• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bobic: "Pitanje, nikad nisam imao prilike da mi mlade ostanu skotne pa neznam hoce li radi toga biti nekih promjena u mirisu ili okusu mesa za konzumaciju???
jer previse mi je cekati 2-3 tjedna dok to nebude jasno vidljivo,,,"

ako ih sad koljes ne mozes nista osijetiti, ali sto duze cekas to je gore...
kod mene je prostor isto postao manjak! ali tako je svake godine pred ljeto- prebrzo se kote da bi za mlade imao dovoljno mjesta pa ih onda moram klati nekad i prije nego napune 3 mjeseca! a i tad šmekaju posebno dobro!!!

P.S. Kunici nisu glodavci!
ja sam osobno poceo kunice vagati tek otkad sam na forumu! i to cisto iz zanimacije! nikad mi to prije nije bilo vazno, a nije u biti ni sad.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Naprotiv , ja mislim da je vaganje vrlo važno pogotovo za nekog tko se misli ozbilnije bavit kunićima. Koliko puta sam se uvjerio kad ljudi pričaju od oka kak imaju orijaša od osam ili deset kila, naročito kad prodaju.Kunić može biti velik ali i lagan. E onda fino izvadiš vagu iz gepeka pa neki čak ne dozvole da vagneš jer se težina istopi naglo za četvrtinu i više. Vaganje od oka je za početnike i amatere i zašto onda uopče spominjati težinu i starost ako ne važeš kunića. Za one koji idu na izložbe vaganje je itekako bitno. Za one koji prodaju meso isto. Na deset komada samo da fulaš dvadeset dkg po komadu je dve kile. A za one koji imaju iz ,,hobija" je svejedno. Imali na stolu kilu ili tri mesa i hranili ga tri ili pet mjeseci.
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Re: Kuničarstvo

Ma dobro šta ste se uzfilozofirali oko jednog jednostavnog pitanja!!! Jeli težina u redu ili ne !!! Hvala!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Naprotiv , ja mislim da je vaganje vrlo važno pogotovo za nekog tko se misli ozbilnije bavit kunićima. Koliko puta sam se uvjerio kad ljudi pričaju od oka kak imaju orijaša od osam ili deset kila, naročito kad prodaju.Kunić može biti velik ali i lagan. E onda fino izvadiš vagu iz gepeka pa neki čak ne dozvole da vagneš jer se težina istopi naglo za četvrtinu i više. Vaganje od oka je za početnike i amatere i zašto onda uopče spominjati težinu i starost ako ne važeš kunića. Za one koji idu na izložbe vaganje je itekako bitno. Za one koji prodaju meso isto. Na deset komada samo da fulaš dvadeset dkg po komadu je dve kile. A za one koji imaju iz ,,hobija" je svejedno. Imali na stolu kilu ili tri mesa i hranili ga tri ili pet mjeseci.

djelomicno si u pravu! osobno isto ne volim takve koji imaju "odokativnu vagu"! ako prodajes na tezinu, tad i vazes- ako prodajes na komad, tad je svejedno da li je kunic 5 ili 10 kg! ako se kupcu svidja izgled i cijena, onda i nema potrebe vagati! ja nikad nisam prodavao meso niti cu, a i izlozbe me ne zanimaju osim ako ja zelim nesto kupiti!, ali mi je jako vazno koliko dugo hranim kunice i koliko sam mesa dobio!, iako sam "Hobby uzgajivac"
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ma dobro šta ste se uzfilozofirali oko jednog jednostavnog pitanja!!! Jeli težina u redu ili ne !!! Hvala!!!

da!, ja sam osobno uvijek zadovoljan tom tezinom! kod mene je prosjek isto tako kao i kod tebe, znaci 2 kg cistoga! ali ja (citaj - moj otac!) u zadnjih nekoliko tura hranim samo sa Valpovkinim peletom i sijenom, te tu i tamo dobiju malo kukuruza u klipu...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Moj susjed inače penzioner drži samo orijaše. Ima stvarno lijepih kunića no neki mu ne prelaze težinu od šest kila pa ne znam čim da ih hrani. To mi je kao da ima BMW sa fićinom mašinom.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Moj susjed inače penzioner drži samo orijaše. Ima stvarno lijepih kunića no neki mu ne prelaze težinu od šest kila pa ne znam čim da ih hrani. To mi je kao da ima BMW sa fićinom mašinom.

moj prijedlog je da si kao prvo nabavi jednu krupnu zenku, znaci ne muzijaka nego zenku koja ce imati najmanje 8-9 kg! tu istu ne pariti vise od 3 puta u godini dana, a kad se okoti; u leglu ostaviti najvise 4 mlada! za rasplod ostavljati samo "zimske mlade" i po mogucnosti ih hraniti samo peletom (ni slucajno Vitalka)i sijenom!
slicnan problem sam imao i ja, i zbog gore navedene "isplativosti" odustao od orijasa i presao na orijaskog sarca...kao alternativu bih mu preporucio isto!!
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

@uzgojitelj
nista se ne javljas, kakva je kod tebe situacija, ide li sve po planu???

Idalje čitam forum ,ali ne sudjelujem u raspravama!Za sad je sve u redu.Nabavio sam matično jato hylla kunića i matično jato panonskih bijelih kunića.Nabavio sam žićane kaveze da sprijećim kokcidijozu i infekcije.Podigao sam higijenu na visoki nivo.Dezimfekcija je svaki tjedan i svaki tjedan pregledavam noge i uši te ih čistim.Stare kuniće riješavam.Stavim slike ovaj tjedan.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Koliko iznosi to "maticno jato" ???
gdje si kupio iste i koliko si ih placao ako nije tajna,,,

I slike pod obavezno, meni je osjetno lakse temu pratiti ako je rijec potkrijepljwna slikama jer kao amater lakse povezem neke stvari nego da ih moram zamisljati,,,
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Kod mene dolazi do drasticnih promjena, mjesto na kojem ih trenutno drzim ide na bubanj i prodaje se,,,
doma trenutno nemam adekvatnog prostora da bi ih mogao tu stacionirati i sad sam u velikom problemu,,,
jos bi za kunice i nasao mjesta ali problem mi predstavlja sijeno slama i sve drugo sto sada tamo skladistim,,,
i030.gif

nadam se samo da ih se necu morati rijesiti radi nedostatka prostora jer toliko toga je u njih ulozeno zadnjih par mjeseci,,,
2000,oo kn samo za gajbe i nova vrata sa zicanom barijerom,,,

:mur:
 

uzgojitelj

Član
Tu od
1 Ruj 2015
Poruka
195
Re: Kuničarstvo

Ne bih htio reklamitati uzgajivača ali neke podatke mogu iznjeti .Kupio sam 6 komada hylla znaći 5 ženka i mužjak te par panonaca i kalifornijska ženka .Svi stari 4 mj. ženke i 6 mužjaci.Panonci nisu od istog uzgajivaća kao hylle jer se taj uzgajivač specijalizirao za hylla hibrid i to radi nekih 25 do 30 godina.

Poslano sa mog ONE TOUCH 4015X koristeći Tapatalk
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Kod mene sve idilično do jučer ujutro kad sam išao hraniti kuniće i imam što i vidjeti! Kod kunice koja je imala osam mladih stari oko 35 dana taman pred odvajanje vidim jednog mrtvog na podu već sam pomislio pa šta sad jučer su bili svi ok pogledam bolje a u kotilici još jedan a par drugih mi nekako čudni. Izvadim uginule van i vidim zadnje noge im polomljene i izgrižene a oni čudnog ponašanja podignem ih i njima potrgana po jedna zadnja noga jednom je visila samo na koži pa sam je potpuno odstranio.Neki prokleti vrag se zavukao ispod boksa pošto unutra ne može i sa lima za izgnojavanje hvatao ih za noge kroz rupe između letvica:mur::mur:Stavio sam otrov za štakore posvuda okolo kunićnjaka i postavio zamku a sutra ću kupiti još koju osveta se traži:icon_axe:
Za sad su ostali živi ali sumnjam za jednoga ili dva da će uspjeti.Taman se čovjek malo opusti i onda ga zaskoči neko sr... a ništa guramo dalje.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Kod mene je za sigurnost zadužena terijerka koja stalno patrolira okolo. Prijašnja je bila trinarst godina i lovila je sve od muha , osa, stršljana, vrabaca, mačaka, miševa, štakora, lasica, kuna, pasa i lopova. Ova nova brzo uči , samo što mi je jednu ženku ugnjavila. Kad ti se jednom štetočina namjeri teško je se riješiti.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

ne mora uopce znaciti da je stakor!! mozda ti se kuna ili lasica uvukla u kunicarnik?
To ti je onda tesko rijesiti s otrovom! ovo sto je robelar rekao je po mom misljenju jedino rijesenje!!!
Ako nemas svog psa posudi ga od nekog lovca ili susjeda koji ima dobrog terriera jer oni su jedini pravi i ucinkoviti "otrov" za svu gamad te vrste.
Drzim ti palceve i sretno!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Kod mene dolazi do drasticnih promjena, mjesto na kojem ih trenutno drzim ide na bubanj i prodaje se,,,
doma trenutno nemam adekvatnog prostora da bi ih mogao tu stacionirati i sad sam u velikom problemu,,,
jos bi za kunice i nasao mjesta ali problem mi predstavlja sijeno slama i sve drugo sto sada tamo skladistim,,,
i030.gif

nadam se samo da ih se necu morati rijesiti radi nedostatka prostora jer toliko toga je u njih ulozeno zadnjih par mjeseci,,,
2000,oo kn samo za gajbe i nova vrata sa zicanom barijerom,,,

:mur:

mozda da i ti sudjelujes u natjecaju?
zemlja nikad ne gubi vrijednost.
´ebiga kad je kod nas takva situacija pa sve ode na bubanj!
jednostavno zalosno i tragicno!
nadam se da ce se ipak sve pozitivno rijesiti!
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Ja imam hrv. ovcarku koja uredno lovi stakore, ogradi ne smije prici tudji pas, macka, a bogme ni susjed. S nasim mackama zivi normalno, navece uvodi patke u stalu, cuva koku i pilice, hoda medju zecicima... uglavnom, sve sto je "njeno" cuva. Mislim da ne ovisi toliko o vrsti, sa psom treba raditi.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

mozda da i ti sudjelujes u natjecaju?

Sestra i šogi to prodaju, cijena koju traze je meni nedostizna, recimo da cak nema niti prostora za razgovor,,,
meni to jednostavno ne vrijedi toliko i bez obzira sto sam tamo odrastao jednostavno toliko novaca za to niti imam niti zelim dati,,,
a oni navodno vec imaju kupca, samo se ceka da se okucnica legalizira,,,

Pokusavam na sve moguce nacine naci neko rjesenje kako ih se nebi morao rijesiti,,,
sad, dali cu i uspjeti vidjet cemo,,,

ono, nije da nemam prostora ali nije adekvatan pa blago zaobilazim tu varijantu,,,
veci problem mi predstavlja prostor za sijeno i slamu,,,

no vidjet cemo na kraju sto ce vrijeme donijeti,,,


bas sad sam kad sam ih hranio, gledam i divim se, samo vire glavice iz svih gajbi,,
ima ih svih uzrasta, milina za vidjeti,,,

bar ti se netko veseli kad te vidi,,,
g030.gif
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja imam hrv. ovcarku koja uredno lovi stakore, ogradi ne smije prici tudji pas, macka, a bogme ni susjed. S nasim mackama zivi normalno, navece uvodi patke u stalu, cuva koku i pilice, hoda medju zecicima... uglavnom, sve sto je "njeno" cuva. Mislim da ne ovisi toliko o vrsti, sa psom treba raditi.

tako je! ali malo je teze nauciti terriere da cuvaju kokosi!! ja sam sa svojima radio i radim, ali kujica ne moze prestati "sanjati" o tome kako bi bilo jednu kokos gricnuti pod vrat! njen sin je nesto sasvim drugo, on je naucio da ne smije dirati kokosi, ali isto samo ako su u svom prostoru, tj. dvoristu! ako bi ga kojim slucajem napustile - nikad se vise ne bi vratile!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Sestra i šogi to prodaju, cijena koju traze je meni nedostizna, recimo da cak nema niti prostora za razgovor,,,
meni to jednostavno ne vrijedi toliko i bez obzira sto sam tamo odrastao jednostavno toliko novaca za to niti imam niti zelim dati,,,
a oni navodno vec imaju kupca, samo se ceka da se okucnica legalizira,,,

Pokusavam na sve moguce nacine naci neko rjesenje kako ih se nebi morao rijesiti,,,
sad, dali cu i uspjeti vidjet cemo,,,

drzim ti palčeve da nesto uspijes iskombinirati!
za takve uzgajivace (tzv. hobby / po mom misljenju profi) je steta da nemaju kunice!
sve najbolje...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Tnx na rijecima podrske ali realno gledano daleko sam ja jos od profi uzgajivaca,,,
Nije da bi im zivot bio los u tom "mojem" neadekvatnom prostoru dapace bio bi bolji od velike vecine nazovimo "uzgajivaca" i nijhovih prostora,,,
neznam jesam li napisao da se bavim usluzim djelatnostima i da usluge obavljam "po kucama" (kao sto neki iz mase kolju po kucama)
c007.gif
pa sam u mogucnosti vidjeti svega i svacega pa tako i uvjeta u kojima pojedine zivotinje zive kao i samom rezimu ishrane, kod nekih me cudi kako uopce te zivotinje i opstaju,,,
Ja ih ne zelim drzati u takvim uvjetima i same gajbe koje sam radio napravljene su da u njih ne moze uci niti mali mis a kamoli stakor,,,
Tamo gdje ih sad drzim napravljena je deratizacija a na istu sam nagovorio i susjede tako da smo ih se sustavno rijesili na neko vrijeme,,,
i sad su mamci postavljeni na stand-by da nebi bili gladni kojim slucajem,,,:wink:
na miseve i stakore se misli, ne,,,

No pricekajmo jos malo da vidimo sto li ce vrijeme donijeti,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh