• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene isto završeno. 20 kj. Pop... sam skoro. Zemlje svakakve. Nikad više bez jesenskog oranja.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Gledam ovdje kod mene što rade sa RD ništa nije bolje od pripreme nego sa sjetvospremačem, čak sam vidio da je lošije nicanje iza RD. Za jesensko oranje nema boljega od drljača ili sjetvospremača.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Nevremena nije bilo za sad kod mene,zaobišlo sve,nit kiše,a potrebna je samo tako..
Gdje je zemlja pijesak,priprema je večinom skoro pa prah,bila roto ili laka drljača..

Ja još uvijek dajem prednost lakoj drljači,učinak na tabli mi je 2.5ha,za sat i pol,dva traga..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Sad kad mi je RD bila na popravku,pripremio sam par jutara jesenske brazde sa sjetvospremačem... Odmah sam se sjetio zašto smo kupovali RD.
Idem tri puta brže,ali nisam ništa prije gotov jer idem u tri prohoda,i još je krajnji rezultat nezadovoljavajući, a nakon toga mogu ići još pet prohoda,i samo seliti grude s desna na lijevo.
Da ne velim kako poslije RD ostane njiva ravna kao staklo,i kako upravo to mora pomoći kod nicanja.
Viđavam baš i na fejsu kako neki rade sa RD,prođe jednim tragom,a skoro da se i ne vidi da je tu išta prošlo,koma...
Tako da treba znati i raditi sa svakim priključkom...

Marko-i kod mene nije bilo ništa osim jakog vjetra,zasad... ja strepim za svoje tikve,jučer posijane,a dosta je bila fina priprema. Baš sam kod sjetve gledao,zemlja je dva prsta suha,jer je bilo pripremljeno u nedjelju,a ispod toga,taman gdje legne zrno je baš pravo mokra,i topla... Idealno.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Tebi je vremenski bolje sa RD,jer mislim da imaš spremač širine 2.5-3m,kaj je premalo da bi imao veči učinak od RD,a ni nebreš veči spremač zbog snage traktora..Tu se slažem da je bolje sa RD..
Ako se radi više od 2 proohda u pripremi,gubitak vremena je prevelik..

Al kod mene traktor vuče RD 3m,a laka drljača je 4.40m,mogao bi i 5m,i idem 10km/h prvi trag,drugi oko 12-13km/h..

Puno ga tu razloga zašto je jedan stroj bolji od drugog,u globalu svatko zna za sebe s kim mu je najbolje radit..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Imam sjetvospremač 2,4m,i mogu ga potegnuti 20km/h,idealan bi mi bio od nekih 3m.
Sjetvospremač je dobar u lakim zemljama,i fino napravi,tu se slažemo,i već smo to 20 puta prošli,samo se ne može reći da je SS majka za jesensku brazdu,kao što kaže kolega MrSima,čisto radi toga da se netko tko ovo pročita ne zahebe,jer to nije uvijek slučaj.
Imam par jutara fine zemlje uz Dravu,ali i tu opet radije koristim RD.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Prošli ponedjeljak ili utorak je u našem polju rađen nekakav pokus sjetve, pored mojeg t. ljulja u kratkoj tabli, Bhorv. zna gdje je to, i u tabli niže. Sijao je Đap iz Prilesa, bilo je 4-5 auta, cijeli šou. Pošto je jednu parcelu dalje i moj kukuruz posijan kad sam išao pogledati nicanje, vidio sam da je Đap sijao "nešto" na nekakve čudne redove, dva reda na razmak svojih 15-20cm, onda razmak oko 40 cm, i ponovno dva reda s razmakom15-20 cm. Mislio sam da je u pitanju soja, ali večeras sam ponovno prolazio pored te parcele, i vidio da niče kukuruz. Prvom prilikom budem poslikao kako je posijano, pa stavim slike. Da li je tko od vas sijao takvo nešto?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Na onoj ravnoj cesti između Poljanca i Luke?
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Re: Kukuruz - sjetva 2015

To je sijano vjerovatno sa matermack sijacicom koja ima duplicne redove kukuruz...
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ne, između Hrastovskog i pruge, predzadnja tabla. Između Poljanca i Luke ima sigurno 30-40 % posijane njegove kuruze. Kad se voziš po toj cesti, na asfaltu su parcele označene slovom G. Đelac, mislim da je sijala Gaspardijeva sijačica jer je malo ranije nego je počela sjetva jedna prošla po mojoj ulici.
 
Posljednje uređivanje:

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Al ona ima razmak 70,a ne 40cm,bar ona koju sam ja videl.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

To je bil pokus kak đelac veli sa matermacc twin row sijacicom , razmak između dvostrukih redova je 22 cm i sije u cik cak kombinaciji.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Onda valjda ovih 8 cik cak hvata sa 4 'normalna'. Ne vjerujem da dugorocno donosi neku prednost naspram obicne sjetve.
Gledam si adaptere po francuskoj i vecina je na 80 cm. manji dio na 75. Ne vjerujem da oni nebi vec sijali na 70 ili cik cak da je bolje.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Planiram kukuruzu špricati sa Lumaxom ,pa me zanima koliki utjecaj vlažnost zemljišta ima na učinkovitost djelovanja istog.Kako kiše nema u prognozi duže vrijeme, a zaobišla nas je i neki dan ,da li je bolje špricati odmah dok još malo vlage ima iako još noje kukuruza ni izašla ili pričekati do 3 lista pa makar bilo i malo suhlje:icon_sad: tlo?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Danas odradili zadnju parcelu
Orano u trećem mjesecu, 4 do 5 prohoda gredom, dva prohoda teškom tanjuracom i dva prohoda rotodrljacom.
 

Prilozi

  • DSC_0404.jpg
    DSC_0404.jpg
    21.8 KB · Pregleda: 203

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Bio sam na prezentaciji kukuruza kad su se osvrnuli na financijski dio sijanja u dvored tak se to zove znači sjetva nekih 25% skuplja, a prinos 5% veči. Sijačicu moreš koristiti samo za to, a pitaj kombajnere kak izgleda kad lovi dva reda na 23 cm, ak oče dobro sjeckati kukuruzovinu mara heder dolje i dolazi do velikog uvijanja ak oče to izbeči onda heder gore i obavezno malčiranje posle. Tak su sijali da bi dobili sklop 90000-100000 biljaka.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Takav nacin sjetve je prvenstveno namijenjen za silazu a ne za zrno.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh