• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Meni se najbolje pokazalo zaobići adengo. Rezidualno djelovanje mu je previše dugo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
S čim ići umjesto njega?

Sa korektivnim herbicidima treba prskati od 3-6 listova i čak ako i odrade kako treba zna korov ponovno krenuti u 6-7mj, npr koštan, sirak..

Lani smo išli pola lumax, pola adengo. Iza Lumaxa bilo sve čisto 20 dana, da bi poslije krenuo koštan kao tepih.. Kukuruz je već bio 7-8 listova odradili korekciju i nisam imao korova u berbi. Ali 80% parcela je išla korekcija.

Od korektivnih mi se jako dobro pokazao Callaris nikogan, ali dugo mi je čekati 4 lista za prvo prskanje. Talisman je išao za sirak odradio je dobro.. U pokusu sam imao Principal plus, čekao 4-5 listova za prskanje i mračnjak nije ni dirnuo.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Da nemaš lošu pokrivenost? Koje dize koristiš i koliko su stare te koliko vode trošiš?
Kod mene Lumax s 3.5L/ha odradi jako dobro, jedino što gdje koji slak prođe ali i kod adenga se to događalo.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Dizne 04, stare 3-4 sezone. Prskam 25 ha godišnje. 440l prelazim 1ha, za zemljišne idealno..
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Idealno za prije nicanja. Odi na 03 ili 02(u uvjetima bez imalo vjetra), 200L i 3bara pritiska budeš vidio razliku. Ako su već iznikli korovi kada ideš u fazi 3 lista.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Onda radi kako radiš. Ja sam na 50ha kukuruza išao u 1ha korekcije i to čičoke.
Najlakse je reći da sredstvo ne valja. Ili ici s kontaktnim sredstvima i 500 L vode. Gdje je koncentracija sredstva 2,5x manja od one koje bi trebala biti.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,921
Već sam negdje lani napisao i priložio fotografije dizni tipa 04, one " neke crvene tip 110 04 "proizvođača tipa "điđi miđi" ne možete uspoređivati sa Lehrerom. To je razlika nebo i zemlja. Samo znam da više ne kupujem nešto "điđi miđi" ili bolje rečeno"d" od dizni.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Onda radi kako radiš. Ja sam na 50ha kukuruza išao u 1ha korekcije i to čičoke.
Najlakse je reći da sredstvo ne valja. Ili ici s kontaktnim sredstvima i 500 L vode. Gdje je koncentracija sredstva 2,5x manja od one koje bi trebala biti.

Pa radim po "knjizi" za zemljišne herbicide. I to u fazi 2-3 lista. I svake godine imam korekcije..

S lumaxom smo išli 4 ili 5l na 2 rali, nakon nicanja.

Ja sam stvarno precizan što se doze tiče, ali ako je herbicid dobar on će odraditi bez puno rasprave. Da ne govorim da korektivno prskam strogo predvečer i naravno da je mirno.
 
Posljednje uređivanje:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Ja sa Adengom nemam korekcija, jedino osjak dio uništi, a dio propusti i onda te oaze kad je gust korigiram. Sjećam se nekad kontaktnog Sorgum i Samba, to je bilo i tata i mata, šteta kaj nema tog više.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Onda radi kako radiš. Ja sam na 50ha kukuruza išao u 1ha korekcije i to čičoke.
Najlakse je reći da sredstvo ne valja. Ili ici s kontaktnim sredstvima i 500 L vode. Gdje je koncentracija sredstva 2,5x manja od one koje bi trebala biti.
Ako se na jedinicu povrsine potrosi potrebna kolicina herbicida kako onda moze biti koncetracija 2,5x manja
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,535
Ja trošim 200 l vode na hektar sa diznama 02 s čim god da špricam. Ako je zemljišni gledam da špricam prije kiše. Ako je strnište godinu prije špricano sa glifosatom uglavnom nemam korekcija.
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
638
Koncentracija sredstva(%) u 500 i 200 L nije ista. Tj jaca koncentracija pada na korov. Nije isto 1L totala u 1000L ili 2L vode, izrazenije je djelovanje na većim koncentracijama.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Ja trošim 200 l vode na hektar sa diznama 02 s čim god da špricam. Ako je zemljišni gledam da špricam prije kiše. Ako je strnište godinu prije špricano sa glifosatom uglavnom nemam korekcija.

Morao bi i ja preštelati prskalicu da prelazim 2ha sa 440l. Mislim da sa 04 diznama to nebi išlo? Isto kao ti strništa prskam totalom. I sve bude čisto do 4-5 lista, a poslije kreće veselje.

Sad prelazim izmedju 1ha i 2 rali ovisno o parceli.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,535
Ja sam prije imao isto dizne 04 i sa 330 l je išlo od 1ha do 2 rali. Sad sa diznama 02 ide od 2,5-3 rali. I čini mi se da je bolje djelovanje a naravno i više pošpricam…
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Lakše je kako god okreneš. Mi nismo dosad htjeli mjenjati jer većinu prskanja radimo sa zemljišnima za koje treba veći utrošak vode.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,456
Moze 200 l/ha bez problema sa 04 diznama. Recimo 3 bara i 8 km/h. Zemljisno ne radim, sve ostalo 200 po ha.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,125
Ako se na jedinicu povrsine potrosi potrebna kolicina herbicida kako onda moze biti koncetracija 2,5x manja
Jedan agronom je to objasnio ovako:probaj ti popiti 10 ml otrova otopljenog u 2 l vode i 10 ml otopljenog u 10 l pa ćeš vidjeti od koje koncentracije ćeš se prije otrovari
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,535
Lakše je kako god okreneš. Mi nismo dosad htjeli mjenjati jer većinu prskanja radimo sa zemljišnima za koje treba veći utrošak vode.
Tak sam i ja nekad razmišljao ali nemreš ti toliko vode potrošiti na prskanju zemljišnim koliko mu treba da odradi posao. Ako ne padne neka kiša ne pomaže ni 500 l/ha. Npr. ako mu za aktivaciju treba 10 l/m2 to je 100 000 litara na hektar. Mislim da u tom slučaju nije neka razlika između 200 l/ha i 500 l/ha.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh