• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Nemam ni ja neznam kakve europske uvjete jer su se dosta ljudi naselili i urbanizirali kraj. I to sama novopečena gospoda koja je do jučer srala u štali a sad mi brane imati životinje jer im smrdi. Travu pokose i onda zapale. Do neku godinu još su stari imali i krave i svinje a sad je Bandić zabranio i kokoši. Mladi jedva čekaju da stari pomru pa da rasprodaju zemlju za gradilišta jer nemaju vremena za radit. I onda auto , pa gostiona i kladionica. Još sad ima jedan koze i dvoje kuniće. Ja j imam jednu staru kućicu u kojoj su mi kunići a na tavan natrpam sjeno. Dobro je što je na takvom položaja pa drugima ne smeta.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bobić ...
upravo na to sam i mislio kad sam rekao "profi uzgoj"!
nije sve imati tzv.profesionalnu opremu i cistokrvne hybridne rasse, a o pojmu zivotinja ne znati nista. ima i kod mene u selu svakakvih ljudi i od kad sam upoznao takve, vise volim zivotinje jer one su uvijek iskrene!
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ne znam jel netko od vas skužio i upotrebljava ovu caku. Kad sam držao piliće na podu uvukao se dosta neugodan miris kojeg nisam znao riješit. Onda sam došao do veće kolićine friško pokošene trave koju sam na debelo prosuo po podu . Nakon par dana sam travu bacio i više nikakvog mirisa nije bilo. Tako i sad kad neku gajbu u kojoj mi je bio kunić kojeg maknem očistim , obavezno u nju stavim pedalj friške trave koju nakon tri dana bacim. Gajba bude poslije toga ko nova.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Ja nakon svakog poprskam sa izosanom, bilo da se radi o daskama ili o betonu,,,
uvijek im je prostirka na deblje prostrta da moze upiti pišaću,,,

nekad davno prije kad sam ih uzgajao imao sam naviku daske zasuti sa krecom pa metlicom ujednaceno raposrediti,,,
svaki tjedan bilo je ciscenje pod obavezno ljeto ili zima,,,
i sad znam ponekad posipati malo kreca ali to su sad osjetno manje kolicine,,,

jucer i ja konacno prodao dvije "mlade" kunice, kolegi za kunu ali bio je posten pa ostavio medeka,,,:icon_e_biggrin:
dao bi ja njemu i đabe ali drzim se principa da nema vise đabe kao ni u stare babe,,,
danas predvece, kad malo zahladi, ako Bog da rijesit cu tri preostale da mogu odvojiti muske od zenskih,,,
kako se cini bit ce opet

e203.gif
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,381
Re: Kuničarstvo

Zdravo svima !
Imam kunića mješanca belgijskog orijaša i nj. šarca starog 2 godine i od jučer je počeo teško disati tj. kada diše ziba se cijelim tijelom naprijed-natrag. Pitao sam veterinara o čemu bi bila riječ dobio sam samo odgovor da mu dam u vodi trisulfon tako nešto. E sada koji su vaši zaključci i što bi mu moglo biti da mu nije možda vruće jer je jučer lupila neka sparina ? Jer stvarno mi je kunić prirasto srcu i dobar je ajmo reć 'radnik'.
LP i hvala na odgovoru !
 
Posljednje uređivanje:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Zdravo svima !
Imam kunića mješanca belgijskog orijaša i nj. šarca starog 2 godine i od jučer je počeo teško disati tj. kada diše ziba se cijelim tijelom naprijed-natrag. Pitao sam veterinara o čemu bi bila riječ dobio sam samo odgovor da mu dam u vodi trisulfon tako nešto. E sada koji su vaši zaključci i što bi mu moglo biti da mu nije možda vruće jer je jučer lupila neka sparina ? Jer stvarno mi je kunić prirasto srcu i dobar je ajmo reć 'radnik'.
LP i hvala na odgovoru !


Velika vjerovatnost da je u pitanju samo sprina,vrucina.ali mozda je u pitanju i srce koje na ovim vrenskim uvijetima "popusta"
Osiguraj mu debeli hlad il ga jednostavno pusti pod neko drvo dok ne produ ove vrucine
Ak mu bude sve losije,onda je nazalost moja dg.tocna i nema mu pomoci
Ako ga zakoljes primjetit ces vodu u plucima i ili promjene na srcu...

Trisulfon je ljek za kokcidozu...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Može biti da mu je otišo centar za ravnotežu, pogledaj mu u uha ima li uznapredovalu šugu. Ako teško diše možda je upala pluća , držiš li ga na propuhu. Možda je pojeo uparenu hranu . Kak veli Jimi ni obdukcija ne može točno reći.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,381
Re: Kuničarstvo

Ma on vam stoji pod strehom i kroz cijeli dan mu je hladovina. Vode ima stalno, NO primjetio sam od jučer kada sam išao ih pregledati navečer oko 11 sati nije toliko uzdisao i bio je nešto aktivniji(naravno bile su niže temperature). No zeznuo sam se u vezi sa ovim trisulfonom rekao je sulfadimidin to je vjv. za pluća nešto ? Ispričavam se na mom ne znanju imam kuniće tek 2 godine i ovo mi se prvi put desilo da tako teško diše prošli koji mi je uginuo rekao je veterinar rak jetre tako nešto... Kakve vi imate gajbe i jel ih držite u zatvorenom ili negdje vani pod strehom ? Moja gajba u kojoj se nalazi je potpuno otvorena znači zidovi su napravljeni od armaturne mreže. I sada ću baš ići provjeriti savjet od robelara možda je to....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozdrav kolege...
Šta je to-totalna tišina na forumu?!
Kako vam kunići podnose vrućinu? Mojima nije lako, prošli tjedan mi jedna zečica "napustila" mlade u gnijezdu!
Do sad sam uvijek puštao da se okote još u lipnju i onda pauza do rujna, ali ove godine extremne vrućine pa pretpostavljam da je to razlog jer mi svi kunići dahću k'o psi, zrak je prevruč iako su u "hladnoj" prostoriji, tj. staroj garaži...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Moji se jos uvijek drze, nije im svejedno ali junacki to podnose,,,
njima samo nek je trave i sve ostalo pada u zaborav,,,
basme zanima kako ce biti zimi kad je nebude,,,:icon_scratch:
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Temperatura u prostoriji gdje ih držim je 28 stupnja . Preko dana samo se izležavaju tako da im jesti dajem samo navećer . Travu im dam samo toliko koliko mogu pojesti u roku sata i ništa više. Opčenito sam im smanjio hranu jer vidim da nisu zaintersirani. Važno da im ne stoji jer se dosta može upariti i pokvariti. U svakom slučaju treba pojačati higijenu i samih gajbi i pojilica i hranilica. Muhe i komarce također uništavat.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Ja sam isto mjerio temperaturu u prostoriji, kod mene je u prosjeku (cijeli dan =24h) 23 stupnja, a to nije normalno!
Sad im preko dana upalim ventilator, okrenem prema zidu na koji objesim karnister od 10 litara sa zaleđenom vodom pa se malo rashladi tokom dana, ali inače sumnjam da.bi mogli uopće odgojiti mlade ove druge 4 što ih imaju još u gnijezdu!
Hrane im moram davati upravo radi mladih, a imam i u tovu još 40-ak mladih...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

Svi moji i dalje jedu kao vukovi, nemogu docekati da im se servira sve sto je na dnevnom repertoaru,,,
ne dnevnom nego obrocnom jer hrane se ujutro i navecer,,,
sami rade kombinaciju malo suhi kruh, malo sijeno, malo zitarice i onda bude lomot kad im se servira trava,,,
mozda je malo pojacana potrosnja vode ali neznatno u odnosu na hladnije dane,,,
bude povecana ako je smanjena kolicina trave a nje, kad ja hranim, stvarno imaju u izobilju,,,
cistoca je kod mene na zavidnom nivou od samih mojih pocetaka tako da,,,
zecicama je sad oko mjesec i pola od okotnje i malci su sa njima i u planu je da budu do puna dva mjeseca,,,
imao sam ih u planu pripustiti ovih dana al sad nakon vasih upisa sam u dilemi :icon_scratch:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Bobic...
Ako ti je prostor ok i ako na zečicama ne primjećuješ da pate zbog vrućine, slobodno ih ti pripusti! Ja svoje nisam nikada pripustao preko ljeta, ali opet kažem-ako je u prostoriji temperatura "normalna", tad ne vidim nikakvu prepreku za novu generaciju...

P.S. Ako ti zečice hoće primiti dok su mladi s njima, to je fenomenalno! Ja sam prije, davno prije, imao takve kuniće i to je bilo baš super, nikad nisam morao razmišljati kad ću mlade odvojiti i koliko su stari itd. itd.
 
Posljednje uređivanje:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Meni se trebaju kotit dvije prvorotkinje i to 13. i 16. o.m. Da sam ih pustio do jeseni vjerojatno bi prerasle pa ih ne bi mogao uparit. Ovako sam sve stavio na vagu i čekam okot. Imam još mladih ženki od tri i pol mjeseca ali za njih nije frka. Toliko su napredne da mi ih je žao u meso , kupca nemam a već se tjeraju.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Meni se trebaju kotit dvije prvorotkinje i to 13. i 16. o.m. Da sam ih pustio do jeseni vjerojatno bi prerasle pa ih ne bi mogao uparit. Ovako sam sve stavio na vagu i čekam okot. Imam još mladih ženki od tri i pol mjeseca ali za njih nije frka. Toliko su napredne da mi ih je žao u meso , kupca nemam a već se tjeraju.

Za dva mjeseca im ne će biti ništa! Pripusti ih u 8. mjesecu, krajem 8. i nemaš frke...
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

Pozz svima... jedno pitanje - smijem li im dati koru lubenice?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozz svima... jedno pitanje - smijem li im dati koru lubenice?

Nisam im nikad još davao, ali kažu da kod ljudi uzrokuje glavobolju pa sad ti odluči...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Ja svojima dajem bez problema , pojedu sve. Dajem im i koru od krompira ,krastavaca , starog luka, jabuka , krušaka , dinja, cikle , banane,,, Što ne pojedu u roku od jednog sata bacim jer po ovim temperaturama sve je podložno kvarenju jako brzo. Zato oni koji daju vodu u posude nek prospu što odmah ne popiju jer dovoljno je da upadne nekoi list i po ovoj temperaturi napravi čaj. Također bacajte suhi kruh koji ne pojedu , neka vam ne bude žao jer ušteda je velika.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Re: Kuničarstvo

U ovom slucaju sa kruhom cini se da manje je vise,,,:(think):
Iakose daje suh suhi kruh vrlo brzo odvlazi i raskvasi se a kao takav nije dobar da se daje kunicima,,,

Kod mene danas prilikom pregleda zecice ustanovljeno da ima sugu,,,
je da je u pocetnoj fazi i vise izgleda kao da je samo zmazano uho ali nije bas se radi o sugarcu,,,
odmah je naprasena sa pitroidom pa ce se postupak ponoviti i za dan dva,,,
 

Najnoviji postovi

Na vrh