• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz 2015

Pioneer navodno ostaje na proslogodisnjim cjenama,
Kakva iskustva imate sa LG hibridima??
Ja ove godine mislim da budem dekalb izbacio potpuno ili ga prepolovio..
Prosle godine sam sijao pioneer- dekalb 50%:50%, nije da je los ali puno price koliko je (naj)bolji ali nije nista odskocio od pioneera a nekako izmedu dva zla biram dupont..
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Re: Kukuruz 2015

Ove godine ću se najvjerovatnije odlučiti za osiječke hibride zbog povoljne cijene i tretirani su sa force.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Re: Kukuruz 2015

Ja neznam kako vi birate hibride ali ja uvijek koristim Osječke i BC,probao sam ih sve od pioneera do dekalba i opet se vratio na pravilo da su najbolji hibridi za određeno područje upravo oni koji su razvijani na tom području ili u sličnoj klimi.I upravo zato su kod nas najbolji domaći hibridi,sad ne znam kakva su vaša iskustva ali za mene su domaći zakon.A tu je još i cijena.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz 2015

Vec domace ne sijem pa nekih 4 god,jer se u odnosu na "globalne" pokazali losiji..
U danasnje vrijeme se vec moze reci i je pioneer domaci jer vecina hibrida dolazi sa domacih polja.. tj proizvodnju imaju oko Osjeka..
A za ov LG citam da su "jako dobri" za silazu zbog nesto drugacijeg rasporeda lignina..e sad,dali je to samo marketing ili?
http://rwa.hr/lg-katalog-profitabilna-proizvodnja-mlijeka/
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Re: Kukuruz 2015

Jel si probao OS 602?Ja nikada nisam vidio tako visoki kukuruz kao što je taj,ovaj što mi silira svake godine komentira kak mu je kukuruz u ravnini sa silikombajnom.Silira sa mengele mammut-om.Sad su svi počeli pametovati sa tim omjerom aminokiselina i šećera ,ali u stvari razlika u iskoristivosti će vjerovatno biti zanemariva
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz 2015

Ja ne preferiram visoke kukuruze i nije mi cilj dobiti ogromnu masu vec da to bude u balansu, zrno i stabljika..imao sam jedne godine mikado isto tako u ravnini silokombajna,ali imao je jedan klip a to bas i nije neka kvaliteta i vise ga nisam sijao.. kazu idealna silaza je koliko stabljike toliko zrna.. prosle god u 1 kg silaze sam imao 340g skroba, ove god nisam jos radio analizu ali mislim da bi trebala biti i nesto bolja.. na probavljivost se najvise utjece s vremenom i visinom kosnje,ali mozda ima nesto i u gore navedenom linku..mozda da se moze dobiti vise lisne mase a manje stabljike vjerojatno da bi bila kvalitetnija silaza..
Rodak mi koristi samo bc i kaze da mu krave nece bas jest silazu,bacao i sol u silos,druge godine inokulante ali nista ne pomaze..kod mene je sasvim drugacija situacija,mogle bi samu silazu jest..dali je tu u pitanju samo hibrid ili su njegove krave"fine" nebi znao.
 
Posljednje uređivanje:

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Kukuruz 2015

Imao sam ove godine LG Helen na oko 8 ha, skoro 7 otišlo u silažu.. Ništa posebno, kao svaki hibrid.. Kad se uradi silaža, već može se reći da ga krave vrlo rado jedu, ne ostaje ništa, velika iskorišljivost, hf krave mi se ugojile.. Nema mnogo balege.. Mnogo zrna u silažu, znači energetski je jaka.. Silaža za svaku pohvalu, nemam mogućnost da odnesem silažu na analizu, ali ovako mogu svakom za silažu da ga preporučim, neko ko hoće kvalitet, ne kvantitet... Ove godine sejem pioneer za silažu, probamo i to... Nešto Mikado i AS 170 (bolji klip u odnpsu na 160)..
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz 2015

Ja opet samo Pionir,u odnosu na druge naj bolje mi daje,i nije bitna cijena sjemena,on to sve opravda.
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Re: Kukuruz 2015

Znam ja to ali stvar je u tome da svaka stabiljka ima po dva klipa i puno lista,tako da on uz količinu ima i kvalitetu.
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Kukuruz 2015

Da napomenem samo, preporuka od strane promotera za AS 160 ne saditi gušće od 24 cm jer bude mnogo mase u odnosu na klip..
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Re: Kukuruz 2015

Kod mene je sjetva silaznih na 18,2..24 mi se cini dosta rjedak sklop
 

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Kukuruz 2015

Da, da i kod mene je bio Helen na 19, ali kažem za AS 160, hibrid koji sa povećanjem gustine gubi na klipu, dobija se velika masa, koja jeste svarljiva, kako oni kažu, ali nema te energije kao u klipu.. A ostale hibride može gušće.. Sejao sam preprošle AS 160 na 21 i jedva nadjem zrno u silažu, pa mi je objašnjeno da je sve ispod 24 za taj hibrid nepoželjno..
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz 2015

Rana grupa MT 261 i Carmen, grupa 300 Futurix , Ferarixx i Axxo, grupa 400 Berxxon
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Re: Kukuruz 2015

Ja neznam kako vi birate hibride ali ja uvijek koristim Osječke i BC,probao sam ih sve od pioneera do dekalba i opet se vratio na pravilo da su najbolji hibridi za određeno područje upravo oni koji su razvijani na tom području ili u sličnoj klimi.I upravo zato su kod nas najbolji domaći hibridi,sad ne znam kakva su vaša iskustva ali za mene su domaći zakon.A tu je još i cijena.

Tu si u pravu @jesse svašta sam probao i opet se vracam na domace sorte.
Sve to zavisi od zemlje, npr drava mi se ove godine pokazala odlična na lošim zemljama, dok sam probao syngetin paco na istim tim njivama i bolja mi je bila drava a rod 2013 syngenta paco na crnici nesto poput pijeska mi je bio 13 tona po hektaru a ove 8-9 a bilo je padalina kao za 3 godine

A i ti sjemenski proizvođači počeli imišljat toplu vodu svaka kuća ima 20 hibrida i svaki cigo svojeg konja hvali i ko ce to sad znat.
Krenes sijat jedan hibrid 2-3 godine oni ga ukinu i izmisle novi pa ti opet eksperimentiši oš koji udibat da valja.
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Re: Kukuruz 2015

Ja isto sve rwa...chapalu,dubox,futurix,bergxxon....adonis si sijal mozda chapalu?dubox?kak su se pokazali
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh