• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Hrvac vidis da i farmervg preporuca parenje orijasa oko 10-12 mj, dok je tebi covijek koji ti je prodao ovnolike preporucio puno ranije, ne zelim da ispadne da pametujem, al mislim da je stvarno 6 mj prerano za orijase da ih pripustis, pogotovo zenke ;)

Dabi inace kunicima vise pase hladno vrijeme, kad su one vrucine onda isto slabo papaju i slabo napreduju, ako se bojite zime pricekajte rano proljece da se zenke okote, ta im temperatura najvise pase ;)

A ima tko savijet, kupljenu zenku becku plavu koja je kao trebala biti skotna, ali se ispostavilo da nije, pokusavam pripustit mjesec dana, ali bezuspjesno, doslovno sjedne kad je stavim kod muzjaka, samo da on ne ubode. Pokusao sam s vitaminima, pokusao sam je stavit na dijetu da smrsavi, pokusao sam je stavljat svaki dan, pokusao sam radit pauze, nista nije upalilo!
 
S

smoki

Guest
evo mogli ste vidjet na slikama moje leglo na -5 su se okotili i nije im ništa bilo,nemoguće da slabo napreduju po zimi jer onda je manje dnevnog svijetla i nije vručina te odma su aktivniji po svemu gledajući,kod takog hranjenja zrna se daju u večim količinama da zečica dobije na kilaži da može imat dosta mlijeka a s tim oni kad navrše nekih 25 dana ako ne i prije počinju sami da uzimaju hranu,što više ječma i peleta i manje kukuruza jer ga ne mogu probavit...

a što se tiće orijaša možete ih puštat s 7 mj ali moguće da će mladih biti manje u leglu ali i ne mora,ja svoje kalifornijske puštam sa 4.5 mj i prva dva legla bude po 5 kom a onda po 7-8 kom mladih sve dok malo ne doradi skakanje...ali opet je tu genetika u pitanju što jači geni to bolji kunić bio muški bio ženksi...

Marine jel vidiš kakve promjene na ženkici...
 
S

smoki

Guest
...probaj po mraku da ih pariš,ja kad tako ne daje svaka 2 sata ju puštam pod mužjaka,sila majka...sve dok ne popusti a ne prestajem s parenjem sve dok ga ne grize i grebe onda sam siguran da je primila...
 

MarinSisak

Član
Tu od
4 Svi 2009
Poruka
255
Ma probao sam i po mraku, nema nekih promjena samo se ukopa i muzjak jadan na prazno tuce... malo je smrsavila iako s kaliforniskima nikada nisam imao problema kad su bile debele... nezz sta bi vise probao, bas imam peh s tim beckim, prvu zenku sam kupio pa mi se izvalila od srcanog, ova druga se sad nece parit, a ja sam vec potrosio 500 kn na njih dvije tesko zaradenog novca u sumi i na bausteli :D
 
D

dabi

Guest
mi imamo isto jednu ženku orijaša,no otkad je došla kod nas ima3godine dala je trei zečića,1leglo pojela,jedno razbacala,onda ostane skotna pa se ne okoti i sad možda već pola godine uopće neželi pustiti zeca k sebi
 
S

smoki

Guest
mi imamo isto jednu ženku orijaša,no otkad je došla kod nas ima3godine dala je trei zečića,1leglo pojela,jedno razbacala,onda ostane skotna pa se ne okoti i sad možda već pola godine uopće neželi pustiti zeca k sebi

e takvu ženku ja odma za obradu jer to su sve naslijedne osobine čim je sklona kanibalizmu to nije dobro grlo i mora se izlučit iz uzgoja jer opet čekat mjesec dana i mislit dal će opet to napravit ili ne nije vrijedno...
 
S

smoki

Guest
Ma probao sam i po mraku, nema nekih promjena samo se ukopa i muzjak jadan na prazno tuce... malo je smrsavila iako s kaliforniskima nikada nisam imao problema kad su bile debele... nezz sta bi vise probao, bas imam peh s tim beckim, prvu zenku sam kupio pa mi se izvalila od srcanog, ova druga se sad nece parit, a ja sam vec potrosio 500 kn na njih dvije tesko zaradenog novca u sumi i na bausteli :D

to je velika šteta za bečke jer su stvarno skupi a najdivnija rasa koju sam vidio,moraš biti uporan i probat mužjaka stavit par dana u manje ograđen prostor gdje nema ženka puno da se kreće ili ju ti probaj držat pa da prisilno pokuša...
 
D

dabi

Guest
e takvu ženku ja odma za obradu jer to su sve naslijedne osobine čim je sklona kanibalizmu to nije dobro grlo i mora se izlučit iz uzgoja jer opet čekat mjesec dana i mislit dal će opet to napravit ili ne nije vrijedno...

znaći tako????onda najvjerojatnije ide za vincelovo na ražanj hehehe
 
S

smoki

Guest
a štaš s njom možeš ju ostavit kao ljubimca dok ne ugine ali ako želiš mlade kuniće onda je to jedino rješenje ili da se zamjeniš s nekim za drugu ženku al s nekim ko je ne misli parit nego za jelo...
 
D

dabi

Guest
a štaš s njom možeš ju ostavit kao ljubimca dok ne ugine ali ako želiš mlade kuniće onda je to jedino rješenje ili da se zamjeniš s nekim za drugu ženku al s nekim ko je ne misli parit nego za jelo...

ma s kim ju mjenjati jedino nekom pokloniti,,hehe ima nas,riješit će se ona
 
H

Hrvach

Guest
Marin, Farmer... Meni je lik reko da se mogu od 6mj na dalje,samo da će ostat manji,ali da naće bit nekih problema s njima, e sad... Ja sam svoje mislio pariti krajem 3mj ili negdje u 4, mislim da to ne bi bilo prerano jer su dosta razvijene, sve u svemu nemate brige da ću žuriti s tim, sad ću nabaviti još par tetoviranih ženki i mužjaka drugi tjedan koji će bit stariji pa da mogu imat leglo ranije,a ove ostaviti da im dođe vrijeme.

Nego ljudi, jel ide neko u Zabok ovaj vikend na izložbu i prodaju životinja??
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Marin, Farmer... Meni je lik reko da se mogu od 6mj na dalje,samo da će ostat manji,ali da naće bit nekih problema s njima, e sad... Ja sam svoje mislio pariti krajem 3mj ili negdje u 4, mislim da to ne bi bilo prerano jer su dosta razvijene, sve u svemu nemate brige da ću žuriti s tim, sad ću nabaviti još par tetoviranih ženki i mužjaka drugi tjedan koji će bit stariji pa da mogu imat leglo ranije,a ove ostaviti da im dođe vrijeme.

Nego ljudi, jel ide neko u Zabok ovaj vikend na izložbu i prodaju životinja??

ja ne kužim tvoju logiku nabavljaš tetovirane kuniče znači da su čistokrvni i da imaju rodovnike to je savršeno kad pogledaš da su takvi kunići skupi ,ti njega možeš pripustiti sa 6 mj. samo nevidim koja je to sfrha stim uništavaš kvalitetno matićno stado ja ću to tako nazvati orijaš kad ima 12 mjeseci on teži do desetak kila takva bi neka trebala biti norma koliko se ja još sječam a minimalna 5kg to mi nije nikad bilo jasno zašto toliko otstupanje u kilaži kad jednom okoti mlade ostaviš kvalitetne ženke i kupiš muškog i imaš svoje matično stado kvalitetno i znaš šta imaš jedino češ na taj način postiči dobru liniju za izložbe i prodaju jer svaki kupac koji se malo kuži oko toga cjeni kad ima gazda porijeklo da se zna od kud potječu a ne kad šaraš malo ovdje malo ondje i na kraju nemaš ništa :znači izrićito se treba držati nekih normi koje su odredili neki prije nas i važe za neki standard samo je tu ključ uspjeha ...oprosti na gnjavaži.:mrgreen:
 

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Hrvac di ima u Zaboku? U nekoj dvorani? Ja bi išao,al ne znam dal ću moći. Imam malu bebu doma, pa je pitanje dal me bu žena pustila??? :mad: Ovaj tjedan sam cijele dane proveo u Zagrebu na veterinarskom fakultetu sa psom, pa se baš i nisam družio sa sinom, a i u nedjelju sam kod biračkih kutija pola dana.
Inače okotila mi se i stara ženka. Sad znam da zec (hylla) koji je bio star malo više od 4 mjeseca može kvalitetno i kvantitetno obaviti posao. Mislim da svaka ima od 7-9 komada. Jedino njegov prvi skok nije uspio i to na ovu staru ženku. Ona je ostala skotna nakon drugog parenja.
 
H

Hrvach

Guest
Farmer nismo se skužili dobro..... Nabavit ću odrasle ženke, ne mislim ništa raditi prije nekog vremena, sreća da ste mi rekli da je tako. Ja sam prije pripuštao orijaše s 7,5-8mj i moji su ih prije mene tako pripuštali, uvijek su dosegli punu zrelost pa sam mislio da je normalno i da nema štete, sad ste mi rekli da može biti i sad znam. NE mislim ništa raditi prije vremena baš zbog ovoga kaj si napisao, skupi su i ne vrijedi smanjivati vrijednost stadu.

Hb11. U zaboku mislim da je u sportskoj dvorani od 20 do 22.1, u nedelju ti je prodajna izložba.
U vezi zeca, opet budu komentari da je prerano i da to nije normalno.. Ljudi moji, neko se sexa prvi put s 14g pa napravi dijete i ne opadnu mu jaja nakon toga. Naravno ovo su tovne pasmine pa se nema kaj izgubiti i manja je šteta nego kod čistokrvnih tetoviranih kunića. Kaj nije da se ženkama s 10mj počnu ukrućivati kosti zdjelice koje kasnije mogu dovest do komplikacija kod okota? Čovjek koji se 30g bavi s orijašima mi je tak reko, ne vjerujem da on nema iskustva. U redu je 6mj je prerano,ali boga mi je godina dana je previše...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
krivo si me skužil ne čitam ja tebi tu sveto pismo samo ti želim prenesti svoja loša iskustva da ne kreneš ko ja sa dobrim zečevima pa onda napraviš glupost koja se vremenski skupo plača nije stvar u ukručivanju kosti to je velika pasmina i bolje je da sazrije to ti je kao kod svinje može se kotiti sa 6mj ali se ostavlja da bude zrela i onda ju puštaš jer kod mlađih ženki neke ne dozvoljavaju da mladi cicaju zbog nezrelosti.
 
T

thaibox1991

Guest
pozdrav svima... :) prije svega, novi sam na ovom forumu kao clan, ali vec dugo pratim i citam ovaj forum i mogu vam rec da sam jako puno naucio od vas... kunicarstvom se bavim iz hobija, imam domace mjesance...3 zecice(+1 u pripremi), 1 zeca- Franju :D i nesto mladih ( 5 od 4,5 mjeseci i 10 od 17 dana ) ... s ovim sam poceo oko lipnja prosle '11 godine. U pocetku su mi to bile samo lijepe zivotinje a sad mi to polako prelazi u strast...volim provodit vrijeme s njima...sve sam ih razmazio :roll: ... Trenutno imam jednu gajbu sa 6 kaveza ( 70x90x60 - DŠV ) i to mi nije dosta, pa planiram novu gajbu koja bi bila samo za tov - 12 kaveza na dva kata ( 6 kaveza po katu ) i dimenzija 45x40x30 (po kavezu) i u svaki kavez mislim stavit po dva zeca...pa me zanima vase misljenje da li je to dovoljno? I imam jos jedno pitanje...inace dobro hranim svoje zeke pa mi se cini kao da su predebeli ( imaju automatske hranilice sa jecmom i smijesom+sijeno). Imam jednu zezicu koja bi se trebala svaki dan kotit i ona je stvarno debela...ima podbradak i jako je siroka...da li to smeta zdravlju? da li je to zbog toga sto je bređa pa stvara "zalihu" za male? Sto napraviti?
I jos jedno pitanje :D ... moji kavezu su vani i imam ideju stavit automatske pojilice(sad imam sistem flase), poglavito zato jer bi ovaj novi kavez koji je u planu bio na svinjcu (dosta nepristupacno), pa me zanima kakva su vasa iskustva s tim sistemom za van sto se tice zime i to? jel bi igrala kakva izolacija za cijeva i kantu?
Hvala unaprijed
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
orijaše ti je najbolje puštati ako su stari oko 10 mjeseci pa do godine dana tako je i sa šarcima to je velika rasa i duže joj treba da sazrije i treba dostiči svoj razvoj šta se tiče muskulature to je za ženke a mužjaci se mogu i ranije pripuštati ali isto nije poželjno pre rano moj savjet ti je da nabaviš manju rasu i rješit češ se ti muka i šta se tiče gajba trebače ti manje prostora..

pa ja sam čak i razmišljala o tome. na proljeće bi možda ostavila 1 ženku (mladu) i možda onog svog mužjaka a ovih bi se riješila. samo ja bi te dvije ženke radije žive prodala ili za meso jer ja ih ne mogu za sebe ostaviti .(ali ne znam tko bi kupio ženku staru godinu ipol za parenje?

i tada ne bi imala problem sa gajbama jer osim ove željezne koju mi je susjed dao(na drvenom stalku je) i ove moje gajbe te još ove male koje bi napravila da ih je 4, imam još dvije željezne kao ta od susjeda ali jedna nema "vrata" i za obje bi trebalo ili napraviti neki podložak(stalak) ili noge da stoje. njih je trebao mi stric popraviti ali nije još.(a ni neće ako ja nešto ne poduzmem)

i pitanje: ako bi se odlučila za druge kuniće što bi preporučujete? hyla, kalifornijske ili novozelandske kuniće?
te da li ih ja mogu i sa svojim velikim križati?(u slučaju da ostavim)
 
H

Hrvach

Guest
Farmer, nema problema, nemam se ja zbog čega ljutiti, naprotiv, zahvalan sam na pomoći. Svaki savjet, kritika ili sugestija su dobro došli, kolko god znaš uvijek ima neko ko o nećemo zna neki detalj više.. Hvala bogu da ima ljudi koji su voljni pomoći..

Kastav, prvo reci kaj te točno zanima i koji su ti prioriteti oko kunića pa ti se onda može preporučiti,ovak je to pucanje u prazno..
 
S

smoki

Guest
i pitanje: ako bi se odlučila za druge kuniće što bi preporučujete? hyla, kalifornijske ili novozelandske kuniće?
te da li ih ja mogu i sa svojim velikim križati?(u slučaju da ostavim)[/QUOTE]

slušaj hyla ti je nastao križanjem kalifornijskog i novozelandskog bijelog tako da su oni hibridi za tov,ako uzmeš kalifornijske imaš dvije opcije za prodati za tov i za daljnji rasplod kao čista rasa a i za nekog ko bi sebi sa domačim križao tako da imaš dosta opcija a što se tiće novozelandskih bijelih oni su malo skuplji od ostalih i kod obrade imaš više otpadaka ali su predivni po izgledu i stasu a tako i crveni novozelandski isto...malo produmaj šta bi htjela...
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
kastav najbolje ti je da si nabaviš kalifornijske ili novozelanske kuniće za tvoje potrebe ti je to najbolja rasa kunića.

thaibox1991: za vanjske pojilice ti je najbolje ona na flšu jer po ljetu ti se voda brzo ugrije a po zimi zaledi tako da ju možeš mjenjati a preko noči ju izvaditi,automatske pojilice su ti uglavnom za unutarnji objekt gdje se voda ne zaleđuje vani ti nema po zimi niku ulogu smrzne se a izolaciju zaboravi..
 

Najnoviji postovi

Na vrh