• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

S

smoki

Guest
...moja preporuka svima koji imaju žičane podove da uzmu plastičnu gajbicu za voće one crne lagane izrežete dno koje je savršeno kao podloga za kunića i on će veči dio dana na njemu odmarat i neće biti tolko straha oko žuljeva a isto je rupičast i lako se održava...
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Pozdrav svima. Imam jedan problem sa kunićima, imam panonske bijele, dvije ženke, svaka je imala po 6kom.,prvi put se okotile, problem je u tome što su obje pojele svoje mlade, jedna odmah, a druga nakon dva dana, ima netko ideju u čemu je problem? :(
 
S

smoki

Guest
Kanibalizam nije dobra stvar nasljedno i često se može događat da će i sljedeće leglo otići...
 

regis

Član
Tu od
19 Lip 2009
Poruka
136
Kanibalizam nije dobra stvar nasljedno i često se može događat da će i sljedeće leglo otići...
ehh...to ti je život,daš zadnje pare za zečeve i onda ovo...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Evo da se ja opet malo pohvalim...jučer "tamanio" kuniće (cijelo leglo od 10 komada) i baš jučer su bili stari 3 mjeseca (okot 27.03.). 4 muška po 1,8 (s iznutricama), a 6 ženki po 1,60 (jedna imala 1,40). Prošlo leglo (od druge ženke) je bilo obratno, ženke su bile teže od mužjaka za cca 20 dkg. I sad mi netko veli da nije moguće s križancima napraviti dobru kilažu. Evo ja konstantno koljem kuniće s cca 3 mjeseca (dan dva više manje) i uvijek je kilaža od 1,6 do čak 2,0 kg. Znači to mi je konstanta, nije da se dogodi neko "ludo" napredno (ili nenepredno) leglo.
Jučer sam i napravio dezinfekciju kuničnjaka (kaveza), hranilica, pojilica i posuda za izmet. Pranje minivašem, sušenje na suncu, pa špricanje izosanom i opet sušenje. To napravim dvaput godišnje i čini mi se OK.
E i "pustil" sam jednu ženku kod mužjaka, frajer ju "opalil" barem 6 puta (kolko sam je pratil) u roku od 20 minuta. Lud je ko "šiba". :madmana:
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Kakvi pak bi to bili živi s iznutricama?? Naravno da očišćeni u kojima ostavim pluća i jetra (bez glave, krzna, crijeva...)
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
moji su okoćeni na isti dan i sad živi imaju 2kg, hranjeni sa peletama, zobi, ječmom, pšenicom i travom u neograničenim količinama, orijaši su u pitanju. Definitivno moram prijeć na neku drugu vrstu.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Da, za hranu ih držim. Čim ove potamanim uzimam nešto od srednje pasmine jer sad nemam kamo da ih stavim.
 
H

Hrvach

Guest
Smoki imaš već par puta napisano koja je kilaža. Po meni Hb ima definitivno najjače križance od nas forumaša. Imaju kilažu s 3mj ko neki tovni hibridi.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
hb kolko hrane utrošiš,koja je kilaža bez kostiju...

E tu je caka...nikad ne gledam uloženo dobiveno i kolko hrane potrošim. Vjerujem da sam u plusu jer ipak nešto i prodam, a dosta toga mi doma "riješimo". Hranu nikad nisam kontolirao kolko kg čega, pa kak dugo to imaju za jesti. Napravim jednu kantu za male i tovne kuniće (cca 10% kukuruza, 25% peleta i ostalo ječma, s tim da skroz malim kunićima još malo dosipam u hranilicu peleta), a druga kanta je za odrasle (cca 20% kukuruza i ostalo ječam) i tako dok ne pojedu pa opet iz početka. Napominjem da oni uvijek imaju barem pola hranilice za jesti, svaki dan dosipam hranilicu do vrha, sijena ili sušene djeteline također imaju uvijek, još dobiju nekad suhog kruha i sad po ljeti ujutro i navečer zelene djeteline.
A za kilažu bez kostiju ne znam, a niti mi nije bitna...sigurno se neću zafrkavati i odvajati kosti od mesa. Ja osobno ne vidim neku svrhu u tome. Meni nije bitno, a od mušterija me niti nitko za to nije pitao. U krajnjem slučaju dal je bitno ima li kunić 5 dkg teže ili lakše kosti?!
Da se razumijemo ta kilaža bez kostiju je bitna za one koji se kuničarstvom bave na veliko i imaju neki organizirani otkup gdje se svaka sitnica gleda. Meni za 4 rasplodne ženke nije bitno.
 
S

smoki

Guest
e to vam Duks pokušava objasnit da on i ja gledamo i pratimo sve bitne stvari a opet nemamo veliku farmu npr on svog jednog kunića od 5 mj može prodat za 250 kn živog u čije cijelo leglo je utrošio tolko i svaki drugi prodan kunić mu donosi zaradu i to ne malu.
Dok u mom pogledu imam tovnu rasu koja ima mali otpad na obradi ali i velik prirast na hranjenju od ostalih pasmina sa minimalnom potrošnjom jer iskoriste svu moguću hranu koja im je ponuđena i da ne pričam i da znamo kad su spolno zreli dok večina uzgajivaća čim križa sa teškom pasminom ni ne zna kad se može parit jer jedno mlado može bbit spolno zrelo sa 4 mj a drugo sa 9 mj i onda je to kocka jer ne znaš koji si izabrao za daljnji rasplod.
moji klijenti me zamole da im obradim meso da nema kosti ali ipak uzmu kosti za juhu i vide da na prijašnjim kunićima koje su uzimali ima više kostiju a manje mesa na onim mjestima koja su predviđena da budu mesnata, ima cika...
Svi misle da je to komplicirano al meni to oduzme sat vremena dnevno jer sam ufuran i sve se kontrolira.

P.S. jučer je kolega u selu morao ubit 20 kunića jer su dobili miksomatozu i onda je 2 kuće dalje od njega kolega morao svojih 2 kunića koja ima onako u svinjcu isto ubit jer su dobili od njega istu bolest a to je sve nedaleko od mene i sad je veterinar prozujio kad je došao kod mene i vidio da im nije ništa,ništa čovjeku pokazao bočice jer nemam račun uzimali smo skupa ja i frend i pokazao mu kad su cijepljeni i ostao paf jer nije znao da itko cijepi protiv miskomatoze i nastavio je dalje u selu da gleda ima li još netko bolest eto kolko se isplatilo dat 60 kn za spas 5000 kn...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Sve je to super kaj smoki i duks rade, al meni je to nepotrebno...pazi ja prodam cca 10 kom na 1-2 mjesaca, tako da ni tu nemre biti neka zarada. A da ću mušterijama odvajat kosti od mesa...moš mislit...ko hoće takve ok, tko ne nikom ništa...:partyman:
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Prirast

Čitajući raspravu koja se već nekoliko puta pokreće mislim da bi je trebalo podijeliti u uzgoj za meso i uzgoj za izložbe odnosno za rasplod.
Osobno držim kuniće iz prvih razloga za meso, za rasplod uzimam od ljudi iz druge grupe.
Čitajući prirast koji ima HB11 malo sam dobio kompleks i dao se u literaturu. Tamo sam našao zanimljive podatke za kalifornijske koje ja držim
Na doljnjim tablicama daje se prirast zavisno od ishrane (peleti ili klasična ishrana) izvor dr. Kopanjski i jedan rad o uzgoju srednje teških koji nije potpisan.

Ja hranim dok su uz majku i 10 dana po odbiću djelomično sa peletima i djelomično sa hranom koju sam pripravljam (autor Žećo na čemu mu mnogo hvala) Moje hranilice su podijeljene u 3 boksa jedan napunim čistim peletima, a druga 2 Žećinom smjesom jedu jedno i drugo ali mi se čini da „Žeću“ više vole sa 40 dana starosti samo domaće naravno uz djetelinu.
Malo sam se prihvatio i vaganja tako da evo rezultata jednog prosječnog legla napominjem radi se o živim kunićima i potpuno se vidim u tablici klasične ishrane nažalost ja moram gledati uloženo dobiveno i koliko hrane potrošim uz napomenu da 1 kg peleta košta 3,8 kn a smjese 2,05 kn tako da hranjenje 20-ak dana više opet je isplatljivije a čini mi se i prihvatljivijim (antibiotici, kokcidiostatici sl), a i odnos meso i kosti nije baš zanemariv.

- Moji rezultati

Inače kod dr. Kopanjskog ima dosta o križancima i kako križati koga sa kime, ali to mi se čini prekomplicirano i čini mi se da treba imati pomalo i sreće kao što je eventualno ima HB11.
 

Prilozi

  • Prirast.jpg
    Prirast.jpg
    62.6 KB · Pregleda: 196
  • Moj prirast.jpg
    Moj prirast.jpg
    11.5 KB · Pregleda: 146
Posljednje uređivanje:
H

Hrvach

Guest
Exsa, tema Profesionalni uzgoj kunića je predviđena za kuniće za izložbe. Bilo je molbi i prijedloga da se otvori,a sad ju više niko ne koristi
 
S

smoki

Guest
neka ovo je dobro opisao ovu tablicu sam ja koristio godinama kao vježbu ali moji kunići su tu do nekih 4 mj i onda bolje napreduju zbog genetike ali to je to,bio ti profesionalac il amater moraš pazit na kontrolirano hranjenje nije dovoljono samo dati i ne gledat kolko im daješ bio on križanac il čist jer ovako ljudi rade greške a ako se tu ne mogu kroz komentare pronaći u nekoj sredini onda moraju tražit dalje.
Mora se gledat i podneblje u kojem se živi kod mene u Osijeku je ljeto nepodnošljivo i nema vjetra,sparina je,vlaga,suša sve to utjeće na faktor hranjenja kunića a di još smještaj vani il unutra,kameni zidovi (svinjac) il žbuka, imam zgradu gdje se može kontrolirat ko na farmi al su mi pilići tamo i kunići moraju donekle van i to je ludnica što zimi što ljeti poremeti se vrijeme i način hranjenja i ako ne paziš kunići ne napreduju,ženke su jalove dio sezone,mladi na vjetru il vručini.
Kontam da je kod vas u zagorju,međimurju,primorje čak i more mnogo ugodnije nego u ravnici i odma je životinjama drukčije za živit.
Moji se sad samo hrane rano ujutro i kasno u veče jer im se ne da jest preko dana zbog vručine samo gutaju vodu,nekad znam pelete stavit u friž da ih ohladim da nisu tolko suhi i topli i onda ih dam u podne da bar nešto pojedu ako neće voće il povrće il djetelinu...
 
H

hdraskov

Guest
Literatura

ima li mozda netko nesto od ove literature u digitalnom (PDF) formatu?

Antun Grujic - Kunicarstvo
Ferenc Sili - Kunic
Milos Arandelovic - Gajenje kunica
Velibor Drakulic Zoran Kosovic - Kunicarstvo

da postavi negdje na net, mnogima bi dobro doslo.

ima nesto na http://www.scribd.com ali se ne moze skinuti, tj mora se platiti..
i nekih prastarih linkova ne netu koji vise ne rade...

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh