• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
d9fa122f5acf8a78afab62eb849623c6.jpg
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Danas radim korekciju, nisam bio jedno 3 tjedna u kukuruz i niš mi nije jasno.

9911 potpuno ljubičast, 0725 potpuno normalan, ista zemlja, ista gnojdidba 350 kg 0 20 30 i 100 kg Ureae po ha jer nemam kutije na sijačici.



Idući tjedan kultivacija sa 15 15 15.
 

Hurki

Član
Tu od
20 Tra 2013
Poruka
241
Ljubičasta boja je najčešće pokazatelj nedostatka fosfora, ili je korijen biljke doživio neki stres...moguć je i fitotox na zemljišne herbicide ako je puno kiše palo.

Nemoj me shvatiti krivo, samo mali savjet ako hoćeš bolju proizvodnju;

U jesen 0-20-30 ili 7-20-30 najviše do 500kg/ha + urea 100kg/ha
Predsjetveno 15-15-15 200kg/ha + 100kg/ha urea
I u prihrani 150kg/ha (ja radim 2x po 100) KAN

Za kukuruz ti treba 200-250kg dušika po hektaru, a sa svojom gnojidbom si dao samo 46kg.

Naravno sve ovo moje pada u vodu ako si radio analizu zemlje, pa se po njoj ravnaš.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Da štima nedostatak fosfora, to znam, zašto kod jednog, ali ne i kod drugog?

Inače sa tom gnojidbom predsjetvenom i sa 150 kg kana po jutru imam 10 t/kj vlažnog kukuruza. Što se onda to podrazumijeva pod bolju proizvodnju?

A kažem ove godine ću ić i sa 15 15 15 pa će bit dvije kultivacije, inače je jedna sa kanom.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
9911 svake godine pocrveni,rekli iz pioneera da je do genetike. A malo mozda i nesto drugo,ovisi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,155
I moj 9911 je ljubičast.. Ali mislim da je i 0725 i 0412 na hladnijoj zemlji morao bi otići pogledati pa bih znao.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
Možda ga je trebalo folijarno sa totalom.
Samo se šalim, i ja sam ove god posijao malo pionira usprkos dosadašnjem protivljenju.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
To što je ljubičast vjerovatno nema veze s ničim osim sa samom sortom kukuruza... prošle godine sam imao isto 9911 i isto bio takav, poslje čim je malo krenio sve bilo normalno, a poslje i urod bio vrhunski tak da nosikiriki ;)
 
Tu od
14 Kol 2009
Poruka
102
Pozdrav evo jednog objasnjenja s pioneer stranice.
Ponekad u proljeće može se primjetiti da kukuruz "pocrveni", dobije ljubičastu boju. Kad seljaci vide takav kukuruz obično su zabrinuti. Što je uzrok pojavi ljubičaste boje kukuruza?

Ljubičasta boja na listu kukuruza simptom je nedostatka fosfora. Pri nedostatku fosfora listovi postaju ljubičasti. Obično se to vidi u proljeće u ranim fazama rasta i razvoja kukuruza.Međutim, i na tlima dobro opskrbljenim fosforom i kod pravilne gnojidbe može se dogoditi da kukuruz u ranim fazama rasta i razvoja u proljeće "pocrveni", dobije primjese ljubičaste boje antocijana. Što je razlog tome ? Ljubičasta boja na kukuruzu i uz dobru opskrbljenost tla fosforom i kod pravilne gnojidbe obično se javlja kada se korijenov sustav koji se razvija nađe u stresnim uvjetima, a stres mogu uzrokovati mnogi nepovoljni uvjeti.Stresni uvjeti koji mogu usporiti rast i razvoj kukuruza mogu biti razni. Najčešći stres su niske noćne temperature. Korijen mlade biljke kukuruza je puno osjetljiviji na temperaturne promjene nego nadzemno tkivo.

Ako su npr. noćne temperature niske korijen sporije raste, koristi manje šećera koji je proizveden procesom fotosinteze u listovima. U tom slučaju više šećera ostaje u listovima. Previše šećera u listovima uzrokuje proizvodnju antocijana, pigmenta koji je ljubičaste boje i koji onda listove oboji u ljubičastu boju.

Stresovi koji mogu usporiti te ograničiti rast i razvoj korijena mogu biti:

 hladno tlo

 niske noćne temperature, oko 4oC, a dnevne oko 15oC

 zbijeno tlo (obično uvratine i redovi preko kojih je prešao točak)

 dušično gnojivo položeno u startnoj gnojidbi preblizu korjenju

 ostaci nekih herbicida korištenih u predusjevu soji

 suho tlo u zoni korjena

 oštećenja korjena insektima

Postoje razlike među hibridima obzirom na obojenost antocijanom. Razlike mogu biti uvjetovane genetičkom razlikom, razlikom u genima koji uvjetuju obojenost antocijanom ali i različitom reakcijom pojedinih hibrida na stresne uvjete. Mnogi misle da je ljubičasti hibrid više podložan stresu nego neki drugi susjedni koji ostaje zelen, ali to nije istina. Jednostavno, takva dva hibrida razlikuju se u genima koji određuju ljubičasto obojenje.

Ljubičasto obojenje, ako nije uvjetovano nedostatkom fosfora, nema negativnog utjecaja na prinos. Mnogi od najraširenijih hibrida danas nose u sebi gene za ljubičastu boju i vrlo često se oboje ljubičastom bojom u hladnim proljećima. Ljubičaste biljke će se vrlo brzo oporaviti i u jesen neće biti smanjenja prinosa ako stres nije bio vrlo jak. Ako dođe do smanjenja prinosa, smanjenje je uzrokovano jačinom stresa, a ne ljubičastim obojenjem kao takvim.

Privremena pojava ljubičaste boje uzrokovana niskim noćnim temperaturama nestat će dolaskom toplijeg vremena i neće imati trajnog utjecaja na usjev.
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Ovaj prvi je Bc 572.od 10.04 a dobio i mraza
Drugi je Os drava a sjetva prvi maj.
Treca slika od komšije kukuruz ovaj u travi
a8a6cec59329d875d91bdd0087b6ba66.jpg
3a982c9c16ae18b9b67ecc61451c8734.jpg
70a8d5f2c0c3ee96f537d1219e5c7f6c.jpg
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,697
Komšijin je najljepši za vidjeti, sve se zeleni. Što se tiče Lumaxa ove godine mi je jako lijepo odradio posao, bar do sada.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh