• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Koristio Čakovačku,Valpovkinu i Vitalku jedino Vitalka jako udrobljena miris lošiji nego druge dvije i kunići su mi je puno slabije jeli. Sad potrošio sam samo jednu vrećicu i to nije neka količina za poštenu procjenu ali nisam htio više riskirati s njom.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Ja sam svoje orijaše križance hranila samo pšenicom,kukuruzom i suhom djetelinom(manje svježom zbog proliva) u neograničenim količinama.Sa mjesec dana starosti dobili su pelete i to koji dan,onda sam ih izbacila,jer sam skeptik prema svakoj fabrički obrađenoj hrani.Sa 4 mjeseca i desetak dana težili su 3kg očišćenog mesa i mislim da je to sasvim pristojna kilaža.Nisam puno ulagala u njih jer mi ne trebaju za izložbu niti prodaju,koristila sam meso za vlastite potrebe.Ne znam,možda neko ne osjet razliku,ali vrlo dobro znam kako miriše domaće pile a kako kupovno,bazdi koncentratom.Mislim da je i sa kunićima isto_Opet,neka me ispravi ko misli da griješim.
Mislim da bi trebala izbaciti pšenicu jer ona i kukuruz samo debljaju.Ja svojim Bečkim miješam zob, ječam. tritikal (suraž) malo kukuruza i malo suncokreta. Preko ljeta kada imam u svom voćnjaku (ne prskam voće samo zimsko) trave , divlju djetelinu i maslačak to kosim ali kasno poslije podne oko 5 sati tada je trava najbogatija vitaminima i dajem suhu djetelinu sedmakinju.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Koristio Čakovačku,Valpovkinu i Vitalku jedino Vitalka jako udrobljena miris lošiji nego druge dvije i kunići su mi je puno slabije jeli. Sad potrošio sam samo jednu vrećicu i to nije neka količina za poštenu procjenu ali nisam htio više riskirati s njom.

Pokušaj sa Pehrinom hranom jako je dobra cijena je oko 4 kn po kilogramu.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Tražio sam je ali je kod nas nigdje nema .A za količine koje ja trošim ne isplati je se naručivati. Za sad su dobre Čakovačka i Valpovkina samo što i od njih dobavljači kod nas uopće ne naručuju za mladunce već samo za tov.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Velika razlika!, ne može se ni usporediti! A kilaža tvojih kunića je zadivljujuća! Ja to još nisam postigao!! Svaka čast!!!
Reci mi, molim te da li si to postigla samo kod križanaca, ili i kod cistokrvnih? Meni su orijaški šarac + belgijski orijaš uvijek teži za 200-300 grama od čistokrvnih! Zašto je to tako, ne znam, jer istu hranu jedu i u istom su boxu!!!

Postigla sam to kod križanaca(šarac+belgijski orijaš),roditelji su im bili jako kvalitetni.Sama sam se začudila tolikom prirastu,a da ne govorim da sam ih sa 17 dana starostio hranila na špricu,kravijim mlijekom(majku im je udavio pas).Sumnjala sam da će opstati,a eto iznenadiše me težinom.Zato sam razmišljala da nabavim šarca i belgijskog,ali čistokrvne je lakše prodati.Ne znam,možda u budućnosti to i uradim pa neka ima svakakvih.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Mislim da bi trebala izbaciti pšenicu jer ona i kukuruz samo debljaju.Ja svojim Bečkim miješam zob, ječam. tritikal (suraž) malo kukuruza i malo suncokreta. Preko ljeta kada imam u svom voćnjaku (ne prskam voće samo zimsko) trave , divlju djetelinu i maslačak to kosim ali kasno poslije podne oko 5 sati tada je trava najbogatija vitaminima i dajem suhu djetelinu sedmakinju.

Sada dajem tritikal(najviše ga vole),malo ječma i kukuruza.Izbacila sam i pelete,nekako mi se čini da sa ovim domaćim nema puno vajde čime god da ih hranim.Zato ih se planiram riješiti.Trava mi je iz voćnjaka,uglavnom djetelina,dajem svježu i suhu neograničeno.Čula sam za pšenicu,ali tada sam je imala puno pa sam davala orijašima,a eto imala sam dobar prirast sa vrlo malo masnoće.Bila sam zadovoljna na kvaliteti mesa.Ipak,hvala na savjetu.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

prirast je stvarno vrhunski u 4mj.3kg čistog mesa teško i za povjerovat,ali ne smijem reči da nije istina jer ni vlastitoj babi nisam vjerovao kad mi je rekla da joj dodjem pomoči čistiti kuniče koji su bili stari samo 2mj,i par dana a težili su žive vage nešto sitno iznad 3kg.znaći čistog mesa preko1,5kg.

ako ti svako leglo ima takav prirast onda svaka čas t!!!! :icon_super:

Živa istina!Imala sam samo sedam komada pa sam ih dobro hranila i čim se riješim ovih domaćih nabavljam opet orijaše i krećem ispočetka.Od tih sedam komada ostavila sam najkrupniju ženku(10 mjeseci oko 7kg,prelijepa za izložbu),davala je na parenje tri puta i nije ostajala skotna.Stavljala je na dijetu,iskoristila savjete forumaša,ali ništa.Bilo mi je žao zaklati(a meso već i staro) pa sam dala čovjeku a on će meni dva šarca od tri mjeseca.Duša me boli za njom,kakve bi samo mlade dale,mislim.Puno truda i ljubavi,uspjeh je neizbježan:(clap):Hvala!
 
S

Stikeez

Guest
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svima!

Novi sam ovdje i imam 2 pitanja, trebao bi konkretan odgovor.

1. Dvije zečice mi gube dlaku na području vrata, iza ušiju. Ponašanje im je normalno, nemaju nikakvih problema, odhranile su mlade bez problema ali nemaju dlake na području vrata. Zanima me što bi moglo biti uzrok? Ova pojava je nastala prije 2 mjeseca i još uvijek je stanje isto, probao sam sa sulfadimidinom do sada.

2. Tri zečića imaju male krastice na vrhu njuške, iz različitih su legla i starosti oko 2 mjeseca. Također ponašanje normalno, jedu normalno ali na vrhu njuške imaju male kraste (promjer 0,3cm) na kojima nema dlake i kao da im se koža ljušti na tom području. Što je uzrok i kako ukloniti i sprječiti?

u oba slučaja ovo mi se prvi put događa, kunićima se bavim oko 4 godine.

zahvaljujem na vašoj pomoći
 

ones

Novi član
Tu od
10 Ruj 2013
Poruka
12
Re: Kuničarstvo

pozdrav svima malo da se ukljućim u teme ,baš i nisam aktivan....Toni čovjek se zove Željko Šnajder gdje si uzeo kunića....pozivam sve zainteresirane u okolici Siska koji su zainteresirani za seminar koji bi održao g.Tomislav Kapitan te bi se također tu našli kunićarski odbor i standard komisija.. krecemo sa seminarima za uzgajivace gdje cemo dati priliku uzgajivacima da postavljaju sva pitanja koja imaju od tetoviranja pa do suđenja svih ostalih pozicija..zainteresirani se mogu javiti na tel 099-8333-454 ili facebook: Seno Ovnoliki Kunići...
 

ones

Novi član
Tu od
10 Ruj 2013
Poruka
12
Re: Kuničarstvo

stavi fotografiju može biti šuga kože,pogotovo ako ima prhuti i krastica kao što kažeš:fiery: spaljivanje prostirke i dezinfekcija ali ipak stavi sliku
:8):
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svima!

Novi sam ovdje i imam 2 pitanja, trebao bi konkretan odgovor.

1. Dvije zečice mi gube dlaku na području vrata, iza ušiju. Ponašanje im je normalno, nemaju nikakvih problema, odhranile su mlade bez problema ali nemaju dlake na području vrata. Zanima me što bi moglo biti uzrok? Ova pojava je nastala prije 2 mjeseca i još uvijek je stanje isto, probao sam sa sulfadimidinom do sada.

2. Tri zečića imaju male krastice na vrhu njuške, iz različitih su legla i starosti oko 2 mjeseca. Također ponašanje normalno, jedu normalno ali na vrhu njuške imaju male kraste (promjer 0,3cm) na kojima nema dlake i kao da im se koža ljušti na tom području. Što je uzrok i kako ukloniti i sprječiti?

u oba slučaja ovo mi se prvi put događa, kunićima se bavim oko 4 godine.

zahvaljujem na vašoj pomoći

Pozdrav, dobrodošao...
Ne znam da li si primijetio, ali ove godine je posvuda u Lijepoj Našoj povećano prisustvo tekutova, a oni su jako zeznuti i teško ih se riješiti kad jednom navale! Ja sam imao taj slučaj također ove godine prvi put u životu, a moja obitelj uzgaja kuniće vec generacijama i to nije još nikada bilo! Ako uhvatiš dlaku, ona samo otpada zajedno s poddlakom i koža je suha, prhka i ljušti se, onda su to tekutovi!! Jedino rješenje je apsolutna dezinfekcija zečinjaka i kunića!!! Nije smrtonosno, ali ako predugo traje, može biti, pogotovo kod mladih....
A te krastice na nosu mladih se znaju pojaviti, jer se često guraju na valovu pa se ogrebu!! Ništa strašno dok god jedu i "normalno" se ponašaju!!!
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svima!

Novi sam ovdje i imam 2 pitanja, trebao bi konkretan odgovor.

1. Dvije zečice mi gube dlaku na području vrata, iza ušiju. Ponašanje im je normalno, nemaju nikakvih problema, odhranile su mlade bez problema ali nemaju dlake na području vrata. Zanima me što bi moglo biti uzrok? Ova pojava je nastala prije 2 mjeseca i još uvijek je stanje isto, probao sam sa sulfadimidinom do sada.

2. Tri zečića imaju male krastice na vrhu njuške, iz različitih su legla i starosti oko 2 mjeseca. Također ponašanje normalno, jedu normalno ali na vrhu njuške imaju male kraste (promjer 0,3cm) na kojima nema dlake i kao da im se koža ljušti na tom području. Što je uzrok i kako ukloniti i sprječiti?

u oba slučaja ovo mi se prvi put događa, kunićima se bavim oko 4 godine.

zahvaljujem na vašoj pomoći

1.To na vratu ti može biti i zbog linjanja.

2.Ako su ti na otvoremom mogli su ih možda i komarci izgrist a, možda je i šuga kao što kaže ones.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Mogu biti i afte,to sam prošao sa konjima.Bez fotografije teško je reći,ali ako su afte moraš ukloniti izvor zaraze (najčešće sijeno),pomaže mazanje sa propolisom kao i oblozi od čaja nevena i kadulje.
 
S

Stikeez

Guest
Re: Kuničarstvo

evo par fotkica, sada sam opet išao malo provjeriti i vidim da na ovom crnom koji ima ovu krasticu također na vratu su malene crvene uzdužne krastice i dlaka počinje otpadat, također sad vidim da i kalifornijski jedan ima isto takve simptome.

znači imaju crvene krastice, malo sušu oljuštenu kožu. Kako da to tretiram? Osim dezinfekcije kaveza jer to radim skoro svaka 4 mjeseca Virkonom.
 

Prilozi

  • SAM_5893.jpg
    SAM_5893.jpg
    37.9 KB · Pregleda: 122
  • SAM_5896.JPG
    SAM_5896.JPG
    38.1 KB · Pregleda: 121
  • SAM_5897.jpg
    SAM_5897.jpg
    31.5 KB · Pregleda: 137
  • SAM_5899.jpg
    SAM_5899.jpg
    38.8 KB · Pregleda: 150

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

evo par fotkica, sada sam opet išao malo provjeriti i vidim da na ovom crnom koji ima ovu krasticu također na vratu su malene crvene uzdužne krastice i dlaka počinje otpadat, također sad vidim da i kalifornijski jedan ima isto takve simptome.

znači imaju crvene krastice, malo sušu oljuštenu kožu. Kako da to tretiram? Osim dezinfekcije kaveza jer to radim skoro svaka 4 mjeseca Virkonom.


ne troši sulfadimidin (nije za kožna oboljenja)

ne mogu sa sigurnošču (konkretno) ništa reči
može biti od glivičnih oboljenja pa do raznih kožnih parazita

(krugič na njušci mi djeluje na gljivično oboljenje ali sumljam da je to)
inače na tom područiju vrata iza uši zna se desiti da dlaka jače otpada i onda se znaju pojačano češkati što može uzrokovati krastice...

ali ako ima krastica može biti parazit tipa šugarca

probaj počet s najjeftinijim a to je neo-petroid (ne šteti kuniću a ubija sve "bube")
svaki 2-3 dana malo pošpricaj po koži pa češ vidjet dali pomaže
dezinfekcija mora biti puno češča ako je zaraza

inače protiv šugarca pomaže i obično ulje,mast samo namažeš nekoliko dana oboljelo mjesto i to je to(ali ovo nije trajno riješenje ako ne dezinficiraš okolinu)

znam da nisam ništ pametnije rekao od drugih... kreni s najjeftinijim,nadam se da će pomoći...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Kad se već spominje šugarac i neopitroid,..
-za liječenje šugarca u ušima provjereno djeluje tekući neopitroid,
-u špricu dvije-tri kapi tekućeg neopitroida plus obično jestivo ulje.



A za ženke koje se ne žele pariti i kod nezainteresiranih mužjaka,postoji cjepivo SUGONAL.
pozdrav kunićari
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Kad se već spominje šugarac i neopitroid,..
-za liječenje šugarca u ušima provjereno djeluje tekući neopitroid,
-u špricu dvije-tri kapi tekućeg neopitroida plus obično jestivo ulje.



A za ženke koje se ne žele pariti i kod nezainteresiranih mužjaka,postoji cjepivo SUGONAL.
pozdrav kunićari

dali se uopće isplati cijepiti protiv "nezainteresiranosti" :icon_scratch:
ak u "krevet" neće u lonac hoće :eek::
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Kad se već spominje šugarac i neopitroid,..
-za liječenje šugarca u ušima provjereno djeluje tekući neopitroid,
-u špricu dvije-tri kapi tekućeg neopitroida plus obično jestivo ulje.



A za ženke koje se ne žele pariti i kod nezainteresiranih mužjaka,postoji cjepivo SUGONAL.
pozdrav kunićari

gdje to ima za kupit i dal s tim treba cjepit i mužjaka i ženku ili samo po potrebi
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Kupuje se u vet. apoteci a cijepi se valjda onog koji je zakazao ,

Član foruma DUBA OS je to koristio ,pa bi njega trebalo pitati za pojedinosti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh