• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Ja sam napravio par otirača :D Pitaj nekog ko ima lovačke pse, možda bi uzeo koje krzno da trenira mlade.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Jesu li se olinjali i ako jesu, nakon koliko vremena? Nikako mi se ne sviđa bacanje toga krzna... koliko košta štavljenje jedne kožice? I da li se to onda isplati ako je u pitanju kunić star 3-4 mjeseca i ubijen u kolovozu (recimo)?
 
D

duba0s

Guest
Jesu li se olinjali i ako jesu, nakon koliko vremena? Nikako mi se ne sviđa bacanje toga krzna... koliko košta štavljenje jedne kožice? I da li se to onda isplati ako je u pitanju kunić star 3-4 mjeseca i ubijen u kolovozu (recimo)?

Ako hoces da se brze izlinjaju za vrijeme linjanja ih cetkaj I daj Im crrnoga suncokreta
 
H

Hrvach

Guest
Jesu, i taman kad su se olinjali ostavili smo ih vani i rastrgala ih je lisica :D Najbolje ti je dati im suncokreta kak je napisao duba, kad se krzno posuši možeš ga ispuhati s kompresorom da ove dlake izbaciš. Neznam kolko je štavljenje, ja sam to radio doma. S žicom za suđe sam izribao sve one opne i masnoće s kože, nakon toga sam pomiješao biber i sol i s time namazao kožu da ne idu muhe. Nije ispalo ko kad se štavi ali nije niti imalo mirisa.

Nabavio sam broj od kožara u Rudama (okolica Samobora)
01/3379-295 Josip Ban
 
S

smoki

Guest
DSC02170-1.jpg


DSC02177-1.jpg


DSC02179-1.jpg


prodaju se mužjaci tetovirani stari 8 mj spremni za parenje...
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Fakat sam u nedoumici... koju pasminu započeti? Prvi je plan bio - velika činčila, tako da ne bacam krzna. Na kraju ispalo da ću ipak bacati 9/10 krzna, jer za štavljenje će biti samo ona zimska. Još k tome će biti loša, jer bi kunić morao biti star najmanje godinu-dvije...
Ako idem samo na mesne pasmine (ili hibride), onda je hajkom najbolja odluka, osim ako želim oformiti svoje dvije linije (da mogu i sam prodavati podmladak za rasplod). To je očito nemoguće, jer tih hajkoma u Hrvatskoj ima jedva za jednu liniju, a kamoli za dvije... Ne znam kako stoje stvari s hyilama i panoncima... Ima li više uzgajivača s više linija koje su krvno dovoljno udaljene. A i ta krvna udaljenost je upitna, kad ne postoje rodovnici. Sve u svemu hibridi su igre bez granica.
Iz svega slijedi da su najbolji kalifornijski kunići (ili novozelandi). Njih ima dovoljno i moguće ih je dobiti s rodovnicima... Osim ako se ne desi ono što mi je duba rekao telefonom - krivotvorenje rodovnika i brojeva u ušima. Ako to uzgajivači (i njihova društva) zaista rade, onda kvragu sve...
S kalifornijskima i novozelandima bih mogao i na izložbe (nije isključeno).
E sad... kolika je razlika u prirastu, randmanu, utrošku hrane itd. kod hibrida i čistokrvnih kalifornijskih ili novozeladnskih? Gdje god postavim takva pitanja uvijek dobijem paušalne odgovore tipa "ogromna", "stoput su bolji" itd... A nikakve egzaktne tablice nema nigdje... Dakako, tablice u koju možemo imati povjerenja. Jer podatak tipa "ogromna razlika" ili "puno su bolji" je... Nije baš za neko ozboljno baratanje....
 
H

Hrvach

Guest
Mali, mogu ti reći otvoreno.. Hibridi su bolji,ali opet sve ovisi o tome kakva grla imaš. Naš član HB11 ima mješance koji napreduju ko hibridi čak i bolje. Ovisi ti i o hranjenju, smještaju, njezi... U vezi rasprostranjenosti, hylla ti je jako rasprostranjena jer je to dosta star hibrid, panonci su u usponu tak da kaj god uzmeš nećeš fulati. Za igre bez granica nemam riječi... Uvijek je bilo i bude gamadi i prokletih ljudi. Hodam po izložbama, idem u inozemstvo pa znam kaj se radi. Kupi u mađarskoj netetoviranog kunića pa mu tu stisne tetovažu i to neki broj koji nema veze s udrugom niti ničim drugim. Najviše su krivi predsjednici udruga i suci koji kad i primjete takvo nešto ne reagiraju na vrijeme. Ista stvar je s peradi i rezanjem prstena. Proda ti kokoš staru 5g s ovogodišnjim prstenom... Kod hibrida treba kupovati od provjerenih uzgajivača (dobro pročitaj ovo uzgajivača),a ne kod preprodavača i prekupaca kojih ima na svakom koraku
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Fakat sam u nedoumici... koju pasminu ....
tablice se mogu naći u knjigama o kunićarstvu,ima na ovom forumu puno stranica unazad jedna tablica prirasta po danima i tjednima uz utrošak hrane ali mislim da je vezano za bijele novozelandske.To ti je sve relevantno ....zapravo i sam znaš, nisi novi u tome..
Uzmeš tri različita para pa experimentiraj...!
pozdrav
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Hvala Hrvach na pohvali, ali tak je kak je...sad sam imao dva legla, 29.10. su bili stari tri mjeseca i opet od 1,80 do 2,0 kg očišćeni. Imam još 4 ženke i mislim si ih ostaviti za rasplod. Bili su dobri....ali sad imam drugi problem....pisao sam da mi dvije ženke nisu htjele ostati bređe i tek sada od treće (treći pripust) jedna okotila 5 kom, a druga 2...do sad su imale 7 minimum. To mi je nekak malo...je da su oni ogromni, al ipak...Razmišljam da nabavim opet nekog kvalitetnog mužjaka (ovaj je hylla; možda opet hyllu ili kaliforniju), a doma ostavim ove ženke. Jer dvije ženke su mi stare oko 1,5 god, a dvije oko 3 g. Zec je nekih 16 mjeseci. Dosta mi se udebljal pa je možda u njemu problem...inače jede suhu djetelinu, ječam i zelenu djetelinu (sad ne jer je mokro sve vani)...
 
H

Hrvach

Guest
Ma nemaš kaj hvalit, znaš da smo mi ljudi uvek bili dobri s vama zagorcima hahahahahahahaha Ti si samo čisti primjer da treba razmišljat planski pa napraviti svoju liniju za ono kaj ti odgovara..
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
........Razmišljam da nabavim opet nekog kvalitetnog mužjaka (ovaj je hylla; možda opet hyllu ili kaliforniju), a doma ostavim ove ženke. Jer dvije ženke su mi stare oko 1,5 god, a dvije oko 3 g. Zec je nekih 16 mjeseci. Dosta mi se udebljal pa je možda u njemu problem...inače jede suhu djetelinu, ječam i zelenu djetelinu (sad ne jer je mokro sve vani)...

i moj (kalif) je dobivao jaču hranu jer je bio u razvoju pa napravio samo 2 kom, prešli na zob i jutros 11 repića, a i bečki plavi danas došli na svijet :D(nakon 5 mjeseci pokušavanja-razlog" predebela ženka)
HB kako tovljenike nagovoriš da toliko jedu?
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Tablice

...............Gdje god postavim takva pitanja uvijek dobijem paušalne odgovore tipa "ogromna", "stoput su bolji" itd... A nikakve egzaktne tablice nema nigdje... Dakako, tablice u koju možemo imati povjerenja. Jer podatak tipa "ogromna razlika" ili "puno su bolji" je... Nije baš za neko ozboljno baratanje....

Evo nešta i u tablicama koje sam do sada nekoliko puta objavljivao na forumu



Uploaded with ImageShack.us
 
S

smoki

Guest
eto moje su ženke oko 4.5 - 5 kg teške i nema problema oko parenja i okotnje,ja svoje šopam peletima kad su za tov i niš drugo,dok izložbeni primjerci su manji do 4 kg jer pazim zbog dosta stvari koje mogu diskvalificirat kunića...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
eto moje su ženke oko 4.5 - 5 kg teške i nema problema oko parenja i okotnje,ja svoje šopam peletima kad su za tov i niš drugo,dok izložbeni primjerci su manji do 4 kg jer pazim zbog dosta stvari koje mogu diskvalificirat kunića...
..s kalifornijskim nema problema, imam i ja jednu od 5 kg ali nije debela nego velika.
Debela je kad je zgodna ko mortadela.

.. i kunići su ti odličniii:supz:
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
i moj (kalif) je dobivao jaču hranu jer je bio u razvoju pa napravio samo 2 kom, prešli na zob i jutros 11 repića, a i bečki plavi danas došli na svijet :D(nakon 5 mjeseci pokušavanja-razlog" predebela ženka)
HB kako tovljenike nagovoriš da toliko jedu?


Pa niš posebno...na početku čim počinju izlaziti iz kotilice dajem im koncentrat (pelete) pomiješan sa malo ječma, čim više rastu tako im smanjujem pelete a povečavam ječam...ubacim i malo kukuruza...a suhe djeteline (većinom, nekad sijeno) imaju skoro uvijek, zeleno (samo djetelina) po ljeti i kad se da kositi...Mislim da je poanta u tome da kuniće hranim dva puta na dan i to ujutro (većinom moja stara, jer sam na poslu) i podvečer (večinom ja), a oni uvijek imaju šta za jesti...u jaslama djeteline, a u hranilicama uvijek, ali UVIJEK ima hrane...tak ja mislim jer moj stric ima iste kuniće (moja genetika) i moj zec ih napari, al zaostaju za mojima barem 3 tjedna. Ja svoje koljem s 3 mjeseca, a on s 4 mj. Al on ne posvećuje toliku brigu njima i sigurno nemaju takvu ishranu ko moji...iako i on kupuje pelete (možda i više od mene...ima para :finga:), al njegovi nemaju tokom cijelog dana i noći tolko hrane na raspolaganju...
 
S

smoki

Guest
ja svoje hranim isto ko i ti samo navečer je obrok uduplan jer su oni noćne životinje a poslije ovih vručina koje su kod nas bile ljetos nisu mi ništa jeli preko dana osim blitve i vodurine a preko noći samo što ne puknu kolko su trpali i onda sam im ostavio takvu naviku a sad ranije se mrači i sad će intezivnije da se hrane i da jače napreduju sad mi je uzimanje i iskoristivost hrane na vrhuncu jer ne ostaje ni ona prašina od peleta u hranilicama sve požderu tako da sad čekam još 4 ženke na okot i još jedna ide na parenje poslije Čepinske izložbe sa novim mužjakom koji mi dolazi. Ja svoje trpam peletima non stop ja to zamiješam oko 500 kg ječma i peleta malo ubacim kukuruza radi raznolikosti i udri,sijena imam,slame i supika kombinacija ubacim koji list kelja ili blitve,jabuka,mrkva...šogi mi se brine dok sam ja u Osijeku i sad on zna več ko šta kako kad i nemamo nikakve frke,mladi sa 4 mj budu 3-3.5 kg i neš se obradi neš ostane sad kad nabavim gajbe za tov onda će to i bolje ići,kod mene nema otpada svo zrno što popada po podu ide kokošima tako da je iskoristivost maksimalna...

P.s. žećo 94 poena su dobili u Borovu mužjaci i jedna ženka a jedna je 95 šampion tako da sam super zadovoljan,jedan je otišao za mađu poslije izložbe i jedan kolegi,sad ih furam u Čepin i onda ako ih ne prodam moraju pod nož,jednom sam ih dao parit sa jalovom ženkom koju imam tako da ne ćekaju prvo parenje sa 9 mj jer bi moglo biti kobno za njih...
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Da podijelim još neka razmišljanja s vama...
Kavezi s rasplodnim kunićima bi bili 100x100 cm na tri etaže s kotilištem unutar kaveza. Visina cca 50 cm. Tovljenike bih držao pojedinačno u kavezima cca 32x100 cm. Prednja bi strana bila 32 cm, također na tri etaže (otprilike kao na donjoj slici), tako da je što više kaveza dohvatljivo s prednje strane kunićarnika. Između svih kaveza bi bile jasle i hranilice za zrnatu hranu. Također bih između svih kaveza stavio pune pregrade (ne žicu) da maksimalno umanjim širenje eventualnih bolesti. Pojenje na dudice pod pritiskom (direktno spojene s vodovodnom mrežom). Na dvanaest matičnih kaveza napravio bih stotinjak pojedinačnih boksova za tov.

Imanje na kojem bih držao kuniće je 15-tak km daleko od moje kuće. To znači da će se dešavati da 2-3 dana tamo nema nikoga. Zato pokušavam smisliti neke poluautomatske načine hranjenja, pojenja i čišćenja. Evo sheme sistema samočišćenja:



Slika prikazuje presjek kroz tri etaža kunićarnika.Ljubičastom bojom označen je žičani dio podnice, a zelenom kosi limovi za fekalije. Plavi polukrugovi simboliziraju žljebove, koji bi također imali pad cca 2% i na kraju završavali u kanalizacijskoj cijevi 110 mm. Mali crveni kružići ispod podnica su okiten cijevi s rupicama (mlaznicama) i protežu se po cijeloj dujini svake etaže kunićarnika. Te bi cijevi također direktno bile spojene s vodovodnom mrežom i na početku sistema bih postavio elektro-ventil s timerom. Otvarao bi se 2 puta dnevno po 15 min i vodom pod pritiskom ispirao kose limovi i žljebove, te sav izmet odvodio na hrpu izvan kuničarnika. Po potrebi bih timer namjestio i na češće ili dulje ispiranje...

Donja shema pokazuje jedan set tovnih kavaza s hranilicama:



Ukupna duljina bi bila 200 cm. Svaka etaža fizički odvojena, da se lakše može prenositi. U jednom bloku 18 boxova za 18 tovljenika. Zelenom bojom označene su jasle za sijeno, a crvena prikazuje sistem za zrnatu hranu. Gornja posuda bi snabdijevala 6 hranilica. Razvode do hranilica bih radio kanalizacijskim cijevima 50 mm (ili čak 75 mm). Iznad cijelog niza gornjih posuda išla bi također kanalizacijska cijev s "T" ispustima u svaku posudu. Kroz tu gornju zajedničku cijev planiram napraviti puž-transporter. Manje-više sve imam riješeno, jedino ne znam kako i od čega bih napravio puža i osovinu.
Ako pune stranice, podnice i pregrade radim od OSB ploča, ne znam hoće li ih kunići gristi. Te su ploče pune ljepila i polakirane (točnije, bile bi to USB a ne OSB ploče), pa ne znam koliko je to pametno... Neko kvalitetnije drvo je skupo, a jelovina će se rasušiti a i budu ju glodali. Onaj trik s alu rubovima baš i nije neko rješenje za tako puno kaveza i rubova...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Super si ti to sve smislio...ali da nema nikog po 2-3 dana kod kunića mi se ne čini dobra ideja...kolko bi oni trebali imati hrane za 3 dana? I kam ju staviti? A da ne govorim za neku bolest. Ne daj Bog, al da ti je bolestan jedan kunić za čas ti se zaraze svi, pogotovo ak nisi s njima po par dana i ne primjetiš to...pa kad se ženka koti...Uglavnom po meni bi barem jednom dnevno trebao netko obilaziti kuniće...al to je moje skromno mišljenje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh