• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

hb11

Član
Tu od
30 Lip 2011
Poruka
287
Danas sam pogledao u kotilici za onu bijelu ženku koja se prvi put kotila. Ima nekih 7-9 kom. Barem koliko sam uspio vidjeti odmicanjem dlaka. Pogledat ću za 2-3 dana detaljno gnijezdo. Za par dana ću zaklat jednog od 3 mjeseca i vagnuti ga, pa da vidim kakvo je stanje. Taj bu za nas doma u rolu našpikan sa špekom.
 

Johny

Član
Tu od
15 Lis 2011
Poruka
135
ako uzimate za tov kuniće imajte na umu da su panonski,kalifornijski,hyla i hajkom kunići najbolji i da nečete ni u jednom pogriješit s tim da je kalifornijski čista rasa koju možete imat za izložbe ili za daljnju produkciju...

Smoki, jel drži netko kod nas hajkom hibrid? Dal je istina da za manje od 60 dana dostižu preko 3kg, naravno uz adekvatnu prehranu?
 
H

Hrvach

Guest
Ajde sad da i ja nekaj pametno pitam kolege koji se bave s kunićima za izložbe.
Jel mi može neko pojasniti postupak dobivanja papira za mlade, cijena rodovnika, obaveze, tetoviranje. Pročitao sam već neke linkove od gosp. Kapitana ali hoću da mi neko ko nije sudac nego je "na drugoj strani stola" objasni.
 
R

ratar54

Guest
ejj dal ima tko od vas da prodaje orijaške šarce čistokrvne ali da je iz zg-a??? :D
 
S

smoki

Guest
za sad nema nitko hajkom kuniće jer nitko ni ne pokušava da išta uveze a kamoli takvu rasu pa samo 10 godina je trebalo da netko uveze panonce a di ovo. oni postignu do 2.5 mj kilažu od 3 kg,kote od 14-18 mladih i sve ih othranjuju baz muke,visoka mliječnost,razina mesa na butovima i leđima daleko vidljivija nego u panonaca čime je najproduktivniji hibrid u kunića...
 
H

Hrvach

Guest
Smoki jel bi se toga našlo u Monoru u Mađarskoj na burzi životinja? Ja idem u 3mj pa da uvezem par komada.
 
S

smoki

Guest
...postupak dobivanja rodovnika je lagan ako kupiš ili dobiješ kuniće sa rodovnicama koji su naravno tetovirani čista rasa samo ulazi u obzir,da si u nekoj udruzi u kojoj plačaš članarinu,dogovoriš sa sucem udruge ili savez odredi suca po vašem dogovoru( ako udruga nema suca) da vam dođe tetovirat,on određuje dal imaš čistu rasu i dal su kunići u standardu za tetoviranje,najviše se smije 5 mladih tetovirat iz istog legla,plaćanje je od suca do suca,od 5 do 10 kn po kuniću,tetoviraju se samo kunići za izložbe i s tim se vodi knjiga zapisnik o uzgoju ( kod tova kunića je to nepotrebno) pazi se da se ne ulazi u srodstvo,tetovirat se mogu samo mladi i zdravi kunići od 3-6 mj starosti,koji su iste rase,dovoljno da je jedan od roditelja tetoviran ili oboje,al važno da se zna od kog uzgajivača potjeću kako bi se napravila rodovnica jer se sve upisuje,mladi kunići kad se tetoviraju upisuju se u matičnu knjigu,tetoviranje bi trebao obaviti maticar i tetovrer koji bi trebao imati polozen ispit za suca.
DESNO UHO
broj 71 znaci UDRUGU Feniks Borovo
broj iza UDRUGE znaci redni broj kunica koji je tetoviran u toj udruzi te godine i za svaku godinu krece od broja 1

LIJEVO UHO
HR oznaka drzave
prvi broj iza drzave znaci MJESEC u kojem se kunic okotio
zadnji broj je GODINA
 
S

smoki

Guest
kte1.jpg


kte2.jpg


kte3.jpg
 
H

Hrvach

Guest
E super, hvala ti. Sad imam 2 ženke bez rodovnika,ali znam od koga su, kupio bi još mužjaka i 2 ženke s rodovnikom i onda krenuo u neki ozbiljniji uzgoj. Planiram ići u udrugu Velika Gorica jer mi je kolega tamo i od člana te udruge sam nabavio ove dvije ženke. Idem probati malo s tim, nemam kaj izgubiti.
 
S

smoki

Guest
naravno da bi trebalo biti cijena za matični par je oko 450-600 kn ovisi o prodavaću.
Dal uopće znaš kako izgleda hajkom jer ako ne razumiješ mađarski onda si u banani a i ako razumiješ dal si siguran da on tako izgleda...rasa je samo za tov nije izložbeni standard isto tako vrijedi za panonce,hyla i sve hibride...
 
H

Hrvach

Guest
Znam kako izgleda, mađarski neznam,ali znam njemački i imam ruke i noge da se sporazumijem s njima. Jel neko od vas kunićara išao kad u Monor?
 
S

smoki

Guest
cijene iste ko i svuda jer dolaze uzgajivaći uz cijele Europe,kvaliteta i loša i dobra ovisi šta tražiš i kad tražiš, 3 mj je najbolji jer ima dosta mladog ovogodišnjeg uzgoja i tu moš uštedit paru ako imaš dobro oko,ja sam išao 4 mj i naišao na fenomenalne primjerke bečkih plavih,činčile,kalifornijskih,francuskih srebrnih,patuljastih ovnolikih i to u večim količinama dok nz bijele i crvene po jedno 2 uzgajivaća ali to je več ošlo dok smo mi došli,sve kvalitetno ode rano,ko prvi njegov,ponuda je ogromna tako šta se vidi samo u njemačkoj,austriki,češka,slovačka bla bla.
Ako imaš namjeru ići onda idi pa makar niš ne kupio bar da vidiš šta je to,ja sam išao i planiram sljedeće godine ponovo jer ako uđemo u eu neće biti carinske barijere i onda urnebes ne vračam se bez 5 kunića...
 

maras969

Novi član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
16
Imam problem da mi se voda smrzava:Kunići mi piju sa dudica(niplica).Kako vi to rješavate.Ako netko ima neki savjet.Hvala.:confused:
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
948
Imam problem da mi se voda smrzava:Kunići mi piju sa dudica(niplica).Kako vi to rješavate.Ako netko ima neki savjet.Hvala.
I onda se netko pita čemu služi repa!? :gitarist:
 

exsa

Član
Tu od
28 Ožu 2011
Poruka
139
Smrzavanje vode

To nam se svima koji imamo zečinjake vani događa.
Ja sam postavio plastične zdjelice u kaveze (pričvrstio ih za podnu i prednju mrežu) i nekoliko puta na dan sipam vedu.
To mi se činilo najjeftinije i naj jednostavnije.
Pozdrav!
 

maras969

Novi član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
16
toplom vodom odmrzavam ili dodam malo soli u vodu..

Stavim ja tople vode ,ali problem je u tome što ne živim blizu kuće gdje su mi kunići tako da ih obilazim jedanputa na dan oko podneva.koliko soli da stavim recimo na 3 litre vode.
Pozz
 

maras969

Novi član
Tu od
31 Pro 2011
Poruka
16
To nam se svima koji imamo zečinjake vani događa.
Ja sam postavio plastične zdjelice u kaveze (pričvrstio ih za podnu i prednju mrežu) i nekoliko puta na dan sipam vedu.
To mi se činilo najjeftinije i naj jednostavnije.
Pozdrav!

Nisu mi vani,nego u zidanom objektu,ali svejedno se zamrzne.mislio sam kupiti teže keramičke zdjele pa im to staviti privremeno.
Pozz
 

Najnoviji postovi

Na vrh