• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2020

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Piše na svakoj vrećici koje je kalibracije. A sad mene to ne dira, bitno da je bolja dorada.
9911 je zakon(za hraniti) u sortimentu kuruze iz Pioneera a sad kolko me sjećanje služi uvijek je veće zrno (i sve pojednako)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :ppozdrav:
Meni za moju home made sijačicu najbolj odgovara okruglo zrno i to kad je 25 k zrna teško oko7,5-8 kg. Plosnato zrno mi hoćeju brisači zrna prepoloviti. :( Zato sam u 99% koristil BC sjeme koje ima na pakiranju oznaku oblika i veličine. S Pajdašem sam u protekle dvije godine imal prinos od 13-15 t/ha, doduše na maloj površini.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Iwanho, onda nemas kaj mijenjati sortu kukuruza ak si imal tak dobar prinos.
Meni je ove god prosjek 10 t po hektaru, ali suhog kukuruza, nemam kaj lagati, mali je prinos.
Ali ja sam zadovoljan, s obzirom da mi je ulog po hektaru bil 2200 kn.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Prinos od 18 tona po hektaru je stvarno respektabilan! Taman i mokrog zrna. Svaka cast!
Za kukuruznjak treba radne snage, i za istovar i za rundjanje na proljece, a toga nema i ne bude.
Meni je ulog kud i kamo veci od 2200 kn. To je cifra samo za umjetno gnojivo. Hahaha
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Gotovo za ovu godinu.
Ovogodišnji izvještaj:
Bc 282, prinos cca 5 t/rali, središnja vlaga 16%. Sjetva 7.svibnja, u sjetvi 175kg/rali NPK 3x15, zaštita od korova Principal plus 65, kultivacija s prihranom 125 kg/rali Kan.
S obzirom da je orano u proljeće i troškom od 48lp/kg, ja zadovoljan.
IMG_20201216_163456.jpg IMG_20201216_164953.jpg IMG_20201216_172958.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam stručnjak za to područje, ali pratim kaj se piše i govori za uzgoj kuruze. Čul sam agronome da tvrde da kuruza da prinos u skladu s hranivom kojeg je najmanje u odnosu na potrebu. Zato s 3x15 gnojim samo u sjetvi, a kod oranja koristim 7-20-30 ili 0-20-30. Kasnije u prihrani kan u 2 navrata.
Taj 7-20-30 ili 0-20-30 ne košta ni pol koliko vrijedi razlika u prinosu. Vjerojatno i ja griješim. Ne radim analizu zemlje jer mi je daleko za vozit i male su mi parcele pa bi me došlo više nego bi bila eventualna ušteda na gnojivu. Za sad sam zadovoljan.
Problem koji sam imal godinama je bila slaba klijavost. Prethodne tri sjetve je klijavost bila ok. To pripisujem sjemenu koje je bilo tretirano mesurolom. Skuplje, ali isplatilo se.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pozdrav, jel ima koga tu blizu Vrbovca Žabnjak, Preseka da skida i odvozi kukuruz imam 2ha za kombajnirati?
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Jel imao netko ove godine P9978, kakav je bio?
U mojem kraju dosta su ljudi bili zadovoljni s njim, pa razmišljam da uzmem par paketa za iduću godinu
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pa kaj ti nije Jedvaj tu na 2 km od tebe?
Je i čuo sam se s njim i s crnim ali još čekam vrijedi pitati...
Prvi puta sam išao s kukuruzom i onda ovakva godina pa sam malo nervozan ga gledati na polju 🤔
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Jel imao netko ove godine P9978, kakav je bio?
U mojem kraju dosta su ljudi bili zadovoljni s njim, pa razmišljam da uzmem par paketa za iduću godinu
Dobar hibrid malo duže je zeleni. Pa rana berbu malo odgoditi-ovisi o podneblju di se bu sijal.
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
Ekipa jel možete savjetovati i reći koliko bacate gnojiva po ha za pioneer 9xxx.

Novi sam u ratarstvu..

Plan je proba Pionner na 2.7 ha , 9911 ili neki novi za prodaju u zrnu.
Osnovno gnojenje nisam napravio, ali sam mislio rasuti prije tanjuranja
cca 200kg 7-20-30 + 100kg Urea po ha, i onda
250-300kg 3x15(S) sjetveno i
KAN 250kg + 100kn 7-20-30 prihrana

Plan je takav kako bi kukuruz kontiurano imao dovoljno svih NPK komponenti.

DA li vrijedi prije tanjuranja baciti 1t/ha Agrokala , nisam testirao zemlju ali okolne parcele su s ph6.
To nebi trebalo odmoći možda poboljša apsorpciju NPK u biljke.

Te da li koristite neka startna gnojiva baš ona koja se u manim količinama koriste.
Koja?

Hvala.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Ph je dobar ako je takav pa ja nebi Agrocal bacao. Općenito je dobro gnojenje, ali malo skupo ulaganje, mada ovisno o zemlji i stanju zemlje pa se možda i povrati. 7-20-30 ti u prihrani ništ ne znači jer će iskoristit samo dušik kojega i ovako daješ Kanom. Sa startnim gnojivima nemam iskustva, ali ja bih probao, čujem pozitivna iskustva, kod mene je problem jer nemam kutije za mikrogranule.
Čisti primjer moje gnojidbe cca, nekad 50 kg više nekad manje.
15-15-15 450 kg/ha
Urea 150 kg/ha, to prije pripreme širom.
Prihrana 300 kg/ha Kan.
Stanje zemlje humus oko 3, ph 4-6.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Slazem se, previse gnojiva i kompliciranja. Idem recimo 400kg 3x15 i urea 200kg širom prije sjetve i kan u prihrani 150-200kg po ha.
U jesen 200 kg pk 20-30. Posto nisi zaorao nista nemoj ga ni dodavat onda u proljece.
Planiram na proljece ici prvi put sa startnim gnojivima pa cu znat neke rezultate.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Svako gnojenje "napamet" je lutrija.
I sam tako radim,i to je bacanje para.
Analiza košta 250kn,garant bar duplo me košta više bacanje gnojiva napamet,tako da ću svakako analizu napraviti za 3-4 parcele svake godine.
Po meni je to jedino po ps-u.
Jer onda krivca mogu tražiti negdje drugdje,a ne u krivoj gnojidbi...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Slazem se, previse gnojiva i kompliciranja. Idem recimo 400kg 3x15 i urea 200kg širom prije sjetve i kan u prihrani 150-200kg po ha.
U jesen 200 kg pk 20-30. Posto nisi zaorao nista nemoj ga ni dodavat onda u proljece.
Planiram na proljece ici prvi put sa startnim gnojivima pa cu znat neke rezultate.
Do sad nisam uspio dobiti argumentiran odgovor zašto nije u proljeće dobro, prije pripreme, dodati P i K ukoliko to nije učinjeno u jesen. Znam da su ta dva elementa slabo pokretna u tlu ali ako se u proljeće mogu P i K deponirati na 15+ cm (tanjuračom se vjerojatno mogu), koji razlog navodi na to da ih je bolje izostaviti nego dodati?

Drugi, meni logičniji razlog, bi bio da nema dovoljno vremena za pretvorbu u biljci dostupan oblik. Još nisam naišao na neki struni članak koji bi to spominjao.

Analiza ja zakon, ali je nažalost preskupa u slučaju puno malih, bolje rečeno minijaturnih parcela, kakvih ima puno u mojem kraju.
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Do sad nisam uspio dobiti argumentiran odgovor zašto nije u proljeće dobro, prije pripreme, dodati P i K ukoliko to nije učinjeno u jesen. Znam da su ta dva elementa slabo pokretna u tlu ali ako se u proljeće mogu P i K deponirati na 15+ cm (tanjuračom se vjerojatno mogu), koji razlog navodi na to da ih je bolje izostaviti nego dodati?

Drugi, meni logičniji razlog, bi bio da nema dovoljno vremena za pretvorbu u biljci dostupan oblik. Još nisam naišao na neki struni članak koji bi to spominjao.

Analiza ja zakon, ali je nažalost preskupa u slučaju puno malih, bolje rečeno minijaturnih parcela, kakvih ima puno u mojem kraju.
Imam iskustvo kada sam gnojivo 7-20-30 koristio pri sadnji voća. Po proteku 3,4 godine na istom mjestu gdje je stavljano gnojivo još je uvijek bilo bijelih tragova gnojiva.... Prema tome topljivost gnojiva ovisi o proteku vremena, vodi u tlu, samom tlu, itd..... Iz iskustva znam, kao i što agronomi savjetuju da se 7-20-30 gnoji u jesen, upravo zato jer je gnojivo kompaktno i treba mu protek vremena, vode u tlu da se rastopi i da ga biljka može takvog i usvojiti.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh