• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Sirak se sijao sve do 60-ih postrno, nista novo kod nas, samo sto se je zaboravljen. Sad i dolazi do izrazaja u susnim godinama.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Sve je to genetski modificiran kukuruz, probajte posijati staro domaće sjeme pa onda razgovarajmo o prinosima i što je modificirano a što ne. Da i ne govorimo o herbicidima za špricanje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
GMO je kad ubace gen ribe ili žabe u kukuruz da bi postao bolji.
Mislim da naše sjemenarske kuče to još ne rade a ovo šta malo iskrižaju neke hibride da bi se dobilo nešta malo bolje to je zanemariva manipulacija barem po mojoj nekoj procjeni. I sami križamo gice i goveda da bi bolje rasli i bili manje bolesni ali nismo zato GMO manipulatori kao Monsanto.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
Sve je to genetski modificiran kukuruz, probajte posijati staro domaće sjeme pa onda razgovarajmo o prinosima i što je modificirano a što ne. Da i ne govorimo o herbicidima za špricanje.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Da kaj je i pšenica i ječam gmo?
Kam paše tritikal ?

Mješate hibrid i modificirao dnk sjemena.

Pioneer vam u ameriki prodaje gmo sjeme kukuruza samo je monsanto bolje poznat.

Ak bi bral i ta domača sjemena kukuruze su "modificirali" tak da su odbrali onaj klas kaj je bil bolji.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Izberi od toga što posiješ najbolje i najlijepše klaseve pa probaj posijati. Stabljika će biti samo takva ali zrno...

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To ne znaci da je u tome gen cudnovatog kljunasa, nego nesto sasvim drugo. To je isto kao da se pare svinje u srodstvu, pa se cudis zasto su im potomci losi. Hibridi su produkt krizanja ISTIH vrsta i napravljeni su tako da mozes iskoristiti tu jednu generaciju. Veri simp.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nisam na to tako gledao, samo znam da ne valja.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Pojedinci brkaju pojmove....Genetski modifikovana sjemena i selektirana sjemena su dva razlicita pojma.
Gledam sad na Sano koncetratu pise NO GMO. Ko da im vjeruje.Mi smo prinudeni kupovat koncetrate i premikse pa bili oni GMO il nebili
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ekipa, ljudi svašta pričaju i izmišljaju a pojma nemaju, tak su i mene splašili da je dekalb kuruza GMO. Nazval sam u dekalb, dogovoril sastanak sa promotoriciom i žena mi je sve objasnila i rekla da GMO-a u deklbu ima, ali ne u Hrvatskoj jer je strogo zabranjen i da ih stalno kontroliraju i da uopče hibride koji su GMO ne uvoze u Hrvatsku.
Ja ove godine idem probat dekalb i po tome kaj sam do sad videl i čul od ljudi koji su ga do sada sijali, svi imaju pozitivna iskustva. Sijem i KWS i s njima sam zadovoljan, a kaj se tiče Bc hibrida do sad sam ih sijal 90% površina, ali od sada sve manje i manje i po malo ih izbacujem. Ja sam onaj koji uvjek podupire domaću proizvodnju ali onda moram u toj vreči sjemena koju sam platil, dobit i ono kaj piše na vrećil. Ali to tak nije, nit im je sjeme kalibrirano, niti ima klijavost, pa u istoj sorti kuruze nije ta sorta nego svaka vreča sjemena ista, a kuruza različita. A onda još i na vreči piše da je proizvedena u srbiji(znači da nije domaća Hrvatska proizvodnja).
Ako nisam dobil ono kaj sam platil, onda neću više ni to podupirati pa baš da je i 100puta domaća firma, nego se okrečem stranim proizvođačima sjemena koji su bolji i kvalitetniji.

Nadam se da nisam nikoga uvredil, ali pišem samo iz vlastitog iskustva.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,721
Prošle godine sam sijao Bc 344, KWS 3381 i Pioneer 9911. Bc kojj je ranija grupa još i sada ima povišenu vlagu, dok su ovi drugi suhi ko barut. Dugo godina sam bio veliki domoljub i sijao samo domaće, ja gubio oni dobivali. Neka naprave u svakoj grupi jedan solidan hibrid i opet im se vraćam. A što se tiče GMO ako ga ne pojedemo u mesu ili mlijeku iz domaćeg uzgoja, možemo ga pojesti u uvoznoj čokoladi.
 

frenja

Član
Tu od
27 Tra 2014
Poruka
137
Ja sam nakraju uzeo BC 408, odustao sam od dkc jer mi se nije svidjelo sto ima nisku stabljiku i nisko klip. Sad cu vidjeti jesam li pogrijesio ili ne.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
BC 408 ti je tak-tak, to je prost hibrid po meni bezznačajan u nekoj proizvodnji, sijali smo ga godinama prije, pa dugo godina ne, punica ga lani kupila i posijal sam ga, a sad veli da nije zadovoljna s tim, veli da je nekak "prazan" klip, ajd reko fala bogu da ste sa sad uvjerili u to i sami da vam ja ne pričam bezveze, velim joj i tu je kraj sa BC 408 na mojem gospodarstvu.

Od BC-a samo i jedino 572 i 574, za klip su bez premca i vrlo dobrih osobina i lijep prinos daju, možda uz njih još malo 532 pošto je tretiran protiv žičnjka pa ga stavimo na preorane stare livade, uglavnom to je sve od BC-a.

KWS i OS ove godine igraju glavnu ulogu kod nas.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Trgovacki centri puni strane uvozne hrane zbog koje ja sve teze mogu prodat svoje mlijeko meso,i dobit neku realnu cijenu... a s druge strane bi trebo bit domoljub, suosjecajan i podzavat domace sjemenske kuce koje s onim sto pruzaju nisu ni blizu ovih stranih ???
Hvala,nebi !!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Imam osjecaj da se od domacih hibrida uvijek ocekuje da daju vise ako se ulozi manje. Ne zelim nikoga prozivati, ali tako mi se cini. Uvijek se sjetim onog ukrasnog bilja sto je niklo umjesto kupusa jedne godine.
Sto se tice BC-a iz Srbije, to zavisi koji si hibrid uzeo, jer imaju oni dosta pogona izvan Hrvatske, od Francuske do Irana. A Pajdas, Klipan i jos neki se djelom rade i u Somboru.

@radul, nemoj me krivo shvatit, ali ja u Djakovu uzimam mlijeko od susjeda koji ima par krava, jer svima ostalima krave daju vodu umjesto mlijeka, obogacenu antibioticima. I onda bi ja trebao kupovati njihovo mlijeko??? Ne hvala.

Poslano sa mog GT-I8190 koristeći Tapatalk
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Trgovacki centri puni strane uvozne hrane zbog koje ja sve teze mogu prodat svoje mlijeko meso,i dobit neku realnu cijenu... a s druge strane bi trebo bit domoljub, suosjecajan i podzavat domace sjemenske kuce koje s onim sto pruzaju nisu ni blizu ovih stranih ???
Hvala,nebi !!!

ovakvo razmišljanje je najbolji i najbrži put do propasti domaće proizvodnje.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ma susjed posijao bc 462 mislim i moj kws krabas 5 kubika više dao.
A sve isto .
I ja sam davnoprestao bc sijat osim žitarica.
Kukuruzi su im slabi jedino nešto pajdaš prođe
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Soni niko mene nepita kako ja zivim i kako cu opstat u ovom turobnom vremenu ako se sam nesnadjem... imam svinje koje su ostale od zimus koje nemogu prodat ni po 10/kn ???
Za mlijeko 1klase ,4%m.m,3.6 bj. dobijem od 1.5 do 2 kn. ??? ima jos milon primjera, pa ko u cjeloj prici mene pita???

Itp moje isto ko od tog tvog,imam 7-8kom i prakticki eko proizvodnja,al svejedno ko me pita,cjena je takva kakva je,uzmi il ostavi !?!?

Eto igrom slucaja mogu svake godine nabavit nekoliko vrecica Os hibrida besplatno... a i Osijecki je dosta jeftiniji pa bi po toj logici trebao uzimat domace.... al dzabe kad od tog domaceg kad je susna godina,a takvih je u zadnjih 10god 8 imam puno manje a sav ostali ulog mi je jednak ko i sa stranim,pa di sam ja onda u toj prici....

Znaci u cijeloj "utakmici" jedino ja trebam bit posten i suosjecajan a svi ostali igraju po svojim pravilima...
 
Posljednje uređivanje:

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
861
Nikog ja tu za ništa ne krivim niti kome zamjeram, ali morate priznati da na takav način nema šanse da išta domaće uspije.Najgore što je i van skoro nemoguće prodati, jer oni pak obrnuto razmišljaju, pa ne žele nego samo domaće makar i skuplje.
Zato ostaje kukat i čekat da svima dođe iz guzice u glavu, pa ko opstane idemo ispočetka.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh