• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Što se tiče izložbe bilo je puno golubova svakojakih sorti,kokoši,gusaka,patki.Kuniči koji su mi se dopali njih sam stavio u predhodni moj post.Prodajni je bio jako slab,odnosno danas bi bilo više prodavača kuniča samo što je zeznuo snijeg.:madmana:
 
H

Havana

Guest
trenutno imam par ženki za prodaju,ali kroz koji mjesec bit če više toga pa se javi ako te zanimaju havane:rolleyess:
 
D

duba0s

Guest
Idem sutra za Zagreb ako slucajno nekom nesto treba sto trenutno imam od kunica neka se slobodno javi
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Od moje crvene ipak ništa, nije se okotila, a kada ju pokušavam staviti kod muškog opet gunđa na njega. Bila je kod muškog 07.12., dva tj kasnije sam ju probala staviti k muškom ali je bježala i gunđala na njega, pa je pretpostavka bila da je skotna, odmah sam ju izvadila tako da nije tada ni skakao po njoj. Sada mi nije jasno zašto opet gunđa na dečka i nikako mu ne da, već danima pokušavam. Baš nemam sreće, a valjda će se nešto i promijeniti. A tako sam se radovala malenim z(v)ekanima, nisam ih imala već 10 godina.
 
D

duba0s

Guest
Od moje crvene ipak ništa, nije se okotila, a kada ju pokušavam staviti kod muškog opet gunđa na njega. Bila je kod muškog 07.12., dva tj kasnije sam ju probala staviti k muškom ali je bježala i gunđala na njega, pa je pretpostavka bila da je skotna, odmah sam ju izvadila tako da nije tada ni skakao po njoj. Sada mi nije jasno zašto opet gunđa na dečka i nikako mu ne da, već danima pokušavam. Baš nemam sreće, a valjda će se nešto i promijeniti. A tako sam se radovala malenim z(v)ekanima, nisam ih imala već 10 godina.

Stavi ju kod drugoga muskoga prije toga pogledaj dali se tjera ako ne djaba ju je bacati kod muskoga
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Ovaj drugi muški je još premlad za parenje, ima tek oko 5 mj. Ne znam prepoznati kada se kunica tjera.
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Znači, potrebno je sa palcem i kažiprstom malo pogurati spolovilo prema natrag da bi sam organ izašao van.Tada gledamo dali na njemu postoji prorez koji vodi prema analnom otvoru,ako postoji to je curka i samo spolovilo je često crvenije!Kad se tjera onda njoj je spolni organ ljubičast i otećen.

curice.jpg
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
OK, znači spolovilo bi trebalo biti druge boje a ne ovako nježne bijelo-ružičaste kakvo je normalno? Baš ću pogledati, valjda će se uskoro tjerati, ona ima oko 4,5 kg, baš je lijepa, velika je, ima krasnu sjajnu dlaku i bilo bi mi žao da ju moram u lonac ubaciti. Nekako mi je prirasla srcu.
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
...Sada mi nije jasno zašto opet gunđa na dečka i nikako mu ne da, već danima pokušavam. ...

Ako može pomoći malo sam gledao u literaturu u većini onoga što ja imam autori kao elemenat "tjeranja" ženke spominju i svjetlost, evo nekoliko citata:

"Rasplodne ženke trebaju 16 sati osvjetljenja dnevno, dok mužjaci trebaju 12 sati dnevno"

"Kunićarnik mora da bude svjetal. Prostorija mora da ima električno osvjetljenje. To omogućava dodatno osvjetljavanje od jeseni do proljeća u večernjim i ranim jutarnjim satima. Produženje svjetlosnog perioda (u trajanju između 14-16 sati) na 24 sata, predstavlja osnovni uslov za dobru plodnost kunića.

U zgradama koje su osvjetljene sunčevom svjetlošću odnos površine prozora prema površini poda kreće se u granicama 1: 16-1 : 18. U prostorijama bez prozora na 1 m2 poda mora se staviti sijalica snage 1,5-4 W. Najbolje je neonsko osvjetljenje.
Osvjetljenje kunićarnika treba da bude što ravnomjernije."

Nadam seda nije od "viška"
LP
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Kod mene je u štali svjetlo 0-24, tu su i nesilice i povremeno pilići za tov i svjetlo se gasi samo ako rikne žarulja. Koristim štedne žarulje.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
@zibba
ja sam prije držao jedan par crvenih novozelandskih i jedva sam ih uparivao.Po 20 puta sam ju stavljao kod mužjaka dok se "ne smiluje",Redovito sam ju očupavao i pravio joj gnjezdo,inače bi ona ležala na njima kao kvočka na jajima dok mali ne bi pokrepali.

Negdje sam pročitao pa se i sam uvjerio,da kod takvih ženki koje je teško spariti;
izvadiš mužjaka iz kaveza a ubaciš ženku u njegov kavez,sačekaš 10-ak minuta i vratiš mužjaka u kavez.
Ako to ne pomogne ubaci ju kod tog petomjesečnog, nije on pre mlad ,neće mu biti ništa!
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
evo ovako nadam se da mi necete zamjeriti posto pisem u temi od kunica
ali druge teme o zecevima su dosta dugo neaktivne,ja imam domace zeceve pitaj boga koje vrste,onako za sebe,ispod na slikama cete vidjet tip nastambe,e sad posto su oni pusteni zanima me da se jedna zecica okoti u tim uvjetima dali bi mlade poubijao muzjak ili druga zenka?znaci dali smiju ostati tako ili moram skotne zecice odvajat?
Fotografija-0732.jpg
Fotografija-0733.jpg
Fotografija-0704.jpg
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Za ovakav slobodni "podni " uzgoj znam da se prije prakticirao po štalama, ispod jasli od krave, konja i ostalih preživača su se smjestili kunići i hranili takoreći onime što bi velikima iznad njih palo na pod. Ne vjerujem da je bilo problema sa napadima mužjaka na mlade, a i ženke bi ih branile, veći problem je u sparivanju u srodstvu, jer se kod takvog uzgoja ne zna tko je kome što, pa otac naskakuje na kćer, sin na majku, brat na sestru i tako dalje. To baš i nije dobro. Također problem kod takvog držanja je što štakori mogu nesmetano do mladih kunića koji su u tom slučaju bespomočni.
Imam jednog susjeda koji još uvijek tako drži kuniće, nisam puno pitala kako to ide kod njega, jer mi se taj način držanja jednostavno ne sviđa, a i ne zanimaju me orijaši i šarci koje on drži. Ali u svakom slučaju očito nekako funkcionira s obzirom da ima oglas da prodaje kuniće.
Podno držanje je po meni OK za kuniće u tovu, odvojene po spolu da ranozreli kunići se ne bi sparili prije nego dorastu za klanje, dakle kada se zna da su oni predviđeni isključivo za hranu pa onda nekako imam dojam da radije jedu kada ih je više zajedno, a ne kada su po jedan ili dva u kavezu. Pa i prasci radije jedu u društvu i lijepše se tove. Ali opet napominjem ne držati muške i žanske starije od 3 mjeseca zajedno.
Sigurno će se javiti netko sa više iskustva od mene da kaže koju pametniju od mene na tu temu. Ovo je samo moje viđenje stvari i ne tvrdim da je to točno tako kako je napisano.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
evo ovako nadam se da mi necete zamjeriti posto pisem u temi od kunica
ali druge teme o zecevima su dosta dugo neaktivne,ja imam domace zeceve ...

Imaš ti domaće kuniće a ne domaće zečeve i u pravoj si temi..:rolleyess:
dobro došao
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Zibba!
Sve što si rekla u predhodnom postu je 100% istina.Kad su svi muški i ženski kuniči zajedno to se ne može kontrolirat tko na koga skače.Najbolje je kavezno držanje gdje svako pripuštanje kontroliraš,upišeš datum parenja,znaš točno kada če ti se mali okotiti.A na podnom držanju nebih baš rekao da možeš kontrolirat tko če se s kime pariti (otac-kćer,sin-majka,brat-sestra),jer dolazi do degradacije.Svi znamo da se kuniči u srodstvu ne smiju pariti međusobno.:rolleyess:
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
znaci muske moram maknut a ubacit recimo zeca od susjeda to razumijem :D
e sad samo jos da rijesimo kako da znam koji su ti muski:roll:
mozda da kazem zeni nek ceka koji ce skociti pa nek ga mice,tako bi rijesio i zenu i zeceve na duze vrijeme haha:supz:
 

zibba

Član
Tu od
9 Ožu 2012
Poruka
365
Križanje u srodstvu je dozvoljeno, ali u iznimno kontroliranim uvjetima, gdje osoba koja to radi ima iskustvo, zna što time želi postići, koja će jednika prenjeti koje gene na potomstvo, a i tada je u pitanju lutrija jer ne mora biti da će se prenjeti dobre karakteristike na nove naraštaje, već se može dogoditi da se tek u trećoj-petoj ili kojoj generaciji pokaže neka karakteristika koja je bila i više nego nepoželjna. Dakle parenje u srodstvu u iznimno kontroliranim uvjetima, osobama koje točno znaju što rade, i to pažljivo birajuči parnjake.

U ovim uvjetima koje mi imamo, za nas koji se bavimo time iz hobija, imam svega par kunića za vlastite potrebe i nemamo iskustva sa genetikom i njezinim prenošenjem na buduća pokoljenja, hvala ali ne bih se time igrala. Susjed ( ne onaj sa orijašima i slobodnim uzgojem)mi je rekao da se njemu znalo dogoditi da se spare brat i sestra jer ih nije odvojio na vrijeme, i da su mladi bili u redu, ali da je u tom slučaju ti kunići su mu bili isključivo za klanje, a nikako za daljnji uzgoj. Ni to mi se nije svidjelo, ali znam da se dogodi. Bar je postupio odgovorno pa nije ih stavljao za daljnju reprodukciju.
 

Uzgajivač

Član
Tu od
20 Ožu 2012
Poruka
76
Kao što sam opisao u nekoliko postova prije kako možeš pogledat žensku kunicu da je stvarno ženka,isto tako pogledaš i muškog,a mora ti izgledat kao na ove dvije slike.

DeckoG.jpg DSC09245.jpg
 

starter

Član
Tu od
17 Ruj 2012
Poruka
193
evo problem rijesen,zecinjak prepolovljen nije nesto extra jer nemam ni centimetra daske vise u dvoristu ali posluzit ce dok se malo neoparim :D
e sad nastalo je razocarenje kad sam isao gledat spol ja i supruga smo ustanovili
nakon detaljnog ginekoloskog pregleda da imamo samo jednu curicu :supris:
a cetiri majstora,pa ako netko ima za mijenjat u okolici novske nek se javi mjenjao bi ovog bijelog sto drzim u rukama,on je i najljepsi iz tog legla ;)
Fotografija-0742.jpg
Fotografija-0744.jpg
Fotografija-0750.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh