• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kruške

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Evo sad su se povukli zbog temperature valjda, ali simptomi su slični koliko se sjećam. Znam da je bilo crno po vrhovima. S kojim preparatom bi to trebalo tretirati ?
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Za mrave je naj bolje rijesenje dobro okreciti stablo, po okrecenom stablu tesko idu.
Pa pratite sta ce se dalje desavati, jer mislim da je sad za buvu jos rano
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
mravi ne vjerujem da unište cvijet, u pitanju je sigurno nešto drugo
mravi idu na voće kad ima za njih hrane, kao što su lisne ili druge uši itd.

najveću štetu na kruški u cvatnji pravi rutava buba, koja jede sam tučak tako da od krušaka ne bude ništa

mravi bez razloga ne idu na drvo, osim možda po neki , koji ide kao izvidnica u potrazi za hranom

a drvo se kreči iz drugih razloga, a ne radi mrava, iće oni i po okrečenom ako imaju razloga
 

mboss

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
2
Bolest kruške

Imam mladi voćnjak u kojem preovladavaju jabuke (oko 20 vrsta, uglavnom starih sorti) i desetak sorti krušaka, nekoliko sorti šljiva i ponešto još ...
Ovo je treća godina, a zasađene su dvogodišnje sadnice.
Vidim da ima napada insekata (jedu lišće) ali ovo ne mogu da odgonetnem da li je gljivično ili napad nekog insekta. Napadnute su uglavnom kruške, i šljive ali na njima je to manje izraženo. List na vrhu mladice je savijen, a mladica je dobila crvenkastu boju i djeluje kao da će se osušiti.
Ako to neko može prepoznati po fotografiji i ima iskustva s ovim, molim za pomoć. Kako i čime se bori protiv toga??
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    84 KB · Pregleda: 100
  • 2.jpg
    2.jpg
    62.3 KB · Pregleda: 89

mboss

Novi član
Tu od
4 Svi 2016
Poruka
2
evo još detalja, odnosno malo uvećanih fotografija. Ne znam da li su ova jajašca položena u savijeni list ili je savijanje posljedica aktivnosti ovih larvi??? Ako neko zna šta se događa, i čime se štiti, bilo bi sjajno da to iskustvo podijeli ...
Hvala,
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 92
  • 2.jpg
    2.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 87
  • 3.jpg
    3.jpg
    24.3 KB · Pregleda: 81

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Ja sam pošpricao 2 puta u razmaku tjedan dana s Tepepeki 500 wg, ali ne pomaže, mravi su i dalje prisutni, a s njima valjda i te uši, vrhovi su mi također povijeni i bolesni. Znao sam i posoliti malo s neopetroidom, ali to je samo rješenje za dan-dva.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Danas sam odradio zaštitu na jabukama sa Vertimec-om i aktarom po slikama dali će biti dovoljno ili da za 7 dana ponovim tretman.

Dali je na na 1 i 2 sliki pepelnica nisam siguran i ako je dali da ju tretiram Topasom svaki preporuka zlata vrijedi.
Jabuke su lijepo rodile i nadam se da će ih biti ove godine još nijedna do sada nije ostala uvijek ju nešto pogodi ili nevrijeme ili se jabuke kad budu veličine oraha jednostavno osuše i padnu a stare su treću ili 4 godinu više se ne sjećam.

 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
odgovor za mboss

kruškina buha :icon_hang:

vertimec ili kraft, jedno te isto, ista stvar drugačiji nazivi
+ bijelo ulje

mada sam prva jaja i l2 stadije ove godine riješio i sa perfektion, dimetoatom bivši rogor
to mi se prvi put desilo
 

karolj

Novi član
Tu od
10 Svi 2016
Poruka
18
Zdravo prijatelju
Ja sam novi na forumu zovem se Karolj iz Juznog Banata sam Vojvodina
Ako imas mrave na stablu i idu ka listu to ti je kruskina buva, oni izbacuju taj sladak sok i mravi idu na to slatko isprskaj Vertimecom.I trebalo bi da resis problem.
Pozdrav
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Ja sam hobist i napravio sam novi nasad od 40-ak sadnica raznih sorti kruške.
Nisam mislio da je sa grinjama, a sad i sa buhom u krušci takav problem. Stare velike kruške nemaju taj problem.
Syngenta preporuča u zimsko bakreno prskanje ubaciti i jedno s pojačanom dozom sumpora, a potom jedno ili dva sa mineralnim svjetlim uljem.
Potom je preporuka nakon cvatnje ići sa abamektin-om (Vertimec/Kraft) sa mineralnim uljem. Sa ovom strategijom (vjerojatno zbog osrednje učinkovitosti) se preporuča i smanjenje dušične gnojidbe, slabije orezivanje, sorte slabe bujnosti, slabo-bujne podloge... - napis. Uz to još vidim da je abamektin "solidan" otrov... pčele, zaštia očiju, ruku, iritira udisanjem-maska, 7 dana ne u nasad ....
No u Srbiji i BiH se može koristiti novi insekticid Movento uz čiju primjenu ne treba dodatnih mjera na krušci da bi se buha držala pod kontrolom:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=NDDqbWuvPok[/YT]​
Kolko ste vi u Vojvodini tj. Srbiji i BiH gdje je dozvoljena primjena, zadovoljni učinkom Movento insekticida?
 
Posljednje uređivanje:

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
No u Srbiji i BiH se može koristiti novi insekticid Movento uz čiju primjenu ne treba dodatnih mjera na krušci da bi se buha držala pod kontrolom:
Kolko ste vi u Vojvodini tj. Srbiji i BiH gdje je dozvoljena primjena, zadovoljni učinkom Movento insekticida?

To je tako u prospektima, a u vocnjacima :icon_axe:
Kod nas je na pola tretiranog vocnjaka bilo u redu, a na drugoj polovini :icon_toilet:
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
Cuo sam i ja za taj Movento, kod nad je nejvjerojatnije od iduce godine
Nego mene zanima cijena u Srbiji ako iko zna, u Madjarskoj je 35000 forinti oko 800 kn/l
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Kod nas je cini mi se bio 85e, neznam koliko je u Srbiji
 

karolj

Novi član
Tu od
10 Svi 2016
Poruka
18
http://www.poljoprivrednaapoteka.com/items_c/get_single_item
Na ovom sajtu je poljo .apoteka i tu ima raznih preparata pa i Movento1\1 cena je
8510.din. Ja to kod mene nisam koristio jer nemem velikih problema ni sa buvom ni sa grinjama. To je mozda zbog toga da ja o okolini mozda od30-40km nemam ni sume ni vecih zasada ni kruske ni jabuke.Ja imam problema sa bakterioznom plamenjacom,ali izgleda i to sam resio sa Ekstrasolom. i sa nedostatkom gvozdja , tu oce da pozuti list i dobija flekice boje duvana.Sada na tome radim sa yarinim rektolinom q-40.Jer singentinog sekvestina nema .
 

jaki

Novi član
Tu od
12 Tra 2015
Poruka
12
Pozdrav,

posadio sam krušku ove godine no nije se primila, posušila se a donji dio stabla je pocrnio. U čemu bi mogao biti problem?

http://postimg.org/image/lwj6g3dfv/

lwj6g3dfv
 

karolj

Novi član
Tu od
10 Svi 2016
Poruka
18
Pozdrav,

posadio sam krušku ove godine no nije se primila, posušila se a donji dio stabla je pocrnio. U čemu bi mogao biti problem?

http://postimg.org/image/lwj6g3dfv/

lwj6g3dfv


Ovako nesto jos nisam video. Vocka je verovatno kupljena vec zarazena, po meni je mozda rak korena. Sacekaj malo mozda ce jos neko da prokomentarise.
Pozdrav
 

maestro91

Član
Tu od
9 Pro 2014
Poruka
48
Negdje početkom 3. mjeseca cijepio sam staru sortu Miholjku. Prije otprilike 3 tjedna je počela listati, znači primila se. Otišao sam na teren i sad za vikend došao doma i vidio da su listovi pocrnili i uvenuli kao da je bio mraz. Zna neko razlog propadanja ove voćke ?
20160610_122818_zpscphmm4rx.jpg
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Imam mladi voćnjak s nekoliko krušaka, 4-5 godina stare i sve redom stare sorte cijepljene na divljacima kruške. Prije dvije godine mladice jednoga stabla počele su padati prema dolje kao grane žalosne vrbe. Povezao sam ih štapovima za potporu i ravnanje međutim ove godine se isto ponovilo na toj i još jednoj voćki. Isti problem imam i s jednom trešnjom, stalno joj se mladice povijaju prema dolje. Moje objašnjenje je da su mladice prebrzo rasle i nisu bile dovoljno čvrste da bi se držale uspravno. Gnojio sam ih samo jednom jesenas s malo npk. Što bi mogao biti uzrok i kako to spriječiti?

zje3jo.jpg


23ti80h.jpg
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja trošim sate i sate da bi savijao i vezao grane ti to dobiš mukte i žališ se. Nemam kruške ali ovo na trešnji ti je super, najsretniji sam kad se grane same saviju, prije će doć u rod i bolje rodit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh