• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Da vas nešto pitam...danas sam ulovio divljeg fazana(ženku) i imam kavez drveni dužine dva metra ,širine 50cm i visine 50 cm,taj kavez je podjeljen na dva djela ,znači po sredini je daska...i u jednom djelu mi je skotna kalifornijska kunica koja treba okotiti za nekih 12-15 dana,a u ovaj drugi dio sam stavio fazanicu...dali postoji mogućnost da fazanica zvukom i kuckanjem kljunom uznemiri kunicu i ona ubije svoje leglo iako se one ne vide zbog daske koja je po sredini tog kaveza...dali je bolje da maknem fazanicu i napravim joj drugi kavez..

A zašto uopće riskiraš sa tim da nešto bude sa zečićima ??? Fazana odvoji što dalje i mir, nemaš šta da brineš?:icon_jook:
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Sada ta sa prva 4 kom ovaj put ima 10 a jedno je izbacila iz gnjezda pa se smrzlo :(
Znam da je sa prascima 110 kg prva klasa , a sa koliko kg. zeke idu u prvu klasu?
I kako to da netko zajedno drži muške i ženske dulje od 3mj. kad se tjeraju već sa 3,5mj.?
imam 2 legla i neznam mogu li držati muške zajedno u istom box-u ?
Radio sam kaveze 2mX1m mogu to pregrađivati ali neznam smijem li trpati iz dva legla u jedno da nebi bilo picvajza:icon_madu:

Ja kol'ko znam muški počinju "ganjati" sa 5-6 mj a ženke malo ranije, tako da ne vidim problem da budu zajedno do 4.mj......:icon_axe:
 
K

kunići666

Guest
Re: Kuničarstvo

A zašto uopće riskiraš sa tim da nešto bude sa zečićima ??? Fazana odvoji što dalje i mir, nemaš šta da brineš?:icon_jook:
Pa to sam se i ja zapitao...za najviše 3 dana kupujem žicu i napravim kavez za fazana!.....Danas joj je 17 dan skotnosti...kad će ona postat uznemirenija,tj,kad ću morat bit spreman da joj stavim kotilicu i sve pripremim za okot...ovo će joj bit prvi okot,8 mj.je stara.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Evo ovih dana sam čitao forum o kunićarstvu od početka do kraja i saznao sam mnogo toga o kunićima od profesionalnih kunićara koji su se bavili ili se još bave uzgojom kunića...Zato bi preporučio svima koji se počimaju bavit ovom granom stočarstva da prvo pročičataju ovaj forum možda nađu svoje odgovore za ono što ih zanima ,ali mogu saznati jako puno...
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Imam problem ili to nije problem...u brabonjcima od moje kunice ima dosta dlaka..kad prepolovim brabonjak(suh skros jer je hranim samo žitaricama i sjenom)u središtu brabonjka bude kao mali smotuljak dlaka(veličine 3 mm),dali je to normalno,ja jos dam sjeno da jede,al ja to sjeno stavim na pod,ima ga puno po podu,i ona ga jede s poda,pa vjerojatno skupa s njim pojede i dlake jer i dlake naravno padnu na pod,nisam još napravio onaj pretinac za slamu,al napravit ću ga svakako...dali je to problem,ili je to normalno za kuniće...dali je trebam češljati....riječ je o kalifornijskom kuniću koji za 15 dana treba dobiti mlade.

To bi ti uskoro mogao biti problem sa gubitkom kuniča vezano za dlaku u crijevima bilo bi dobro da kupiš malt pastu pa da im pomalo daješ dok im dlaka opada. Probaj napraviti jasle za sijeno . A fazanku makni zbog bolesti.
Malt pasta dodatak je prehrani koji omogucuje razgradnju progutane dlaku u trbuhu i crijevima i pomaze da se ona izbaci iz organizma. Proizvedena je specijalno za kunice kucne ljubimce i u sebi sadrzi optimalan omjer probavljivih i neprobavljivih tvari kojima je zadatak povećanje vlaknatih komponenti u probavnom sustavu. Ona osigurava normalnu peristaltiku crijeva tj. prolaz hrane i nakupine dlake.
Malt pasta dodatak je prehrani koji omogucuje razgradnju progutane dlaku u trbuhu i crijevima i pomaze da se ona izbaci iz organizma. Proizvedena je specijalno za kunice kucne ljubimce i u sebi sadrzi optimalan omjer probavljivih i neprobavljivih tvari kojima je zadatak povećanje vlaknatih komponenti u probavnom sustavu.
Ona osigurava normalnu peristaltiku crijeva tj. prolaz hrane i nakupine dlake.Prilikom jakog linjanja potrebno je kunicu nekoliko dana za redom dati cca 2-3 cm malt paste, i nastaviti dok se linjanje ne smanji ili dok se kuglice ne stabiliziraju. Radi predostroznosti, moze mu se davati cca 2 cm paste svakih 2 tjedna.
Ima je za kupiti u PET cen.
 

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Pozz forumaši!!! Trebam pomoć u vezi doziranja vitamina Muvisel... Koliko staviti npr.na 1,5 l vode?

Ako ste ikad kupili trisulfon prah onda se dobije u kutiji mala bijela žlićica i to je
mjerica: na 1 l. vode ide jedna (poravnata) žličica praška Trisulfon
A za Muvisel:na 1 l. vode ide pola te žličice. u pravilu 1/3 žličice.
U ovom slučaju 2/3 te žličice pa slobodno i punu žlićicu vitamina.
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Hvala Zajec!!! Pošto sam se prije mjesec i pol počeo baviti sa kunićarstvom za sada mi nije trebao Trisulfon,ali sam ga kupio neki dan i nisam ga otvarao tako da nisam imao pojma da ima unutra žlica ,odlično već sam mislio mjerit na vagu 2 grama za doziranje Muvisela,jako puno si mi sada pomogao :icon_kidra::icon_kidra::icon_kidra::icon_wink::icon_wink::(y):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

krunomar2

Član
Tu od
31 Ožu 2013
Poruka
38
Re: Kuničarstvo

Da vas nešto pitam...danas sam ulovio divljeg fazana(ženku) i imam kavez drveni dužine dva metra ,širine 50cm i visine 50 cm,taj kavez je podjeljen na dva djela ,znači po sredini je daska...i u jednom djelu mi je skotna kalifornijska kunica koja treba okotiti za nekih 12-15 dana,a u ovaj drugi dio sam stavio fazanicu...dali postoji mogućnost da fazanica zvukom i kuckanjem kljunom uznemiri kunicu i ona ubije svoje leglo iako se one ne vide zbog daske koja je po sredini tog kaveza...dali je bolje da maknem fazanicu i napravim joj drugi kavez..

Nije samo problem u uznemiravanju nego i u prenosu bolesti.
 
K

kunići666

Guest
Re: Kuničarstvo

U redu...fazan je već premješten daleko od kunića...samo se nadam da nikakva bolest nije prešla na kunicu,al baš danas sam prvi put našao nekakvu gustu bjelu tekućinu gdje vrši nuždu,jel joj to mokraća bjela ili ima proljev ili je to zbog toga što treba okotiti za nekih 12 dana...znam da kunići mogu imati neku mokraću crvene boje,al šta je ovo bijelo...izgledalo je ko tekući jogurt,nešto tako,ono kao da si 4 jušne žlice jogurta prolio...vidit ću malo po internetu....možda zbog hrane...hranim je peletima(onim žutim gdje je mješavina žitarica)i ječmom...ona pelete pojede ko luda ,a ječam nekako skoro pa ga i ne jede...povrće i zelenilo jo nej dajem..još joj nisam dao ni mrkvu ni jabuku,,,i čini mi se da se malo udebljala,a čujem da ti peleti nisu baš preporučeni da se kunic s njima prejeda,a ja joj nekako samo to nadosipljem čini mi se...trebao bih joj možda još kupit zob i kukuruz i još one zelene pelete kad se mali okote....a za kotilicu jel ona mora bit limena...jel je ja mogu napravit od dasaka...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

kunic 666 malo prelistaj forum unatrag imas odgovore na sva pitanja koja si postavio...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zajec

Član
Tu od
1 Velj 2013
Poruka
125
Re: Kuničarstvo

Kuničari bok
Evo da si pomognemo vezano za bolesti kuniča, lječenje i preventivu.
Našao sam dva www portala na kojima ima dosta interesantnih stvari samo treba
čitati,i da se dosta toga naučiti upišite:
1) ILEUS kod kuniča
2)PETCAREGT.com./rabbits (na engleskom pa uključite prijevod)
 

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Ja kol'ko znam muški počinju "ganjati" sa 5-6 mj a ženke malo ranije, tako da ne vidim problem da budu zajedno do 4.mj......:icon_axe:

Meni su se jednom priliko sa 3 mj naparile ženke sa braćom,nisam vjerovao dok se nije očupala i okotila,tj nisam ni znao da je naparena...bili su to moji početci i mješanci
 

Dabio

Član
Tu od
28 Velj 2012
Poruka
523
Re: Kuničarstvo

Znači do 3mj treba odvojiti muške od ženskih?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Znači do 3mj treba odvojiti muške od ženskih?
Tu sad dolaze prednosti brzog tova i srednje teških rasa i tovnih hibrida naravno.
Klanje sa cca 100 dana,tovilišta prazna,dezinficiranje,i ako ženke pripuštaš 30-ak dana po okotnji tada imaš slobodno tovilište za nove mlade.
I dobro ti dođe da ti se ženke kote u ne više od par dana razmaka,tako možeš ujednačavati legla podmetanjem mladih pod onu koja ima manje u gnjezdu,
Ako jedu "domaću" hranu tad se tov malo produžuje a za uštedu na kavezima ,
kod odvajanja od ženki možeš rastaviti muške od ženskih i spojiti dva -tri legla (posebno muške a posebno ženske)ili to napraviti sa cca 2 mjeseca starosti,kad ih prođe šok od odvajanja a nisu još dovoljno stari da se ne prihvaćaju,jer kad sastavljaš male od preko 2 i pol mjeseca,vrlo vjerojatno da će dolaziti do tuče.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,385
Re: Kuničarstvo

Pitanje za iskusne kunićare ja sam pripustio zećicu belgijskog orijaša pod californijskog bjelog i sad sam ju opet išal pripustit da se osiguram da je breja kad je ovaj muški tel đipit na nju ona je počela cvilit i pobjegla je pa sam ja maknul muškog u njegvu gajbu i jel to znak da je breja il nije ???

I jel normalno da zećevima uha se spuste da ih nemre držat u zraku ?

Kroz koji dan šaljem slike svoje gajbe i zećeva.
 
Posljednje uređivanje:

LONE81

Član
Tu od
30 Stu 2012
Poruka
61
Re: Kuničarstvo

Ako bježi i cvili to bi trebalo biti TO,breja je(kako ti pišeš).Za neke rase je normalno za neke ne, da spuste uši(konstantno ih drže tako),dok kod drugih to je greška(gledano sa strane Standarda za kuniće koji se izlažu na izložbama)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

to su gajbe dobre za srednje tešku rasu i po jedan u kavez.
Inače mužjake držim u 60x60 ali i ovo je ok.,I za ženke za remont i za lijepe primjerke koje je šteta u lonac.......
a ovo je TIJESNO

 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh