• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Nemam, al su mi nudili slovenci kad sam kupovao ove normalne krumpire. Sutra u jutro provjerim pa ti javim.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Naravno da valja,kako nebi valjalo.

Iako bih ja peletirano gnojivo uvijek kada god bih mogla zamijenila organskim zrelim sviježim. Najesen i nezrelim ako treba. Ja kupujem pileči gnoj u finfuzi - za sve koji sade krumpir,to je najbolji izbor.Pa kada se kupuje peletirano,ima mislim da je talijansko jedna kombinacija koja je rađena od pilećeg gnoja,samo nisam sigurna u kojem postotku i kako se zove - ma svakome piše na deklaraciji,iako mene najviše pere što na deklaraciji uvijek piše - organske tvari toliko posto - a ne piše porijeklo cijelokupne organske tvari - koje može biti i od suhe trave ili bilo čega - sada govorim teoretski - a ne od životinjskog drekca koji je ipak taj koji daje vrijednost tome gnojivu.
Ja sam peletirano koristila u presadnicama,i prvo što se primječuje - nedostaje dušika.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Provjerio za ljubičasti krumpir. Ima u pakiranju po 2,5 kg. Cijene je bila 4€ /kg a sad je na akciji po 2,81€/kg. Sorta se zove Bergerac i niskozemska je od TPC-a. Kontakte šaljem na pp.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Naravno da valja,kako nebi valjalo....
Ja sam peletirano koristila u presadnicama,i prvo što se primječuje - nedostaje dušika.
Tako je. Taj dio trgovci nekako zaborave spomenuti.
Bljka ne može usvajati direktno organsku tvar (ne humus; humus je razgrađena organska tvar; pa čak se niti humus ne može direktno usvojiti, već se i on mora razgraditi na huminske i fulvo kiseline), već se organska tvar MORA mineralizirati; razgraditi, i onda dio amonijskog dušika se usvaja (ali vrlo sporo, pogotovo kod proizvodnje presadnica, koji nemaju jako razvijeni korijen) a dio dalje mineralizira do nitratnog dušika (kojeg presadnice momentalno usvajaju).
Znači kada je mineralizacija spora, dušika nema i biljčice gladuju.
:icon_sad:
Osobno u takvoj prilici preporučam; huminske kiseline (biljka direktno usvaja) i dušik sa produženim (postupnim) otpuštanjem; i 50% manje organskog gnojiva (suma je na kraju ista, jer primjena huminskih kiselina i dušika s apostupnim otpuštanjem je cca. 50% troška organskog peletiranog gnojiva).
I presadnice rastu puno bolje.
:(blush):
 

frenky

Član
Tu od
22 Ruj 2011
Poruka
107
Bobo!
Ala ti nama lipo objasni po Vuku koju formulaciju da hitimo u brazdu pred sadnju kumpira, npr : 7-20-30 ili 15-15-15, ili.........................daj nam stručni savjet
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobo!
Ala ti nama lipo objasni po Vuku koju formulaciju da hitimo u brazdu pred sadnju kumpira, npr : 7-20-30 ili 15-15-15, ili.........................daj nam stručni savjet
Evo tu ima par programa za gnojidbu krumpira; prvi je složeniji ali kvalitetniji, pa onda niže su malo jednostavniji programi gnojidbe. http://www.gnojidba.info/gnojidba-krumpira/program-gnojidbe-mladog-krumpira-i/

Što staviti u brazdu?
Od navedenog definitivno ide 7:20:30 (radi kalija) te kasnije rana prihrana KAN-om; ili može i 7:20:30 i KAN u brazdu. Tri-15-ice su "preslabe" (premalo kalija) da bi išla u brazdu.
:(wasntme):
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bogami te huminske kiseline koštaju papreno. Ima ih AM Agro bilo na prezentaciji. Vrijede ali i koštaju... Možda bolje koristiti Haifina gnojiva za osnovnu gnojidbu multi comp base, huminske kiseline inside ;)
Poz
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Danas konačno kupih sjemenski krumpir i to Bella Rosu i Cleopatru. Pošto baš i nemam neka iskustva sa sortama krumpira može li mi netko iskusniji nešto reći o ovije dvije. Zahvaljujem
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Jeftinije od prosječnog biostimulatora. Ako te zanima više, javi se na PP....:(snooze):

Dokture ja kupio Cifin sinergon 2000 1 litra cca 1,3 kg 30 kuna. Neće biti huminskih po toj cijeni garant :( Poz
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mogu ja,al sutra.Sada zbilja više nemogu izreči tri suvislekolko sm umorna - kratko - super sorte.,na Kleopatru pazi - na fito zaštitu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Dokture ja kupio Cifin sinergon 2000 1 litra cca 1,3 kg 30 kuna. Neće biti huminskih po toj cijeni garant :( Poz
Ha, ha... dobra je ova naša Bosna (znam za tu cijenu SInergona u Bosni, i ta cijena definitivno nema konkurencije).
Ali redovna MPC cijena na području EU za Sinergon 2000 za 1 lit. je cca. 10,00 EUR.
Pa zašto je u Bosni onda svega par eura?
:drink:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
...H-85 od Am agra 10 kilograma 1000 kn sa pdv, 65% huminske i 20% fulvinske.
A to je to otprilike za huminske kiseline u "suhom" stanju (granule, prah).
U tekućem su znatno jeftinije, gotovo u pola cijene. Stoga se danas uglavnom i koriste tekuće jer idu bez problema (nema otapanja, taloga (od punila) i sl.) kroz sustav fertirigacije. Folijarno mogu, ali nema potrebe - biostimulatori su jefitinije, i jednako dobro riješenje.[/QUOTE]
A što se tiče molibdena, mogao bi ići za krumpir, ali kod nas to definitivno još nije kritičan element u gnojdibi krumpira. Kod nas proizvođači još nisu "savladali" problem sumpora (koji također sudeljuje u metabolizmu dušika) i magnezija.... tako da je daleki put još do molibdena. A i cink i bor, su još u domeni nepoznatog. Ima kod nas još puno prostora za poboljšanje gnojidbe krumpira.
Molibden je danas nužan element samo kod leguminoza/mahunarki. I to samo u vrhunskoj tehnologiji gnojidbe tj. intenzovnoj proizvodnji graška/graha. Čak je i broj proizvoda vrlo, vrlo mali, a lider je Teprosyn Mo (tekući NPK 0-15-0 + 15% Mo), tekući, koji se koristi u vrijeme sjetve graška/graha. Naravno Yara markica je neizbježa :(devil):
Druga kultura je cvjetača, gdje ide kombinacija bora i molibdena (ne samo bor, kako mnogi kokodaću naokolo), bar 2-3 tretmana, tijekom vegetacije. I upravo je nedostatak Mo kod cvjetače jedan od uzoraka promjene boje cvijeta prema žutoj boji (koji onda nije tržno vrijedan).
Van toga, molibden, vrlo malo u upotrebi.
Na tržištu Italije (gdje ima oko 4.000 različitih gnojiva u upotrebi) samo je 9 proizvoda sa više od 5% Mo (to je neka mjerljiva granica; naravno da sadržaj od 0,0001% Mo, ne znači ništa) a od tih 9 samo su 3 sa više od 10% Mo (to bi bili proizvodi profesionalne namjene).
:(envy):

Danas konačno kupih sjemenski krumpir i to Bella Rosu i Cleopatru. Pošto baš i nemam neka iskustva sa sortama krumpira može li mi netko iskusniji nešto reći o ovije dvije. Zahvaljujem
Za Bela Rosu samo plusevi (govorim za uvjete Istre; crvenica, srednje duboka, dobra gnojidba kalijem, problemi u nedostatku vode):
- dobar prinos
- ujednačena veličina gomolja (iako znade biti 1-2% ekstra velikih)
- jako dobro i dugo čuvanje (i to u običnom podrumu; sada smo ožujak, i još uvijek izgleda izvrsno)
- jako dobra za krumpir salatu, pomfrit, restani krumpir, pečeni krumpir
- vegetacija jaka; potrebna redovita zaštita od plamenjače (Ridomil od sistemika; u početku sa Cuprablau Z)

Ja sam je dobio prije tri godine od Johabice, i od tada je to standard za crvene sorte.

Cleopatru nisam probao, tako da neznam, ali dok mi je Bela Rosa dobra, niti ne tražim drugi crveni krumpir.

Evo kako je to bilo kod mene prošle godine (neorginalno sjeme; vlastita produkcije; ove godine ide ponovo original sjeme):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Bobo,ja njima stalno govorim - Belarosa,Belarosa,Belarosa....misliš da me se sluša?Balatonka,Balatonka....mislš da reagiraju?Rivijera,Rivijera,Rivijera?Vineta,Vineta......Evo .ja sam ove godine nabavila i novoga Marabela.Ali ga bez vode nebudem sadila.Ide na navodnjavanje.A ove ostale budem stavila i tamo gdje vode nemam.Rizik im je puno manji da budu završili baš drastično loše ako nebude dosta kiše.A za jesti - dobri.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Zahvaljujem vam na brzom i konkretnom odgovoru . Za Bela Rosu sam i sam vidio na netu dosta pohvala tako da je i ušla u moj uži izbor ali pošto ja sadim za osobnu upotrebu uzeo sam i par kg Cleopatre čisto da probam kak će ispasti. Imam riješeno navodnjavanje bašče pomoću sistema kap na kap pa me suša ne bi trebala omesti i tako mogu isprobavati sorte iz osobnog gušta i radoznalosti.
Prošle dvije godine imao sam posađen Aladin i nije bio uopće loš jedino je pri skladištenju negdje u ovo doba lagano počinjao gubiti kvalitet i smežuravati se.
U biti bez nekog pritiska jednostavno isprobavam i tražim idealnu sortu za sebe a uz put malo i experimentiram:eek::
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Evo i moja Belarose na naklijavanju nekako mi usporeno naklijava temperatura je oko 12c u garaži.
Planirao sam oko sredine Ožujka zasaditi ako vrijeme dopusti dali će biti dobro i ovakvu zasaditi, kasno sam nabavio sjeme inače ovo je original Nizozemsko u vreći od 10 Kg.
 

Najnoviji postovi

Na vrh