• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Mene isto zanima kruška iil šljiva, ali prvo bi trebalo znati kakva je stvar sa otkupom, kako to planiraš riješiti? Jer investicija je značajna. Ja imam preko 4 ha lješnjaka četvrta godina, pa nisam baš :lol: dugo se čeka na puni rod i strojevi za obradu ploda i berbu su abnormalno skupi, a prodaja u primarnom obliku po cijeni katastrofa.
 
K

kladionicar

Guest
Evo...ovako...izgleda da se blizimo odluci o sadnji jedno 400 krušaka viljamovki na cca 2500m2...e sad...vidio kod jednog čovjeka da ima razmak 3*2...tj. 3m razmak između redova,a 2m između voćki...i čisto ok izgleda...
najvjerojojatnije to ne bi išlo na nikakvu žicu, s obzirom da bi radili takav razmak,pa sada...čisto informativno bi trebao par informacija...šta se tiče zemljišta...mislim da će bit sve ok(nismo još nikakvu analizu radili,ali susjed pokraj ima jabuke na negdje sličnoj površini i sve za 5...s time da imamo u planu napraviti bunar na zemljištu, jer je jedan mali dio uz granicu sa drugom parcelom uvijek vlažan tj. ima vode,tako da tu neće biti problema...)
interesira me sljedeće,pošto nigdje ne mogu naći te informacije,a vidim da Vas ovdje ima koji imate kruške i to...pa reko da pitam...
1.Razmak 3*2...ima tko?šta mislite o toj ideji?
2.400 viljamovki,e sad, svi spominju oprašivače...koji omjer,npr. na ovih 400 komada?
3.Kolko je godina potrebno da kruška viljamovka,dođe u puni rod,a kolko da uopće počne donosit neki rod?
4.Koji je prosjek rodnosti po jednoj voćki?
5.Prodajete baš kruške ili proizvodite rakiju?
6.Kako se uopće kreću cijene krušaka,a kolko rakije?
7.Plasman?plac,neki trgovački centar,domaća prodaja ili?

evo...toliko zasada...hvala svima na odgovorima
 
K

kladionicar

Guest
Tnx svima na ovim podacima koje ste skenirali...ako ima još tko kakve podatke slobodno kaže...i po Vama šta je isplativije?rakija ili kruške?gledano financijski i gledano na uloženi trud...
ako ima tko ovdje tko se ovime bavi,neka kaže gdje plasira i slične savjete...hvala
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ako si uspješan voćar, savjestan i sretan, dobro ti rodi, imaš puno prve klase i jedine klase kod kruške ;) U blizini si potrošačkog centra koji može "povući" tvoju proizvodnju, onda ti je najbolje prodavati kruške. Ako ti proizvodnja trpi, ima nedostatke, poljski šrot od kruške zbog sukoba sa rusijom završi kod nas i obori ti cijenu, a što ti drugo preostaje? Onaj čovjek iz jedne prije priče, što je sadio orah u rupu 1m x 1m pravi viljamovku, te istu prodaje za 80 kn/lit. Kaže lakše proda viljamovku po 80 kn, nego šljivu po 25 kn.
 
K

kladionicar

Guest
zahvaljujem svima na podacima...sad moram vidjeti sa 'big bossom' šta će on u konačnici reći na sve to,pa onda se nadam da krećemo u bitku...
još jednom tnx svima...
pozz
 
V

vida

Guest
Ima li ko kakva iskustva u proizvodnji pologe divlje kruške iz sjemena i može li se to uopđte prodati na području hrvatske, čujem da je dobro kalemiti viljamovku, santa mariju , butiru / moretini/
 
K

kladionicar

Guest
još par pitanjca...

kako se kreću cijene nabave sadnica kruške viljamovke?gdje preporučate?
postoji kakav popust npr. na 500 komada?

jel prodajete kruške ili rakiju?što Vam je isplativije?
postoji neki otkupni centar u Hrvatskom Zagorju ili se prodaja obavlja na starinski način(tabla na cestu:prodajem kruške/rakiju/vino...)?

hvala
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Tomislave ja imam 5 ha lješnjaka i oko 0,6 ha slobodne zemlje za sadnju, jako me zanima kruška viljamovka i prije same sadnje lješnjaka mi je bila u kombinaciji. Kakva je situaciji sa plasmanom, ako nije tajna, da li prodaješ nekome plod kao kooperant, trgovačkom lancu ili sl. ili praviš viljamovku.
Najvažnije u svemu u svakoj proizvodnji mi se najteža čini prodaja.
 
T

Tomyslav

Guest
Pa evo da ti odgovorim na pitanje.Pošto su kruške sađene u proljeće prošle godine naravno da još nisu u rodu a niti očekujem rod još dvije godine.Ovako,tko sadi s namjerom prodaje direkt na velike količine raznim prekupcima i trgovcima mislim da je u velikoj banani i bolje da ne sadi.Planiram izgradnju hladnjače jer je tu riječ o 6ha i velikoj količini kada dođe u puni rod.Prostor za hladnjaču je već napravljen i treba ga dobro izolirati ,izvana ,unutra ,pod, plafon i nabaviti uređaj za hlađenje prikladan za tu površinu.Prvu klasu bi onda prodavao na placevima a,2.u preradu a 3. za rakiju.Rakija mi i nije bila u planu jer ulaskom u Uniju što nas čeka za par godina ova prodaja rakije po oglasnicima će biti ukinuta a očekuju nas dodatni porezi na alkohol i neće se moći proizvoditi bez posjedovanja destilerija ,jedino za vlastite potrebe.Ja sam ti razmišljao o sadnji lješnjaka ali sam odustao,ljudi pohrlili u to kao ludi,misle bez rada doći do novaca a i dugo se čeka za rod.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Tomislave hvala na javljanju. Eto ovo sa lješnjakom je dosta točno to što se čeka da dugo dođe u rod. Moj nasad je sad star 4 godine i nakon ovogodišnje berbe i godišnjeg poticaja od države mi smo još uvijek u minusu (prihodi-rashodi).
Treba jako dugo čekati da dođe u rod i jako puno ulagati. Mislim da i u kruške treba dosta uložiti, ali je rod puno brži, pa se prije pokrivaju izdaci. To je zaista hrabar korak 6 ha krušaka, bez da imaš ugovoren otkup.
Meni se danas otvara mogućnost još kupovine 1 ha zemljišta, što u konačnici iznosi 1,6 ha za sadnju e sad čega?! Postoji kod nas volja za radom ali me mući plasman, jer ipak se radi o dugoročnom ulaganju, a nije ni beznačajno.Zanima me s kojeg si kraja, ako nije tajna da se zna.
 
T

Tomyslav

Guest
Ulaganje u vočnjak krušaka je puno veće nego u vočnjak lješnjaka iste površine.Počevši od cijene sadnice pa do zaštitnih sredstava a o samoj zaštiti neću ni govoriti koliko je složenija.Slažem se da da je to hrabar korak ,od nekih sam čak čuo i lud korak ali uvidio sam da su takvi komentari dolazili od strane neradnika koji bi nešto ali bez rada.Gradi se nova moderna tržnica u mom gradu sa nekim pogodnostima koje će imati za lokalne proizvođaće voča i povrća a i na zelenoj tržnici u Zg bi prodavao .Ja sam iz Kutine,eto nije tajna.Što se tiće otkupa,za 2. i treću klasu se već informiran i skupljam brojeve ,npr. neki su već se zainteresirali za otkup krušaka za proizvodnju rakije.Cijeli taj pothvat koji ja i brat radimo zajedno je zahtjevao velika financijska sredstva jer zemlju nismo imali nego smo kupovali i bez poticaja države bi se to teško financiralo.
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Tomislave, svaka čast tebi a i našoj državi jer i mi smo dobili kroz poticaje to što nam pripada.
Ovih dana je biti i nebiti pa u sadnju nećega. Imam par viljamovki u vinogradu i izvrsne su. Meni je interesantno sistem sadnje na žicu da se dobije intenzivni nasad a i urod nešto prije. dakako i investicija puno veća, kontamo, zbrajamo, oduzimamo, kemijamo pa što će ispasti vidjet ćemo. Kruška, jabuka, šljiva lješnjak(stop)
 
T

Tomyslav

Guest
Da,sve to ima svoje prednosti i nedostatke,sadnja na žici i bez nje.U startu sadnice na podlozi dunje su skuplje,sama armatura i stupovi se moraju računati,treba puno više sadnica ali opet treba manja površina za istu količinu uroda kao kod krušaka na podlozi sjemenjaka.I više je prve klase kod sadnje na žici ali takav vočnjak ima puno krači vijek postojanja.Ah mogao bi ja o tome još puno i gdje bi mi bio kraj :lol: .Ako imaš još kakvih pitanja slobodno pitaj,rado ću odgovoriti.
 
T

Tomyslav

Guest
Zašto svaka čast našoj državi?.Pa nisi oni gore na vlasti izmislili toplu vodu,poticaji postoje u državam unije,to je normalna stvar.Ne treba im izražavati čast za nesređeno tržište,nagovaraju ljude na sadnju koječega a onda ljudi to nemaju gdje prodati.Mislim poticaji za vinograde se dijele šakom i kapom ,ma gdje će ljudi sa tim grožđem i vinom???.
 
Na vrh