• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2018

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
...i nekoliko slika iz pokusa gdje se kukuruz već oporavio (onih 4 reda bez), pokus nije korišten u komercijalne svrhe. Sijano je 4 reda sa 4 reda bez.




Stjepan
Kako ti se pokazao prp sol i od koga kupuješ, kolko sam skužio umostart mješaš k 15-ici.?

To je tvoj pokus sa umostartom i bez?

Ispada 425kn sa pdv po hektaru za bacenih 20kg

Za to se moze uzeti 200kg 15ice......jel toliko bolje? Mislim na prinos?

Spomenuo je netko i sjetvu ispod 20cm....uvijek sijem na 21, s tim sam zadovoljan, al tu se nemoze ostvariti puni potencijal, jer npr dekalb 5031, koji se pokazao prema pokusima dosta dobar trazi 18cm, pa 15ica u sijacicu i umostart, da li tu cjena opravdava prinos?
Jer na 18cm ako malo zafali kise, nece biti ni klipa, na 21cm jos nesto i bude......

Ove godine bi htio probati pa me zanimaju iskustva
 

stjepan

Član
Tu od
30 Lip 2009
Poruka
189
Dkc hibridi jako dobro reagiraju na gušći sklop, ja nikad nisam išao preko 19cm i uvijek se dobro pokazalo.
Umostart je fosforno gnojivo i ulaže se tik uz sijeme, svi znamo da fosfor razvija korjenov sustav, kukuruz koji je gnojen umostartom ima puno brži porast, bolje razvijen korjenov sustav, radi toga ranije ulazi u ometanje i naljevanje i bolje prebrodi vrućine.
Ja osobno radim prve godine s njim, ali kolega je radio lane, i naočigled je taj kukuruz bio veći od ostali kukuruza.
Prošle godine u 8 mjesecu su svi kukuruzi bili podpaljeni, taj je još uvijek imao sve zelene listove.

Tako da mislim da nikakva 3x15 ne može zamjeniti umostart, jer umostart ide uz samo sjeme i biljka ima odmah potrebna hranjiva. Dok 3x15 ide 5cm kraj reda i 5cm dublje od sijanja. Fosfor je mrtvo gnojivo koje se ne kreće, i dok biljka ne razvije korjen, 5cm dole i 5cm sa strane nema hrane za početni porast.

Ja sam isto bio skeptičan, ali biljke koje su gnojene s tim su u boljoj kondiciji, normalno da je prinos veći.
Ali nemože umostart zamjeniti NPK-a gnojivo kao i obrnuto.

Bio sam skeptičan i prema Prp sol, onda sam vidio kod jednog poljoprivrednika, tablice analize tla, prije prp-a i nakon 6 godina. Znači kod poljoprivrednika, ne kod nekog ko promovira prp sol. To su drastične razlike, humus je digao za 2, kalija ima preko 300kg, tako i fosfora, ph se digao s 4.5 na 6.5. Ta priča isto pije vodu ali nikako, da mjenja NPK gnojiva, već je to priča za sebe kao i gore navedeni umostart.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Ivanz
Pise ti s kim je pokus. Sa superstartom od Eliksirzorke, cijena mu je 280kn/25kg a kukuruz je p 9911.

Moja je teorija :) da se svaki razuman ulog vise u proizvodnju isplati te da se vrati a ponekad i visestruko!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
@markach,kako si dozirao to startno gnojivo ??

Dali bi se moglo puštat u isti ulagač kao i sjeme?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Mislim da nebi išlo u isti ulagač, ako već bi se išlo delat preinaku bilo bi komplicirano. Zato postoji ulagač (ili cijev za gnojivo).

Evo neka slika kad sam naručivao, označena je cijev sa strelom.

U radu je moguće da se cijev zaštopa kad siju buče, tak da ide i gnojivo-nema šanse barem u modelu sijaćice Gaspardo MT.
 

Prilozi

  • gaspardo-dozatori-mikrogranulat-4-6-8-redova-slika-74279652.jpg
    gaspardo-dozatori-mikrogranulat-4-6-8-redova-slika-74279652.jpg
    66.3 KB · Pregleda: 167

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Gledam cjenik od bayera za adengo ove godine 1500kn litra...su oni pali sa malo veće visine na glavu???
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Ha ha..neka neka, ostajem i dalje kod Lumaxa, litra 100 kn. Karnister od 5l.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Bas sam i ja zvao da se raspitam.još uvijek je 900kn u trgovini,ali možda su to zalihe od lani..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
I usko i širokolisne riješava..ja 2 sezone korisim adengo i nikad čišći kukuruz nije bio..
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Evo cijena sa pdv om u Osatini
1f55d6b9e7ca8e54b050cc472a95d02f.jpg
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Nigdje nemogu da nabavim hibrid kws Mikado pa me cisto zanima jel ga vise uopste ne izbacuju na trziste?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Moj šure je lani sijal i malo brže i u grublje pripremljeno i sve niklo na 15. Tak je valjda štel a tak je i bral.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
I ja sam danas završio, ali slikao nisam. Sad da hoće kiša da se može oprskati.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh