• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Evo meni su sad ženke okotile: prva - parenje 14.12.2011. - okot 14.01.2012.
- druga - parenje 18.12.2011. - okot 18.01.2012. Znači točno isti dan u mjesecu. Hrani je kao i do sada. Al za inače mislim da ti je previše kukurauza u prehrani, smanji kukuruz pa povečaj ječam ili stavi malo zobi, tritikala. Sijeno ili djetelinu im nadam se daješ?! Ja svojima nikad nikakve vitamine nisam stavljao i hvala bogu odlično svi napreduju, al mislim da ne mogu odmoći. Za dan - dva ću poklati par komada (imam ih 7)koji će sad 20.01. imati 3 mjeseca, pa javim za kilažu. Mislim da su OK, sigurno očišćeni od 1,70 - 2,00 kg. Barem se nadam...:D

Super, hvala na savjetima, jede naravno i sijeno tj. djetelinu sedmaču-tak je zovu kod nas, Dodati ću još i ječam a kukuruz malo smanjiti!!!
Javi za kilažu, koliko komada su okotile zeke?
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Imam jedan problem. Ženka mi se okotila prije dvadeset dana, drugi i sedmi dan sam pregledao gnijezdo i sve je bilo ok. Zadnjih deset dana, brat mi se brinuo za kuniće dok sam bio na putu. Danas sam pregledao mladunce i jedan ima skroz zatvoreno oko, ko da je srašteno. Nakapao sam mu oko kamilicom te ga lagano probao otvoriti, al nije išlo. Da li netko zna o kojoj se bolesti radi te kako to tretirati?
 
T

thaibox1991

Guest
evo da se pohvalim :) danas mi se jos jedna zeka okotila :) ima oko 5 malih...
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Super, hvala na savjetima, jede naravno i sijeno tj. djetelinu sedmaču-tak je zovu kod nas, Dodati ću još i ječam a kukuruz malo smanjiti!!!
Javi za kilažu, koliko komada su okotile zeke?

Malene još nisam prebrojio, sam sam provjerio dal ima koji uginuli, i hvala bogu nema. Za par dana kad budu veći pogledam pa javim. A inače sad sam poklao 4 muška kunića koji bi sutra bili stari 3 mjeseca. Dva imaju 1,70 kg, a dva 1,90 kg s iznutricama (pluća + jetra), a bez glave. Ovi moji su dobri (bar tak mislim), po tome bi neki tovni kunići (hibridi) koji su samo na peletima trebali biti za cca 2,5 mjeseca za klanje, kad moji mješanci imaju tu težinu s 3 mjeseca. A peleti su im cca 30% prehrane, možda na početku malo više od 30% kad izađu iz kotilice.
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Imam jedan problem. Ženka mi se okotila prije dvadeset dana, drugi i sedmi dan sam pregledao gnijezdo i sve je bilo ok. Zadnjih deset dana, brat mi se brinuo za kuniće dok sam bio na putu. Danas sam pregledao mladunce i jedan ima skroz zatvoreno oko, ko da je srašteno. Nakapao sam mu oko kamilicom te ga lagano probao otvoriti, al nije išlo. Da li netko zna o kojoj se bolesti radi te kako to tretirati?

Ako je oko crveno, suzi, naoteceno je, ugnojeno je, radi se o upali (kapi se kupe u ljudskoj apoteci, ako treba ime mogu javiti jer nezz napamet). Druga opcija je da je mozda neka prirodena mana pa je oko takvo od rodenja kunica i treca da je dobio upalu nedugo nakon okota sto je zatvorilo oko, pa su kapci s vremenom srasli. Ako su kapci srasteni a dolje je jos uvijek upala, to je onda kao tempirana bomba i trebalo bi probusiti kapak sterilnom iglom da gnoj moze isticati van.

Ako upale nema terapija nije potrebna jer predpostavljam da je kunic za paprikas, a udebljat se moze i s jednim okom ;)
 
H

Hrvach

Guest
Johny, malome nakapaj oko s Visine kapima za ljude, meni to bilo prije par godina i tak mi je reko veterinar. Moguće da se piknuo na slamu ili sijeno ili ga je malo propuh povuko
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
hm...pogledao sam malo nacrt pojilice...ako pogledamo pojilicu po duzini, voda je u zadnjoj trecini pojilice...taj bi se dio mogao dat izolirat izvana, kaj ne?
Izolacija ne bi dala nikakvog efekta jer je protok vode kroz cjevčice prespor. Izolacija bi samo produžila vrijeme od ulijevanja mlake vode do smrzavanja. Nakon nekog vremena voda bi se svejedno smrzla, a kad ujutro dođe toplije onemogučila bi odmrzavanje.
 
T

thaibox1991

Guest
Izolacija ne bi dala nikakvog efekta jer je protok vode kroz cjevčice prespor. Izolacija bi samo produžila vrijeme od ulijevanja mlake vode do smrzavanja. Nakon nekog vremena voda bi se svejedno smrzla, a kad ujutro dođe toplije onemogučila bi odmrzavanje.

hm...tvrdnja stoji... pa onda se protok moze ubrzat...tako da se napravi povrat vode u kantu preko male pumpice ;) hm? Sta mislite o tome?
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
hm...tvrdnja stoji... pa onda se protok moze ubrzat...tako da se napravi povrat vode u kantu preko male pumpice ;) hm? Sta mislite o tome?
Kad smo već kod inovacija i kad uvodimo struju, može se i ispod rezervoara za vodu staviti neki grijač, npr. žarulja :supz: . Samo opet postoji problem smrzavanja nipl pojilica. Ako su metalne, brzo upijaju hladnoću :madmana: .
 
H

Hrvach

Guest
Imaju grijači kabeli koji se provuku kroz cijev s vodom i na taj način ju griju. To se koristi kod pojila za stoku koja je cijelu godinu vani. Ima jedna firma iz Ivanić Grada koja to prodaje.
 
T

thaibox1991

Guest
Kad smo već kod inovacija i kad uvodimo struju, može se i ispod rezervoara za vodu staviti neki grijač, npr. žarulja :supz: . Samo opet postoji problem smrzavanja nipl pojilica. Ako su metalne, brzo upijaju hladnoću :madmana: .

Opa, radaju se dobre ideje :supz:

Hrvach: Jel znas mozda kao se zove ta firma, posto sam iz Ivanica? ;)

moram pogledat malo kakvi bi bili izdatci za takve pothvate...:|
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
Johny, malome nakapaj oko s Visine kapima za ljude, meni to bilo prije par godina i tak mi je reko veterinar. Moguće da se piknuo na slamu ili sijeno ili ga je malo propuh povuko

Nakapao sam mu oći sa visinama.., a i to šta kaže Marin, udebljat se može i sa jednim okom, sam mu stavim crni povez na oči.:rolfer:
 
S

smoki

Guest
Malene još nisam prebrojio, sam sam provjerio dal ima koji uginuli, i hvala bogu nema. Za par dana kad budu veći pogledam pa javim. A inače sad sam poklao 4 muška kunića koji bi sutra bili stari 3 mjeseca. Dva imaju 1,70 kg, a dva 1,90 kg s iznutricama (pluća + jetra), a bez glave. Ovi moji su dobri (bar tak mislim), po tome bi neki tovni kunići (hibridi) koji su samo na peletima trebali biti za cca 2,5 mjeseca za klanje, kad moji mješanci imaju tu težinu s 3 mjeseca. A peleti su im cca 30% prehrane, možda na početku malo više od 30% kad izađu iz kotilice.

ako su ti mješanci križani sa teškom rasom kunića ili jesu teška rasa (šarac i orijaš) apsolutno je da će ti kunići biti za klanje s 3 mj jer ta rasa naraste sa 6 mj do 7 kg maximalne težine i imaju krupnije kosti,itd itd...a što se tiće tovne rase imaš panonce i hajkom hibrid koji sa 3 mj narastu do 3 kg težine i spremni za klanje zato ne vidiš po farmama križance jer da nego samo takve hibride koje su stvoreni da brzo napreduju uz minimalnu potrošnju hrane...
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=ebWUMOtySE4&feature=youtube_gdata_player[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
T

thaibox1991

Guest
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=I2RdCvXMXiM[/YT]

evo, bas sam nasao video gdje je kunicanik u slicnoj situaciji kao i moj sto se tice toga da je vani na otvorenom...i kad ude sa foticem u kunicnjak, vidi se da ima automatske pojilice sa izolacijom i na kunicnjaku se vidi limena bacva s izvodom i izolacijom...a koliko mi se cini po eksterijeru da nije u pretoploj klimi ( negdje na moru,...) ... mozda bi to sa izolacijama stvarno moglo funkcijonirat... :idea::scratch sto mislite? i primijetite kako ima nisko postavaljne pojilice...da li je to tako normalno ili?

hvala :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh