• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Kad se narod napije onda mu je sve ljepše pa i ova naša situacija s nesređenim tržištem dakako.
U EU se daju nepovratne naknade za krčenje vinograda čak do 7000 eura, i to već od ove godine, a naši potiču sadnju a ulazimo u EU. To ti je isto kao i cijena kukuruza je 0,45 kn a cijena svinjetine otišla u nebo 14-15 kn. Ima jeftine hrane zato poskupjelo meso. A prošle godine kukuruz bio 2 kn/kg a moji za odojke po interventnom otkupu dobili par kunića (5kn/kg). Eto u svemu J... lud zbunjenog. Zato se i teško odlučiti čime se baviti, a imaš volje raditi ako treba ko crnac, jer ništa nije postavljeno kako treba.
 
T

Tomyslav

Guest
To za krčenje vinograda nisam čuo ali ako je tako onda smo u banani da boli glava.Evo danas gledam poljoprivrednu emisiju i podići će poticaje za kukuruz na 2200 kuna jer je premala otkupna cijena.Pa kakvo je to riješenje?Opet će ljudi saditi kukuruz kao mahniti i biti će mu mala otkupna cijena a uljarica i još nekih kultura će faliti.Pa treba napraviti plan sjetve na razini države a ne ovako.Ma tržište je skroz u komi i ostaje samo se nadati da će se to srediti ulaskom u uniju,ako ne ostati ćemo u istome jer gore ne može.
 

zoky-hos

Novi član
Tu od
24 Velj 2009
Poruka
22
Samonikle sadnice kruške

Kolega hoče saditi sadnice kruške koje nisu kalemljene več samonikle ispod stabla koliko mu se to isplati :scratch
 
A

atomizer

Guest
Re: Samonikle sadnice kruške

to nije pametno ako misli to prodavat.za osobnu upotrebu ako misli isto tako nek malo odvoji novca i kupi koji komad poštene sadnice po različitim periodima zriobe i amen.o nekoj ozbiljnoj proizvodnji mislim da je svaki komentar suvišan!
 

zoky-hos

Novi član
Tu od
24 Velj 2009
Poruka
22
Re: Samonikle sadnice kruške

ma ne samo za sebe bi sadio šljivu i nešto kruške nema sredstava za prave sadnice pa ga zanima dali če se šljiva primiti i rađati ako je samonikla
 
V

vejo

Guest
Kruška koja ne daje plodove

Imam krušku staru nekih 10-ak godina koja nije nikada dala pravi (pun) rod,mada svake godine bude potpuno bijela od behara ali ostane nekih 10 do 20 plodova.Ako neko zna sta moze biti razlog molim za odgovor. HVALA
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Kruška koja ne daje plodove

Pozdrav!
vejo kaže:
Imam krušku staru nekih 10-ak godina koja nije nikada dala pravi (pun) rod,mada svake godine bude potpuno bijela od behara ali ostane nekih 10 do 20 plodova.Ako neko zna sta moze biti razlog molim za odgovor. HVALA
Pa druže Vejo...treba mu oprašivač!!! Izgleda, da je sam! Kruške se sade sa,,,kruškama oprašivača...pa ako nemaš u blizini ni jednog(oprašivača), desi se upravo to, kao kod tebe! Obrati se nekom stručnjaku (kalemaru),,,koji će ti bolje objasniti neke stvari...oko krušaka!
Ja ti tu nemogu pomoći(nisam stručan),,,ali znam kad sam kupovao voćke u rasadniku...čovek mi dao kombinaciju 5:1
znači na pet krušaka, jedan oprašivač...koji isto rađa kao ostale kruške!Kod mene su Viljamovke...i na pet drva ima jedan oprašivač,,,ali koja vrsta...hmmm nemam pojma! Plodovi su isti kao i na drugim Viljamovkama, samo što su im listovi totalno drugačijeg izgleda!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
W

winnetou2

Guest
Re: Kruška koja ne daje plodove

Bilo bi dobro znati koju sortu kruške imaš. Ako ne znaš, pričekaj da dozori jedna (valjda hoće jedna od tih dvadesetak) i odi u neki voćarski centar (ili ako znaš nekog dobrog poznavatelja) da ti veli sortu, a potom i oprašivača za tu sortu. I ja mišljenja da je stvar u oprašivaču.
 
V

vejo

Guest
Re: Kruška koja ne daje plodove

Hvala vam na odgovorima
Ne znam koja je sorta jer nosi neki starinski naziv (Jerbasma), ali cu pokusati saznati pa se raspitati za oprasivace.
Hvala jos jednom
 
H

haso

Guest
kao prvo bok svim forumašima pošto sam novi ovdje.Mene interesira da li ima ko za prodati podlogu dunja ba-29 i da li ima ko iskustva s tom podlogom,čuo sam i pročitao dosta o njoj, ipak od nekog ko ima iskustva je to drugačije.Imam nešto kruške na dunja-ma i nije loše ali kažu da je ba-29 puno bujnija pozdrav
 
A

astrbac

Guest
Kruska - je li joj dosao kraj i kako ju orezati/pomladiti? (sa slikama)

Pozdrav!

Eto pretubmavam ipak cijeli vrt jer mi jako smetaju "fiksni i veliki elementi" (vocke i neki grmovi) pa dosao red na vocke, da se vidi sta i kako s njima.

Ajmo redom :)

1. Kruska

Kruska je u promjeru ovolika, moze joj biti jedno 7, 8, 9 godina ja bih rekao

kruska1.jpg


Prvi problem s njom je sto je otisla u raslje (taj tko ju je sadio nije o tome vodio racuna) i bojim se da ce pod naletom vjetra puknuti. Prvo bih odrezao jedan od ta dva kraka. Smijem li to uciniti i ako da onda koji? Ovaj koji ima hrapavu koru kao donji dio debla ili ovaj drugi koji je gladak?

kruska3.jpg


Drugi je problem sto na ovom hrapavom kraku postoji nekakva rupa koju je netko zacepio gipsom (?) ili necim slicnim, koji sam ja izvadio. Iznutra to izgleda suho i supljikavo :(... mozda da ipak tu polovicu kruske otpilim?

kruska4.jpg


Citava kruska izgleda otprilike ovako (crveno su mjesta gdje bih ja rezao pa me zanima smijem li to)

kruska6.jpg


kruska2.jpg


Zadnje pitanje - jesu li ovo rodni pupovi?

kruska5.jpg


Hvala!!
;)
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Koliko se iz slike vidi onaj jedan krak ti je totalno u banani i unutra je šupalj i izgleda vrlo loše pa bi njega trebalo odrezati jer je drugi krak u dobrom stanju,treba spasiti što se spasiti da.Odgovor na zadnje pitanje...da,ono su rodni pupovi.
 
A

astrbac

Guest
Hvala puno na odgovoru!

A moze li se znati nekako od cega se to prosupljilo? I cime li je to netko pametan zacepio rupu :( izgleda stvarno kao gips... o Boze.

Pretpostavljam da to trebam napraviti u proljece? Ili mozda mogu i sad pa samo da zagladim ranu i zatvorim vocarskim voskom?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
moj je otac jednu staru krusku staru jedno 20 godina planirao izvaditi , sva je jadna bila nikakva, ali je odustao od vadjena vec je samo ostavio deblo i 15 cm raslji na jedno 2 m visine ;) trebalo mu unucima za ljuljacku :) ... druge godine, iznenada, neplanirano, na cudjenje svih, uredno potjerala i vec 10 godina radja ko luda ...
 
A

astrbac

Guest
Nista, onda cu ja lijepo odrezati ovu polovinu raslji koja je suplja iznutra a ostaviti drugu. Pa sta bude :)

Imate li neki savjet kako da vocki smanjim visinu? Pretpostavljam da ce, ako samo skratim provodnicu, istjerati brdo vodopija i da necu s tim nista postici?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
U proljeće odrezati onaj bolesni krak i premazati ranu sa voskom.Onu rupu dok se još moglo sanirati je trebalo očistiti i napuniti voskom i sve lijepo zamotati.Sada je kasno.Kada ljudi kemijaju i brljaju sa onime što im je prvo pri ruci.Kako ju ukrotiti d ane ide visoko..teško.:)Ja sam svoje kruške sadio pa je to lakše,svake godine sam napravio jednu etažu i sada ću iduće godine saviti provodnicu na vrhu prema dolje ili odrezati...neću ju pustiti više od 2,5 do 3 m visine.Ne znam što napraviti već sa takvim stablom kao što je tvoje...do koje visine bi išao...?
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ako odrežeš provodnicu na neku određenu visinu onda će ispod mjesta reza izbiti par novih,od njih odabereš jednu za provodnnicu a ostalih 4 do 5 rasporediš u krug i saviješ da idu vodoravno,višak grana odrežeš,tako sam ja radio.Iduće godine se ta nova provodnica opet skrati na nekih 50-60 cm i opet ispod reza izbijaju nove i ponovi se postupak.....ispod mjesta reza izbije puno međusobno konkurentnih grana koje sve idu uvis,poneke odu vodoravno i takve sam pogotovo ostavljao,to se u zelenoj rezidbi prorijedi i dovede u red...
 
A

astrbac

Guest
Ej, hvala na savjetima! Tako cu i napraviti i vidjeti moze li se kruska spasiti ;).

DO koje visine bih isao? Mah... do metar i pol da se mene pita :). Taj vrt je jako mali, a ja imam zelju uzgajati vecinom povrce i nekoliko ruza. Ruze su sve od ukrasnog bilja sto mi je potrebno i sto ce mu dati malo njezniji stih, da nije bas sam povrtnjak.

Vocke sad spasavam jedino radi sentimentalnih razloga... Imam u tom istom prostoru (35m2) tu krusku, dvije sljive i tresnju. Zao mi izvaditi tresnju jer ju je dida posadio ali smeta mi jer mi je tamo drito lokacija za komposter...

Ah, ne valja kad naslijedis, ne valja kad ne naslijedis :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh