• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Krumpir

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Di nabavljate cijevi za navodnjavanje, ove perforirane i one koje dovode vodu do njih, koja opcija je najpovoljnija?


Cipro je bio najpovoljniji, i jedna firma prije Virovitice, ne sjećam se kako se zovu.
Cipro je proljetos pošašavio, dignuo cijenu 60%, ne znam jesu li ostali kod toga ili im je svanulo da to nije ok.

Razvod su vodene, ne treba veliki pritisak, 5 - 6 bara je dovoljno, jeftinije su nego one od 10 - 12.
Bila jedna firma u Prelogu, davno je to bilo dok smo uzimali, ne znam postoji li još.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne, alkatenke, mislim da je pedesetica, ili četerdeset dva ili tako nekako, meni ti je već izvjetrilo to, možda lupim koju glupost u promjeru, ovi muški bi to bolje mogli znati ali tako nekako mi se vrti u sjećanju, one veće, šezdeseticu i veće, to smo imali za u polju za razvod, bilo je, čini mi se, 12 bara, time se dovodila voda za navodnjavanje pola hektara na raspršivače i kpk sa traktorske pumpe.
Uzmeš za razvod alkatenku, kupiš svrdlo i izbušiš rupe, ima baš za taj alkten za bušiti za par desetaka kuna. Kupiš gumice koje idu u te rupe i gore idu - ja to zovem pipci. Kupiš one koji se mogu zatvarati, bolji su od onih sa slobodnim protokom jer možeš zatvoriti pojedine redove ako želiš.
Savajet - na alkatenu nikada ne buši rupu za prvi i za zadnji red na samome kraju alkatena, uvijek treba ostaviti bar dvadesetak cm, bolje trideset, kako bi se napravio pritisak vode na kraju, inače prvi i zadnji red cijevi kpk dobivaju jako malo vode, skoro i ne kapaju.
Alkatenku na krajevima zatvoriš čepovima, imaju ih tamo gdje prodaju alkatene. Ventile i spojnice imaš posvuda, bili su najjeftiniji u Agromaisu u Zg - prema Sesvetama. Sigurno tamo ima i alktena, ma ima ga posvuda, U Pevecu, u Bauhausu......malo potraži na netu. Ti manji promjeri su jeftini, nije neki trošak.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Ne, alkatenke, mislim da je pedesetica, ili četerdeset dva ili tako nekako, meni ti je već izvjetrilo to, možda lupim koju glupost u promjeru, ovi muški bi to bolje mogli znati ali tako nekako mi se vrti u sjećanju, one veće, šezdeseticu i veće, to smo imali za u polju za razvod, bilo je, čini mi se, 12 bara, time se dovodila voda za navodnjavanje pola hektara na raspršivače i kpk sa traktorske pumpe.
Uzmeš za razvod alkatenku, kupiš svrdlo i izbušiš rupe, ima baš za taj alkten za bušiti za par desetaka kuna. Kupiš gumice koje idu u te rupe i gore idu - ja to zovem pipci. Kupiš one koji se mogu zatvarati, bolji su od onih sa slobodnim protokom jer možeš zatvoriti pojedine redove ako želiš.
Savajet - na alkatenu nikada ne buši rupu za prvi i za zadnji red na samome kraju alkatena, uvijek treba ostaviti bar dvadesetak cm, bolje trideset, kako bi se napravio pritisak vode na kraju, inače prvi i zadnji red cijevi kpk dobivaju jako malo vode, skoro i ne kapaju.
Alkatenku na krajevima zatvoriš čepovima, imaju ih tamo gdje prodaju alkatene. Ventile i spojnice imaš posvuda, bili su najjeftiniji u Agromaisu u Zg - prema Sesvetama. Sigurno tamo ima i alktena, ma ima ga posvuda, U Pevecu, u Bauhausu......malo potraži na netu. Ti manji promjeri su jeftini, nije neki trošak.
Puno hvala! Samo taj fi50 mi se cini jako velik, meni je voda iz vodovoda, nema tu nekog prevelikog tlaka, ne znam mogu li od pola cola staviti, dakle fi 25, zapravo da je jednak promjer razvodnih cijevi i ovih sa kapaljkama
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne znam koliku količinu vode misliš trošiti, ja sam imala na 10 metara dužine 8 redova i mislim da je bila alkatenka promjera cola, nisam sigurna sada, budem pitala muža dok se probudi.
To je išlo preko kućnog hidrofora, i moglo se čak dva takva pastenika po 60 m/2 navodnjavati, samo je trebalo neka minuta dok se napravio dovoljan pritisak za dva, za jedan su za čas bili puni i glavni vod i cijevi sa kakaljkama i odličan pritisak. Ja uvijek imam cijevi na 10 cm kapaljke, ne na 20.
 

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
Jučer mraz pri zemlji -5, jutros -1, čim je vedro i nema vjetra sve vremenske prognoze padaju u vodu. Na svu sreću izdržale su mi pumpe na benzin, ponicalo je sve i na drugim njivama pa sam prskao vodom. Hvala Bogu živo sve. 😊 20210326_054411.jpg
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
Ne znam koliku količinu vode misliš trošiti, ja sam imala na 10 metara dužine 8 redova i mislim da je bila alkatenka promjera cola, nisam sigurna sada, budem pitala muža dok se probudi.
To je išlo preko kućnog hidrofora, i moglo se čak dva takva pastenika po 60 m/2 navodnjavati, samo je trebalo neka minuta dok se napravio dovoljan pritisak za dva, za jedan su za čas bili puni i glavni vod i cijevi sa kakaljkama i odličan pritisak. Ja uvijek imam cijevi na 10 cm kapaljke, ne na 20.
Mislio sam navodnjavati i krumpir i drugo povrće, ali možda ne istovremeno.. Toga sve skupa ima nekakvih 500 kvadrata ajmp reći.. Nisam znao da mi trebaju puno šire cijevi da bi dobio kapanje, mislio sam da to ima veze sa tlakom. A opet s druge strane mislio sam možda napuniti tankove od 1000 litara i na njih spojiti cijevi, staviti ih na neku visinu pa da slobodnim padom lagano ide voda i na taj način navodnjavati sektor po sektor.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja ti ne znam koliko tlak u glavnom vodu mora biti da se u svim cijevima sa kapaljkama postigne idealnih 1,5 bara potrebnih za kapanje, ali kapati će i sa 1 bar i sa dva i pol - sporije ili brže - sa 0,5 će kapanje biti sporo.
Praksa će te naučiti kao ćeš konačno napraviti.
Ako imaš svoju vodu, ne gradsku, i u blizini slavinu, riješio si problem, ne trebaš nikakav tank.

Ih, kada se nitko drugi ne javlja tko ima iskustva i zna nešto više o tome - ja već goooodinama ne radim sa kućnim hidrforom, i sada mi je palo na pamet da sam od slavine do spojnice na glavni vod vodu imala preko običnog vrtnog crijeva, dakle, normalan tlak iz kućnog vodovoda mi je mogao navodnjavati 120 m/2 odjednom.
Sada je li glavni vod mogao biti manjeg promjera - možda je mogao, ne znam.
Sa tankovima i slobodnim padom nemam iskustva i ne mogu apsolutno ničega relevantnoga reći, čak niti igra li kakvu ulogu dužina kapajućih cijevi - je li isto jesu li one dužine deset metara ili pedeset npr.



@Gerd, dobro je, prebrodio si najžešće, ova otećenja će biljke brzo sanirati čim malo jače utopli.
Dobro je ako bude to zadnji mraz.
 
Posljednje uređivanje:

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
U agromaisu su mi zapravo rekli da je dovoljna cijev 32 mm, a tlak ne smije biti veći od 0.7 bara jer ove perforirane cijevi sa kapaljkama podnose samo do 0.7, isto tako nudi mi ventile za svaki spoj reda, taj svaki ventil košta oko 5 kn i može ga se zatvoriti po potrebi, pošto ću imati milijun sektora sa milijun redova to mi se čini kao dosta, zanima me ima li nekakva samo kao redukcija koja se zabije u alkaten i u cijev s kapaljkama
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Cijevi sa kapaljkama će podnjeti i puno jači pritisak od 0,7 bara.
Ja znam zatvoriti neke redove kada im ne treba vode, onda sva količina ide na pola plastenika, vidi se koliko je opterećenje pritiska i sve bude ok. Npr, imam tri reda kulture kojoj stavljam dva reda kapajućih a na drugu po jednu, ponekada zatvorim 6 reda kapajućih i sva voda ide u preostale cijevi, vidi se pojačan pritisak, cijevi su jako napete, voda kaplje jako brzo, i sve je ok.
Ili posadim četiri reda samo, više taj dan ne sadim, pustim vodu samo na ti par redova jedno pet minuta, pritisak vode bude ogroman, i sve bude ok,

Uzmi te ventile koji mogu zatvoriti, o tome sam ti govorila, dvadeset ventila je 100 kn, gumice isto nisu nešto skupe, nije to veliki trošak dugoročno, ako uzmeš bez zatvaranja uštedjet ćeš tridesetak kuna - to ti nije dovoljno ni za jedan Quatro sladoled, sladoled pojedeš i nemaš više kuna, a ventile ćeš koristiti dvadesetak godina. Redukcija naravno ide gdje ju trebaš.
Napravi najjednostavnije što možeš, a prema najjednostavnijem ćeš doći tako da si napraviš tako da možeš zatvoriti svaki red posebno, pa govorio si da ne bi navodnjavao sve odjednom nego po sekcijama - to ti daje mogućnost imati jedan vod, a vodu puštati na svaku kulturu posebno. Valjda ćeš biti toliko pametan pa saditi jedan ili dva reda nečega a ne trećinu dužine svih redova nečega, petinu svih, osminu svih....kužiš što govorim?

Uzmi 32 ako tako vele, probaj, cijena sigurno nije neka basnoslavna, 32 je bilo nekih 5 - 6 kn po metru ako se dobro sjećam prije petnaestak godina bila, sada sigurno nije dupla, da i je, nije to neki novac. Ne možeš nešto napraviti a da ne potrošiš neku kunu. Veliš da imaš oko 500 m/2 površine, to je moj najmanji plastenik, ja u njemu imam veći glavni vod, ko što sam rekla, ili je pedesetica ili nešto manje, ali colarica sto posto nije, 32 je colarica ako ne griješim, jel, bar petfrtaljka bi trebala za 500 m/2, ali opet, ti ćeš to navodnjavati preko slavine ili tanka i sigurno nećeš tako moći navodniti cijelu površinu odjednom, nego ko što veliš, po sekcijama. Onda uzmi tu colaricu, kolko košta, stavi redukciju od crijeva na alkaten - to je petnaestak - dvadesetak kuna, i ne kompliciraj.
Što zapravo imaš - kupiti kapajuće, kupiti ventile i GUMICE obavezno, kupiti glavni vod i kupiti 1 redukciju sa vrtnog crijeva na glavni vod - pol cola na col ako sam dobro povezala što želiš, i da, jedan završni čep od cola.
I da ne pišemo novi upis, kapajuće zatvaraš na način da kraj cijevi presavineš - preklopiš pet - šest cm dva puta, odrežeš jedno sedam cm komadić prije toga, tako presavinute na kraju sklopiš - stisneš u obloku slova V i natakneš gore onaj komadić dug oko 7 cm i onda lijepo sve izravnaš, spljoštiš. Kapito? Nikakva druga kemija nije potrebna.
I da, svaku cijev na kraju reda zavežeš za jedan drveni stupić zabijen na kraju reda u zemlju, onako napetu, da je vjetar ne nosi i ne skida s redova. Oko stupića omotaš dva - tri puta i napraviš jedan čvor - jedan je dosta, zategneš ga i kvit.
Kada pustiš prvi puta vodu, uzmeš jedan štap i ideš po redovima i gdje nije cijev uz biljku - dakle na sredine reda, štapom je poravnaš - to, štap, je zato da se ne moraš svaki puta saginjati gdje treba poravnati.

Evo Ante, moj Ante, to ti je cjelokupna kemija, zapravo je sve jednostavno, samo izgleda nedokučivo kada još ne probaš.
Ne brini, bude sve ok, a ako nešto pogrješiš, sve se da ispraviti - popiješ pivu - dvije ili sok manje i za te novce ispraviš lapsus, nije to nešto ogromni gubitak. :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod takvih stvari se pritisak u cijevima lako regulira djelomičnim otvaranjem vode, preciznije rečeno prigušivanjem protoka na ulazu u sistem. Na taj način uspješno sprečavam preveliki udar vode u posudu s praškom kod perilice rublja. Inače preveliki pritisak razmeće dosta praška oko kutije.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kod takvih stvari se pritisak u cijevima lako regulira djelomičnim otvaranjem vode, preciznije rečeno prigušivanjem protoka na ulazu u sistem. Na taj način uspješno sprečavam preveliki udar vode u posudu s praškom kod perilice rublja. Inače preveliki pritisak razmeće dosta praška oko kutije.

Nikada mi nije palo na pamet da djelomično zatvorim ventil kod pumpe u šahtu, uvijek sam mislila da bih time opteretila pumpu koja vuče vodu normalnom svojom snagom a protok vode dalje bude bitno smanjen, pa sam mislila da bih je time opterečivala. Muža nikada nisam o tome ništa pitala, a vodenmajstor što se tiče zaljevanja u plastenicima sam isključivo ja, Za popravke je on.
Malo je sramotno to nakon 16 godina rada reć i priznati, jel, ali imam ja i drugčijih svojih mana, pa ak se sazna za jednu više ili manje, a kaj škodi, ne? :) 🤭 :hahah:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504

@ZJ,​

znam, malo je previsok. Prigušenjem protoka na pipi, smanji se pritisak vode u crijevu koje je s druge strane otvoreno.

@johabica,​

nemam iskustva s pumpama, ali moje razmišljanje ide u smjeru da je ona predviđena za neki tlak (na koju visnu može drukati vodu). Kad su sva crijeva otvorena tlak je minimalan, a nije preskupo kod pumpe prije ventila ugraditi manometar (jednokratni trošak) i kontrolirati da pritisak bude u granicama predviđenog za tu pumpu.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
694
manje

Cijevi sa kapaljkama će podnjeti i puno jači pritisak od 0,7 bara.
Ja znam zatvoriti neke redove kada im ne treba vode, onda sva količina ide na pola plastenika, vidi se koliko je opterećenje pritiska i sve bude ok. Npr, imam tri reda kulture kojoj stavljam dva reda kapajućih a na drugu po jednu, ponekada zatvorim 6 reda kapajućih i sva voda ide u preostale cijevi, vidi se pojačan pritisak, cijevi su jako napete, voda kaplje jako brzo, i sve je ok.
Ili posadim četiri reda samo, više taj dan ne sadim, pustim vodu samo na ti par redova jedno pet minuta, pritisak vode bude ogroman, i sve bude ok,

Uzmi te ventile koji mogu zatvoriti, o tome sam ti govorila, dvadeset ventila je 100 kn, gumice isto nisu nešto skupe, nije to veliki trošak dugoročno, ako uzmeš bez zatvaranja uštedjet ćeš tridesetak kuna - to ti nije dovoljno ni za jedan Quatro sladoled, sladoled pojedeš i nemaš više kuna, a ventile ćeš koristiti dvadesetak godina. Redukcija naravno ide gdje ju trebaš.
Napravi najjednostavnije što možeš, a prema najjednostavnijem ćeš doći tako da si napraviš tako da možeš zatvoriti svaki red posebno, pa govorio si da ne bi navodnjavao sve odjednom nego po sekcijama - to ti daje mogućnost imati jedan vod, a vodu puštati na svaku kulturu posebno. Valjda ćeš biti toliko pametan pa saditi jedan ili dva reda nečega a ne trećinu dužine svih redova nečega, petinu svih, osminu svih....kužiš što govorim?

Uzmi 32 ako tako vele, probaj, cijena sigurno nije neka basnoslavna, 32 je bilo nekih 5 - 6 kn po metru ako se dobro sjećam prije petnaestak godina bila, sada sigurno nije dupla, da i je, nije to neki novac. Ne možeš nešto napraviti a da ne potrošiš neku kunu. Veliš da imaš oko 500 m/2 površine, to je moj najmanji plastenik, ja u njemu imam veći glavni vod, ko što sam rekla, ili je pedesetica ili nešto manje, ali colarica sto posto nije, 32 je colarica ako ne griješim, jel, bar petfrtaljka bi trebala za 500 m/2, ali opet, ti ćeš to navodnjavati preko slavine ili tanka i sigurno nećeš tako moći navodniti cijelu površinu odjednom, nego ko što veliš, po sekcijama. Onda uzmi tu colaricu, kolko košta, stavi redukciju od crijeva na alkaten - to je petnaestak - dvadesetak kuna, i ne kompliciraj.
Što zapravo imaš - kupiti kapajuće, kupiti ventile i GUMICE obavezno, kupiti glavni vod i kupiti 1 redukciju sa vrtnog crijeva na glavni vod - pol cola na col ako sam dobro povezala što želiš, i da, jedan završni čep od cola.
I da ne pišemo novi upis, kapajuće zatvaraš na način da kraj cijevi presavineš - preklopiš pet - šest cm dva puta, odrežeš jedno sedam cm komadić prije toga, tako presavinute na kraju sklopiš - stisneš u obloku slova V i natakneš gore onaj komadić dug oko 7 cm i onda lijepo sve izravnaš, spljoštiš. Kapito? Nikakva druga kemija nije potrebna.
I da, svaku cijev na kraju reda zavežeš za jedan drveni stupić zabijen na kraju reda u zemlju, onako napetu, da je vjetar ne nosi i ne skida s redova. Oko stupića omotaš dva - tri puta i napraviš jedan čvor - jedan je dosta, zategneš ga i kvit.
Kada pustiš prvi puta vodu, uzmeš jedan štap i ideš po redovima i gdje nije cijev uz biljku - dakle na sredine reda, štapom je poravnaš - to, štap, je zato da se ne moraš svaki puta saginjati gdje treba poravnati.

Evo Ante, moj Ante, to ti je cjelokupna kemija, zapravo je sve jednostavno, samo izgleda nedokučivo kada još ne probaš.
Ne brini, bude sve ok, a ako nešto pogrješiš, sve se da ispraviti - popiješ pivu - dvije ili sok manje i za te novce ispraviš lapsus, nije to nešto ogromni gubitak. :)
Hvala puno! Napravit ću točnp tako!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Na jesen ga odvojim u plitke gajbice i spremim u podrum. Obično ga još krajem zime preselim u svjetliju prostoriju, zbog usporavanja rasta klica.

Danas pofrezano, napravljeni jarki za sadnju i iznesen sjemenski krumpir van da se malo stemperira. Popodne sadnja, 4 gajbice belarose, a ostalo (isto nije puno) je arizona.
Prognoza su topliji dani i noći pa se nadam da bu za dan dva jutarnja temperatura zemlje na 10 cm dubine 10 ili više celzijusa. Jučerašnji podaci DHMZ-a za KR i VŽ su 9,1° i 9,2° u 7 sati na 10 cm dubine.
 

Prilozi

  • IMG_20210329_112205.jpg
    IMG_20210329_112205.jpg
    79.2 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20210329_122525.jpg
    IMG_20210329_122525.jpg
    78.5 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20210329_122537.jpg
    IMG_20210329_122537.jpg
    89.9 KB · Pregleda: 16

Gerd1987

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
106
@vlast
Naklijavanje se radi u drvenim gajbicama, poredam krumpire u jedan red i tako složim gajbe i pokrijem dekama početkom 12. mjeseca. Nakon cca 20 dana istraju bijele klice i tad ih dizem 20210329_175212.jpg jednu na drugu u jedan red tako da svjetlost dođe do svake gajbe, po noći sam palio svjetlo. Krajem prvog mjeseca sam tako dobio modre, debele klice koje se ne lome prilikom sadnje.

Napokon smo dočekali toplije dane, dao sam mu bioplex i neku hranu preko lista, danas ide KAN i ogrtanje. Biti će to dobro. 😁
 

Najnoviji postovi

Na vrh