• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
opet trebam savjet ali savjet vezan za zamjenu mužjaka. sutra idem na zamjenu mužjaka ali imam neki osjećaj da tio neće htjeti zamjenu. prtije tri dana kad me nazvao preko telefona mi se učinilo da bi zamjenu bez obzira na to što je moj mješanac/križanac. on ima njemačke šarce. ali danas kad sam ga nazvala da ću sutra doći dobila sam nedovršen odgovor i sad sve više mislim da on sutra neće pristati na zamjenu. a žao mi je što ga nisam susjedu dala (on je uzeo jednog drugog) jer bi možda on bio bolja opcija.
pitanje ej: ako mi ponudi zamjenu što moram paziti? on je rekao da ima mužjaka starog 2 god. i 8mj. ako mi ponudi tog od 8 mj. da li bi on bio sposoban za parenje ovih mojih ženki stare 1,5 godina?(godinu i pol)?
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
imam pitanje vezan za prodaju kunića. osim one ženke (koju ću ostaviti) imam još dvije. ali ova jedna isprva mi se činila slabašna. ali sam danas kad sam ju dignula pomislila da bi možda ipak ju mogla živu prodati? da li bi se to isplatilo? evo njezine slike(ja ju zovem Durica). (ima 8 mjeseci)


Uploaded with ImageShack.us
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Sutra cu probat ispec kunica ispod peke, nikad nisam nista pekao ispod peke pa ima tko kakav savijet, recept? :D
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
opet trebam savjet ali savjet vezan za zamjenu mužjaka. sutra idem na zamjenu mužjaka ali imam neki osjećaj da tio neće htjeti zamjenu. prtije tri dana kad me nazvao preko telefona mi se učinilo da bi zamjenu bez obzira na to što je moj mješanac/križanac. on ima njemačke šarce. ali danas kad sam ga nazvala da ću sutra doći dobila sam nedovršen odgovor i sad sve više mislim da on sutra neće pristati na zamjenu. a žao mi je što ga nisam susjedu dala (on je uzeo jednog drugog) jer bi možda on bio bolja opcija.
pitanje ej: ako mi ponudi zamjenu što moram paziti? on je rekao da ima mužjaka starog 2 god. i 8mj. ako mi ponudi tog od 8 mj. da li bi on bio sposoban za parenje ovih mojih ženki stare 1,5 godina?(godinu i pol)?

nema nitko nikakav savjet vezan za zamjenu kunića?
ah ništa onda. sutra ću znati da li stižem sa svojim ili drugim mužjakom.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Jako lako, prehrana, pasmina, genetika... Pitaj si hb11 kolko su njegovi imali s 3 mjeseca. Ovisi s čim hraniš, i kakva im je genetika prije. Nije svaki kunić isti.

Sa cim da ih hranim da tri mjeseca da toliki budu? Sa sojinom sacmom :D

Odlucio sam da ih budem do ljeta opet uzeo. Ne traze puno,a daju puno.
Razmisljam o orijasima i njemackim sarcima. Bitno mi je da pasmina je vise mesna nego reproduckijska. Pa ako moze neki savjet od Vas tu koja pasmina bi bila dobra.
I naravno da trgujemo ako se nade netko :D
Inace sam imao prije krizance svega i svacega i tu je bila velika prednost jer nikad od nicega nisu oboljevali.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,739
Sutra cu probat ispec kunica ispod peke, nikad nisam nista pekao ispod peke pa ima tko kakav savijet, recept? :D

staviš ga u pac dan prije, a prije samog pečenja dobro ga na špikat treba sa špekom i iznutra i izvana i to je to. Dobar tek
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
drmr za meso su ti najbolji kalifornijski, novozelandski bijeli ili hibridi nastali od tih pasmina; hila i panonski bijeli... ja osobno imam kalifornijske 8 godina i nikad nisam imao problema s njima ;)
Sarci i orijasi su ti koscati i zahtjevaju puni pod dok ove srednje pasmine mogu biti na zici pa je odrzavanje cistoce puno lakse, ali ako zelis imat kunice vise iz ljubavi nego profita onda si uzmi pasminu koj ti se najvise svida ;)


Mane zeko je u pacu od jucer, vidjet cemo kak ce ispast :)
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Sa cim da ih hranim da tri mjeseca da toliki budu? Sa sojinom sacmom :D

Odlucio sam da ih budem do ljeta opet uzeo. Ne traze puno,a daju puno.
Razmisljam o orijasima i njemackim sarcima. Bitno mi je da pasmina je vise mesna nego reproduckijska. Pa ako moze neki savjet od Vas tu koja pasmina bi bila dobra.
I naravno da trgujemo ako se nade netko :D
Inace sam imao prije krizance svega i svacega i tu je bila velika prednost jer nikad od nicega nisu oboljevali.

evo ja ti imam te mješance orijaše i šarce ali istina je da su bolji ovi kunići srednje pasmine zbog boljeg održavanja.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
nažalost nisam kunića tj mužjaka išla zamijenit jer taj tip danas ne može. No ja bi ga radije nekom prodala ii zamijenila tko hoće a ne tako bezveze(imam osjećaj da taj tip zajeb*** i da ga na kraju i neće htjeti zamijeniti). Uglavnom mužjaka sam premjestila u veću gajbu i ugodno se iznenadila. Jako je velik (slike ću kasnije stavit) i žao mi je da njega nije uzeo susjed. Probat ću još u oglase stavit jer mi je žao nekom bezveze dati
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
nažalost nisam kunića tj mužjaka išla zamijenit jer taj tip danas ne može. No ja bi ga radije nekom prodala ii zamijenila tko hoće a ne tako bezveze(imam osjećaj da taj tip zajeb*** i da ga na kraju i neće htjeti zamijeniti). Uglavnom mužjaka sam premjestila u veću gajbu i ugodno se iznenadila. Jako je velik (slike ću kasnije stavit) i žao mi je da njega nije uzeo susjed. Probat ću još u oglase stavit jer mi je žao nekom bezveze dati

vidim po tvojim postovima da imaš problema sa kuničima kunič od dvije godine je prestar relativno za bilo kakvo mjenjanje ali ako je čistokrvni isplati se uzeti bar za jedno leglo da se zamjeni krv i da si stvoriš čistokrvnu rasu , ako imaš nešta križano da nije čistokrvno moj prijedlog ti je da se toga riješiš stvaraj čistokrvno leglo jedino češ na taj način moči dobro prodati svoje kuniče ili mjenjati ovako ti je to previše komplicirano...
 
H

Hrvach

Guest
Sa cim da ih hranim da tri mjeseca da toliki budu? Sa sojinom sacmom :D

Odlucio sam da ih budem do ljeta opet uzeo. Ne traze puno,a daju puno.
Razmisljam o orijasima i njemackim sarcima. Bitno mi je da pasmina je vise mesna nego reproduckijska. Pa ako moze neki savjet od Vas tu koja pasmina bi bila dobra.
I naravno da trgujemo ako se nade netko :D
Inace sam imao prije krizance svega i svacega i tu je bila velika prednost jer nikad od nicega nisu oboljevali.

Hranjeni su sa zobi, tritikalom,ječmom i neki puta dobije pelete ali u malim količinama. Najviše je zaslužna dobra genetika, pasminska obilježja ali i briga oko njih.
Kod tebe vidim da se neke stvari ne podudaraju. Hoćeš mesnatu rasu i hoćeš šarce i orijaše,a to ti baš i nije najbolji izbor. Ja sam ih imao prije i jako dobro znam kaj ti govorim,a i Marin ti je napisao. 99,9% Ljudi koji kupuju kuniće misli :"Jbt gle ti taj komad, ima 10kg tu ima mesa, to se isplati hraniti,a ne ove male po 4-5kg" Niko ne kolje kuniće s 7-8kg nego s 3-3,5kg kad imaju oko 1,5-2,2kg očišćeni. Možda srednje pasmine narastu u konačnici manje od orijaša ali orijašu treba 4-5mj da dobije kilažu koju dobije npr hylla s 3-3,5mj. Neću govoriti za druge srednje pasmine jer ih nisam nikad imao pa neću govoriti nekaj kaj nisam isprobao, imal sam prije orijaše i šarce,a sad imam hylle i to je nebo i zemlja. Imaju brzi prirast i malo potrošnju hrane (3kg hrane-1kg žive vage), mesnati su (oko 60% mesa)... E sad, vidim da si prije imal mješance, ako misliš prodavati za meso mješance onda pitat HB11, on ima jako dobre mješance, stvarno je pogođena genetika da čovjek nema kaj za reći. Ako te zanima čiste pasmine ima nas dosta na forumu, sigurno ćeš kod nekoga naći nekaj za sebe.

Farmer, potpisujem sve ovo. Danas rijetko ko kupuje mješance osim ako nije baš pogođena genetika ko u ovome gore kaj sam pisao. Rijetko ko će kupiti nekaj čemu nezna podrijetlo i karakteristike. Zato postoje pasmine da se znaju određeni standardi i odlike pasmine.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Hranjeni su sa zobi, tritikalom,ječmom i neki puta dobije pelete ali u malim količinama. Najviše je zaslužna dobra genetika, pasminska obilježja ali i briga oko njih.
Kod tebe vidim da se neke stvari ne podudaraju. Hoćeš mesnatu rasu i hoćeš šarce i orijaše,a to ti baš i nije najbolji izbor. Ja sam ih imao prije i jako dobro znam kaj ti govorim,a i Marin ti je napisao. 99,9% Ljudi koji kupuju kuniće misli :"Jbt gle ti taj komad, ima 10kg tu ima mesa, to se isplati hraniti,a ne ove male po 4-5kg" Niko ne kolje kuniće s 7-8kg nego s 3-3,5kg kad imaju oko 1,5-2,2kg očišćeni. Možda srednje pasmine narastu u konačnici manje od orijaša ali orijašu treba 4-5mj da dobije kilažu koju dobije npr hylla s 3-3,5mj. Neću govoriti za druge srednje pasmine jer ih nisam nikad imao pa neću govoriti nekaj kaj nisam isprobao, imal sam prije orijaše i šarce,a sad imam hylle i to je nebo i zemlja. Imaju brzi prirast i malo potrošnju hrane (3kg hrane-1kg žive vage), mesnati su (oko 60% mesa)... E sad, vidim da si prije imal mješance, ako misliš prodavati za meso mješance onda pitat HB11, on ima jako dobre mješance, stvarno je pogođena genetika da čovjek nema kaj za reći. Ako te zanima čiste pasmine ima nas dosta na forumu, sigurno ćeš kod nekoga naći nekaj za sebe.

Farmer, potpisujem sve ovo. Danas rijetko ko kupuje mješance osim ako nije baš pogođena genetika ko u ovome gore kaj sam pisao. Rijetko ko će kupiti nekaj čemu nezna podrijetlo i karakteristike. Zato postoje pasmine da se znaju određeni standardi i odlike pasmine.

znam da je bolje imati čistokrvne nego mješance to sam se i sama uvjerila u prodaju. (živih naravno). no ja sam kuniće išla uzgajati iz u prvom redu iz neznanja o mogućim problemima koji mogu i sada su nastali. znam da ću ako i dalje budem imala mješance teško nešto postići. ali ja ih više prodajem kao meso(tobože taj susjed zna tko kupuje meso kunića pa mi on to proda). e sad ne znam da li bi čekala da s tim tipom mijenjam kunića jer stoposto neće ga htjeti(on ima čistokrvne). pa ga ja neću čekati nego ću još jednom probati u oglas stavit .
e da i taj susjed koji je kupio mužjaka od mene je isto nabavio mješance (dvije ženke-jedna crna a jedna njem.šarac). on će sigurno bolje prodati mlade jer se razumije u kuniće.

stavit ću slike od tog mužjaka:
na dvije slike se možda ne vidi njegova veličina jer sam ga jedino tako mogla slikati:


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us
a na ovoj slici se je lijepo protegao


Uploaded with ImageShack.us

ima li smisla probati još?
 
H

Hrvach

Guest
znam da je bolje imati čistokrvne nego mješance to sam se i sama uvjerila u prodaju. (živih naravno). no ja sam kuniće išla uzgajati iz u prvom redu iz neznanja o mogućim problemima koji mogu i sada su nastali. znam da ću ako i dalje budem imala mješance teško nešto postići.

Ovo mi sad fakat nije jasno:?::confused:. Išla si uzgajati kuniće zato jer nisi baš nešto puno o njima:confused:. Pa kod svega kaj ideš raditi se prvo informiraš,a tek onda krećeš s poslom, pogotovo kad su živa bića u pitanju. To je ko da se zaposliš ko kirurg,a automehaničar si, pa sad je isti k... ako šerafiš po getribi od Mercedesa ili režeš čovjeku nogu. Prvo trebaš vidjeti kaj te zanima, drugo trebaš vidjeti jel imaš mogućnosti to držati, treće se informiraš do zadnjeg detalja i upoznaješ se sa svim dobrim,ali i lošim stranama, zadnja stvar je da se odlučiš za neke detalje tipa pasmina,uzgajivač od kojeg kupuješ, način uzgoja (intenzivni,hoby,poluintenzivni). Tek nakon toga ideš u nabavku Svako i najmanje odstupanje od ovoga gore je po meni čista glupost i mučenje životinja. Nisam neki vegetarijanac, ja sam prije Prijatelj (pečenih) životinja,ali me iritira kad vidim u kakvim se uvjetima i neznanju drže životinje. Ako nisi za nešto i ne pružaš mu odgovarajuću brigu, odustani od toga i skrati muku sebi i životinji Nije bitno kaj držiš, bitno je u kakvim uvjetima to živi. Ako neko misli da je uzgoj med i mlijeko, bez problema i bilo kakvih loših stvari taj se je gadno zajebo, u svemu pa i u tome ima problema koje većinom možeš izbjeći ako znaš kako i ako si spreman i sposoban to napraviti.
Nije sve za svakoga, pa zato kad vidiš da nešto nije za tebe nemoj s time niti počinjati.
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
HB 11 je napisao....Već sam negdje napisao da srednje rase kunića moraju do 4 mj biti za klanje, ak nisu nekaj ne valja s kunićima ili s ishranom.

Koliko su teški i hraniš li ih peletima?
Moji kalifornijski sa 4 mjeseca imaju cca. 2,5 kg i nisu pelete ni pomirisali
Hvala i lijep pozdrav!

Već sam napisao da sad imam 3 (samo su 3 bila u leglu) za klati i 21.12.budu stari 3 mjeseca. Baš sam ih danas gledao i primio u ruke i sigurno budo oko 2 kg očišćeni. Vjerojatno ih budem klao prije Božića pa javim kilažu. Oni uvijek imaju sušene djeteline ili sijena u jaslama. Ujutro i navečer ima stavim malo i u gajbu tak da lakše jedu, ali ne previše jer zaprljaju i poslije zaprljano sijeno više neće jesti. Kad počnu izlaziti iz kotilice jedu smjesu od cca 50% peleta, 30% ječma, 10% zobi i 10% kukuruza. Tad i mama s njima jede isto. Postupno s vremenom smanjivam pelete i povečavam ostalo, s tim da je ječam glavna namirnica. Ova trojica koje ću sad klati ne jedu pelete već nekih dobra 2 tjedna. Kad imam dam ima malu sušenog kruha, ljeti obavezno svježe djeteline ujutro i navečer. Znam im i cijele klipove kukuruza staviti u gajbu, al većinom pojedu srce kukuruza a ostalo padne na pod. Kuniče hranim dva puta dnevno ujutro (većinom mama) i popodne (većinom ja). Mislim da je najbitnije da moji kunići uvijek imaju sušene djeteline ili sijena u jaslama i barem pola hranilice pomiješane smjese. Znači UVIJEK imaju kaj za jesti. Voda se podrazumijeva. Imam 7 komada koji budu 20.12. stari 2 mjeseca i prekrasni su (ostavit ću si barem jednu ženku). Garantiram ak budu napredovali kak i do sada da budu s 3 mjeseca oko 2 kg očišćeni.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Ovo mi sad fakat nije jasno:?::confused:. Išla si uzgajati kuniće zato jer nisi baš nešto puno o njima:confused:. Pa kod svega kaj ideš raditi se prvo informiraš,a tek onda krećeš s poslom, pogotovo kad su živa bića u pitanju. To je ko da se zaposliš ko kirurg,a automehaničar si, pa sad je isti k... ako šerafiš po getribi od Mercedesa ili režeš čovjeku nogu. Prvo trebaš vidjeti kaj te zanima, drugo trebaš vidjeti jel imaš mogućnosti to držati, treće se informiraš do zadnjeg detalja i upoznaješ se sa svim dobrim,ali i lošim stranama, zadnja stvar je da se odlučiš za neke detalje tipa pasmina,uzgajivač od kojeg kupuješ, način uzgoja (intenzivni,hoby,poluintenzivni). Tek nakon toga ideš u nabavku Svako i najmanje odstupanje od ovoga gore je po meni čista glupost i mučenje životinja. Nisam neki vegetarijanac, ja sam prije Prijatelj (pečenih) životinja,ali me iritira kad vidim u kakvim se uvjetima i neznanju drže životinje. Ako nisi za nešto i ne pružaš mu odgovarajuću brigu, odustani od toga i skrati muku sebi i životinji Nije bitno kaj držiš, bitno je u kakvim uvjetima to živi. Ako neko misli da je uzgoj med i mlijeko, bez problema i bilo kakvih loših stvari taj se je gadno zajebo, u svemu pa i u tome ima problema koje većinom možeš izbjeći ako znaš kako i ako si . i s nspreman i sposoban to napraviti.
Nije sve za svakoga, pa zato kad vidiš da nešto nije za tebe nemoj s time niti počinjati.

znala sam nešto što mi je taj čovjek(od moga tate stric) rekao o kunićima. on je imao mješance i nikad se nije obazirao na to kako će zamijeniti mužajak ili ženku. on je meni 2009god.dao dva kunića (mužjaka i ženku) ali ja saam nakon 3 neuspješna parenja njih se riješila(tj.ženka je uginula a mužjaka sam ubila nakon mjesec dana). on je bio mješanac njem.šarca a ona orijaš. nakon toga on mi je obećao(mislila sa m da neće tako brzo) da će mi donijeti drugu ženku. a kako nisam radila i imala puno slobodnog vremena onda sam prihvatila taj "posao" tj počela sam se baviti kunićima. u 1.mjesecu 2010 god.on mi je donio opasnu ženku staru 6 mj. koju sam ja nakon mjesec i pol pripitomila jer drukčije se nije moglo s njom. prvi put sam je parila sa mužjakom (/njem.šarac) od tog mog susjeda koji je tada mužjaka prodao
i njim se parila dva puta te iste godine. one dvije mlade su od njezinoga drugoga legla. i do sada ja nisam razmišljala o mužjaku niti o pasminama.8znači čistikrvnim bilo srednjim ilivelikim). niti sam znala da se i te srednje pasmine mogu uzgajati i da je lakše s njima(mislila sam da je to sito što i patuljasti kunići). a prvo leglo sam svih dse riješila(jednog je uzeo susjed jednoga sam prodala i jednu ženku je isto on uzeo.) i on se razimije u kuniće ali on više ljudi poznaje koji se bave time. i njemu nije problem nabaviti mužjaka bilo mješanca ili ne. tek sam kad sam ju (staru ženku) tri put parila onda sama otkrila ovaj forum i saznala da postoje i druge vrste kunića. da sam ja na početku(2010 god) znala o kunićima-znači da postoje i srednje pasmine i da trebam gledati s kime parim možda bi drukčije postupila.
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
romina@ već sam pohvalio tvoju ljubav prema kunićima pa neću da se ponavljam :)
...vidi se da imaš znanja i iskustva...A što se tiče mješanaca,nekad se to ukriža i bolje napreduju od bilo kojih rasnih ali promjenom mužjaka ili ženke tu je kraj, i tu nastaje prednost čiste rase kod kojih uvijek znaš unaprijed sve prednosti i mane.Velike rase napreduju brže od srednjih(bar moji ovnoliki),istina da puno više jedu ali se koriste manje za meso iz razloga što su "velike" "lošije majke" , kote manji broj malih i manje puta godišnje.(od ovnolikih imam max 4 legala po 6 kom. a od kalif. 8 legala godišnje po 8 do 12 kom).A najbitnije od svega je uravnotežena prehrana!!!!!!
pozz
 
H

Hrvach

Guest
Obavijest!!!!

U dogovoru s administratorima, moderatorima i vodstvom foruma,a zbog čestih prigovora na neke postove donesena je odluka da će svi postovi koji sadrže naznake ili slike držanja životinja u nehumanim i nepovoljnim uvjetima te nedovoljnu skrb o istima biti obrisani bez bilo kakvih iznimaka
Hvala na razumjevanju
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
znači ova obavijest se možda odnosi i na mene tj. moje postove?
no danas sam dobila jedan čudan mail: kako sam opet stavila oglas za prodaju kunića(onog mog mješanca mužjaka za rasplod) u oglasnik Njuškalo, dobijem ja mail da neki tip želi se baviti kunićima. i pita mene o držanju kunića-kako to ide itd. i pita mene zašto sam stavila cijenu nisku(kako tamo moram navesti cijenu stavila sam 180 kuna)? ja sam mu lijepo objasnila da su ovi moji kunići mješanci te da posjeti ovaj forum pa će možda dobiti još koji savjet od stručnjaka. ja sam rekla da ja nisam stručnjak o kunićima tako kao vi.i ne mogu se smatrati stručnjakom kada očito idem na slijepo nešto uzgaajti i sada vidim probleme.
ako se ova obavijest odnosi i na mene ja se ispričavam i neću više stavljati slike omojim kunićima .(jedino ako mi hitno zatreba pomoć)
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
ekipo trebam pomoć. da mi netko ovo objasni-mini hermelin kunić da li se može pariti sa velikim pasminama kunića??'
(taj tip ima ženku mini hermelin i želi ju pariti sa ovim mojim mužjakom???)
 

Najnoviji postovi

Na vrh