• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kukuruz 2024

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,658
Dobar je i 525...

Čak ga bi nazval novim 572
IMG_20221013_145637_1.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Ako oćeš zadnju godinu koristiti Lumax kakvog poznaješ onda je prilika za njega.
Ukida se sve na bazi S-metolaklora.
Po meni fleksibilan herbicid, može se dodavati k njemu dikamba ili rimsulfuron a obavezno okvasivač.
Najbitnije tretirati nakon nicanja korova i ciljano prema korovima.

Adengo....nema se kaj posebno reci siguran za čisto polje, u praksi odličan nakon nicanja usjeva i korova.
Uz naknadno nicanje sirka ili slično, korektivno Laudis..
 

DarioVK

Član
Tu od
9 Sij 2023
Poruka
31
vrijedi, ali ja sam ga dodatno tretirao protiv vrana jer sam imao loših iskustava...ovo protiv crva ti je bitno ako ide kukuruz na oranu livadu (ja sam imao takvu parcelu prošle godine)...
Sa čime tretirate? Ima li što na tržištu? Probao sam onaj neki Maska Germ ali ja nisam primjetio nekakav efekt.
 

Bilogorac1

Član
Tu od
17 Stu 2020
Poruka
30
Ja sam uzeo bc 572 ove godine prvi put, kažu da se dobro kombajnira u zrnu jedino neznam za vlagu ima li ko iskustva kolika je otprilike u kombajniranju.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,241
bc572 ti je zuban koji se bere u klipu. još ti je fao500, kasno ga moraš brati da otpusti vlagu i sve jako ovisi o jeseni...ako brzo počnu magle i bude puno kiša neće ti otpustit vlagu...
nznm tko ti je preporučio 572 za zrno...
 

Bilogorac1

Član
Tu od
17 Stu 2020
Poruka
30
Bit će to dobro ja se ne sekiram . Samo da nije vremenskih nepogoda mislim da je to najvažnije NIŠTA drugo nije. Ako ih bude nitko neče brati skoro ništa to je najvažniji segment poljoprivrede koji svi zaboravljamo.
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
203
Mi sijemo 572 iskljucivo za ishranu zivotinja te za kasnije prodaju. 415 i Agram su dobri za zrno. Dobro podnose gusci sklop zrna od 18-19 cm
 

#Pajdaš

Novi član
Tu od
7 Sij 2023
Poruka
18
Ja sam uzeo bc 572 ove godine prvi put, kažu da se dobro kombajnira u zrnu jedino neznam za vlagu ima li ko iskustva kolika je otprilike u kombajniranju.
6g ga sijao, prinos odličan ali vlaga problem pa ga ne sijem već 2-3g...
Stavim ga u jumbo vreću sa vlagom 13-14% i u veljaci npr zna mu se vlaga podići i pocne se grijati i kvariti, to mi se dogodilo zadnje 3g dok sam ga sijao...
a npr ostale hibride koje sijem (pajdas, kashimir, gloriett itd) sam znao stavljati sa vlagom 16-18 i do travnja/svibnja nikakvih problema, i duže....

Sto se tice prinosa, tolerantnosti na sušu itd sve super ali za skladištenje u zrnu nije...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Ja sam uzeo bc 572 ove godine prvi put, kažu da se dobro kombajnira u zrnu jedino neznam za vlagu ima li ko iskustva kolika je otprilike u kombajniranju.
Kombajnira se malo teže, ali ide. Vlaga bude veća za cca 2-3% od 9911, ali ako bude baš zrel bez zelenih listova nema tu problema. Sijao ga par godina za zrno i sušio, odličnu kvalitetu ima boja je kao da zrno nije ni bilo u sušari. Problem je stabilnost prinosa i smanjio sam ga na vreću-dvije za klip jer ga meljemo za brašno.
 

Toma.s

Novi član
Tu od
22 Svi 2019
Poruka
29
Pozdrav ekipa.Razmišljam da ove godine ne bacam 15icu kroz sijačicu već širom rasipačem.Šta mislite?Neda mi se stalno sipat u kutije....
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,992
Nemam iskustva u tome,ali kolege su prije pisali o tome da se baš ne vidi razlika
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
Uvijek bacamo pred sjetvu gnojivo siirom. Nikad nismo sijali da gnojivo bacamo kroz sijacicu. I ne vidim razlike u kukuruzima za koje znam da su sijani sa sijacicom koja bbaca gnoj.
Ako je dobra godina svima je dobar kukuruz, ako je losa, nikome ne valja.
Znam i za slucaj gdje covjek u jesen zaore sav NPK, a na proljece samo ureu baca i isto je dobro. On veli da je u biti to po pravilu struke.
Svi imamo neke svoje teorije.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,118
6g ga sijao, prinos odličan ali vlaga problem pa ga ne sijem već 2-3g...
Stavim ga u jumbo vreću sa vlagom 13-14% i u veljaci npr zna mu se vlaga podići i pocne se grijati i kvariti, to mi se dogodilo zadnje 3g dok sam ga sijao...
a npr ostale hibride koje sijem (pajdas, kashimir, gloriett itd) sam znao stavljati sa vlagom 16-18 i do travnja/svibnja nikakvih problema, i duže....

Sto se tice prinosa, tolerantnosti na sušu itd sve super ali za skladištenje u zrnu nije...
Nijedan se neće sa vlagom 13-14% početi kvariti,mora da ti je vlaga bila veća
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
@Toma.s
A koliko to tona treba sipat u kutije? Da bi se odustalo od takva načina?

Kako @Marko1986 veli svi imamo svoje teorije, ali jedna nije ta ako je loša godina da je loš kukuruz 😉.

Kroz svoje iskustvo s vremenom sam pokušaval spojit 'školski način' s 'praktičnim i tradicijskim načinom'.
U svemu nečeg ima. I sve je ispravno donekle.
Stoga za dobar prinos neophodno je veći dio Pk gnojiva dati u jesen ili osnovnoj obradi, preostali pred sjetvu Ureju pa zajedno sa sjetvom Npk151515 i naravno Kan u prihrani.
 
Na vrh