• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
@Komer...Ima rasprava o tome u temi kukuruz 2016. Gustoća sklopa i prinos s određenim sklopom, ovisi o više faktora. Sorta hibrida, količina hranjiva, a naročito vremenski uvjeti...suša. Godine 2012 neki s gustim sklopom nisu ni skidali kukuruz, isplativije im bilo malčirati parcelu, dok su te godine s rijetkim sklopom imali prinos i do 3 tone po hektaru više od guščeg sklopa.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Našao sam samo ono manji sklop veći klip,veći sklop 2 manja klip...sad ako je vjerovati brojkama u lanjskoj godini sa dobrim padalinama sve je to tu negdje..
Čitam kod susjeda na forumu oni siju dosta rijeđe od nas a imaju dosta dobru zemlju.
Pa si sve kemijam sa 19cm razmaka pomaknuti na 21cm da vidimo razliku.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
933
To pišeš univerzalno, svaki zna kakvu ima zemlju i kak gnoji i dognoji.
Razmak ti sve sjemenske kuče daju na fao grupu.Kasnije veči razmak.
A to da daje po dva klipa ak je rjedak sklop ovisi o hibridu.
Opet kak misliš brat zrno li klip.
Sam nek proba različit razmak i vidi kaj mu se najbolje obnese.
Meni osobno je najbolje krajni 4 redovi veča gustina.
Ja osobno se držim preporuke za sami hibrid.

Ak ne drugo posijaš 75.000 zrna/ha (19cm), nekaj pojedu ptice nekaj ne isklije i tak je sklop u jesen 70.000 zrna/ha
 

Miky123

Član
Tu od
6 Sij 2015
Poruka
49
Nisam našao raspravu vezanu uz sklop kukuruza i prinos.
Gledam katalog jedne sjemenske kuće i ima pokusa sa 60,75 i 90 tisuća zrna po ha,prinosi su jako blizu,od 200-300kg pa do cca tonu razlike..govorim o istom hibridu sa različitim sklopom u sjetvi..
Pa se pitam vrijedi li npr sijati 75 tisuća zrna ako mogu sa 60 tisuća dobiti 200kg manje..koje su prednosti gušćeg a koje rijeđeg sklopa ako beremo kuruz u zrnu npr?sa ovako malim razlikama u prinosu..

Gušći sklop u pravilu ide na boljim tlima i ranijim hibridima, a rijeđi obrnuto.
Ja osobno grupu 400 sijem na 18 a 500 i 600 na 19, gušći sklop, uz visoka ulaganja daje puno bolje rezultate. Opet tko ulaže manje sije rjeđe. Naravno kako je kolega prije rekao dosta ovisi i oborinama, gušći sklop i jako sušnim godinama može totalno podbacitii
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
834
Ja mislim da su te preporuke gustoce sjetve prenapuhane. Za tu gustocu treba baciti hrpu gnjojiva, treba se potrefiti godina sa dobrim rasporedom padalina, inace to bude pusiona. Sve gusce od 20 cm je po meni pretjerivanje. Osim u slucaju viska para za gnjoj i mogucnost navodnjavanja
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Riskirat ću na 1ha gnojidbu i gušći sklop a na drugom gnojidbu i rjeđi pa da vidimo...
Nije problem gnojit,problem je samo ako prinos nebude pokrio ulog..a bojim se da moje zemlje žude za stajnjakom koji mi je nedostupan!
 

thompsonzfa

Član
Tu od
20 Ožu 2009
Poruka
238
Našao sam samo ono manji sklop veći klip,veći sklop 2 manja klip...sad ako je vjerovati brojkama u lanjskoj godini sa dobrim padalinama sve je to tu negdje..
Čitam kod susjeda na forumu oni siju dosta rijeđe od nas a imaju dosta dobru zemlju.
Pa si sve kemijam sa 19cm razmaka pomaknuti na 21cm da vidimo razliku.

Pratim i ja dosta kod susjeda, ali nebih preporučio da previše to kod nas primjenjujemo, naše je područje puno humidnije (puno više kiše), tko dobro prati zna da su kod njih prinosi kukuruza i pšenice u nekim godinama slični a kod nas redovito mogu biti i duplo u korist kukuruza. Kod njih također dosta ide suncokret koji baš nevoli kišu jer strašno oboli. Soju opet slabo siju jer od soje u suši nema ništa. Što manje kiše to manje i bolesti na pšenici i bolji prinosi, a istovremeno što više kiše to više i kukuruza naravno uz dobru agrotehniku. :icon_biggrin:
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Moj izbor za ovu godinu :)
62193cd4ae86102506d834892aee98b6.jpg


960d4d360461bd6a5d9886ceae7f59fc.jpg
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658

Prilozi

  • dkc 5031.jpg
    dkc 5031.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 78

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Vrati nekoliko stranica iza ili stisni ove linkove. Da to je moj pokus.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bhorv,

fino si si dal truda. Jedino mi se uzorak čini malenim pa je veća vjerojatnost pogreške. Veliki je problem ako bi na većem uzorku bil još nepovoljniji rezultat. Ja sam prošle godine posijal 30% više od norme, a kasnije mi je više nego toliko falilo. Dakle nije se sklijalo skoro pola posijanog sjemena. Pri tome sam imal po mjestima pregusto, a po mjestima praznine i po nekoliko metara. Prava katastrofa. :mur:

Imam jedno off pitanje.
Kak se stavi link da se vidi samo pojedinačna poruka?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Ma dobro sam ja uzeo uzorak, u original vreći sam izmješao zrnje i izvadio nasumce šakom tih 14 zrna, inače za kukuruz uzorak se mjeri s 10 zrna. I ja se bojim da kad bum sijal da bude još i gore. Za link nerazumijem kaj pitaš, ali ak se odnosi ma moje, klikneš na onaj broj desno od nečije poruke, i otvori se samo ta poruka, dalje znaš, kopi i paste tog linka.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala lijepa. :drink:

Nikad mi nije palo na pamet da kliknem na broj posta. Sad sam se opet nekaj navčil. :icon_super:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Nitko se nije učen rodil...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
bhorv iz koje je godine sjeme,ja sijem dekalb već 5-6 godina i uvijek mi je imao sklop za klasu bolji od ostalih kuća, a uvijek je bilo da najveći muljaju najviše.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Naravno da nije, imaš gore dva linka gdje se pisalo o tome. Upakirano je u 9 mj. 2016, po tome je sjeme iz 2015, a klijavost je pokazala da je i to upitno. Friško sjeme je upakirano u 11 mj. 2016. Imam vremena, pa ću staviti na probu i to sjeme, baš da vidim, jer tim lopovima se nemože vjerovati.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh