• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

pa i nije im baš neki prirast što se tiće držanja za meso daleko ih duže treba hranit da postigli težinu kao recimo panonac i kalifornijski kunić.
ako ih već želiš držat bilo bi ti ih onda bolje parit sa nekim kunićem srednje pasmine.

koliko dugo si uzgajao domače kuniče?

samo da znaš zavidim kolegi koji uzgaja samo domače kuniče,trebaš vidjeti da bi vjerovao koliki su ti kunići...
 

tron1x

Novi član
Tu od
15 Svi 2014
Poruka
14
Re: Kuničarstvo

w15l88bwx4saccfnk77v.jpg
[/URL][/IMG]
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

koliko dugo si uzgajao domače kuniče?

samo da znaš zavidim kolegi koji uzgaja samo domače kuniče,trebaš vidjeti da bi vjerovao koliki su ti kunići...

Jimmy,da li to znači da njihov prirast ovisi o načinu ishrane?Meni je logično da male pasmine napreduju sporije,odnosno da treba više mjeseci kako bi bili za klanje.Pitam jer očekujem mlade,a ne znam kako da pristupim u ishrani kako bi imali solidan prirast a da ih ne držim baš dugo.Nemam iskustva s njima,zato bi mi bilo kakav savjet dobro došao.Hvala unaprijed!
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Ma hrani ih kao i sve ostale, nema se tu šta filozofirati, nek' budu živi i zdravi dok im ne dodje sudnji dan....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svima! Ovdje se spominju "domaći kunići" i orijaši, pretpostavljam tzv. belgijski! Glavno pitanje je koliki su ti "domaći" jer je taj pojam stvarno opširan! Kod mene je neki dan došao čovjek sa "domaćom" zečicom da ju pari s mojim orijašem, i moram reći da sam se ja zastidio vidjevši njegovo "tele"..., crno-bijela zečica (nije šarac), i skoro duplo veća, krupnija od mog zecana, a on ima sad 8,5 kg (zadnje paranje pred ljeto)! Dakle sve ovisi koje su sve rase ukrižane u tvoju "domaću", pa s toga nije isključeno da mladi budu i veći od orijaša!!!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Pozdrav svima! Ovdje se spominju "domaći kunići" i orijaši, pretpostavljam tzv. belgijski! Glavno pitanje je koliki su ti "domaći" jer je taj pojam stvarno opširan! Kod mene je neki dan došao čovjek sa "domaćom" zečicom da ju pari s mojim orijašem, i moram reći da sam se ja zastidio vidjevši njegovo "tele"..., crno-bijela zečica (nije šarac), i skoro duplo veća, krupnija od mog zecana, a on ima sad 8,5 kg (zadnje paranje pred ljeto)! Dakle sve ovisi koje su sve rase ukrižane u tvoju "domaću", pa s toga nije isključeno da mladi budu i veći od orijaša!!!

Vidjela sam njene mlade,napredni su,tako da mi je to bio i razlog da je uzmem od prijatelja.Kasnije pomislim,dobro,mali su uvijek okrugli i debeljuškasti,ali šta kasnije,koliki im je prirast.Zečica skoro da ne jede žitarice,valjda nije naviknuta,pa se nadam da ću mlade naviknuti od početka.Hvala!
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Male kuniće bi trebalo hraniti sa peletima i dobrom djetelinom. Ako se tako hrane oni sa 3 mjeseca imaju oko 3 kilograma.Ja moje kuniće hranim isključivo sa Pehrinom hranom jer mi se ona pokazala kao najbolja. Zadnjih nekoliko godina uzgajam Bečke plave a prije toga sam imao i Kalifornijske i Novozelandske i svi su mi imali otprilike isti prirast sve ovisi o roditeljima, količini mladh u leglu, hrani i godišnjem dobu. I velike rase Šarci ili Orijaši će također u prva 3 mjeseca biti oko 3 kilograma ali će oni kasnije dobivati na kilaži . Uvijek kažem da je bolje imati rasne kuniće nego križance. Križanac jede isto kao rasni kunić a kome ćeš ga prodati .nema veći prirast niti težinu na kraju ako ga držiš za klanje.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

To je u potpunosti istina, i što se kilaže tiče i prehrane, ali što se prodaje tiče, ne vjerujem da oni gradski potrošaći uopće razlikuju zeca i kunica! Dakle, ako prodaješ samo meso, onda ti je svejedno kojoj rasi pripadaju ako ih koljes mlade i prije nego se "zasale"!
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Male kuniće bi trebalo hraniti sa peletima i dobrom djetelinom. Ako se tako hrane oni sa 3 mjeseca imaju oko 3 kilograma.Ja moje kuniće hranim isključivo sa Pehrinom hranom jer mi se ona pokazala kao najbolja. Zadnjih nekoliko godina uzgajam Bečke plave a prije toga sam imao i Kalifornijske i Novozelandske i svi su mi imali otprilike isti prirast sve ovisi o roditeljima, količini mladh u leglu, hrani i godišnjem dobu. I velike rase Šarci ili Orijaši će također u prva 3 mjeseca biti oko 3 kilograma ali će oni kasnije dobivati na kilaži . Uvijek kažem da je bolje imati rasne kuniće nego križance. Križanac jede isto kao rasni kunić a kome ćeš ga prodati .nema veći prirast niti težinu na kraju ako ga držiš za klanje.

Meni nema druge nego da ih othranim,ali nemam namjeru da ih ubuduće uzgajam,zato pitam da čujem šta me čeka.Ja i uzgajam za svoje potrebe orijaše,kod nas u Bosni rijetko konzumiraju meso kunića tako da ga i nema u prodaji po mesnicama.Domaćoj kunici dajem više prosušenu travu(uglavnom djetelinu),a orijašu sam sijeno(djetelinu) i mješavinu žitarica.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

koliko dugo si uzgajao domače kuniče?

samo da znaš zavidim kolegi koji uzgaja samo domače kuniče,trebaš vidjeti da bi vjerovao koliki su ti kunići...

uzgajao sam ih prije kalifornijskih i baš to što slabo napreduju je bio razlog uzimanja kalifornijskih.
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Jimmy,da li to znači da njihov prirast ovisi o načinu ishrane?Meni je logično da male pasmine napreduju sporije,odnosno da treba više mjeseci kako bi bili za klanje.Pitam jer očekujem mlade,a ne znam kako da pristupim u ishrani kako bi imali solidan prirast a da ih ne držim baš dugo.Nemam iskustva s njima,zato bi mi bilo kakav savjet dobro došao.Hvala unaprijed!

tako je prirast ovisi o načinu ishrane ...
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

uzgajao sam ih prije kalifornijskih i baš to što slabo napreduju je bio razlog uzimanja kalifornijskih.

ja nisam imao takva iskustva,ja sam počeo s čistokrvnima zbog prodaje živih kuniča za danji uzgoj,jer mi je isplativije prodati živog nego meso.
da naglasim nema tu zarade,samo na taj način pokrivam troškove ishrane kuniča.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

ja nisam imao takva iskustva,ja sam počeo s čistokrvnima zbog prodaje živih kuniča za danji uzgoj,jer mi je isplativije prodati živog nego meso.
da naglasim nema tu zarade,samo na taj način pokrivam troškove ishrane kuniča.

ja ak već prodajem žive onda prodajem one od 1 mj. starosti ili ih mijenjam za vreću peleta.
tebi je možda isplativije prodati živog ali ja sam evo klao jedno leglo kunića od 6 komada i nećete vjerovat sve sam ih prodao ja nisam niti jednog kunića ove godine svoga pojeo.
 
O

Okrosa

Guest
Re: Kuničarstvo

Pozdrav , Imam Leglo Hycole kunića starosti 1,12 mj roditelji su od uzgajivača sa foruma ,hranjeni ječnom ,peletima i sijenom .Imaju cca 820g, smatram da bi trebali biti teži zbilja ih kvalitetno hranim. Molim komentar? Hvala
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Kuničarstvo

Pokušaj promjeniti pelete ja sam gadno nadrapao sa peletima iz Sesvetskog Kraljevca da neimenujem...:icon_hang:
Ne da su stali nego su dva tjedna kalirali a onda sa čakovečkom jedva vratili na staro , i tako sam pop... 3tjedna .
Ovi pak peleti sa antibioticima su glupost koju može forsati samo luđak , mislim di je logika da ga othraniš na ljekovima i pojedeš ? :D:

Suha trava + tritikal + peleti čakovec i eto ti panonci od 3mj. očišćeni od 1,90-2,30kg (bez iznutrica) meni dosta.
e sad ovisi koliko ti ima u leglu ?
Nije isto ako je 9kom. ili 12kom. mada nakon 3mj. se izravnaju .
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

To je u potpunosti istina, i što se kilaže tiče i prehrane, ali što se prodaje tiče, ne vjerujem da oni gradski potrošaći uopće razlikuju zeca i kunica! Dakle, ako prodaješ samo meso, onda ti je svejedno kojoj rasi pripadaju ako ih koljes mlade i prije nego se "zasale"!

Nisam mislio da će netko tko kupuje zečije meso od koje je rase ali onaj tko bi htio kupiti kunića za rasplod i daljnje uzgajanje će sigurno pitati.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Pelete sa antibioticima nisu glupost jer se sa tom hranom kunić ne hrani cijelo vrijeme nego otprilike oko mjesec dana a tada se prelazi na pelete bez antibiotika do klanja.Antibiotici su dobri jer kunići neće dobiti proljev kod odbijanja od zečice.
 

Bosko

Član
Tu od
18 Tra 2014
Poruka
87
Re: Kuničarstvo

Orijaši su lijepi veliki kunići ali njihov prirast u prva 3 mjeseca neće biti velike razlike u težini između njega i mog Bečkog. Orijaš će kasnije dobiti na vagi ali tada kada je težak 7-8 kilograma njegovo meso nije više tako mekano.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Pelete sa antibioticima nisu glupost jer se sa tom hranom kunić ne hrani cijelo vrijeme nego otprilike oko mjesec dana a tada se prelazi na pelete bez antibiotika do klanja.Antibiotici su dobri jer kunići neće dobiti proljev kod odbijanja od zečice.

Kakav proljev kod odbijanja od zečice ??? Ja dajem brikete ženki već 4-5 dana prije okota a malce odbijam od majke kad su 5-6 tjedana a sve to vreme dajem brikete, detelinu, kukuruz, ječam i tvrdog kruha....da kucnem u drvo......nikad proljeva....:icon_fU:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Boško je 100% u prvu, ja držim orijaša i orijaškog šarca, q prije njih sam imao kalifornijske! Kalifornijske sa klao sa cca. 80 dana, jer se jako brzo "zasale", a ove sad koljem sa 100-110 dana i moram reći da je prirast isti, uz istu hranu i uvjete držanja, a onaj koji hoće klati orijaša sa 7-8 kg, nek zaboravi mekanog pečenog zeca jer je to nemoguće na kako dobar kuhar bio!!! Gulaš ili dimljen su dapače bolji od starijeg već od mlađeg kunića!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh