• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Ne znam da li imas vec kakav postojeci objekat na tom terenu i jeli ti ogradjeno. O ovom sto ti velis dovoljno bi ti bilo napravit nekakve drvene gajbe i jednostavno naslonit uz vec nesto postojece jer u principu oni ne moraju biti unutar zatvorenog prostora. Pogotovo im ne bi smetalo na moru jer je dole toplije a vazno ti je da ne kisnu i da nisu direktno izlozeni buri ili propuhu. Teze ce im biti po ljeti zbog vrucine, zato bi trebalo natpustit iznad gajbi na jednu vodu i pokrit sa necim za zastitu od kise i sunca. To ti je opet rizik jer ako nisi na tom placu stalno moze ti netko pokrast ili neka stetocina uc. Ako ides na nekakvu supu da ih mozes zakljucat , opet moras pravit unutra gajbe . Znaci posebno za svaku zenku. Plus racunaj kotilice , pa gajbe za tov i odvajanje mladih. Nisi rekao koju ces rasu uzet ali ako ides sistem na tri reda , jedni iznaddrugih sa punim podom onda trebas prostoriju 3x3 i vecu. Racunaj da trebas i muzjaka i kad ti krenu mladi da uvijek imas i koju praznu gajbu. Moras imat mjesta za stavit hranu isl. U startu je sve skupo , od cavla do zice. Ak neces i ne patis na izgled sve mozes sklepat od starih paleta. To ti je najjeftinije pogotovo i trajno ako stavis bukove za pod.i to one debele. Kod kolege smo za jednu noc sklepali do jutra 26 gajbi tak da je vec sutra nabavil kunice. Uglavnom pocni skupljati materijal i ne zapocinji dok sve ne nabavis.
Spominješ samo drvene gajbe. Zanima me kakvo je stajalište vas uzgajivača prema ovim kavezima koje ja imam. Jesu oni ok za uzgoj ili nisu? Ako nisu onda nebi u njima držao životinje. Čine mi se neproporcionalni, odnosno ima prostora za 6 ženki a ako su one sve u pogonu onda definitivno nema mjesta za sve mladunce u ostalim kavezima.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Spominješ samo drvene gajbe. Zanima me kakvo je stajalište vas uzgajivača prema ovim kavezima koje ja imam. Jesu oni ok za uzgoj ili nisu? Ako nisu onda nebi u njima držao životinje. Čine mi se neproporcionalni, odnosno ima prostora za 6 ženki a ako su one sve u pogonu onda definitivno nema mjesta za sve mladunce u ostalim kavezima.

Nisam nikada držao kuniće u takvim "krletkama" niti bih to ikada učinio! Možda jesu higijenski bolji, ali pitanje je za koga? Sigurno ne za kuniće! Ja uzgajam kuniće za meso (iz vlastitog iskustva orijaške šarce) i mišljenja sam da bi kunić, iako je za klanje, trebao imati koliko-toliko ugodan život! Ne ovisno koliko kratko žive, i kunići su živa bića i kao takvi imaju potrebu za kretanjem i životom dostojnim rase! (Obavljati nuždu u jednom kutu, spavati u drugom, praviti gnijezdo, kopati,...)
To je samo moje mišljenje i vlastito iskustvo, ali svako treba biti sam svjestan šta želi za svoje životinje....
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Nisam nikada držao kuniće u takvim "krletkama" niti bih to ikada učinio! Možda jesu higijenski bolji, ali pitanje je za koga? Sigurno ne za kuniće! Ja uzgajam kuniće za meso (iz vlastitog iskustva orijaške šarce) i mišljenja sam da bi kunić, iako je za klanje, trebao imati koliko-toliko ugodan život! Ne ovisno koliko kratko žive, i kunići su živa bića i kao takvi imaju potrebu za kretanjem i životom dostojnim rase! (Obavljati nuždu u jednom kutu, spavati u drugom, praviti gnijezdo, kopati,...)
To je samo moje mišljenje i vlastito iskustvo, ali svako treba biti sam svjestan šta želi za svoje životinje....
Od čega ti izrađuješ kaveze za svoje kuniće i koliko te košta jedan kavez?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Spominješ samo drvene gajbe. Zanima me kakvo je stajalište vas uzgajivača prema ovim kavezima koje ja imam. Jesu oni ok za uzgoj ili nisu? Ako nisu onda nebi u njima držao životinje. Čine mi se neproporcionalni, odnosno ima prostora za 6 ženki a ako su one sve u pogonu onda definitivno nema mjesta za sve mladunce u ostalim kavezima.

nevidim kotilice ako ih nemaš onda te kaveze možes koristit samo za tov.
naravno da nemaš mjesta za sve, ako ikad budes držao kuniće u njima rasporedi ih tako da imaju mjesta za skakutanje,kretanje a ne da ih naguraš kao sardine u konzervi

ja držim kuniče u sličnim gajbama ali imami drvene...
U kavezima drzim ženke koje se trebaju kotit (stavim ih par dana prije kotnje) a nakon odvajanja mladih ženke stavljam ih u drvene a malce ostavim u kavezu.
to radim tako da mi ženke ne dobiju žuljeve od dugotrajnog boravka na žici
a pokazalo mi se dobro jer mi mali ne oboljevaju ...

Svakako ti preporučam da napraviš i drvene gajbe...

evo koja slika da vidiš kako je kod mene...









(Powered by frubar.net)
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Puno hvala na slikama i savjetima! Kotilice su na najdonjoj etaži.. imam jednu sliku.
Mužjake isto držišu drvenim kavezima? Vidim da u kotilicama imaš neke podloške? Čemu služe? Je li ti se događalo da mladi krenu prema majci pa zapnu u rešetkama žice dok su skroz mali?
BB4799-B5-229-E-4-EDA-8-FD6-FACA184-F7-D65.jpg
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Od čega ti izrađuješ kaveze za svoje kuniće i koliko te košta jedan kavez?

Moji su svi drveni za rasplodne kuniće (trenutno 7 ženki i 3 mužjaka), a mlade odvojim po spolu i u podne boxove (3×3 metra).
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Puno hvala na slikama i savjetima! Kotilice su na najdonjoj etaži.. imam jednu sliku.
Mužjake isto držišu drvenim kavezima? Vidim da u kotilicama imaš neke podloške? Čemu služe? Je li ti se događalo da mladi krenu prema majci pa zapnu u rešetkama žice dok su skroz mali?
BB4799-B5-229-E-4-EDA-8-FD6-FACA184-F7-D65.jpg

Da i muzijake drzim na drvetu.
Opcenito sto tezi zec teze podnosi zicu...

To su kotilice od plastike koje imaju podloske dno koje s s lakocom moze izvaditi ,pretpostavljam radi lakseg pranja odrzavanja...i da dlaka nebi ispala kad se zanka ocupa
Obavezno stavim i komad kartona izmedu poda kotilice i podloska tako da dlaka i materijal koji zenka skupi ne propadne.

Tvoj mi prostor gdije su zenke djeluje dosta manji od mog,izvadi svaku drugu pregradu tako da zivotinja ima veci zivotni prostor .
Znaci imat ces 3 prostora za zenke.
Ja sam to napravio i sa prostorom za tovljenike...

Mali nisu zapinjali
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Da i muzijake drzim na drvetu.
Opcenito sto tezi zec teze podnosi zicu...

To su kotilice od plastike koje imaju podloske dno koje s s lakocom moze izvaditi ,pretpostavljam radi lakseg pranja odrzavanja...i da dlaka nebi ispala kad se zanka ocupa
Obavezno stavim i komad kartona izmedu poda kotilice i podloska tako da dlaka i materijal koji zenka skupi ne propadne.

Tvoj mi prostor gdije su zenke djeluje dosta manji od mog,izvadi svaku drugu pregradu tako da zivotinja ima veci zivotni prostor .
Znaci imat ces 3 prostora za zenke.
Ja sam to napravio i sa prostorom za tovljenike...

Mali nisu zapinjali

Da maknem pregrade, a svaku drugu kotilicu drzim trajno zatvorenu? Gdje si nabavio te plastične podloške?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Da maknem pregrade, a svaku drugu kotilicu drzim trajno zatvorenu? Gdje si nabavio te plastične podloške?

Da tako bi ja napravio
To su takvi kavezi imaju takve kotilice u kompletu...
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
699
Ima li tko od vas saznanja kakvo tržište za meso kunića je Dalmacija? Kakva bi se cijena mogla postići?
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Da li je bio netko u Bjelovaru? Jel je bilo robe?

Bio sam,cini mi se da je prodaja svake godine sve manja,sama izlozba puno vrsta kunica,peradi...

Peradi kolko hoces...
Kunica najvise belgijskih orijasa bilo je vrlo lijepih primjeraka cijene do 550kn sto reci...

Od ostalih vrijedno spomena nz.crveni uvijek prisutni u bjelovaru ,
bilo je saraca (slavonci dosli s sarcima - dvojica cijene do 400 kn trebam li reci da je jedan onaj stari iz lipika)
Nekoliko primjera beckih,i patuljastih kunica nesto panonaca,nesto mjesanaca
Nazalost i izrazito bolesnih kunica sam vidio na prodaji.

Osim belgijskihi nz.crvenih,opcenito slabo je bilo kunica...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jel netko mozda isprobo ovaj preparat coccifort sto se nudi na njuskalu. Navodno prevencija za probavu kod kunica. Mjesa se sa hranom. Nije skup samo jeli djelotvoran?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Bio sam,cini mi se da je prodaja svake godine sve manja,sama izlozba puno vrsta kunica,peradi...

Peradi kolko hoces...
Kunica najvise belgijskih orijasa bilo je vrlo lijepih primjeraka cijene do 550kn sto reci...

Od ostalih vrijedno spomena nz.crveni uvijek prisutni u bjelovaru ,
bilo je saraca (slavonci dosli s sarcima - dvojica cijene do 400 kn trebam li reci da je jedan onaj stari iz lipika)
Nekoliko primjera beckih,i patuljastih kunica nesto panonaca,nesto mjesanaca
Nazalost i izrazito bolesnih kunica sam vidio na prodaji.

Osim belgijskihi nz.crvenih,opcenito slabo je bilo kunica...

Hvala na podrobnim informacijama! Mene zanima da li će biti kakvih izložbi i sajmova malih životinja u ožujku?? Ako netko zna ili ima možda kalendar izložbi, bio bih zahvalan! Ovi na internetu nisu uopće aktualni!
P.S. Znači "stari iz Lipika" je spustio cijene!, ipak želi i prodati!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh