• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

H

Hrvach

Guest
Pjero,slobodno reci tima koji su ti rekli da ne treba da su se pozdravili s pameti. Ajde malo uključi logiku, kak bi tebi bilo da si žedan, izmučen od bolova i trudova i ne dobiješ vode, normalno da bi popizdio... Ima ljudi koji se rade pametni oko nekih stvari koje su samo vidjeli na slici...
 
B

bepo

Guest
nema vode kod okota

i mene je ovo malo zbunilo?

uglavnom, svaka domaća životinja mora imati pitku i čistu vodu na raspolaganju svaki dan, po volji. bez obzira na namjenu i stadij proizvodnje. i to je generalno jedina stvar koju se treba uzeti zdravo za gotovo kad je rijec o drzanju i uzgoju domacih zivotinja.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Normalno da treba imati vode. Međutim, moja se noćas prvi put okotila a da nije popila ni decilitar. Nisam previše gledao u gnjiezdo, dobro su pokriveni,pa ne znam koliko ih ima, možda je pojela papr komada.
 
H

Hrvach

Guest
Johny, ne mora biti. Ja sam imao ženke koje su po ljetu pile niti deci vode,a po zimi 2-3 dl, neki put im se pije neki put ne. Ako ima vodu kod okota,a ne pije joj se-nije problem, ali ako je nema onda je sranje. Po meni je to mučenje životinje, uništavanje legla i u najveću ruku neodgovornost gazde.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Johny, ne mora biti. Ja sam imao ženke koje su po ljetu pile niti deci vode,a po zimi 2-3 dl, neki put im se pije neki put ne. Ako ima vodu kod okota,a ne pije joj se-nije problem, ali ako je nema onda je sranje. Po meni je to mučenje životinje, uništavanje legla i u najveću ruku neodgovornost gazde.

U potpunosti se slažem .Samo me začudilo da nije ništa popila. Prije tjedan dana mi je jedan takav "specijalac" rekao da kunići ne trebaju vodu samo malo trave. Ali bi se svaki pojedinac koji se namjerava baviti uzgojem, ne samo kunića nego bilo koje životinje, trebao educirati i savjetovati sa iskusnijim uzgajivačem, a ne mučiti životinje bez vode na temelju šta netko priča. Sama prehrana te uzgoj kunića je dosta diskutabilna ali osnovna načela su ista, pogotovo dio koji priča o vodi. Barem je danas lako na internetu iskopati puno podataka o tome.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
A kad stavim vode, a on (ona) malo popije pa prolije posudu, što to znači? To se kod mene dešava, ali ne uvijek, svako toliko. Ali svejedno, vode ima čiste svaki dan.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
A kad stavim vode, a on (ona) malo popije pa prolije posudu, što to znači? To se kod mene dešava, ali ne uvijek, svako toliko. Ali svejedno, vode ima čiste svaki dan.

Pa stavi one pojilice na flašu, ak imaš mogućnost!? Naravno da kunići uvijek moraju imati vode, a pogotovo ženka dok se koti. Moje ženke kroz dan popiju od 1-2 dcl vode, a kad se koti onda fali pola flaše, a flaše su po 1,5 l. Svaki dan kad ih hranim onda im dolijevam vodu, ili 2-3 puta tjedno svu promijenim kad čistim kaveze. Ljeti naravno dobiju svaki dan svježu vodu jer se zagrije preko dana u flašama. Moja jedna ženka se treba kotiti za 2-3 dana i sigurno bude imala dosta vode, a u biti moji kunići uvijek imaju sijena (suhe djeteline) u jaslama i uvijek je barem pola hranilice miješane hrane (ječem, zob, peleti, kukuruz).
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
kad ste već počeli sa pričom o vodi kod kunića onda vam moram reći jednu istinu. naime od moje tetke majka drži kuniće. i noj sam prodala jednog mužjaka za parenje.(negdje u 2 mj.ove godine). i ona kunićima uopće ne daje vode. ona njima ujutro sušeni kruh pomiješan sa posijem natopi vodom i to je njima sve od vode što dobiju. ali ona njima ne daje peleet ni žitarice nego taj kruh i navečer sijeno i malo zelenog. meni je to čudno bilo ali ona ih tako hrani. i moji nekad popiju puno vode a ponekad malo.
 
H

Hrvach

Guest
Ta teta kolko god godina imala nije normalna. Bez uvrede ali je istina. Ajde nek ona pojede ujutro griz, tu ima mlijeka i ne pije ništa cijeli dan. Kunići su živi,ali kakvi su im bubrezi. Taj kunić sigurno ne živi dugo ko moji ili od nekog ko normalno hrani. Al kaj reći to je ljudska glupost i događa se. Čak i uz nikakvo informiranje i ako imaš malo logičnog razmišljanja možeš hraniti životinje,ali u ovakvim slučajevima nema niti informacija,a boga mi još manje pameti i logike.
Johny, moje isto ne piju stalno jednako, ona si uzme kak joj odgovara i treba. Nije to niš čudno.
Pjero, neznam kakve pojilice imaš.Ako imaš posudice stavi kamen unutra ili riskiraj 9kn pa kupi pojilice za flašu, tak nema šanse da prevrne. I njima je dosadno pa se zaigraju :)
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ta teta kolko god godina imala nije normalna. Bez uvrede ali je istina. Ajde nek ona pojede ujutro griz, tu ima mlijeka i ne pije ništa cijeli dan. Kunići su živi,ali kakvi su im bubrezi. Taj kunić sigurno ne živi dugo ko moji ili od nekog ko normalno hrani. Al kaj reći to je ljudska glupost i događa se. Čak i uz nikakvo informiranje i ako imaš malo logičnog razmišljanja možeš hraniti životinje,ali u ovakvim slučajevima nema niti informacija,a boga mi još manje pameti i logike.
Johny, moje isto ne piju stalno jednako, ona si uzme kak joj odgovara i treba. Nije to niš čudno.
Pjero, neznam kakve pojilice imaš.Ako imaš posudice stavi kamen unutra ili riskiraj 9kn pa kupi pojilice za flašu, tak nema šanse da prevrne. I njima je dosadno pa se zaigraju :)

kamen u zdjelicu s vodom neće pomoći. nisam imala dosta pojilica a kuniće sam morala razmjestiti.stavila sam im u zdjelicu s vodom kamen. drugo jutro kamen u otpacima a zdjelica prazna. (to kada su bili stari 3 mj)
ja samo znam da ih ona kad navrše 6 mjeseci ubije. ne prodaje ih i većinom ih za svoje potrebe ima. ali im daje i svježe trave(kad povene) pa možda i zbog toga im ne daje vodu.
imam pitanje: da li im vi vodu promijenite svaki dan ili kad popiju sve? ja sam im prije davala punu bocu na pojilicu pa bi im mijenjala kad bi je popili. a sada im dajem pola boce pa im svaku večer novu dam.
i još nešto.ona staar kunićka dva dana se čudno ponaša. kad uvečer dođem joj dati jesto ona je u kotilici i dosta je nervozna. da li bi po tome ju trebala pariti? jer i ove ostale dvije isto su sada u kotilici. a njih sam (sve tri) parila u 3 mj.a onu treću u 5 mj.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Kao što je već tu neko rekao, mašina mora biti crvene boje da bi se parila.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Kao što je već tu neko rekao, mašina mora biti crvene boje da bi se parila.

za one mlade to bi još mogla i provjeriti ali za staru nema šanse. prije tog3 parenja u 3 mjesecu htjela sam je u 2 mj.pariti. nema šanse da ju uloviš. zamalo me ogrebla. za to treba imati troslojne debele rukavice. ja nju prepuštam iskusnim lovcima.
 
H

Hrvach

Guest
Voda se mijenja svaki dan obavezno, po ljetu i par puta dnevno. Ako je ženka nemirna uzmi tamnu krpu i prebaci joj preko glave, kad joj zatvoriš oči morala bi se smiriti pa pogledaj. Kažeš zamalo te ogrebla, da ti vidiš kakve su meni ruke kad selim kuniće ili kad stavljam ženke na parenje prestrašila bi se. Imam ožiljke gore nego da sam bio s partizanima u bitci na neretvi :)
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Mi kad gledamo ženku, gledamo uvijek u dvoje i ne trebaju rukavice:
Prvi koji je ulovi, lovi je za uši, i stavi je među koljena okrenuta na leđa, s time da taj mu i drži jednom rukom prednje noge i jednom rukom zadnju nogu, a drugi drži drugu zadnju nogu i gleda. To je i dobro za gledati ako je muško-žensko kad imaju 2-3 mjeseca. Nema šanse da te grebe.
 
H

Hrvach

Guest
U jbt pa kod mene tak svinje ne drže. Kaj su kunići tak jaki da dvojica trebate hahahaha Svako stiskanje kunića po trbuhu je rizično i moguće je poremetiti nekaj. Može se dogoditi da uništiš plodove i ženka postane neplodna nakon toga...
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
To je samo radi sigurnosti da ne grebe, naravno, nježno radimo. Nako parenja ženku ne diramo dobra 3-4 mj. I ta je već rodila 22 kunića.
 
H

Hrvach

Guest
Puno ti je 3-4mj, to je neisplativ uzgoj. Parite ju nakon 2mj i to ne predstavlja nikakvo opterečenje za ženku. Nakon tak dugog vremena počne ju loviti nejebična kriza, nije ni čudo kaj su divlje i grebu :lol::rolleyess:. Da dobije kak treba i kad treba bile bi mirne ko bubice :finga::lol:.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Nije mi problem pariti, već tu mladunčad di staviti. Imam 9 boxeva, i 2 za ženke veličine 1m². Tako dok ne oslobodimo mjesta, ženke pustimo na pričuvi :weedman:
 
H

Hrvach

Guest
Jako pametno, ajde hvala bogu da neko pametno razmišlja o smještaju. Svaka čast!
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
....da do nedavno su kuniće nosili držeći ih za uši,nisu im davali vodu da piju i parili ženke kad lupaju nogama od pod,davali im kukuruz i zeleno u neograničenim količinama...bitno je bilo samo da nije rosno!!......
...e sad zaključak???!
 

Najnoviji postovi

Na vrh