• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

borno

Član
Tu od
29 Ruj 2015
Poruka
56
Ma znam da to nije dobro sto radim ali tako radi vecina kod mene i za sad to igra.Prinosi su u ovoj godini bili od 6 do 7 tona po jutru u prosjeku.Sirovog zrna.
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Pitanje odnosno pomoc od bolje upucenih...znaci zemlja zaorana bez gnojiva sad ujesen, predkultura kukuruz, na neke parcele je izvozen stajnjak koliko ga je bilo...
e sad koje gnojivo i koliko preporučate prije zatvaranja brazde??PK 20-30 ili nesto drugo i u kojoj kolicini/h??
predsjetveno ide urea cca 100-150 kg/h + 300-350 kg/h 15-15-15 a kultivaciju ne radimo
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Za približni izračun ti mogu poslužiti podaci na
http://www.savjetodavna.hr/adminmax/publikacije/kukuruz.pdf

Pretpostavljam da znaš koliko kojeg elementa sadrži koje gnojivo, no za svaki slučaj 100 kg gnojiva sadrži:
PK 20-30 - dušika_0 kg, fosfora_20 kg, kalija_30 kg
NPK 15-15-15 - dušika_15 kg, fosfora_15 kg, kalija 15_kg
Urea - dušika_46 kg
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Ja sam odustal od eksperimentiranja. Najbolji mi je dobri.stari BC 354. S obzirom na ulaganja u njega uvijek bude zahvalan i da dobar rod. Otporwn je na susu poprilicno, brzo otpusta vlagu, ne runi se previse ako se bere u klipu, ako je suha jesen moze se i u zrnu skidati bez problema, ako se slucajno nadje kupac odusevljen je sa bojom zrna i uvijek njega trazi, svinje ga rado jedu.
Ja znam da ima puno boljih od njega, ali za mene i moje potrebe je super.
Eventualno bih sijal opet i RWA Brixxo, ali nazalost njega vise nema u ponudi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Ja sam nekoliko godina sijal BC354. Sve za 5, osim ručne berbe. Klasi su dosta visoko i niži berači imaju problem. Prošle godine sam sijal BC 344. Imal sam nejednoliko nicanje. Možda i mojom krivicom. Onaj koji je niknul na vrijeme je bil odličan, a onaj drugi dosta slabiji. Neke biljke su bile jako niske (niže od 2 m) tak da se kod berbe trebalo sagnuti do klasa. S obzirom da je oranje te njive bilo katastrofalno, po mjestima svega 10 cm, držim da su upravo na tom dijelu bile jako niske stabljike i maleni klasovi. Za slijedeće proljeće se još nisam odlučil, ali možda ponovim BC 344.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
354 je dobar ali oče pocuriti ako se na vrijeme ne pobere. 344 bi trebal biti poboljšani 354 i nagodinu ga sijem više nego ove. Kod mene je prinos bio 344 zadovoljavajuč s obzirom da je sve bila proljetna brazda.
 

marinko96

Član
Tu od
29 Kol 2015
Poruka
70
Kad je najbolje za kukuruze zatvorit brazdu ove godine sam kupio sinju pa kad bi trebo zatvorit brazdu
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
234
Čim ranije, odnosno čim ti uvjeti dopuste da možeš na zemlju sa traktorom.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Nema potrebe a ni smisla prije 3 mjeseca zatvarati brazdu jer do tada može biti još ohoho padavina,snjega i kiše koji će sabiti tlo.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Economy 247 Kn

KWS 2376 (FAO 350), KWS 3381 (FAO 430), Kinemas (FAO 390), Kassius (FAO 400), Kytti (FAO 520)
Jel sijal tko neke od ovih kukuruza i kak su prinosu uz neko normalno gnojenje,prije par god smo imali KWS-ov DECO i dosta dobar je bil,s ostalim KWS-ovim hibridima se nisam susretal pa me zanimaju ova prva grupa čisto za probu ove nadolazeče sezone..inače u zadnje vrijeme sijemo BC-ov 572 i dobar je klip i prinosi od njega..prije se sijal samo LG kad je sve išlo u sušaru i na more..tak da se nisam baš susretal s KWS-om

Kad je najbolje za kukuruze zatvorit brazdu ove godine sam kupio sinju pa kad bi trebo zatvorit brazdu

Ja zatvaram brazdu kad počnu duži topliji dani,pred kraj 3 mjeseca ovisno o vremenu..nema potrebe prije zatvarat ako nisu neke temperature..isto s šinjom prejdem i za koja 2-3 tjedna tanjuranje i sijanje
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Imao sam KWS3381 ove godine i zadovoljan sam. Inače isto sijem većinom BC572 i mogu reći da su po prinosu bili tu negdje.

Kvaliteta zrna je na strani 572 dok su kod 3381 zahvalnije druga agronomska svojstva koja su rezultirala da smo njega iako raniji hibrid brali posljednjeg i s gotovo nikakvim gubicima jer je stabiljka čvrsta i dugo zelena. Klip je srednje veličine ali debeo, mi smo ga sijali na 21 cm uz jaču agrotehniku ili bolje tlo slobodno i gušće, kvaliteta zrna u rangu 408B, i premda na kasnu berbu čvrsto se držalo za oklasak. U usporedbi s drugim hibridima najbolje podnio sušu (dok su svi kukuruzi bili žuto-smeđi on je još uvijek odisao zelenom bojom.

Dali je netko sijao BC306, kakav je??
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Po mojem mišljenju BC306 jedan od boljih BC-ovih hibrida. A mislim da je dovoljan pokazatelj da je u većini apoteka u ovoj zimskoj akciji sav rasprodan.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,738
Nerazumijem, kakva vam je računica prodavati uvrećani kukuruz za 1kn po kg? S tom cijenom si na čistoj nuli ak i je nula još.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
Pitanje je koliko jih radi kalkulaciju.Moja kalkulacija je da se proda meso ne kukuruz.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
934
A ja razmišljam da je sijem više stočnog graška nek kukuruze, probali su stočni sirak kod nas i nekak nije to to.Kakvo bude prolječe i ljeto ak je sada tak toplo i brez kiše.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh