• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

Sanja1212

Novi član
Tu od
9 Tra 2012
Poruka
29
sorta viljamovka, starost: 2 godine, zahvaćeno je lišće koje izlistava, 30% ukupnog, jer se veći dio još nije otvorilo
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Čudno bi mi bilo da je već infekcija krastavosti nastupila ali ovo je specifična godina bez zime i ima dosta i štetočina i zaraza.
Loša je slika pa se slabo vidi.
Iduće prskanje koristite preparat na bazi mankozeba i neki lokosistemik tipa fond,chorus idr,a obavezno poslje cvatnje ortus,kraft idr akaricid ujedno za buhu i moguću inf. crv.voćnim paukom.
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Na lišću kruške, btw i jabuke pojavile su se crvene pjege, voćke su tretirane crvenim uljem (jesenas i prije početka vegetacije), ali očito beskorisno, na voćki se može uočiti i mreža, pa ako ne griješim mogući je uzročnik ove bolesti je neki zločesti pauk, molim savjet kako tretirati voćke u ovoj fazi, cvatnje, protiv ovog problema, da li bijelim uljem, da li chromodin s-65 ili pogrešno razmišljam, hvala unaprijed na odgovoru
To su kruškine grinje, zvana (eriophyes pyri)!
pozzz joe!
 

kanacki

Novi član
Tu od
21 Pro 2013
Poruka
15
I meni deluju kao kruskina grinja , kao sto kaze kolega joekiki .
Za grinju se preporucuju preparati na bazi abamektina , cim se primete ovi simptomi na listovima.
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
smiju li se miješati ACTELLIC i ACTARA te u kojim količinama?

actara - sredstvo se ne preporuča miješati sa sredstvima EC-formulacije kao i nekim fungicidima na bazi bakra. s obzirom da ti je actellic - formulacija koncentrat za emulziju (EC) sve ti je jasno :icon_toilet: :(hi):
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Gospodo draga, čime špricati kruške i jabuke kad se list počne uvrtati ? I dali je to od ovih kiša ili nekakva bolest ?
 

Njoko

Dobro znana faca
Tu od
9 Lis 2010
Poruka
1,636
Neki insekticid upotrebiti sada ide napad svih mogučih štetnika i bolesti.
najbolje bi bilo sistemik tipa Calypso i fungicid (mankozeb-Captan idr.) za bolesti.
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
kod mene su gusjenice prava napast, nisu krepale niti od rogora niti od calipsa...
ne kužim se u gusjenice ali koliko vidim radi se najmanje tri vrste, ne znam više šta napraviti...:=-:
jedino ih nema na breskvama a sve ostalo voće brste kao koze... užas
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
kod mene su gusjenice prava napast, nisu krepale niti od rogora niti od calipsa...
ne kužim se u gusjenice ali koliko vidim radi se najmanje tri vrste, ne znam više šta napraviti...:=-:
jedino ih nema na breskvama a sve ostalo voće brste kao koze... užas

Koju si koncetraciju išao za Calipsa?

Uzmi srestvo Pirifos....Link ili još jača kombinacija Pirifos + cipermetrin Link.

Takođe dobro srestvo za to je Fastac link.
http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...cidi/sistemicno-kontaktni-insekticidi/pirel-d
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
Koju si koncetraciju išao za Calipsa?

Uzmi srestvo Pirifos....Link ili još jača kombinacija Pirifos + cipermetrin Link.

Takođe dobro srestvo za to je Fastac link.
http://pinova.hr/hr_HR/katalog-proi...cidi/sistemicno-kontaktni-insekticidi/pirel-d

uvijek se pridržavam uputa, dakle zadnji mix je bio: mankozeb 0,25%, cros 0,015%, actellic 0,1% i calypso 0,02% za kruške i jabuke a šljive i breskve bez crosa...
nema drugih štetnika osim tih gusjenica, mislim da ću ovaj tjedan ako vrijeme dozvoli ići sa actarom ili mospilanom...
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,257
Da bi djlovalo na gusjenice mora bi ići koncetraciju za calypso 0,05%.

Pitanje zašto si išao actellic i calypso zajedno, ne vjerujem da je bio toliki napad da si morao koristiti dva insekticida, dovoljno je da si stavio jedan.

Nećeš ništa napraviti protiv gusjenica sa aktarom i mospilanom.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Pozdrav! Kruška Abata mi svaku godinu cvate ko luda a na kraju na njoj ostane svega par komada krušaka. Imam tri reda krušaka po 30 komada, red abate, red konferans i red vilijamovke. Konferans i vilijamovka su uvijek rodne i trebam ih prorjeđivati. Sve tri sorte su u odličnoj kondiciji a stare su 6 godina. Ima li tko kakvu ideju i da li ima kakva finta sa abatom ili je ona jednostavno takva!!! Sadnice su bile kupljene u fragariji.
 

panci lj

Član
Tu od
11 Stu 2012
Poruka
263
Ako ti je za utjehu ni kod mene nije ništa bolje razlog neznam ,možda oprašivanje iako sumnjam u to ,od deset sorti valjda bi jedna odgovarala.!?:icon_confused:
 

jarebika

Novi član
Tu od
8 Ožu 2012
Poruka
26
Kruška Abate Fetel se može i razviti bez oprašivanja drugom sortom,tj.djevičanskom oplodnjom. U većini slučajevima je to i tako,zato ima tako izduljen oblik,a unutra nema sjemenki. Vjerojatno je ta karakteristika uzrok što dosta slabo rađa. Nešto bolji rezultati postignu se kal.na dunju,ali ni tu nisu zadovoljavajući,barem u našim uvjetima. Ja imam i na dunji i na kruški,ali na kruški mi je rod skoro pa nikakav.Na dunji je bolji,ali slabiji nego kod drugih sorti.
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
To nam ništa ne pomaže kad ga nema kod nas.
Kao i dispenzori za konfuziju jabukovog savijača Ecodian, kojeg Italijani vrlo uspješno upotrebljavaju u 80% voćnjaka.
 

Najnoviji postovi

Na vrh