• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2022

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
Interesira me pošto se nisam susreo s kultiviranjem kukuruza, kad i s kim prskate kukuruz koji kultivirate, u kojem stadiju obavljte pojedine radove?
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Kultivacija 2 tjedna nakon prskanja. Dok se prska zemljišnim nije problem, ali dok mora korekcija onda je dosta nezgodno pogoditi kad odraditi kultivaciju.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
Zato i pitam, najbolje mi se pokazao Elumis Banvel,pa me interesira, kad izvršiti kultivaciju. Ne prakticiram prskati zemljišnjim jer nisam imao neka pozitvna iskustva.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Pa prskanje treba obaviti čim korovi krenu da ne "pojedu" skupi gnoj.
A kultiviraš 10ak dana nakon prskanja...il kasnije dok god možeš ući a da ne radiš štetu na biljkama.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Svašta bi se tu dalo reći, svaki herbicid je dobar a ima i onaj koji je još bolji. Ne prakticiram pre-em herbicide zbog organizacije posla...
Sa post-em herbicidima nema prava na grešku jer aplicirati treba pravovremeno.
Jedna od najvećih grešaka koje ljudi rade da čekaju😴 kukuruz neznam ni sam u kojem listu a korov kraj njega buja, "jer more do 8 listova"
Pa rezisistenost nekih korova i tako, pa vremenski uvjeti, ph vode, i naravno do problema tehničkih uvjeta: šprica, dizne , količina vode....
Sigurna i praktična stvar je u split-aplikaciji. Treba se i prepoznavati korov i ciljano ga suzbijati.
Još uvijek je lakše suzbijati korov s poljoprivredne površine nek neku bolest, barem meni.
Kultivacija??? može već nakon 5 dana .
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Pa za 5 dana jedva da herbicid krene djelovati kako treba. Kod mene se zna desiti da prskam zemljišnim sa 2 lista, sve bude čisto 2-3 tjedna i onda krene korov ponovno, pogotovo u godinama gdje kukuruz sporo zatvara redove. Onda se odradi korekcija prskanja i tu je nemoguće odraditi kultivaciju. Jedino prije korekcije u nekim slučajevima, ako nije trava velika. Ako je guši se kultivator i ništa od posla. Isto tako zemljišni herbicidi drže "film" koji se poništava kultivacijom pa bi u tom slučaju kultivaciju trebalo obaviti pred zatvaranje redova.

Sve u svemu lako je dok su uredne zemlje i dok se radi sve po ps-u svake godine..
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
E da Milane vezano na tvoju zadnju rečenicu pa se lako može zaključiti, dok je kukuruz u kondiciji a to se sporazumijeva da ima više nek dovoljno hranjiva i kvalitetno sjeme... s time mu korov ne predstavlja toliki problem u prostoru pa stoga suzbijanje nije velika briga.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imal sam prošle godine u svakom drugom redu uz kuruzu posijam visoki grah. Redove koji su bili bez graha sam šprical (motikan+travel) u širini 25-30 cm i u dozi dosta većoj od propisane (prvo špricanje aku leđnom špricom pa sam presporo išel). Međuredno sam cijelu površinu frezal, a redove u kojima je bil grah smo dodatno 2x motikom okopali.
Kod branja je bila vidljiva razlika u prinosu. U motikom okopanim redovim je, po slobodnoj procjeni, bilo dobrih 25% više kuruze.
Ne znam bi li jednaka razlika u prinosu bila i kod primjene herbicida u preporučenoj dozi, ili je do tak velike razlike došlo isključivo zbog prevelike doze herbicida.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,894
Vjerujem da nisi direktno prskal po kukuruzu već samo unutar redova, pa ako si i išel većom dozom a sulfoniourea herbicidi usporavaju rast kukuruza u većoj fazi....dok s druge strane vjerujem da je grah iz porodice legiuminoza hranil kukuruz.😁
 

Antonio1996

Član
Tu od
19 Pro 2020
Poruka
99
Meni se najbolje pokazao Adengo,špricam kad kukuruz izbaci treči list data i korovi malo bolje izrastu pa se ubije korovi u početnom stadiju i zemljišno adengo neda preostalom korovu da izraste bar mj dana još ako padne koja kišica poslje još bolje djeluje herbicid prestalo satarem kultivatorom i to je to.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,940
Adengo se pokazao jako dobar, no problem se javlja ako kao sljedeća kultura ide ječam. Adengo djelomično sprječava busanje žitarica.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Ja svake godine imam takvu situaciju, adengo pa sjetva ječma i pred 2 godine sam imao 4t ječma po rali.

S Adengom je problem dok padnu velike kiše nakon prskanja, onda zaustavi kukuruz. 2020 mi je kukuruz za silažu stajao cijeli 5 mjesec i bio ljubičast da bi na kraju bilo mase kao nikad..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
Nije ti to samo do njega, ima dosta i do pretkulture, pisao sam dosta o tome u prošloj temi.
 

Mrezek31

Član
Tu od
4 Velj 2022
Poruka
58
Apsolutno se slažem za silazu, 18lipa/kg su prošle godine prodavali silazu u mojem kraju.
Ove godine se nešto priča o cijeni o 25% vrijednosti zrna na bazi 25% vlage. Ja bi pristao na tu cijenu ali da izvezu 40T digestata po ha.
Cijena će biti min prošlogodišnja.
Bioplinare Križevci 26 lipa po kg
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Nije ti to samo do njega, ima dosta i do pretkulture, pisao sam dosta o tome u prošloj temi.

Ti misliš na ono sa repicom kod tebe?

Kod mene je plodored žitarice kukuruz stalno. Jedan dio ide 2 godine kukuruz pa žito..

Po meni adengo dodje do zone korijena kad su velike oborine i kukuruzu stopira rast.
 

Tomy211

Član
Tu od
31 Pro 2012
Poruka
35
Po meni adengo dodje do zone korijena kad su velike oborine i kukuruzu stopira rast.
I ja sam primjetio da kukuruz stane s rastom nakon špricanja s Adengom. Jesi siguran da je zbog toga što dođe do zone korjen. Ja sam mislio da smeta kukuruzu jer dođe otrov na list pa sam mislio ove godine špricati prije nicanja!
Što vi ostali kažete jel bolje špricati Adengom prije nicanja ili kasnije?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,352
I ja sam primjetio da kukuruz stane s rastom nakon špricanja s Adengom. Jesi siguran da je zbog toga što dođe do zone korjen. Ja sam mislio da smeta kukuruzu jer dođe otrov na list pa sam mislio ove godine špricati prije nicanja!
Što vi ostali kažete jel bolje špricati Adengom prije nicanja ili kasnije?
Po mojem nekom iskustvu, nakon nicanja, dok je kukuruz 3-4 lista, najbolje onda riješi korove.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,245
Da, u biti kad se zagledaš u zemlju i korov je lagano krenuo to je to onda. Kod mene je to obično sa 2-3 lista.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh