• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
To što je polegao kukuruz, je šteta od zlatice, vjetar je samo pouspješio njen rad. Na tu parcelu najbolje neku strnu žitarica staviti, pšenicu ili ječam. Nikako tikve, npr.. Druge godine bi mogla biti još veća šteta jer sam primjećivao jako puno zlatice još po zelenom kukuruzu. Tretiranje se ne isplati, treba 15 kg Force na Ha.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Poznato je da se zlatica suzbija plodoredom. Međutim kolika je korist ako plodored nije usklađen na više susjednih parcela?
Npr.:
1 - poslije kuruze posijem pšenicu, a susjed nastavi s kuruzom,
2 - ovu godinu ja imam žito a susjed kuruzu, a iduće godine ja imam kuruzu, a on nešto drugo.

Nije li to za zlaticu isto, ili gotovo isto, kao da je kuruza bila svake godine?
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Ovisi i o veličini parcele, najveću štetu radi ličinka, koja se nalazi u zemlji. Ona ne prelazi s jedne na drugu parcelu.(eventualno 1 ili 2 reda) Naravno da odrasla zlatica leti Al ona radi samo štetu na klipu. Ja mislim da uskoro ni plodored neće biti uspješna metoda za suzbijanja tog štetnika.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Steyr-zašto ne tikve?
Milan-bilo je i jačeg vjetra,pa se to nikad nije dogodilo.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
U tikvama zlatica preživi, Susjed na jednoj zemlji imao tikve, sve mu poleglo. Znači držao se plodored, Al s krivom kulturom.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,205
Steyr-zašto ne tikve?
Milan-bilo je i jačeg vjetra,pa se to nikad nije dogodilo.
U mom kraju do sad nije bilo polegnutog kukuruza, olujni vjetar je bio..

Bere se po cijele dane, par slika iz branja P9911
a7fb1ec8cbe39dd9c0b0331efccafd12.jpg


21e3d3496c5dea4cc3a8087147e20fbd.jpg


48ce6a85772ffe4e1069df552c003465.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Ovo za tikve je istina,nisam ni sam to znao nego na jednoj zemlji bile tikve,i sad sijao kukuruz i zlatice ima dost..
Force je nužno zlo za zemlju,uništava sve u njoj,a nije ni on učinkovit 100%...
Nek se susjed ne drži plodoreda,ali ako se ja držim na svojoj zemlji nebu toliko zlatice,to se jako vidi sad jer jedna parcela je skroz dolje,a parcela pored samo red ili dva dolje,a sve ostalo stoji..Naravno ako je prije bila druga kultura..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,901
Kakve su vam vlage i količine?
Iskreno kad gledam poljoprivrednu emisiju i stalno pričaju o 16 t/ha i da je to nemoguče dobiti bez najmodernije sijačice kenja mi se...
Ako Adonis ovo čita molio bih da kaže koliki su mu prinosi jer jedino za njega znam da je kupio dosta modernu skupu sijačicu...
Kolega Newholland koliki su kod tebe prinosi?Zeko kod tebe?Kićo kod tebe?
Ispričavam se unaprije ako nekoga nisam spomenuo tko puno sije,samo me zanima da li sa lošijim pneumatskim sijačicama koje se kupe za 2 tisuće eura možeš dobiti visok prinos..jer kad počnu o visokim prinosima i skupom mehanizacijom ispada da mi koji nemamo 5 milijuna eura vrijednu opremu možemo sanjati o visokim prinosima!!!!
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,205
Ja ne važem, ali sa ral sam dobio oko 8tona suhog zrna, 25.2-25.5 je bila vlaga, fao 300..

Sijem sa Olt psk.
34532eb082f958db9b827bcf357ebf38.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
A kad je plodored s 3 kulture: kuruza, buče i pšenica? Koji redoslijed je bolji:
kuruza - buče- pšenica - kuruza ili
kuruza - pšenica - buče - kuruza?
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
492
Kak bi djeloval na zlaticu plodored kukuruz-ništa-ništa znači svaku treču godinu tolko da održavam njivu.Podorem kuruznicu nizbrdo 16 cola jednobraznim, pa ju dvije godine vratim nalijevo malim dvobraznim?
.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
1. Kukuruz tretiran
2. Kukuruz tretiran
3. Jara pšenica, jari ječam, jara tritikala.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Kakve su vam vlage i količine?

Nisam ni klipa skinuo, jucer tetak skidao 300 grupu, 7 tona po jutru uz 15 vlage. 500-600 vjerujem da ce prebacit i tih 16 tona, uz 'zastarjelu' mehanizaciju.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Prosle godine nisam imao dosta kolika je bila potraznja u klipu, ove godine jedva netko i pita
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,718
Nitko ne kaže da mehanizacija ne igra ulogu u prinosima. Modernije sijačice posiju preciznije. Ali da je samo do mehanizacije svi bi kupili novo i da vidiš uroda. Zemlja na kojoj se sije je najbitnija. Ima tala koja i bez velike gnojidbe daju 8 do 10 tona. Neka mi netko pokuša objasniti kako može biti razlika po hektaru od 3 do 4 tone ako je mehaničkom sijačicom posijano 60 tisuća zrna ili pneumatskom 65 tisuća.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,718
Prosle godine nisam imao dosta kolika je bila potraznja u klipu, ove godine jedva netko i pita

E moj prijatelju, Slavonija od kuda sam i sam rodom, postaje pusta ili spaljena zemlja. Nema ljudi, nema posla, a hrana se kupuje u supermarketima na karticu na tri mjeseca sa mjesec dana odgode. I svijet se izokrenuo, svi se pogospodili pa je u velikim dvorištima teško imati i deset kokoši, a kamoli druge životinje za sebe.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,718
Evo ovo što je Šima pokazao govori u prilog tomu da je zemlja najbitnija. Na lošim zemljama se može sve obrađivati i helikopterom da ju se ne gazi pa opet ništa. Koliko sam vidio ZP hibridi imaju podatke o prinosima na dobrim zemljama, na prosječnim i lošim. Da se ove loše daju popraviti već bi to netko napravio prije, a ne čekao 21. stoljeće.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Što se tiče prinosa ove jeseni,kad čitam po netu,svi su prezadovoljni,kad vidim i čujem iz provjerenih izvora koliko sipa,stvarnost je puno realnija,a cijenu nitko ne komentira,kao ni odnos uloženo-dobiveno...
Neda mi se tražiti svoj stari post da citiram sam sebe,ali u proljeće su svi šparali na gnojivu i sjemenu,tvrdeći kako je bolje da naraste manje,uz manje ulaganja manje prijevoza,tad sam rekao kako će ujesen opet sve biti idealno,uz ogromne prinose,što se i pokazalo točno. Koliko tko pretjeruje u brojkama,nije me briga.
Ovo što sam vidio do sad koliko se skidalo,samo tamo gdje je zlatica napala,prinosi su manji pedeset i više posto,pa je kukuruz dobio malo po njuški od hladnog vremena u proljeće,pa velike vrućine i suša preko ljeta,pa besparica i šparanje u sjetvi,a sad se barata s brojkama od 15+ t/ha...
Možda su nam svima uvalili GMO sjeme koje to može podnijeti,tko zna...
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh