• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2016

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,908
Kolega je orao,veli da je gornjih par cm mekano,dublje je idealno...sad koliko je gdje palo kiše i kakva je zemlja ne vrijedi raspravljati..kak se veli "spremni na najgore,a nadamo se najboljem" :)
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Lani je bio nešto slabiji prinos...vjerovatno je zato i potražnja bila veća!Imam info da je kod nas 70 lipa za 25% vlage,a za kooperante je 75lipa...to je bilo prošli tjedan,ako se nešto nije promijenilo ovaj tjedan nebi bilo tako loše,jedino sam zaboravio tko je otkupljivač,ali navodno direkt na polje dodju sa kamionima!

Ja sam čuo za takvu cjenu ali na bazi 20% vlage
Daj se probaj sjetit tko to traži
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,908
RWA nude toliko kooperantima..ali navodno imaju ugovorenu količinu za tu cijenu!
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Ozbiljno razmišljam da "zdrobim" poticaj i uzmem silos te prodajem na malo kukuruz doma...ili u neke bikove utopit kukuruz pa izvući lovu..ovo je smiješna cijena!


To je po meni jedina isplativa opcija, odnosno ja tako radim već 2-3 godinu, napravili smo kapaciteta za oko 30 tona plus još prikolice + jedan manji dio čardake i to je to. U ovih zadnjih 2-3 tjedna otkad smo prvi skinuli sam prodao nešto preko 3 tone po cijeni od 1,2 kn/kg. Taman imam novce za gorivo za nastavak žetve i sjetve! :drink:
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
527
A zaboravio sam to slikati, bilo važnijih stvari :icon_lol:
Znam samo da je najbolji bio 9911, 15 130 kg/ha, vlaga 21,7 :)
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
To je po meni jedina isplativa opcija, odnosno ja tako radim već 2-3 godinu, napravili smo kapaciteta za oko 30 tona plus još prikolice + jedan manji dio čardake i to je to. U ovih zadnjih 2-3 tjedna otkad smo prvi skinuli sam prodao nešto preko 3 tone po cijeni od 1,2 kn/kg. Taman imam novce za gorivo za nastavak žetve i sjetve! :drink:

Moj susjed imao viška novaca i napravio je silose za 100t kukuruza i sušaru,kaže da će mu trebati oko 50 godina da mu se novci vrate,nema tu računice,lani kukuruz ispod kombajna bio cca 80lp,a na proljeće kunu.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,479
Jesenas 80 lipa, ostatak na proljece prodao po 1.20-1.50kn.
5-6 tona rodi po jutru, u dobrim godinama 7 naspram psenice 4 tone.
Psenica 85-90 lipa.
Meni je racunica jasna.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,181
Pa jel te silose i susaru platil milju kn da bi ih moral 50 god isplacivati?

Ja imam u planu napraviti koseve kukuruza iz kojih bi izlazio iskrunjenih 100 t suhog zrna, ove god budemo pospremili klipa iz kojeg se bude na godinu iskrunilo cca 4o t suhog zrna..

Susjed mi posprema 25 jutara u klipu i sve se kruni na godinu, 15 dana da ju pobere i pospremi, 15 dana da ju iskruni i proda..
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ivan-pa ne vjerujem baš da ga je koštalo puno manje od milje,ide još štošta uz silose i sušaru.
Poanta je da se ne može tu bogzna što dobiti.

NH-kome si prodao i koje količine su u pitanju?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,479
Ako je pravio usipni kos, nadstresnicu, transportere, betoniranje svega okolo i onda stavio samo 100 tona silos pored toga svega ni nece mu se isplatit. Mada i dalje nije ni blizu milje kuna. Za toliko bi napravio 1000 tona skladista.
Najvise otkupljivacima, nesto uvrecano. Oko 150 tona. Pola jesenas pola ljetos. S tim da nisam ni kile osusio kad je s njive dolazio oko 15 vlage. Ove godine planiram barem 150 tona osusit od 250. Mozda i sve. Oko 10 lipa mi je cisto ako ne vozim direkt s njive nego osusim.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ovdje su otkupljivači davali kunu,ne znam kako je kod vas tolika razlika u cijeni,onda bi i sad morao mokar kukuruz za toliki postotak biti skuplji kod vas,a nije...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,479
Ne znam ali nesto manje od kune je i jesenas bio po to mi je sve ispod 15 vlage otislo. 80 lipa je bas vlazan bio. Do 1.20 je islo, 1.50 je ipak uvrecano.
Koliko sad nude ne znam.
Cesto se dogodi da se puni brod za zapad pa tu bude dosta veca cijena. A onda dalje po starom.

Kako god nije zlato od kulture ali se isplati uskladistit. I vec duze vrijeme je isplativiji od psenice.
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Pa jel te silose i susaru platil milju kn da bi ih moral 50 god isplacivati?

Ja imam u planu napraviti koseve kukuruza iz kojih bi izlazio iskrunjenih 100 t suhog zrna, ove god budemo pospremili klipa iz kojeg se bude na godinu iskrunilo cca 4o t suhog zrna..

Susjed mi posprema 25 jutara u klipu i sve se kruni na godinu, 15 dana da ju pobere i pospremi, 15 dana da ju iskruni i proda..

Mi imamo koševa za oko 25 tona, ali kako drugi tako i mi polako odustajemo od tog načina, a razlozi su višestruki; berba jednorednim beračem traje previše, s kombajnom se za sat-dva skine jutro dok s beračem treba pola dana, gubitci runjenjem pri branju su dosta veliki kod različitih hibrida (teško je uvijek brati u pravo vrijeme), za ubacivanje i runjenje kukuruza treba dosta rada, tako da mi nekako gorivo za sušaru po mojoj računici košta manje od vrijednosti rasipanog kukuruza i dnevnica za ubacivanje/runjenje (kada bih morao platiti dnevnice). Bonus je također i mogućnost prodaje odmah u jesen (ako je dobra cijena kao sada) te se time znatno skraćuje vrijeme "zarobljenosti" uloženih novaca, ako bi se sjetva kreditirala nije isto plaćati kamate za 6 ili 11 mjeseci. Cijenim entuzijazam ali nebih si baš zadao toliki posao sa 100 tona u klipu :(:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Puno je tu upitnika i nedoumica. Zavisi tko što očekuje i koliku zaradu želi. Ljudi idu u "državni posao" za 3000 kn, potroše minimalno deset sati za to i zadovoljni su. Ako u deset, petnaest dana treba izbacati 50 ili sto tona kukuruza, onda je to puno posla. A zaraditi se da, ovisi o okolici gdje čovjek živi. Ja ga prodam nešto više od 5 t godišnje jer niti nemam puno, po 1,4kn, znači jeftinije nego na placu. To i poticaj mi pokriju troškove, nešto sitno i ostane. Ostalo prodajem kroz odojke gdje je cijena jedne kile kukuruza ili druge žitarice veća u najlošijim uvjetima bar 4kn. Ne radim da se ekstra obogatim, nego da živim bez dugova i manjaka.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,211
Mi imamo koševa za oko 25 tona, ali kako drugi tako i mi polako odustajemo od tog načina, a razlozi su višestruki; berba jednorednim beračem traje previše, s kombajnom se za sat-dva skine jutro dok s beračem treba pola dana, gubitci runjenjem pri branju su dosta veliki kod različitih hibrida (teško je uvijek brati u pravo vrijeme), za ubacivanje i runjenje kukuruza treba dosta rada, tako da mi nekako gorivo za sušaru po mojoj računici košta manje od vrijednosti rasipanog kukuruza i dnevnica za ubacivanje/runjenje (kada bih morao platiti dnevnice). Bonus je također i mogućnost prodaje odmah u jesen (ako je dobra cijena kao sada) te se time znatno skraćuje vrijeme "zarobljenosti" uloženih novaca, ako bi se sjetva kreditirala nije isto plaćati kamate za 6 ili 11 mjeseci. Cijenim entuzijazam ali nebih si baš zadao toliki posao sa 100 tona u klipu :(:
Tako i ja planiram preći na zrno u skorije vrijeme. Ove godine smo osušili jednu sušaru, oko 8t suhog zrna i puno nam to sad znači jer nećemo morati ruliti friski klip. Iz kuruzane u proljeće izadje oko 25t zrna i to bude za negdje pola godine za hraniti..

Ove godine je bilo za brati oko 19 rali, ostalo je još 10, a počeli smo brati tamo oko 20.9 i tko zna kad budemo završili jer klip stavljamo posvuda, već sad imamo dosta za cijelu godinu.

Kombajn imam, ulaganje bi bilo u adaptaciju, sušaru i silose..
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
I ja bi na zrno prosao iz istog razloga, puno je posla s klipom a malo radne snage imam na raspolaganju, jos ga imam 5 rali za brati, neznam kam budem sa svim uopce jer smo isto sve napunili...Isto tako nema zezanja s prebiranjem redova kod kombajna, a tu se puuno vremena ustedi, kojega ionako uvijek fali jer je sto drugih poslova sastrane.
Ali kao što kažete potrebno je ulaganje, ali mislim da bi se isplatilo jer spremanje u silos je zakon, puno lakse i puno je bolja higijena, a to je za stoku jako bitno.
Gledao sam nedavno malo sušare da se naci manja susara koja bi sluzila nas par kolega jer bi se probali udruziti, jedino bi svatko morao malo veci silos nabaviti.
Dugoročno gledano to se isplati, ove godine smo presli na silose sa jecmom i tritikalom i to je super.


.
 
Posljednje uređivanje:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,479
Tamo gdje stavljate klip stavite zrno. Tako i ja stavljam na tavane. 10-15 vagona stane.
Ako bi ista novo gradio to bi bilo podno skladiste.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh