• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kunićarstvo

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

s ovim se baš i ne slažem,ja drukčije radim...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Iskreno da vam kažem,kada sam pratila ''te ženkine dane'' nisam naišla na pozitivan rezultat,a evo već treći put ženku stavljam kod mužijaka onako natref pa šta bude i eno je,nije zakazala.Za desetak dana očekujem treće leglo od nje.Možda je slučajnost,možda potrefim vrijeme parenja,ali nijednom nije odbila zekana i okotila se.Mislim da se ne treba pretjerano opterećavati tim terminima,jer ipak nema pravila.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

Da li meljete hranu ili dajete u zrnu? Dajem u zrnu pa imam puno otpada,da li je bolje mljeti ?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Moraš se s kunićima nadmudrivati i biti lukaviji od njih. Nemoj mljeti ako ne misliš peletirati. Samljevene žitarice nevoljko jedu a i ulazi im u nos pa poćnu kihati.Kunići nisu kokoši pa da kljucaju nego vole osjetit zrno a i time troše zube.Ako imaš kvalitetno žito ne će ga ostaviti. Meni jedino ostave kukuruz tj pojedu samo vrhove.Ali to samo ako im dam previše.Stvar je u tome da im daš kolićinu koju mogu pojesti ,a ne da im stoji prenatrpano danima.Ako im daješ ujutro i navećer svaki put moraš naći hranilicu praznu.Kolićinu moraš sam odrediti tako da sve pojedu i nebudu gladni.Ako im daš previše prebrat će što im paše .Također moraš imati dobre hranilice da ne rasipavaju i zagađuju hranu.Jedino mladi u tovu mi imaju hranu nonstop pred sobom.
 

nera007

Član
Tu od
21 Lis 2013
Poruka
163
Re: Kuničarstvo

Moji su počeli isto raditi,naročito mužjak i ženka.Pomiješala sam ječam,zob i pelete a oni pojedu najprije pelete i pri tome rovare pa pola izbace.Znam da najviše vole granule pa sam odvojila,ujutro ću davati ječam i zob a navečer po jednu čašicu briketa.Kod mužjaka je hranilica dosta dublja pa opet uspije izbaciti.Veliki gospodin,jeo bi samo pelete,nije pohlepan ni za sijenom niti žitaricama.Davati manju količinu pa ćeš vidjeti kako jedu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Fora broj 2.Kad prevrnu ili raspu hranu makneš hranilicu dok ne pojedu sve sa poda.Normalno ako imaš puni pod .Isto tako postaviš im praznu hranilicu jedno 3do4 sata.Onda im uspeš tek tolko da pojedu za par minuta pa opet ostaviš prazno.Ako imaš vremena tako im ćešće radiš,sve dok od gladi ne jedu redom.Ako im daš jesti i oni jedu prićekaj dok ne prestanu.Zatim im uzmi hranilicu i ne dodavaj novu hranu.Ono što su ostavili prebrano daš im opet za par sati sve dok i to ne pojedu.Neko će reći to je mućenje međutim kunić neće uginuti od gladi nego će prvom prilikom nadoknaditi ono što nije pojeo.Tad će jesti sve jer mu je važna kolićina hrane a ne finoća hrane.
 

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

pod od žice pa ispadne,jebi ga.Morati ću smanjiti porcije,ili ukinuti brikete.Sad bar ima trave.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Re: Kuničarstvo

Meni isto svi biraju ali pojedu ječam i granule a ostavljaju zob.Morati ću pokušati koju od ovih metoda jer jedino zob i kupujem a oni je rasipaju:mad::
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: Kuničarstvo

Nemoj ukidati pelete jer samo travom nećeš puno postići.Ne mogu sad poslati sliku hranilice ali radi se o najobićoj drvenoj kutiji koja je pregrađena dašćicom na pola.U jednu pregradu stavljam samo čistu smjesu a u drugu samo mješavinu žita.Ječam,zob ,kukuruz,suncokret...Nikad ne miješam žito i pelete.
 

ones

Novi član
Tu od
10 Ruj 2013
Poruka
12
Re: Kuničarstvo

Iskreno da vam kažem,kada sam pratila ''te ženkine dane'' nisam naišla na pozitivan rezultat,a evo već treći put ženku stavljam kod mužijaka onako natref pa šta bude i eno je,nije zakazala.Za desetak dana očekujem treće leglo od nje.Možda je slučajnost,možda potrefim vrijeme parenja,ali nijednom nije odbila zekana i okotila se.Mislim da se ne treba pretjerano opterećavati tim terminima,jer ipak nema pravila.
Reci Jimi kako ti radis i koju rasu drzis,mislim da se treba pazit
kod teskih rasa na njihove dane evdencija se po mome treba vodit. A moji ovnoliki su malo i skloni debljanju, jedu kao da im je zadnji put .Stvar je i rase netko drzi mlade krace sa majkom ja ih ostavljam 45.
dana pa i vise koji dan.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

Meni isto svi biraju ali pojedu ječam i granule a ostavljaju zob.Morati ću pokušati koju od ovih metoda jer jedino zob i kupujem a oni je rasipaju:mad::

pojedu oni zob a to sta ostane u hranilici je ljuska od zobi a ako nije ljuska onda moj ti je savjet ukini zob i ubaci neku drugu žitaricu umjesto zobi
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

I sta sad da radim ako su prosli njeni dani?
Stavljala sam ju muzjaku jos 2-3 puta i ne da mu ni blizu.

Usput, evo jedan c/p

Iz prirode kunićima možete ponuditi sljedeće raslinje za ubiranje:
- divlje: sve trave, maslačak, slak, trputac, podbjel, pepeljuga, loboda, mišjakinja, grahorica, djetelina i lucerna, šumska jagoda i tratinčica;

- ljekovito: neven, kamilica, livadna kadulja, stolisnik za grickanje obilato grančice, pupoljke i zeleno lišće lješnjaka, bukve, jabuke i kruške; umjereno javor, brezu, johu, lipu, topolu, vrbu, jelu i smreku.

Nije dopušteno davati grančice koštunjičavog voća, hrast, kesten (tisa i tuja su otrovne), sve vrste luka, poriluk, patlidžan, avokado, rabarbara (sirovi krumpir i zelje, zelene rajčice, listovi rajčice, sirovi grah i mahune su također otrovni).
link
 

jimmy

Član
Tu od
13 Ruj 2013
Poruka
807
Re: Kuničarstvo

pojedu oni zob a to sta ostane u hranilici je ljuska od zobi a ako nije ljuska onda moj ti je savjet ukini zob i ubaci neku drugu žitaricu umjesto zobi

po meni loš savijet
 

Liza

Član
Tu od
21 Lis 2014
Poruka
201
Re: Kuničarstvo

s ovim se baš i ne slažem,ja drukčije radim...

ajde pojasni molim te, kako radis. Ni meni se ne svidja tako rano ju ponovo prepustit.
 

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

po meni loš savijet

ja sam svojim kunićima mjenjo smjesu već par puta i njabolje jedu smjesu 25%tritikala,25%jecma,25%peleta za tov,15%kukuruza i 25%crne zobi,jer crnu zob jos nekako i jedu a zutu nece ni da probaju a i ako im sta ostane u hranilicama hrane ja ju pokupim u jednu kantu i onda to dam kokosima
a ako ti imas bolji savjet ti samo napisi
 

žećo

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
388
Re: Kuničarstvo

Super!!! :) Još da dodaš 5 % suncokreta i toliko soje :drink: :icon_pidu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

antonio11

Član
Tu od
27 Pro 2013
Poruka
268
Re: Kuničarstvo

pa i imam u planu sad sljedeci put kad budem radio smjesu kupit suncokreta i pomjesat ja kad radim napravim oko 30 kg smjese pato imaju negdje oko 2 mjeseca
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

number 9

Član
Tu od
21 Srp 2011
Poruka
115
Re: Kuničarstvo

ja sam svojim kunićima mjenjo smjesu već par puta i njabolje jedu smjesu 25%tritikala,25%jecma,25%peleta za tov,15%kukuruza i 25%crne zobi,jer crnu zob jos nekako i jedu a zutu nece ni da probaju a i ako im sta ostane u hranilicama hrane ja ju pokupim u jednu kantu i onda to dam kokosima
a ako ti imas bolji savjet ti samo napisi
Malo te j..e matematika
:icon_keel:
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Re: Kuničarstvo

Aj šta za..vaš dečka! Ne mora svatko praviti 100% smjese! Ako on uspije umiješati 115% to je samo njegova prednost u odnosu na ostale!!, on ima više!!! ;-)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh