• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Konačno sunce. Danas kupljena Monalisa (10 kg sitne i 10 kg krupne), i čekam Johabic za Bella Rosu (isto tako nekako), a sadnja?..... ovisi o tome kakvo će vrijeme biti (puno kiše, teren još nije spreman, i mislim da će ići sadnja tek u drugoj polovici ožujka). Svakako vrlo loša zima. Samo da ne bude mraza u proljeće.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Može li mi netko reći da li se Kondor može isto čuvati dugo kao i Desire? I valja li i za kuhanje i pečenje?
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Ajmemi e ne mozemo osluciti koji da sadimo rozi krumpir. Do sad smo uvijek dwsire i sad bi nek drugi jer mi on nije bas za kuhanje
Mislili smo kondor i sad mi tata dodje i kaze da.mu je neko rekao sa je to stocni. Mislim ljudi su takvi! A sta mi jos preporucate za kasniji rozi
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Uzmi belarosu i ne kompliciraj si život - pouzdan,rani i stoji do iza prvog maja u skladištu - ja sam ga predprošle godine prodavala - krupnog do 20.05.Posipan,tek je pred kraj,oko prvoga maja tu i tamo počeo klijati.
 

fruit-men

Član
Tu od
26 Tra 2013
Poruka
63
Imam jedan upit vezan za gnojidbu krompira. Čime obično gnojite prilikom same sadnje krompira? Pogotovo oni povrtlari koji ostvaruju zavidne prinose :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Iskombinirj si po želji - 7/20/30 ili ak imaš para nešto slično sulfatno.Ili to prvo,pa magnezij sulfat uz to.Jer krumpir treba i magnezij - u prosjeku 60 kg čistog magnezija po hektaru,i nešto manje sumpora - nepitaj me točno koliko,nisam sigurna da ne lupim glupost.Sad,magnezija jedno 5kg na sto kila imaš u kanu.Imaš u talijanskoj petnaestici isto tako nešto sumpora.I u magnezij sulfatu.E,onda dakle,ima u raznim formulacijama raznih makroelemenata,pa ondsa ovisi koju ćeš ti formulaciju korstiti i u kojoj količini i u kom su obliku ti elementi,pa možeš izračunati koliko ti još treba čisoga magnezija i čistoga sumpora.Ja sam danas kupila kalij sulfat u magnezij sulfat,pa se budem mučila kalkulirati i dodavati onak kako misim da bude dobro.Što uopće ne znači da bude dobro.Tko zna koji će uvjeti vladati u zemljištu u kojemu trenutku,hoće li se mineralno razgrađivati na "Ho-ruk,ili će to ići postepenim,normalnim tokom,ili koji se vrag bude izrodil.Uglavno se držimo nekih teoretskih normi(naravno preračunanih i praktično dokazanih u idealnim uvjetima)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
i joj...:eek:..kaj je to tak komplicirano...
ja zaorem stajski gnjoj(lani nabavio ovčji) i u jarke bacim 7-20-30,i to je sve...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eto,i dobro - rekla bih - odlično.Ali,budu ti stručnjaci rekli - još ovo.pa ovo.I sad,ako bude dosta kiše i lijepo vrijeme - imati ćeš super prinose.Ako nebude,onda bi dobro došlo još nešto poduzeti,kakve intervencije napraviti u toku rasta.To je ono - teorija i praksa - zapravo,sve ovisi o nizu slučajnosti.I kada mi stručnjaci vele da sam blentava i ništ se na razmim u nove tehnologije - ja ih samo pitam - zašto u jednoj godini ista sorta sa istom količinom i istom vrstom hranjiva na istoj parceli daje drastično različite prinose?Pa zbog uvjeta koji su bili drugačiji.I zato mi navrh nečega idu izračuni i preračuni u kilu kolko čega ide ili treba po jedinici površine.I to vječito insistiranje na uštedama uz ovakve ili onakve analize,koje,kada ih poplačaš pojedu ono što si uštedio na prihrani.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Ove godine sam odlučio eksperimentirati sa krumpirom pa sam nabavio slijedeće sorte:riviera, manitou, rudolf, evolution, agria, marabel, rose of balaton, laura, vineta, bellarosa, mote carlo i natascha. Svi osim natasche su sjemenski - kalibraže 28/35
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Rivijera,balatonska,belarosa,marabel,vineta - pun pogodak,s tim da marabel kiksne bez dosta vode.Agrija-odlično,ako nema retrovegetacije i previše vlage,Lauru samimala probno jedan red prošle godine i nije me oduševila,ali to nije dovoljno da mogu decidirano nešto eći - ostalo su mi nepoznate sorte.


Ajmo krumpiraši i ostali koji imaju nekoga pojma - trebam pomć - hitno bih htjela nabaviti 20 - 30 kila plavog krumpira.Svaka je informacija dobrodošla,ili ima tko za prodati.
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Zna li netko gdje mogu kupiti kondor ili belarosu? Nigdje nema ili balatonska ruža

Jel tko kupovao iz međimurja sjemenski krumpir agrico trade?
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kondor su druge sorte istisnule,a belarosa je aktuelna i veoma tražena,pa je nema baš u slobodnoj prodaji u mome kraju.To što se sada distribuira su akontirane jesenske naruđbe.Tako je i sa Rivijerom - rivijeru sam ja imala naručenu sitnu kalibražu,ali sam jučer dobila krupnu -prosto rečeno izvisila sam za sitnu i bila sam sretna što sam barem krupnu uspjela dobiti - i još par sorti koje visoko kotiraju među trenutnim asortimanom koji se na tržištu nudi.Sa balatonkom je još gore - to je mađarska sorta koja se za sada ne proizvodi u velikim količinama pa ju je trebalo naručiti prije nove godine.Mislim da nju nećeš nigdje naći sada više.

Drugogodišnju Vinetui belarosu,i nešto trezora još imam ja za prodati - imala sam i Balatonku,ali je već rezervirana sva,pa ako kome nešt treba - na pp se možemo dogovoriti.
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Eto nabavio se sjemenski krumpir i to Monalisa vreća od 25 kg kalibracija 40/50 18,75 € a Desiree 35/55 po 0,89 € kg
Dakle monalisa 5,6 kn/kg a Desiree 6,7 kn/kg naspram naših cijena skoro u pola cijene
 

Najnoviji postovi

Na vrh