• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

japac

Član
Tu od
13 Lip 2014
Poruka
85
Re: Kuničarstvo

Hvala. Do sada sam napravio samo ovu gajbu. ima mjesta za 4 zečice a imam u planu raditi još gajbi za tov. Ova je bila više za probu a sada bi volio kupiti žičane i složiti ih na 2-3 etaže
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

ako je kunić mlad oko 3,90 kg čistog
ako je neki rasplodni pastuh onda oko 4,16 kg :smile:
ubijaš ih drvenom palicom u zatiljak i onda mu pustiš krv,(oružje po izboru)imaš na yubitou :smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

@dusansk
Koliko kg mesa bude kod nzl belih, kad ziv ima oko 3kg?

kad kolješ one mlade koje toviš 3-6mjeseci otpadne ti 50%

znači kod kuniča od 3kg.čistog mesa ima 1,5kg (ja bacam i glavu),vago sam 100 puta i uvijek mi tako ispada
ove druge računice koje se spominju mi nisu jasne
 

cetko

Novi član
Tu od
17 Ožu 2014
Poruka
5
Re: Kuničarstvo

Dragi kuničari imam jedno pitanje.

Bavim se kunićima od kad znam za sebe i ove godine sam ih sve potamanio i nabavio druge rase. Imam problem sa belgiskim orijašem koji mi je rasplodni muzjak i za sad mi je dao dva legla.Naime muzjak ne zeli oplodit kunicu ne znam iz kojeg razloga, ona je crvena pocne ona njega naskakivat i onda je on pocne grist. Znaci muzjak ne zeli ni naskocit na kunicu ni nista a prije je bilo sve u redu sa njim. Primjetio sam da mu se na zatiljku pocelo gubit krzno i na podbradku.Molim vas ako ste imali slicnih iskustava da mi pomognete

Pozdrav!
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

kad kolješ one mlade koje toviš 3-6mjeseci otpadne ti 50%

znači kod kuniča od 3kg.čistog mesa ima 1,5kg (ja bacam i glavu),vago sam 100 puta i uvijek mi tako ispada
ove druge računice koje se spominju mi nisu jasne
U pravu si da može otpasti pola kad se očisti,pogotovo kod ljetnog tova i kod kunića koji su slabiji u leglu,ali ako su stariji od 4 mjeseca pa otpadne pola onda nešto ne valja :icon_scratch:
Kod starijih rasplodnih mužjaka ćeš primjetiti nabijenije mišiće,puno manji želudac i puno sala što stvarno diže radman na 65%
Jako male su mi bile razlike kod više rasa srednje teških kunića, a sa bijelim novozelandskim kunićima sam najmanje zadovoljan,jer to više nije tovni kunić,legla po 5 ili 6 komada,debelo krzno i velika glava .....za tov se odavno ne uzgajaju.
Što bi rekao uvaženi kolega Exsa,ako nekog hoćeš slagati onda mu pričaj u postocima! :icon_wink:
Dragi kuničari imam jedno pitanje.

Bavim se kunićima od kad znam za sebe i ove godine sam ih sve potamanio i nabavio druge rase. Imam problem sa belgiskim orijašem koji mi je rasplodni muzjak i za sad mi je dao dva legla.Naime muzjak ne zeli oplodit kunicu ne znam iz kojeg razloga, ona je crvena pocne ona njega naskakivat i onda je on pocne grist. Znaci muzjak ne zeli ni naskocit na kunicu ni nista a prije je bilo sve u redu sa njim. Primjetio sam da mu se na zatiljku pocelo gubit krzno i na podbradku.Molim vas ako ste imali slicnih iskustava da mi pomognete

Pozdrav!
O B.orijašima nemam blage veze,a za takvo linjanje u 6-om mjesecu sam već pisao i vrlo vjerojatno je zbog toga linjanja ne zainteresiran.
Sramota ga je biti takav pred ženkom :(rofl):
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

Dragi kuničari imam jedno pitanje.

Bavim se kunićima od kad znam za sebe i ove godine sam ih sve potamanio i nabavio druge rase. Imam problem sa belgiskim orijašem koji mi je rasplodni muzjak i za sad mi je dao dva legla.Naime muzjak ne zeli oplodit kunicu ne znam iz kojeg razloga, ona je crvena pocne ona njega naskakivat i onda je on pocne grist. Znaci muzjak ne zeli ni naskocit na kunicu ni nista a prije je bilo sve u redu sa njim. Primjetio sam da mu se na zatiljku pocelo gubit krzno i na podbradku.Molim vas ako ste imali slicnih iskustava da mi pomognete

Pozdrav!

ne brini kad zahladi opet če on skakat

najvjerovatnije je riječ o linjanju (nema slika pa ne mogu sa sigirnošču reći)
i ja sam se uplašio :(whew): kad je počelo ljeto a moj belgijac ostao bez dlaka,jer se nije linjao kao ostali kunići več je doslovno na zatiljku izgubio svu dlaku ,ak bolje pogledaš sliku i vidi se



(Powered by frubar.net)
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

pozdrav

antonio je napisao da od 3kg.žive vage dobije 1,1kg-...mesa,to mi je pre malo,pa da se čovijekne prepadne napisao sam kak je to kod mene

to i jesu kuniči do 4mj.po meni nema smisla da ostaju u tovu više jer počinju dobivati salo
s kilažom očiščenih odraslih se ne zamaram previše,iskreno ni ne važem ih

ps.pričam o nz.bijelim al kao što žećo kaže male su razlike i u drugih srednjih rasa
...
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Da se sad ne preplaše budući uzgajivači kunića kad spominjemo da kod obrade kunića otpada skoro polovica težine,ali zato ono što ostaje je najkvalitetnije meso koje postoji.
Nije nikakva reklama jer ja nikad nisam htio prodati očišćenog kunića a kroz kuhinju prođe 200 komada godišnje,( bez pretjerivanja).
Piletinu smo izbacili jer je stiropor u odnosu na meso kunića.
.....a zašto sam toliko zapeo za to meso nad mesom....!? ...iz razloga što sam enormno visoki tlak sveo na normalni.
Nikad se nisam bavio nekim sportom,a u zadnjih nekoliko godina rekreativno biciklom odvrtim jednom ili dva put tjedno ture od preko 200 km dnevnooo.
Sebe sam uvjerio!
 
Tu od
22 Tra 2012
Poruka
97
Re: Kuničarstvo

.....a zašto sam toliko zapeo za to meso nad mesom....!? ...iz razloga što sam enormno visoki tlak sveo na normalni.

:(clap)::icon_pray::icon_pidu:

Ja sam isto ugurao tu vrstu mesa u prahranu i vidim da sam se vratio na 90-145 sa tlakom a gutam i dalje tog mesa DOSTA !

Hrana iz piletine se prenosi u naše tjelo a sa time i hrpa tovnog stimulansa .
Pa polako ličimo na pietrene i tovne bjele! :icon_hang:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
28 Tra 2013
Poruka
93
Re: Kuničarstvo

pozdrav

antonio je napisao da od 3kg.žive vage dobije 1,1kg-...mesa,to mi je pre malo,pa da se čovijekne prepadne napisao sam kak je to kod mene

to i jesu kuniči do 4mj.po meni nema smisla da ostaju u tovu više jer počinju dobivati salo
s kilažom očiščenih odraslih se ne zamaram previše,iskreno ni ne važem ih

ps.pričam o nz.bijelim al kao što žećo kaže male su razlike i u drugih srednjih rasa
...

Kod mene je situacija slijedeća : Zečeve koljem kada imaju 2,5 kg, a to mi nabiju u periodu do 3,5 mj . Znači kada ih zakoljem čistog mesa ostane (bez glave jer glavu bacam ) od 1.40 kg do 1,50 kg .U principu uvijek je tako kreče se kilaža od 1,30-1,50 kg.
 
Tu od
23 Svi 2011
Poruka
265
Re: Kuničarstvo

nastaviti s kunićima ili ne?
lijep pozdrav svima. dugo me nije bilo i sada ćete vidjeti zašto
inam jednu situaciju za koju bi se radije odlučila za ovu drugu:
prvo imam 5 kunića-3 odrasla(koja će vjerojatno biti ukoljena) i 2 mlada: ženka stara 8 mj. za nju ttrebam mužjaka i jednog iz zadnjeg legla(ona odrasla ženka od 3 god) koji imam dvaipol mj. ali imam 20 vreća suhog kruha kojeg ne znam gdje skladištiti: prtvo pitanje je gdje vi skladištite/spremate suhi kruh?
za drugi problem je djeomično moja greška. nisam razmišljala da bi bilo pametno prije zadnjeg legla još jednog mužjaka nabaviti. sada mi se jednostavno ne da iz jednog razloga ato je neshvaćanje i nebriga mojih sroditelja tj. oca. njega nije briga za moje kuniće-već mjesec dana govorim mu da mi treba pomoć oko iznošenja praznih kaveza za kuniće koje trebam oprati. na kraju sam jednu koja mi je lagana sama iznijela van,oprala i stavila ovog zadnjeg kunića unutra.kad mi treba sijeno nerado mi ide po njega.
i tako ja već tjedan dana razmišljam o tome islati li se meni to maltretiranje s kunićima kad mi ionako nema tko pomoći. najradije bi ova tri odrasla ukoljila a ova dva dala jednim ljudima u mojoj blizini.(oni su se nedavno počeli baviti kunićima). trebam vaš savjet/pomoć
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Re: Kuničarstvo

Ovakvo maltretiranje ti se svakako ne isplati. Vidiš i sama da je to posao za tebe pretežak, a još kad nemaš nikakve potpore od svojih bližnjih s pravom se pitaš što će ti to. Moj ti je savjet: riješi se kunića za tvoje i njihovo dobro.
 

dusansk

Član
Tu od
21 Pro 2012
Poruka
200
Re: Kuničarstvo

Meni su opet problem to što ih nemam adekvatno gdje smestiti. Imam ih svugdje, u pušnici, šupama, svinjcu.....komaraca da poludiš a sad vidim i dosta pacova svud naokolo i ne znam šta da radim.Imam psa a izgleda da bi bilo bolje da ga nemam.... Najbolje da ih smestim u spavaću sobu.....kako se vi rješavate pacova?
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
Re: Kuničarstvo

od kuda ti te zamke? meni bi trebala takva da mogu uhvatiti živog štakora da ga dam terijerki za vježbu,kod mene se nakotilo tih štetočina a jadna moja kujica grize beton i sva je luda,zna kuda prolaze a ne može doći do njih
 

Najnoviji postovi

Na vrh