• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,159
Da li Adengo djeluje i bez kiše,ili mu je potrebna kiša(pošto je djelomično i folijarni)
 

ICrncic24

Novi član
Tu od
23 Velj 2021
Poruka
3
Pozdrav dečki.
Da ne bi bilo obećanje ludom radovanje, danas sam prebrojil biljke u 5 redova. Rezultat je slijedeći: 289, 329, 314, 288 i 267. Prosječno je u redu 297 biljki. Prosječna duljina redova je 50 m. Ispada da prosječni rzmak 17 cm. S obzirom na to da su ponegdje 3 jedne do druge, još slijedi prorjeđivanje. očekujem da nakon prorjeđivanja ostane prosječno oko 250-260 biljaka u redu, odnosno prosječni razmak od 19-20 cm.

Imam i određene probleme. Dio buju očito prorijedili štetnici.
Preporučam ti da ako ti sijačica nepravilno izbacuje zrna, kak je meni znala raditi da si kod Ferenčaka u Križevcima kupiš ovo, a imaš i kod Antoša u Dugom selu:


Puno pomaže, mi smo 2 platili 100-110 kn kodf nekog čovjeka u Đurđevcu, bilo je na njuškalu , i stvarno pomaže.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Hvala na prijedlogu za pomoć, ali nemam ja problema sa mojom starom skalamerijom od home made sijačice. Ona uvijek izbaci sva zrna. Razmak zrna u redu je određen promjerom kotača sa šiljcima, a broj zrna koje izbaci od veličine zrna. Obavezno koristim sjeme okruglog (ovalnog) zrna. Udubine koje prihvaćaju zrna su tolike da u njih ide jedno VO zrno. SO zrna idu 2-3, a MO >4 zrna. Ove godine sam kupil sjeme sa SO zrnima. Potrošil sam duplo više sjemena nego je norma. Imam rezervne valjke s udubinama za prihvat sjemena. Valjci su Al odljevci. Svaka ideja čime na jednostavan način smanjiti udubine je dobro došla. Možda neki kit koji primi na aluminij, a kad se osuši ima dovoljnu tvrdoću.

Glavni problem koji imam su zemljišni štetnici. Štetnika ima svakojakih, od onih najsitnijih do onih koji prave rupe promjera oko 5 cm.
Tko zna, molim preporuku koje sredstvo koristiti te način i najbolje vrijeme primjene.

Da se malo nasmijete i komentirate kak još živim u srednjem vijeku, :hahah: evo slika sijačice u radu i skica valjka s udubinama za prihvat zrna.

IMG_20210430_155424.jpg

Sijačica za kuruzu_valjak za zrnje.jpg
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,559
Zrno treba tretirati a s obzirom na količinu sjemena kolko trošiš,definitivno ti je to neisplativo jer ide samo na litre,jedino da ti netko to istretira dok i svoje ko ima više. Druge godine se javi pa buš došel na gemišt i ja ti to riješim😉
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Da li Adengo djeluje i bez kiše,ili mu je potrebna kiša(pošto je djelomično i folijarni)
Djeluje kao folijarni, a djeluje i kao zemljišni, a svaka naknadna kiša ga aktivira kao zemljišni....
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,670
Što bi bil uzrok ovakove kukuruze u ovoj godini
Samo ovo polje
 

Prilozi

  • IMG_20210603_135712.jpg
    IMG_20210603_135712.jpg
    62.9 KB · Pregleda: 52

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,567
Primjetio sam da kod međaša koji je orao ravnjakom i ima na zemlji razor da mu je svuda lagano ljubičast a po razoru gdje se očigledno sav otrov slijeva i s njegvog i s okolnih polja je ljubičast kompletno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543

@Charlip,​

hvala na savjetu, ponuđenoj ponudi i pozivu na gemišt. :ppozdrav:
To bi sigurno riješilo veći dio problema. Ostal bi problem podgrizanja već niknute kuruze.
Zato razmišljam o primjeni insekticida, a možda i neki otrov za miševe i voluharice.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,670
Podgrizanje kukuruze je uzrok crv sovica koja izlazi u večernjim satima daok počne padati mrak. Bateriju u ruke i u pregled oko 9 sati tamo gdje je pregrižena kukuruza na susjednim stabljikama ga budete uočili.
Može se riješiti sa insekticidom ali špricat treba po noci dok sovoca izađe iz zemlr
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Sovicu se može naći i po danu u pukotinama u zemlji oko kukuruza. Treba samo malo čeprkati po zemlji. Veći problem je žičnjak. Njega nemreš samo tako riješiti. Bilo je nekad neko sredstvo za tretiranje zemljišta prije sjetve. Sad od kad smo u EU pitanje jel ima toga.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,159
Hvala na prijedlogu za pomoć, ali nemam ja problema sa mojom starom skalamerijom od home made sijačice. Ona uvijek izbaci sva zrna. Razmak zrna u redu je određen promjerom kotača sa šiljcima, a broj zrna koje izbaci od veličine zrna. Obavezno koristim sjeme okruglog (ovalnog) zrna. Udubine koje prihvaćaju zrna su tolike da u njih ide jedno VO zrno. SO zrna idu 2-3, a MO >4 zrna. Ove godine sam kupil sjeme sa SO zrnima. Potrošil sam duplo više sjemena nego je norma. Imam rezervne valjke s udubinama za prihvat sjemena. Valjci su Al odljevci. Svaka ideja čime na jednostavan način smanjiti udubine je dobro došla. Možda neki kit koji primi na aluminij, a kad se osuši ima dovoljnu tvrdoću.

Glavni problem koji imam su zemljišni štetnici. Štetnika ima svakojakih, od onih najsitnijih do onih koji prave rupe promjera oko 5 cm.
Tko zna, molim preporuku koje sredstvo koristiti te način i najbolje vrijeme primjene.

Da se malo nasmijete i komentirate kak još živim u srednjem vijeku, :hahah: evo slika sijačice u radu i skica valjka s udubinama za prihvat zrna.

View attachment 37459

View attachment 37464
To je princip stare konjske sijačice, ali uz malo preinaka može postat pneumatska :unsure:
Možeš probati tako da u tim rupama izbušiš malu rupu 2-3 mm i uvrneš vijak za lim i sa njime namještaš dubinu rupe,ili napraviš od aluminijskog lima "čašice" koje umetneš u rupe
Ili uzmeš sijačico olt msk za 1500-2500 kn i dogradiš radna tijela (kao što sam postavio sliku),odabereš odgovarajuću ploču i deri miki ko gospon čovjek i gnojivo i zrno i nema tragova kotača za naknadno frezanje(y)(y)
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,462
Kako vam se pokazao Principal u tretiranju kukuruza ? Ja sam ga ove godine prvi put koristio i nadam se da bude dobro, kukuruz je katastrofa malen a preko mjesec dana od sjetve je prošlo. Kolega @iwanho da li je ta sijačica prerada od one koju su vukli konji? Mislim da imam doma takve kotače sa rupama.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,844
Ja lani koristil Principal i odličan je, sadrži nikosulfuron, rimsulfuron i dikambu, i pokriva stvarno veliki raspon korova. Uzel i ove godine, za 2 ha 680kn
 

Antonio1996

Član
Tu od
19 Pro 2020
Poruka
99
Zanima me koliko vi puta kultivirate rajcerom ,ja namjeravam baciti odmag 200kg po jutru te posjedujem standardni IMT dvoredni rajcer te dali on može baciti 200kg po jutru jer kao mora se ručka zza regulaciju postaviti preko broja 10 te onda može baciti tih 200kg navodno ili manje
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh