• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz - 2015

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene BC 572 bude isto odličan, al je kasniji hibrid.. Najbolje mi se pokazao Y12. Kod mene je kukuruz još uvijek dosta zelen i berba neće još tako skoro.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod mene je inače 572 na lošem glasu,a tako se i meni pokazao,a kome paše samo neka ga sije.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Čini mi se da se ta sjemena s vremenom izvrgnu. Sijao sam taj hibrid prve godine kada se pojavio i bio je super i poslije više ne. Moje je mišljenje da oni koji kooperaciji sa sjemenskim kućama proizvode sjemenski kukuruz zaribaju stvar.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Ima li kakvog lijeka za nutrije, pošto su zaštićene ?

XAqL1cj.jpg


awonsoN.jpg


slWIA8M.jpg
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Moram priznati da sam googlao što to je. I koliko vidim opaki štakor u pitanju :icon_axe: Ja nisam ni znao da toga ima kod nas, a kamoli da su zaštićeni.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Zove se još i bizamski štakor.
Nekad se to uzgajalo za krzno, dok se neka budala nije sjetila to zabraniti.
 

agronom

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
55
Re: Kukuruz - sjetva 2015

I ja to imam, kukuruzovina izgleda ko da si ju srpom ocjekao. Dali si siguran da je to nutrija? Pa to je invazivna vrsta samim time nebre biti zaštičena.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Sigurno si blizu Čićke Poljane ak imaš problema s nutrijama... moj ujak je imal isti problem i onda je napravil boks prenosni i u njega metnul psa i do berbe je cucak bil u kuruzi... i kad su se pojavile nutrije i pes počel lajati bježale su... To je pred jedno 3 godine bilo inace nebi imal kaj brati da nije bilo psa...
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Par kilometara uzvodno od Č. Poljane, parcela ide točno po dužini uz rijeku tak da ima 5,6 ovakvih puteljaka i rupa u kukuruzu.
Nemogu sa 100% tnom sigurnošću reči da nutrija, ak kolko sam ju vidio, dok je bila u vodi imala je uski rep, ko štakor...

Evo, uz moju parcelu su si i branu napravili

BvhbFpf.jpg
 

Vuga

Član
Tu od
7 Ruj 2014
Poruka
130
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kod nas ima dabrova, možda su i dabrovi. Oni prave brane. Ali dabar ima široki plosnati rep i on je zaštičen kod nas.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Po tome kako su ti odgrižene stabljike i da vuče cijelu stabljiku prema vodi prije će biti dabar. Da li je ostatak stabljike zašiljen kao olovka.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Re: Kukuruz - sjetva 2015

pa navodno je postojala priča da dabrova ima u Turopoljskom lugu ali neznam baš.... a ak je rep ko od štakora onda je nutrija.... a tam na kanalu, Odri i Želinu ih ima jer sam ih nekoliko puta videl... ali nisam znal da je nutrija zaštičena
 

agronom

Član
Tu od
16 Stu 2014
Poruka
55
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Nutrija nije zaštičena jer je invazivna vrsta.
I ja isto mislim da je dabar, jer nutrija samo prelomi ali ne vuće kukuruzovinu u vodu.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Tako i kod mene izgleda kad dabrovi popasu... A fascinantno je kak pregrize stabljiku,ko da je mačetom odrezana...
 

cros

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
45
Re: Kukuruz - sjetva 2015

U Istri je štetočina i dozvoljen joj je izlov u svakoj mjeri.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Piše da nutrija kopa duboke jame u obali, znači ne gradi nasipe od granja. Razlog pojavi tih glodara je sve više zapuštenih površina. Ja sam prije nekog vremena doživio to da mi je pred traktor iz kukuruza izašao čagalj. Nekada su te zvijeri živjele u dalmatinskom kršu a sada su tako reći pred vratima Zagreba. A fazani mi se oko kuće ponašaju skoro kao domaće kokoši.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: Kukuruz - sjetva 2015

Kolega cagljevi su već 5 godina u našem kraju a ponegdje i vise...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Re: Kukuruz - sjetva 2015

A svemu tome je kriva država koja dopušta zapuštanje poljoprivrednih površina.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Re: Kukuruz - sjetva 2015

kolika vlaga kukuruza može biti da neide na sušenje kada se predaje otkupljivačima????
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh