nešto drugo i kako si bio zadovoljan time.

tretira sam sa njim i gomolje dok su se naklijavali i posli sadnje cimu, al ne mogu reć sa sigurnošću koliko je djelotvoran:icon_scratch:, jer sam sa njim tretira sve ( a ne samo dio površine tako da mogu uoćit razliku)
 

velamejanin

Novi član
Tu od
10 Velj 2014
Poruka
3
Da li je netko od vas koristio sumpor u prahu kod sadnje krumpira križanjem velike kalibraže i naklijavanjem (oštećeni dio stavio u sumpor)
Hvala




Nitko nezna ili :D
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh